Een gewaarschuwd man telt voor twee STEKELS op den BLEIK Korte wenken voor de praktijk Onbruidbestrijding in uien met kalium-cyanaat-middelen PAARDENKIJKDAG EN VERKOOPMARKT Wil men met deze middelen «puiten, omdat men ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Met de vergelingsziekte vormt het bietenaaltje één der grootste belagers van onze bietenteelt in Zeeland. Voor de ramp van 1 Februari wisten verschil lende boeren op welke percelen ze een ruime vrucht wisseling toe moesten passen met hun bieten. He laas is er na de overstroming veel gebeurd, ook met uw grond. Grote hoeveelheden slib werden er door het snel stromende water opgenomen en weer afgezet. Evenals op de erven en in de huizen is er ook op uw bouwland slib afgezet dat van andere percelen afkomstig is. Ook zijn met het slib de cysten van de besmette percelen over dc polders verspreid. U had dus mis schien voor 1 Februari gezonde grond, die nu wèl besmet is. Bij verschillende boeren heeft de mening post gevat dat de inhoud van de cysten gedood is. Het Instituut voor Rationele Suikerproductie heeft er echter nadrukkelijk op gewezen dat dit niet het geval is. Gelukkig kan er door middel van grondonderzoek vastgesteld worden hoe het staat met deze belagers in uw grond. Dit onderzoek kost 2,per monster. Dat de aantasting in de gemeenten Scherpenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Stavenisse ernstig was, laat U onderstaand staatje zien. Hierin zijn de gegevens over de laatste 7 jaar verwerkt. Staat in der diverse groepen: Wat leert ons deze staat van W. Tholen? En dit geldt, misschien met enigszins andere percen tages, voor heel Zeeland. Ie Dat de animo voor het onderzoek stijgende is. 2e Dat zelfs in 3 van de 7 jaren, waarin het onder zoek plaats had, minder dan de helft der onder zochte percelen direct voor bietenteelt geschikt was, andere jaren was het iets meer dan de helft of Va deel. 3e Dat onderzoek op ieder bedrijf dringend nodig is. Iedere boer kan nu reeds bij zijn assistent op geven welke percelen hij onderzocht wil hebben voor volgend jaar. Behalve op bieten en kroten, ver meerdert het aaltje zich ook op spinaziezaad, kool zaad, raapzaad, radijszaad, mosterd, stoppelknollen, e.d. Ik spreek de hoop uit, dat dit artikel er toe bij zal dragen, dat U er aan mee zult werken om in ieder geval de schade door het bietencystenaaltje in ons land te beperken. De Assistent van de R.L.V.D., J. MARKUSSE. St. Maartensdijk. Groepen Jaren Niet ziek Zeer licht Licht Licht matig Matig Matig tot vrij ernstig Vrij ernstig Ernstig Zeer ernstig Geschikt voor directe teelt 2—5 jaar wach ten Van 6-10 jaar wachten Totaal aantal monsters 1946/47 2 XA 24 22 15 K 13Y 9 9 4 H 48 H 38 13 H 45 1947/48 9 40 I8I/2 14 4 H 9 2Y 2% 67H 2 7y 5 43 1948/49 19H 32 27 m 3H 3*t 6 1 7sy2 141/2 7 82 1949/50 29 14 31H 4 4 6 SH 3 74H 14 11K 70 1950/51 10 7 37 12 '4 13Y 5H 11 54 29 H 16 H 73 1951/52 4 39 7 16 10 9 15 43 33 24 109 1952/53 IVi 39 y2 10 9 9 13 12 47 28 25 147 De tyd voor het gras inkuilen staat voor de deur. Zeer belangrijk is daarbij de vraag in welk stadium of het gras gemaaid wordt en of er zorgvuldig wordt gewerkt. Indien er lang gras wordt ingekuild is het eiwitgehalte van het kuilvoer erg laag. Alleen door het goed inkuilen van jong en mals gras krijgt U een eiwitrijk product, waardoor U veel krachtvoer kunt besparen. Op een intensief geleid gemengd bedrijf past het inkuilen en/of het drogen van gras zeer goed in de bedrijfsvoering. Indien alleen weiden en hooien plaats heeft komt men eind Juni of begin Juli gras te kort, omdat er in de gehooide percelen nog te wei nig gras staat. Alleen door ook wat gras te kuilen of te drogen krijgt men ook in de zomer voldoende percelen beschikbaar. Met de bestrijding van de bladrandkever is men vaker te laat dan te vroeg. Zodra men enige vreterij aan de randen van de bladeren ziet, dient men tot bestrijding over te gaan. Hiervoor neme men een D.D.T. middel. HCH producten kunnen de sfriaak ongunstig beïnvloeden. Nu is het tijd om plannen te ontwerpen voor het bouwen van een met buitenlucht gekoelde aardappel bewaarplaats. De rayonassiêtenten van de R.L.V.D. kunnen U hierbij van advies dienen. Het wordt nu hoog tijd om aan de bestrijding van de paarde- en boterbloemen in Uw grasland de nodige aandacht te besteden. Deze onkruiden zijn goed met groeistoffen te bestrijden. Men doet er goed aan de bestrijding te laten volgen door een N-gift. Het gras is dan beter in staat om de opengevallen plaatsen van het onkruid weer in te nemen. Tijdige onkruidbestrijding geeft aanzienlijke ar beidsbesparing. Het verhoogt Uw netto-opbrengst. Het is één van de belangwekkendste gebeurte nissen, die Scherpslijper in tijden gelezen heeft. Vier Kamerleden van de K.V.P. zullen het getroffen gebied in Oost Zeeuws-Vlaanderen bezoeken; ze reizen samen-van Den Bosch naar Krabbendijke, want de boot van Kruiningen naar Perkpolder vaart immers ze hebben er nog extra naar ge ïnformeerd! In Krabbendijke komen ze op de kouwe koffie; over België bereiken ze na IV2. uur hun bestemming, deze Nederlandse volksvertegen woordigers, die een cursus: „Kent Uw eigen land" en „Leest de krant met verstand", wel enig goed zou doen. En dan te denken dat onder deze vier nog een oud-landbouwconsulent en een hoofd van een landbouwschool waren, die toch zeker beter hadden mogen weten. Nee, dan hebben enige aannemers het beter bekeken, b.v. die exploitant van zandzuigers op Schouwen, waarvan het personeel, volgens de correspondent van de Nieuwe Rotterdammer, in de loop van Maandag verschijnt, om dan Dinsdag op stoom gekomen zijnde, te ontdekken, dat de kolen opraken, zodat deze Donderdagavond arri veren en men Vrijdag weer op stoom geweest zou zijn, wanneer Vrijdagavond het volgende week-end niet weer begon. Een voortreffelijke gang van zaken, wanneer men in regie werkt en een percen tage van de kosten als winst declareren mag. Hoe de Minister van Waterstaat er zeker van kan zijn, dat op dit gebied geen misstanden voorkomen, is Scherpslijper een raadsel. Wij waren voor dien zo goedhartig te menen, dat profiteurs alleen in de De P.V.C. voor Zeeland te Goes maakt bekend dat op Woensdag 6 Mei 1953 te Goes, van 10 tot 13 uur een paardenkijkdag zal gehouden worden. Daar zullen komen paarden van onbekende eige naren. Een ieder die nog één of meer paarden mist, wordt aldaar verwacht. Niet-herkende of niet-teruggenomeii paarden worden nè 13 uur terstond verkocht. bezetting voor kwamen en dat alleen politiek ver keerd ingestelde lieden toen de nood van ons volk ten eigen bate misbruikten. Zou er echter nog enig verband bestaan tussen sommige aannemers van toen de goede niet te na gesproken en de nood' van Zuid-West Nederland van thans? Een instelling, waarbij het herstel een ongedacht snel verloop vertoonde, waren de spoorwegen. We hoeven uit Midden-Zeeland niet meer over België. Van Goes naar Krabbendijke ieder uur per bus zijn we in een kleine anderhalf uur in Roosendaal. Eventuele Kamerleden kunnen nu weer naar het Zeeuwse deel van Nederland, zonder omwegen. Laat ons hopen, dat in het Parlement ook zonder omwegen de noodgebieden zullen krijgen, wat de barmhartigheid en de rechtvaardigheid gebiedt. SCHERPSLIJPER. Uw vee in de wei, Uw silo leeg. Dan de silo schoonmaken en lakken. Een goed verzorgde silo gaat jaren mee. Het proefbedrijf „De 'Scheldemonden" viel voor dit jaar als proefbedrijf af, tengevolge van de ramp. Maar de andere bedrijven, n.l. het Proefbedrijf „Zee land" te Wilhelminadorp en het Voorbeeldbedrijf ,,'t Hof Zwagerman" in Walcheren vragen straks uw belangstelling. Maak nu reeds plannen voor een be zoek. Denkt er aan dat na elke omweiding van een per ceel grasland de mestflatten gespreid dienen te wor den met een weidesleep en dat U na elke beweiding een stikstofbemesting toepast van 40 kg zuivere N/ha. x Zodra men in zijn gewassen emelten ziet, gaat dan direct over tot bestrijding. Men mengt 25 kg verse zemelen met 1 kg parijsgroen, of met 3 kg hexamelt. Maakt het wat vochtig, en strooi het 's avonds als er een zoele nacht verwacht wordt, uit. Doordat de laatste tijd nog al reclame wordt gemaakt voor de bestrijding van onkruid door middel van kalium-cyanaatmiddelen is het nodig, hier nog eens de aandacht op te vestigen. De kalium-cyanaatmiddelen worden in de han del gebracht onder d,e namen Aero Cyanate, Pulpur, Cyanasept, Liro Cyano en Phyco Cyano. De laatste jaren zijn er met deze middelen voor de onkruidbestrijding in uien in Zeeuwsch-Vlaan- deren verschillende proeven genomen. De resul taten van deze proeven waren zeer verschillend, onder soms gelijke omstandigheden. Gezien de wisselvallige werking van deze mid delen, kunnen we de kaliumcyanaat-bevattende middelen niet als een ideaal onkruidbestrijdings middel voor uien beschouwen. Verder is de prijs aan de hoge kant. De prijs van de middelen schommelt thans van 5,25 tot plm. 8,50 per kg, terwijl bij proefnemingen bleek, dat de middelen dezelfde werking hadden. geen andere middelen ter beschikking heeft, dan moet met de volgende punten rekening worden gehouden: 1) Hoe kleiner het onkruid (vooral in het klem- bladstadium) hoe beter de onkruiddoding. 2) De uien moeten 4-8 cm groot zijn. 3) De bespuiting moet bij droog weer worden uit- - gevoerd; bij zeer hoge of zeer lage temperaturen moet niet gespoten worden. 4) Men heeft 15 a 20 kg van het middel nodig per ha en het dient verspoten te worden in 800 a 1000 liter water per ha. 5) Het oplossen geschiedt het beste door het poeder langzaam onder voortdurend roeren in het water te laten lopen. Het lost dan in enkele minuten op. R.LiV.D. Axel. R. G. G DE BRUYCKERE Axel, 22 April 1958.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6