Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAG BOEKHOUDBUREAU. DRENTE HELPT NOORD-BRABANT. IS HET AANSCHAFFEN VAN EEN COMBINE, OP EEN BEDRIJF VAN 40 HA, THANS VERANTWOORD? LANDBOUWBELANG. TREKKERSCHUREN ALS NOODWONINGEN? DE RUNDERTUBERCULOSE- BESTRIJDING. ZEEUW SCH LANDBOUWBLAD DINTELOORD: Woensdag 29 April, 11%—1 uur, Hotel Korf. o Geschenkzending van Drentse boeren aan het getroffen West-Brabant. voor onze Drentse collega's, die de daad bij het woord gevoegd hebben, zodat zij als eersten in Nederland een geschenkzending van levende have in het getroffen gebied bezorgden. Ook Drente heeft, zodra bijzonderheden bekend werden omtrent de omvang van de ramp die het Zuid-Westen van ons land op 1 Februari j.l. trof, de handen uit de mouwen gestoken omi hulp te bieden aan het getroffen gebied. Direct werden in Stichtingsverband besprekingen georganiseerd om 'te overwegen, op welke wijze het best zou kunnen worden geholpen. De Drentse boer met zijn sterk ontwikkeld gemeenschapsgevoel wilde iets doen voor zijn getroffen collega's. Spontaan werd dan ook aan de opgezette inza melingsactie meegedaan en werden door ruim 11.000 boeren in deze provincie in korte tijd grote hoeveelheden hooi, stro, voederbieten, zaaizaad, pootaardappelen, krachtvoer enz. bijeengebracht voor het getroffen gebied. Zo groot waren de toe gezegde hoeveelheden, dat slechts een gedeelte hiervan bleek nodig te zijn om in de eerste behoefte te voorzien. De rest werd te gelde gemaakt en gestórt in het Landbouw Hulpfonds Drente. Maat1 daarnaast werden ook vee, varkens en schapen geschonken en zo arriveerde dan op 15 April j.l,. des avonds 6 uur, de eerste geschenkzen ding op de ontvangcentrale te Breda. Deze zending bestond uit 168 biggen, 50 lopers, 48 fokzeugen (waarvan 12 drachtig), 2 dekberen, 4 schapen, 2 lammeren en een kalfvaars. Het vervoer hiervan werd verzorgd door de Ned. Bond van Varkens handelaren, die ook het verder transport naar de toekomstige eigenaars voor haar rekening nam. Bij de officiële overdracht van deze geschenk- iending waren vele vertegenwoordigers van de georganiseerde landbouw aanwezig, i Na een hartelijk woord van welkom door de heer Zegers als voorzitter van de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, verrichtte de heer Lambers, secretaris van de Drentse Stichting de officiële overdracht. Deze schetste daarbij de spontane wijze, waarop door de Drentse landbouwers is gegeven om het getroffen gebied te helpen, waarbij gegeven is uit de grond van het boerenhart in diep medeleven met hen die zo zwaar werden getroffen. De heer Zegers bracht voor deze zending de dank over, mede namens de getroffenen, voor wie deze blijken van naastenliefde een morele steun beteke nen om niet bij de pakken neer te zitten. Spreker verzocht om vooral ook aan allen die gegeven hebben de hartelijke dank over te brengen. De biggen zullen worden gegeven aan getroffen landarbeiders, die hun varken verloren, terwijl het fokmateriaal de fokkers in staat zal stellen hun fokstallen hiermee weer op te bouwen. Hierna werden nog woorden van dank gesproken door de heer Machielse namens de landarbeiders bonden, de heer De Waard namens de Noord-Bra bantse Maatschappij van Landbouw, de heer Lapain namens de bond van varkenshandelaren, terwijl ook de heren Van Unnik, Luiken, G. N. de Lint, Van 't Sant en A. de Lint dank namens de getrof fenen overbrachten. Aan onze Drentse vrienden werd hierna een diner in het Oranjehotel aangeboden, waar burgemees ter C. v. d. Hooft van Willemstad een overzicht gaf van wat er in de rampnacht en de daarop vol gende dagen gebeurde. Deze wees daarbij ook op de Nationale eenheid, die gelukkig hierbij zo mooi naar voren is getreden, terwijl ook ons Koninklijk Huis door haar optreden er veel toe heeft bijgedragen om het zelfvertrouwen van de getroffenen te herstellen. De volgende dag maakten de vertegenwoordigers uit Drente een tocht door het getroffen gebied. Tevens konden die dag reeds vele getroffen land arbeiders een big in ontvangst nemen. In Willemstad en Heiningen werd deze in ont- vangstname door Polygoon op de film vastgelegd. Het was reeds zes uur n.m. voordat de Drentse deputatie na haar rondrit de terugreis weer aan vaardde. Drukke dagen hebben zij gehad, voordat de hun toevertrouwde zending van de Drentse stal naar de Brabantse stal was overgebracht. Maar ongetwijfeld zullen zij' toch met voldoening hebben kunnen constateren, dat hun zo sympathieke hulp verlening met grote dankbaarheid in het Bra bantse land is ontvangen. Drente en Brabant zijn elkaar in deze dagen dichterbij gekomen en daarom ook vanaf deze plaats een woord van hulde en dank De door de inundatie gedwongen, zeer grote uitzaai van gerst doet de vraag rijzen hoe deze oogst moet worden geborgen. Het mag voldoende bekend worden geacht, dat de combines, die in het inundatiegebied aanwezig zijn, slechts een deel van de gerst kunnen oogsten. Het werken op de oude manier, waarbij dus ge maaid wordt met de zelfbinder en in de schuur of op de schelf wordt gemend, vraagt voor 30 ha pl.m. 8 man personeel in de oogsttijd. Deze bezet ting is zeer hoog en bij de huidige schaarste aan losse arbeidskrachten practisch niet te verwezen lijken. De ervaring heeft bovendien geleerd, dat veel percelen graan na een zoute inundatie te kort stro ontwikkelen om met de graanmaaier gemaaid te kunnen worden. Het is dus noodzakelijk, dat er meer combines worden ingeschakeld. Moet dit nu door de boeren individueel gebeuren of zijn er nog andere mogelijkheden? Onderstaande berekening geeft de kosten van een 5 voets combine met opgebouwde motor, die in het gunstigste geval pl.m. 45 ha gerst per seizoen kan oogsten. Kosten p. jaar Aanschaffingsprijs 10.000 Afschrijving in 8 jaar 1250 Rente 4% van ƒ5000 225 Brandstof en smeermiddelen 275 Onderhoud, reparatie en verzekering 600 Tractorkosten 140 x ƒ3,50 490 Bediening 3 man a 140 uren k 1,30 546 Totaal ƒ3386 Per ha 75 Transport graan per ha 5 Stro binnenhalen 35 Droog- en schoningskosten 45 Door de Stichting van de Landbouw, de Loon- werkersbond en de R.L.V.D. worden reeds plannen beraamd om dit zo goed mogelijk te organiseren. Dit is ook beter met het oog op de regelmatig over het jaar verdeelde arbeidsbehoefte van het normale bouwplan, waar iedere boer weer zp spoedig moge lijk heen wil. De Hoofdassistent voor Economie van het Rijkslandbouwconsulentschap Zevenbergen. T. SMAAL. 160. Sa ÊBL I Deze totaalkosten gelden: voor oogst 1953. Voor de volgende jaren moeten de kosten hogét wórden geraamd omdat dan de korrel- en stro-opbrengsten hoger zullen zijn. Deze verhoging kan op pl.m. 50 per ha worden geschat. Bij een normale oogst lig gen de kosten voor combinen practisch even hoog als de kosten voor het oogsten met de korenmaaier en afdorsen met de dorsmachine. Bovenstaande berekening geldt als er jaarlijks 45 ha wordt gecoimbined. Om rendabel te zijn moet 8 jaar achtereen deze oppervlakte worden bewerkt. Dit is niet te verwachten daar de oppervlakte granen in de volgende jaren sterk zal afnemen. Een bedrijf van 40 ha, dat in 1953 35 ha graan heeft, zal het volgende jaar bijv. 25 ha en het jaar daarna pl.m. 15 ha graan verbouwen. De vaste kosten, die bij afschrijving in 8 jaar rond 1600 liggen, gaan per ha bij een kleinere oppervlakte steeds sterker drukken. Voorbeeld. Bewerkte Vaste kosten Var. kosten Tot. kosten oppervl. per ha per ha per ha 45 ha 36 124 160 35 ha 46 148 192 25 ha 64 169 233 15 ha 107 182 289 Wordt jaarlijks 35 ha gecombined, dan is de com bine uit het voorbeeld, bij de huidige prijzen ren dabel. Er zijn echter slechts weinig bedrijven die jaarlijks deze oppervlakte hebben om te combinen. Wil men toch rendabel werken dan dient de com bine door boeren samen te worden aangeschaft. Deze zullen hiermee niet hun gehele oogst kunnen combinen. Voor de rentabiliteit in de volgende jaren is deze samenwerking echter gewenst. Een deel van hun oogst kan mogelijk met de korenmaaier worden geoogst. Er moet echter wel aan gedacht worden, dat een normaal gewas tarwe zich minder goed voor de combine leent dan gerst, omdat het stro- verlies bij tarwe relatief belangrijker is dan bij gerst. Verder dient er ook aan gedacht te worden, dat de grotere en dus duurdere combines een gro tere oppervlakte moeten bewerken om rendabel te zijn. Ziet men kans om een combine rendabel te maken, dan is het personeelsprobleem opgelost. Zoals reeds opgemerkt, heeft men voor 30 ha gerst, op de oude manier geoogst, pl.m. 8 man nodig. Wordt gecombined dan kan met pl.m. 3 man worden volstaan. Uitbreiding van de combine-capaciteit, door het tijdelijk aantrekken van combines uit andere stre ken, is echter voor de meeste gevallen een betere oplossing en vraagt geen investeringen. De Coöp. Landbouwver. „Landbouwbelang" te Dinteloord, hield op 21 April j.l. in café Dekkers haar jaarvergadering. Na een openingswoord van de Voorzitter, de heer Breure, volgde behandeling van enkele ingekomen stukken, waarna door de Secretaris, de heer Duine, het jaarverslag over 1952 werd uitgebracht. Hieruit bleek, dat de vereniging in het afgelopen jaar gunstig heeft gewerkt, zodat een mooi voordelig saldo werd behaald. Als bestuurslid werd herkozen de heer C. A. G. Sneep, als lid van de Commissie van Toezicht de heer C. Timmers. Hierna hield de heer J. Blank, Inspecteur van het Centraal Bureau, een causerie over de opheffing van de veevoederdistributie en de verwachtingen t.a.v. de graanmarkt. Deze distributie heeft vanaf 1940 in het kader van de schaarste-politiek goed gewerkt, doch heeft thans zichzelf overleefd. Er kan per 28 April a.s. weer vrij gekocht worden op de wereldmarktbasis. Zonder meer kan echter moeilijk gesproken worden van wereldmarktprijzen, daar allerlei factoren als ruiltransacties, deviezenpositie enz., bij het inter nationaal handelsverkeer mede een rol spelen. De huidige regeringsvoorraden zullen voor een deel worden gespreid, doch een z.g. strategische voor raad zal ook ons land in reserve dienen te houden. Als gevolg van de overstromingsramp zal in ons land naar schatting ruim 25.000 ha meer zomer- gerst worden verbouwd dan normaal. Komt deze gerst in korte tijd op de markt, dan kan dit een prijsdaling veroorzaken. Daarom is straks een gelijkmatig aanbod nodig, waarvoor poolvorming wordt overwogen. Naast tijdelijke opslag zullen dan ook maat regelen nodig zijn i.v.m. credietverlening aan de telers. Ook deze plannen zijn in overleg met de Centrale Boerenleenbanken in overleg. Op deze inleiding volgde een interessante ge- dachtenwisseling. De rondvraag leverde nog verschillende vragen op o.a. op het gebied van de arbeidsvoorziening en de sociale wetgeving, waarna na gebruik van de gezamenlijke koffie-maaltijd, verschillende land- bouwfilms werden vertoond. Elders in dit blad is opgenomen een mededeling betreffende de kostprijs en het gebruik van trek- kerschuren als noodwoningen. Naar aanleiding van dit persbericht van de Stichting voor de Landbouw willen wij de getroffenen er op wijzen, dat voorlichting en adviezen inzake herbouw gaarne gegeven worden door het Adviesbureau voor Oorlogsschade, Spoor- laan 46 te Tilburg. Men kan zich hiermee schriftelijk in verbinding stellen, dan wel gebruik maken van de zitdag, welke elke Dinsdag van 912 uur v.m. in het kan toor Spoorlaan 46 te Tilburg wordt gehouden. Vry gemaakte rundveebeslagcn. Overzicht van het aantal rundveebeslagen, dat in de periode van 20 Mei 1951 tot en met 21 Febr. 1953 vrij van tuberculose is geworden. Groningen 1585 1337) Drenthe 1392 305) Overijssel 5531 3725) Gelderland 6497 2361) Utrecht 1734 1157) Noord-Holland 2711 1658) Zuid-Holland 1894 1514) Zeeland 1534 559) Noord-Brabant 10168 1722) Limburg 4891 363) Nederland 37937 (14701) Onder de 37937 vrijgemaakte rundveebeslagen bevinden zich 587 rundveebeslagen, die na afloop van de voor die beslagen vastgestelde sanerings periode zijn gesaneerd, dus te laat, zodat de betrok ken veehouders niet in aanmerking zijn gekomen voor uitkering van de extra-heffing of van slacht- ornnips. - De tussen haakjes geplaatste getallen geven de aantallen rundveebeslagen aan, die meer dan een jaar vóór het einde van hun saneringstermijn zijn vrijgemaakt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8