VOOR DE Plattelandsvrouw Kansomes y Soms is schade schande „&HELL'ISestrqdüiqstft/Wde&K, WOP eetc KORTE OERICHTEN Uit een geheim iceekboek van Bram uit de Slikliock ZEEUWSCII LANDBOUWBLAD BEHANDELING VAN MUREN, DIE MET ZOUT WATER DOORTROKKEN ZIJN GEWEEST. Behangen: Muren, waartegen zout water heeft gestaan mogen niet worden gespoeld, dit doet het zout nog dieper in de muur dringen. De muur kan worden afgebikt, tot ongeveer een meter hoger dan de hoogste waterstand en moet dan eerst dro gen. Het eventueel naar buiten komende zoutuit- slag afborstelen. Zo lang mogelijk laten drogen. Opnieuw pleisteren en daarna behangen. Meestal zal de zoutuitslag toch hier en daar terugkomen. Deze uitslag heeft volumevergroting in het pleisterwerk tot gevolg, de kans bestaat dus. dat de muur na enige jaren nog eens goed moet worden behandeld. Als men niet wachten kan tot de muur geheel uitgewerkt is, kan men het beste een nieuwe pleisterlaag aanbrengen en die voor lopig niet verder afwerken dan b.v. met waterverf. Als de ondergrond nog goed is, is het risico bij het opbrengen van behang niet groot. Wil men echter heel zeker zijn, dan kan men de muur even eens behandelen met een vochtscherm. Hiervoor wordt een poeder gekocht, hetwelk met water aan gemaakt, op de muur wordt aangebracht. Vóór het aanbrengen van het vochtscherm moet men de muur goed reinigen met water en ammo niak en daarna afspoelen. Over het vochtscherm kan direct behangen worden, zonder dat het papier aangetast wordt. Welke soorten behangselpapier kunnen gekozen worden? Men onderscheidde: a. naturel papier; b. geverfd papier; c. papier met ingedrukt relief (gaufrage) d. papier met zaagselachtige huid; e. geverfd papier met relief in verflaag; f. papier met afwas- bare olieverf laag; g. grasweefsel of wol- of zijde scheersel op papier of combinaties van deze soorten, in dof glanzend, effen of meer kleuren. Vrijwel alle papier verkleurt (wordt geel of bruin) na korter of langer tijd, doordat er houtstof in ver werkt is. Naturel papier moet daarom zoveel mogelijk houtvrij zijn; geverfde papieren kunnen het lang uithouden als lichtechte kleuren gebruikt zijn, waardoor het papier wordt afgedekt. Schilderen: Muren, die men wil schilderen, zullen geïsoleerd moeten worden met een beton- verf of olievrije betonlak, alvorens geschilderd te kunnen worden. Houtwerk eerst schoonmaken met verdunde ammoniak en, indien volkomen droog, normaal te schilderen. (Gedeeltelijk overgenomen uit „Goed Wonen". April 1953.) G. G. S. tMAAJf UW MA* J LA AA vernevel a ar r I e-k I a Engel f fabrikaat! FIRMA FRANKEN VAN WEEL i- 1 Zo'n geval Is: schade door nalatigheid Bestrijd daarom onkruid zoals gras, klaproos, brandnetel in peen en andere schermbloemige gewassen met "SHELL" Onkruidbestrijdingsmiddel W. Het ligt in de bedoeling van de Provinciaal Voed- selcommissaris voor Zeeland in het tijdvak van 4 27 Mei wederom de jaarlijkse inventarisatie van land- en tuinbouw te doen plaats vinden. De betrokken bedrijfsgenoten die geregistreerd zijn worden verzocht om gevolg te geven aan de oproep van de Plaatselijk Bureauhouder (P.B.H.) in hun district om op de zitdagen te verschijnen voor het verstrekken van de benodigde gegevens. Behalve de gewone vragen worden ook inlichtin gen ingewonnen omtrent de geïnundeerde gronden en wat daarmee samenhangt. Wij verwachten een zo volledig mogelijke mede werking voor een vlotte, volledige en juiste Mei inventarisatie 1953. Veehouders, die hun vee tengevolge van de ramp verloren hebben, of van wie het vee door bemidde ling van de P. V. C. verkocht is, hebben recht op uitbetaling van de slachtpremies en de ingehouden spaarheffing daar hun stal vrij verklaard wordt van t.b.c. Belanghebbenden dienen zich met de Gezond heidsdienst in Goes in verbinding te stellen. Het Bedrijfschap voor Zaaizaad en Pootgoed voor Akker- en Weidebouw maakt bekend, dat besloten 27 April. Het weermeisje heeft vanmorgen gelijk gehad. Vandaag zou het nog droog zijn, maar tegen de avond zouden er buien opkomen; om 4 uur nam. kwam de eerste bui. Het deed vreemd aan de regen weer te voelen, want het is al enige tijd droog geweest. De gewassen kunnen wel wat regen verdragen en zij stonden dan ook na de bui weer fris en groen. De bietenrijen kon je veel beter zien en het vlas dronk de vochtigheid door wijd openstaande kopjes, gretig op. Het koolzaad dat nu mooi in bloei staat, boog dankbaar haar bloem kroon, want ook zij heeft nu veel vochtigheid nodig. Het gras is ook verfrist en leek al groener ge worden. Het is ook al lang geleden dat er wat gevallen is. Het is wel goed geweest om onkruid te wieden; alles dat geraakt werd door hak of wiedmes ging terstond dood en om deze tijd is dat geld waard. Voor de ondergelopen bezaaide grond is dit buitje goud waard. De gezaaide gerst zal er van opknap pen en ook de andere gewassen. Feitelijk moest je op die zoute grond elke week een beetje regen, want het wordt zo gauw hard en de vruchten lijden daar vlug 'van, De natste zomers gaven hiér de beste opbreng sten. We hebben ook wél enige ërVaring op dit gebied eri ook dikwijls fouten gemaakt, wetend of onwetend; Het is maar één kèér gëiiitet om een gewas te telen op te zoute grond en vele keren mis lukt. Er was toen geen gips om de grond open te houden, dus moest alles maar uit zichzelf goed worden door de natuur, begroeiing en lichte bewer king. Dit laatste is van zeer veel belang. Wanneer na een paar jaren de grond al heel mooi lijkt, is men al gauw geneigd om de grond eens flink om te rijden daar dit in geen jaren is gebeurd. Dan begaat men een fout waarover men jaren spijt heeft. De - bovengrond, die al aardig goed was, brengt men naar onder en de nog zieke ondergrond naar boven en men moet weer van voren af begin nen. Zo kennen we grond die diep bewerkt werd en nu 10 jaar daarna nog niet de oude is, dus on diep is een eerste vereiste. De lichte grond van beneden 25 afslibbaar - is veel vlugger hersteld dan die daar boven ligt. De zwaarste grond heeft het langst werk om 'weer normaal tè worden. We spraken van herstellende grond, ja, zo is het, de grond is ziek en vraagt evenals een ziek mens, zeer grondige verpleging. Gelukkig heeft men aan de landbouwvoorlichting een zeer grote steun, die door proeven al veel heeft onderzocht. Probeer vooral niet het beter te weten want dat kost tien tegen één je portemonnaie. We hopen dat het herstel der zoute gronden vlug en goed mag gaan. De pogingen cm de dijken dicht te krijgen zijn de laatste weken goed geslaagd en het mooie weer heeft daar zeker aan meegewerkt. Nu nog de grootste karWijen te Kruiningen en Schelphoek en de kans is groot, dat we de winter ingaan met een Zeeland dat weer in goede dijken ligt. Laten we dit hopen, is om de voor oogst 1952 geldende garantieprijzen en bewaarvergoeding voor goedgekeurde poot- aardappelen, voor oogst 1953 onveranderd te hand haven met dien verstande dat: a. In verband met het gewijzigde klassificatie- systeem van de N.A.K. de prijzen van de oude klassen S, E en A zullen gelden voor de nieuwe klassen S, SE en E, terwijl de prijzen van de oude klasse AB zullen gelden voor de nieuwe klasse A. b. De in de rassenlijst 1953 opgenomen nieuwe rassen aan de volgende in het prijsschema genoem de rassen-groepen worden toegevoegd: Groep II b Ideaal enz., toegevoegd Barima. Groep IV b Ackersegen enz., toegevoegd Prins- lander. Groep VI Erdgold enz., toegevoegd Froma. Goep VII Beteka enz., toegevoegd Irene en Pim pernel. c. De data voor de bewaarvergoedingen 1 dag vroeger worden gesteld. In de overige koop- en verkoopwaarden zullen misschien ook enige geringe wijzigingen worden aangebracht, doch in hoofdzaak zullen ook deze gelijk zijn aan die voor oogst 1952. De koop- en verkoopwaarden zullen omstreeks 1 Juni volledig bekend gemaakt worden. Het bestuur van Kooperativa Förbundet heeft 500.000 Zw. kr. (100 Zw. kr. is pl.m. ƒ73,50) uitge trokken tot steun aan de verbouw van kwaliteits aardappelen. De Zweedse boeren hebben tengevolge van de huidige geldende prijsvaststellingen niet die prijsverschillen, welke nodig zijn om een wer kelijke belangstelling op te roepen voor verbouw van kwaliteitsaardappelen. Het bedrag van een half millioen, dat K. F. nu beschikbaar stelt, heeft ten doel de kosten te bestrijden, die gemaakt moe ten worden om in samenwerking met de verbou wers een eetaardappel te verkrijgen van betere kwaliteit. (Med. N. C. R.) De varkensstapel is gedurende het afgelopen jaar sterk toegenomen, zoals onderstaande cijfers ook aantonen. Jan. 1952 Jan. 1953 x 1000 st. Totale varkensstapel 1.857 2.051 waarvan: mestvarkens 1.281 1.328 fokzeugen 232 270 (C.B.S. Maandstat. v. d. Landbouw.) Uit het saldo van de z.g. tegenwaarderekening bij de Nederlandse Bank is een bedrag van 10 millioen beschikbaar gesteld voor verhoging van de productiviteit in de landbouw. Dit bedrag wordt als volgt verdeeld: 1. Verbetering der visserij 1.000.000, 2. Stalverbetering 2.400.000, 3. Verbete ring van gronden 3.400.000, 4. Voedergewassen en nieuwe gewassen 500.000, 5. Verbetering water huishouding cultuurgronden ƒ750.000, 6. Mechani satie 400.000, 7. Rationalisatie stookbedrijven ill de tuinbouw ƒ460.000, 8. Verbetering van de pro ductie en afzet van zacht fruit ƒ330.000, 9. Om zetten van slecht hakhout tot cultuurgrond 150.000, 10. Boeren- en landarbeiders jongeren werk ƒ210.000, 11. Landbouwhuishoudelijk onder wijs en voorlichting 250.000, 12. Verbetering van het gebruik van tractoren en werktuigen 150.000. (N, R. C

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 12