1 1 1^1 1* HOOIHARKEN EN ZWADKEERDERS VOOR DE Plattelandsvrouw l KORTE UERICHTEN Dit de Kringen en Afdelingen vra c i Uw handels 9 ar firma franken «Tvan weel - goes Uit een geheim weekboek van Bram uit de Slikhoek KRING THOLEN EN ST.PHILIPSLAND DER Z. L. M. KRING NOORD-BEVELAND DER Z. L. M. fl|||ft| Ah ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Het kantoor van de Plantenziektenkundige Dienst Heernisseweg 159 is overgeplaatst naar Grote Markt 1, Telefoon 2009 te Goes. Het kan toor is dagelijks geopend. Na kantooruren telefoon 3006. Elke Dinsdag zal op het kantoor speciaal zit ting gehouden worden voor belanghebbenden. In de week van 12 t/m 18 April werden in Zee land geen gevallen van pseudo-vogelpest, mond en klauwzeer of varkenspest geconstateerd. Door de Directie van de Wieringermeer zal dit jaar een aantal boerderijen in de Noordoostpolder worden verpacht. Belanghebbenden verwijzen wij naar de desbetref fende in dit nummer voorkomende advertentie. Bij Koninklijk Besluit van 18 Maart 1953 is de schadeloosstelling, welke aan de eigenaar van vee, dat aan mond- en klauwzeer lijdt en dat deswege moet worden afgemaakt, wordt uitgekeerd, ver laagd van 90 tot 75 van de waarde van het vee in gezonde toestand. De vergoeding van 90 van de waarde van het vee in gezonde toestand was gebaseerd op de om standigheid, dat geen effectief immuniseringsmid- del tegen het mond- en klauwzeer bekend was. De bereiding hier te lande van een vaccin met volledig immuniserend vermogen heeft thans een zodanige omvang, dat voldoende entstof aanwezig is om op korte termijn de gehele Nederlandse rundveestapel immuun te maken. Elke veehouder kan derhalve zijn runderen tegen mond- en klauwzeer doen in enten. Er is dan ook geen reden meer aan vee houders, die van deze mogelijkheid geen gebruik maken, in geval van aantasting van hun runderen door de ziekte en daarop volgende afmaking, dat percentage van de waarde der dieren te vergoeden, dat voorheen onder geheel andere omstandigheden juist werd geacht. Naar wordt verwacht, zal de verlaging van het percentage voor sommige veehouders een prikkel vormen hun runderen te doen inenten. De datum waarop de tweede Internationale Landbouwbeurs te Utrecht haar poorten zal ope nen nadert. Maandag 27 April, des morgens om 9 uur, zal het Croeselaan-terrein waar de talrijke binnen- en buitenlandse inzendingen op land- en tuinbouwkun dig gebied zijn bijeengebracht, worden opengesteld. Zij is tot en met Zaterdag 2 Mei elke dag van 9 tot 17 uur te bezichtigen. Voor de eerste maal zal een stand van de voor lichting op het gebied van landbouwmechanisatie aanwezig zijn. Door samenwerking van het Jaarbeursbestuur, de Stichting voor de Landbouw en Overheids diensten is dit mogelijk geworden. Het Jaarbeurs- bestuur stelde standruimte ter beschikking en de Stichting voor de Landbouw zorgde voor het ge bouw. Het Instituut voor Landbouwtechniek en Rationalisatie (met zijn vele publicaties) zal daar in worden ondergebracht, terwijl voor het geven van voorlichting de medewerkers van het Consu lentschap voor Landbouwwerktuigen aanwezig zul len zijn. Tevens zal het maandblad „Landbouw mechanisatie" hier zijn vertegenwoordigd. In de grote Bernhardhal zullen tractoren, be strijdingsmiddelen, veevoeder, zaaizaden, benodigd heden voor de pluimveeteelt, kunstmeststoffen, ge reedschappen, melkmachines, touwwerk, smeer olie, vet enz. worden geëxposeerd. Op de open terreinvlakken zullen land- en tuinbouwwerktui- gen, transportmiddelen, polderbemalingsinstalla- ties, beregeningsinstallaties, stalinrichtingen, ban den, motoren, verduurzaamd hout, antislipkettin- gen, tractorwielen, sproei- en spuitwerktuigen, watermolens, enz. worden tentoongesteld. - - Nu verschillende gezinnen uit onze Provincie op het punt staan te emigreren naar Canada, zou den wij de aandacht van de vertrekkenden willen vestigen op twee uitgaven van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, Koninginnegracht 42, te 's-Gravenhage. De eerste uitgave bestaat uit een mapje „De Voeding in Canada". Dit mapje bevat de volgende vouwbladen Bij de groenteman. Bij de Canadese slager. Vleesbereiding. Bakken in de Canadese keuken. Het twaalfuurtje op school. Canadese voedingsvoorschriften. Boodschappen doen in Canada. Maten en gewichten. De artikelen zijn geschreven in 3 talen, n.l. Nederlands, Engels en Frans. De prijs bedraagt 1,25. De tweede uitgave is een handig boekje met wenken van medisch hygiënische aard: „Het kleine Doktersboek voor Emigranten". Dit boekje geeft op zeer eenvoudige wijze aan, wat de emigrant op medisch gebied moet doen voor zijn vertrek, tijdens de reis en: bij aankomst in hef nieuwe Vaderland. Een hoofdstuk is gewijd aan „eerste hulp bij ongelukken". Ook vinden wij een hoofdstuk, waar in aangewezen wordt, hoe de emigrant bij verschil lende ziekten moet handelen. Een woordenlijst met Engelse en Franse verta ling besluit dit handige, overzichtelijke boekje. De prijs van dit boekje bedraagt 0,75. Bestellingen kunnen geschieden door: óf storting op gironummer 262900, ten name van de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Plattelande, met vermelding van: „De Voeding in Canada" 5f „Doktersboekje", óf per brief met insluiting van het bedrag aan postzegels. G. G. S. 20 April. Het weer is elke dag mooi, doch wat schraal en droog. De suikerbieten, die vroeg zijn gezaaid, staan al mooi op rij, doch de laat gezaaide kunnen mis schien wel wat vocht te kort krijgen. Het gaat met de opkomst best van 't voorjaar; zelfs het ge- calibreerde zaad komt al, doch hiervan ziet men de rijen niet zo gauw, daar ze bijna elk apart staan. De granen groeien goed, al lijkt ons de stand der tarwe minder dan 't vorig jaar. De erwten staan mooi en er was nog maar weinig aantasting door de bladrandkever. Doch we hebben ze toch al gespoten. Je kunt beter te vroeg, dan te laat zijn. De kevers hebben hun eieren dan reeds ge deponeerd aan de wortels en de larven, hieruit ge komen, gaan met de voedingssappen strijken, die voor de erwtenplant waren bestemd. Het spuiten is dus weer al begonnen; we kunnen er niet meer buiten. Vooral bij de erwten-verbouw is dit zo lonend; vroeger waren er maar ééns om de 5 of meer jaren goede erwten. De slechte op brengsten werden door de kevers veroorzaakt, die we wel kenden, doch niet konden bestrijden. De spuiterij is ook ai wat veranderd de laatste jaren. Vroeger zag men een arbeider moeizaam met een Vermorel op zijn rug de gewassen be spuiten. Telkens moest hij gaan vullen, zodat er maar een kleine oppervlakte bespoten werd. Toen kwam de paardensproeier, daarna de motorsproei- machine en nu is zelfs de vliegmachine ingescha keld. Vorige week zagen we haar bezig; een kavel erwten van 10 ha werd in 12 minuten geneveld (30 1 oplossing per ha). Het ging prachtig mooi en als de resultaten hiervan óók zo goed zijn, is er voor dit werk zeer zeker toekomst. Proefnemingen zullen uitmaken of het even goed is als met de sproeimachine. Winst is alvast geen sporen en geen kapotrijden van 't gewas (koolzaad en vlas). Het koolzaad vertoont al enige bloempjes; nog enige dagen en er ligt weer een geel smetteloos kleed op een groene ondergrond over de akkers. Het wordt weer mooi in de natuur. De bomen komen weer in hun blad en sommige vruchtbomen trekken reeds hun lentekleed van witte bloesem aan. Het vee in de weide, springend" hun blijheid te kennnen gevende over de herkregen vrijheid en soms reeds bij de boerderijen een enkel veulen, dat dartelt rond zijn moeder in het frisse jonge gras. In huis is 't óók voorjaar; nog enige dagen en de schoonmaak is weer achter de rug. Moeder de vrouw krijgt dan een wat rustiger tijd en haar man wellicht ook, die niet klaar komt 's avonds met de kleine karweitjes, die overal schijnen te ontstaan. De rust en vrede keert dan weder. We hopen, dat dit in Korea óók gebeurt, waar de vre desduif al in de lucht schijnt te zweven. Maar vóór alles hopen we dat de Kruiningers en de Schouwe naars hun dijken dicht krijgen. Dat is het voor naamste van alles! BRAM. P.S. Weekboek enige tijd gestaakt omdat m.i. be langrijker dingen hun plaats vroegen in ons blad. Algemene Ledenvergadering op Maandag 27 April a.s., des nam. 3.30 uur, bij G. Bijl te Scherpenisse. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en mededelingen. 3. Rekening en verantwoording over 1952. 4. Begroting over 1953. 5. Vrije verkiezing Hoofdbestuursleden wegens statuair aftreden van de heren: C. J. J. Kooijman, J. F. Brooijmans en J. A. Stols. 6. Mededelingen over schaderegelingen. 7. Rondvraag en sluiting. Namens het Bestuur, Ir M. A. GEUZE, Voorzitter. A. J. GROENEWEGE, Secretaris. Algemene Ledenvergadering op Woensdag 29 April 1953, des n.m. te 1.30 uur precies, in Hotel „De Stadswijnkelder" te Kortgene. Agenda: 1. Opening en notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Jaarverslag over 1952. 4. Rekening en verantwoording over 1952. 5. Begroting 1953. 6. Voorstel van het Bestuur tot kleine for mele wijziging in art. 4 en art. 8 van de statuten. 7. Verkiezing Hoofdbestuurslid en plv. Hoofd bestuurslid wegens aftreding van de heren J. A. van Oeveren en M. de Bruijne (beiden herkiesbaar). 8. Voor zover aanwezig zullen de heren Ir M. A. Geuze, Mr J. F. G. Schlingemann, Ir J. Bos, Ir J. D. Dorst, Dr Ir C. W. C. van Bee- kom, Ir W. van Soest en Ir J. Post spreken over actuele onderwerpen en daarna even tueel te stellen vragen hierover trachten te beantwoorden. 9. Rondvraag en Sluiting. Namens het Bestuur van de Kring Noord-Beveland der Z. L. M., G. M. F. BOM, Voorzitter. M. DE REGT, Secretaris. FIRMA FRANKEN A VAN WEEL - GOES GRAANMAAIERS

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7