Uit en voor de polder TUINBOUW Korte wenken voor de praktijk SCHURFTBESTRIJDING IN- EN NA DE BLOEI. ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD De geslaagden van de cursussen 1952 zijn: Mej. Cath. Geschiere en Iz. Geschiere beiden te Grijpskerke; mej. L. Wisse en mej. C. de Korte bei den te Meliskerke; C. J. Dommisse te Zoutelande; H. Koster te Souburg; J. Dekker te Kleverskerke; H. Poppe te Oostkapelle; Adr. Moens te Grijpskerke; W. van Liere, J. Poppe en A. P. Rotte allen te Oost kapelle;. mej. E. J. Allaart te Serooskerke; mej. H. Melis te Gapinge; mej. Joh. Maljaars te Aagtekerke; L. Minderhoud te Gapinge; mej. N. van Liere en mej. N. Braamse beiden te Sinoutskerkemej. A. M. Janse te Goes; mej. C. de Dreu te EllewoutsdykM. Krijger en Jac. Krijger beiden te Driewegen; C. P. Flikweert te Nieuwerkerk; Th. Verburg te Noord- gouwe; mej. G. J. E. de Vrieze te Renesse; J. L. Boot, Joh. Boot en Cor Boot, allen te Haamstede. Het melken, zoals dat op deze cursussen wordt ge leerd, heeft ten doel de melkers(sters) de meest juiste methode eigen te maken, zodat de koe goed en vol ledig wordt uitgemolken, waardoor de hoogst moge lijke productie wordt verkregen en uiergebreken tot een minimum worden beperkt. Daarnaast hebben deze cursussen ten doel de melk zo zindelijk moge lijk te winnen, hetgeen bij de huidige uitbetaling naar kwaliteit betekenis heeft in verband met de prijs. Steeds wordt er op gewezen, dat het melken en namelken moet geschieden met de volle hand, wat de juiste manier is; hierdoor wordt bij krachtig en regelmatig doormelken de melk in de kortst moge lijke tijd gewonnen, wat zeer belangrijk is met het oog op het goed laten melken van de koe. De resultaten die bereikt worden met deze cur sussen zijn zeer goed te noemen. Dit schenkt het vertrouwen, dat de belangstelling een stijgende lijn zal vertonen. Rijkszuivelconsulentschap voor Zeeland, J. H. LANTINGA, Ass. A. o EINDLES LANDBOUWSCHOOL TE SCHERPENISSE. In het tijdelijk gebouw van de Landbouwschool te Scherpenisse werd op 14 April j.l. de eindles gehou den. Aanwezig waren: de Commissie van Toezicht, met uitzondering van de Burgemeester, die door In een vorig artikel gaf ik enige raadgevingen wat betreft de bespuitingen tegen de schurft vóór de bloei. De bloei staat voor de deur; de eerste perebloe sem zag ik op 17 April bij de rassen Precose de Trevoux en Comtesse de Paris, terwijl bij de appels het ras Mank's Codlin op verschillende plaatsen reeds in het rose knopstadium staat. Zo zien we overal de lentesymptomen en wan neer dit artikel onder de ogen der lezers komt, dan is de lente met al haar schoonheid te bewon deren. De schurftbestrijding heeft onze volle aandacht. We luisteren nauwgezet naar de radioberichten, kijken met Argusogen uit naar eventuele regionale waarschuwingen en reageren hierop met onze be spuitingen. Wanneer we 3 X vóór de bloei kunnen spuiten, of reeds hebben gespoten, is het zaak, dat we de derde bespuiting zo kort mogelijk vóór de bloei hebben uitgevoerd, óf zullen uitvoeren. Hierdoor is het misschien mogelijk, dat we de bloei kunnen overbruggen zonder dat we een bespuiting behoe ven uit te voeren. Het is echter mogelijk, dat er op de een of an dere manier een achterstand in de werkzaam heden ontstaat, zodat een bespuiting in de bloei noodzakelijk is. Men kan hiertoe ook gedwongen worden door een lange bloeiperiode, waarin telkens ascosporen vrijkomen en een schurftbestrijding be slist urgent kan worden. Wanneer een bespuiting in de bloei beslist nodig is, dan kan men hiervoor spuitzwavel ge bruiken in een concentratie van 0.5 ook zink of ijzercarbamaten komen hiervoor in aanmerking. Deze carbamaten verspuit men in de concentratie zoals deze op de verpakkingen staat aangegeven. Deze bespuitingen in de bloei gelden zowel voor appels als voor peren, met dien verstande, dat ver scheidene rassen geen zink- of ijzercarbamaten ver dragen. Wat betreft de schurftbestrijding na de bloei bij appels, moeten we wel op letten of er reeds aantasting aanwezig is. Wanneer aantasting wordt gevonden, dan kan worden getracht om met een bespuiting met kwik, de schurftontwikkeling te stuiten. Bij rassen die beslist geen kwik verdragen zoals Cox Orange Pippin, Transparente de Cron- sel's, Groninger Kroon en nog enkele andere kan men de schurftaantasting beteugelen of genezen door een bespuiting met een zink- of ijzercarba- maat. ambtsbezigheden verhinderd was, de Rijksconsulent, de heer Versteeg, de vertegenwoordiger van de Z. L. M., de heer A. Groenewege, en de leerlingen van de 3e en de 4e klasse. Na afgelegd examen kon de Voorzitter der Com missie: de heer Jac. Hage, aan 6 leerlingen het diploma uitreiken, n.l. aan: Joh. den Boer en F. van Oorschot beiden te Tholen; K. M. van Deurlo te Poortvliet; Chr. Hoek te St. Maartensdijk en P. I. Menheere en J. Tichem beiden te Scherpenisse. Na de gebruikelijke toespraken werd vooral een woord van dank gewijd aan de vertrekkende leer kracht de heer F. de Ronde, en de hoop uitgespro ken dat het hem in zijn nieuwe vaderland, Canada, goed mag gaan. Aan de beste leerlingen: F. van Oorschot en Joh. den Boer werd door de heer Groenewege een boek aangeboden, terwijl de beste leerling F. van Oor schot nog een vulpotlood kreeg, aangeboden door de leerkracht voor motoren, de heer Jac. Hage. Naar de 4e klas zijn overgegaan: J. den Boef te Tholen; J. A. Buijs, A. Heijboer, W. A. Ista, J. J. v. d. Maas, allen te Poortvliet; J. Uijl te Scherpenisse; A. Hoek en J. Stoutjesdijk beiden te St. Maartens dijk; M. J. A. Elenbaas en J. R. Kaashoek beiden te St. Annaland; Joh. L. Stoel te Stavenisse. Naar de 3e klas gingen: M. Hage, Joh. Niemands verdriet en M. L. v. Ast, allen Poortvliet; A. Duyn- houwer en C. de Wilde, beiden te Scherpenisse; M. Noordijke te St. Maartensdijk; A. Gaakeer té Stave nisse; G. A. Heijboer en J. Ridderhof, beiden te St. Annaland; en J. J. Meijll en D. Ampt, beiden te Oud-Vossemeer. Naar de 2e klas gingen over: C. den Boer te Tho len; Joh. den Boer, Mach. den Boer, D. Bolier, D. P. Geuze, W. Heijboer, C. L. v. d. Hoven, Jac. Moer land, M. L. Quist en C. D. Uijl, allen te Poortvliet; G. v. Ast, L. J. Hartog en W. A. Pipping, allen te Scher penisse; C. J. Breure, N. o. d. Brouw, Joh. J. Dane, W. Dane, N. den Engelsman, Jac. J. Guequièrre, Jac. J. Pot, K. W. Stouten en C. A. v. d. Rhee, allen te St. Maartensdijk; A. D. Gaakeer te Stavenisse; M. C. v. d. Slikke te St. Annaland en J. van Poortvliet en A. v. d. Zande, beiden te Oud-Vossemeer. In de nieuw te vormen le klas zijn nog enkele plaatsen onbezet. Jongens, die de 7e klas hebben doorlopen, kunnen zich nog aanmelden tot 24 April a.s. bij het Hoofd der School, de heer H. Eckhart. Wees er op bedacht dat, wanneer in de bloei is gespoten met een carbamaat men niet zonder meer de daarop volgende bespuiting met kwik kan uitvoeren. Deze twee vërdragen elkander niet, zo dat beschadiging kan optreden. Na een carbamaatbespuiting kan men echter wel na een tussenpoze van 10 a 12 dagen met spuitzwavel spuiten. Wanneer men na de bloei geen schurftaantas ting kan vinden, kan men een vrije keuze maken uit de vele fungiciden welke voor de schurftbe strijding in aanmerking komen, zoals Cal. pap Spuitzwavel Cal. pap gemengd met Spuitzwa vel Zink- en Ijzercarbamaten T.M.T.D.-mid- delen Dinitro Rhodaan Benseenmiddelen. De keuze der middelen zal sterk afhangen van de rassen die men heeft of andere bedrijfsomstan digheden. Alle middelen hebben, hoe goed ze ook mogen zijn, hun eigenaardigheden. Iedere teler zal uiteindelijk moeten uitmaken welke middelen het beste voor zijn bedrijf geschikt zijn. Alle fruitkwekers is het o.a. bekend, dat Cal. pap verspoten bij droog en warm weer of felle zonneschijn behoorlijk schade kan geven. Het is echter geen vaststaande regel, er zijn bedrijven waar Cal. pap weinig of geen schade veroorzaakt. Zeer waarschijnlijk is dit toe te schrijven aan grondfactoren, waterhuishouding enz. Golden De licious, Cox Orange Pippin en Jonathan o.a. kun nen zeer gevoelig zijn voor Cal. pap, terwijl ze spuitzwavel goed verdragen. Het pereras Doyenne du Cornice verdraagt op verschillende bedrijven slecht spuitzwavel. Cal. pap 0.5 gemengd met 0.2 spuitzwavel heft in vele gevallen beschadi ging door Cal. pap volledig op. Vele fruittelers spuiten dan ook met deze combinatie. Op bedrijven waar men regelmatig te kampen heeft met ijzer- of zinkgebrek is men aangewezen om te spuiten met ijzer- of zinkcarbamaten. Men kan echter niet het gehele seizoen met ijzercarba- maat spuiten, omdat de vruchten dan te zwaar bezoeldeld zijn met het zwarte residu. Het is niet gewenst om langer dan ongeveer half Juni met ijzercarbamaat te spuiten. Met zinkcarbamaat kan men doorgaan tot ongeveer eind Juni, daarna is het beter óver te gaan op een ander middel, ook vanwege het residu. De carbamaten hebben naast het bezwaar van het residu nog een tweede n.l. het te lang groen blijven der vruchten. Op bedrijven waar men regelmatig tobt met een slechte bladstand of schade ondervindt bij het aan wenden van diverse fungiciden kan een zeer dank baar gebruik worden gemaakt van T.M.T.D.-mid- delen. Deze bevorderen in belangrijke mate een Wanneer U het plan hebt gras in te kuilen, of een gedeelte van Uw grasland te hooien, dan doet U goed het grasland eerst kort te laten afweiden. Daarna het perceel met weidesleep of kettingegge bewerken en een stikstofgift geven van 500 kg kalksalpeter per ha. U krijgt dan veel gras met een hoog eiwitgehalte. Veel bedrijven zijn overstroomd met zeewater of zijn dit geweest. In veel gevallen is de veestapel ge heel of gedeeltelijk verloren gegaan. Het komt voor dat het ver van de boerderij gelegen grasland droog- gebleven is. Wanneer er kans is dat U in het a.s. winterseizoen weer vee hebt, dan doet U verstandig om een gedeelte van het grasland te hooien en een gedeelte in te kuilen. Dan hebt U straks de beschik king zowel over droog als over sappig voer. Het is thans weer mogelijk tegen gereduceerde prijs grondonderzoek te laten toepassen. Misschien is Uw bouwland reeds onderzocht. Geef dan deze zomer het grasland eens een beurt. Uw Bedrüfs- laboratorium voor Grond- en gewasonderzoek is ge vestigd te Goes. Misschien bestelt U nu reeds een grasmengsel om straks weer blijvend grasland in te zaaien. Neem dan toch vooral een mengsel dat goedgekeurd is door de N.A.K. en van een certificaat voorzien is. Wanneer U gerst zaait op land dat onder water heeft gestaan, is het toch raadzaam dit te ontsmetten. Bodem- en kiemschimmels zijn ook nu nog belagers. Als de erwten worden gemaaid zijn er wel eens extra moeilijkheden, doordat de planten bij het eggen in verschillende richtingen zijn gedrongen. Ook bij het hakken zijn moeilijkheden te vrezen. Het hulp middel hiertegen is het in één richting eggen van de erwten en niet het aanéénsluitend eggen van de erwten waardoor afwisselend banen ontstaan. Het vorige spuitseizoen heeft voldoende slacht offers gemaakt om afdoende maatregelen bij het spuiten van giftige middelen te rechtvaardigen. De gevaren verbonden aan het spuiten van b.v. parathion zijn buitengewoon groot. Rubber kleding bestaande uit hoofdbedekking, handschoenen, met kap en laarzen is onmisbaar evenals een masker dat de mond en neus bedekt. De aanschaf hiervan is verantwoord als het er om gaat ziekte en ongeval tegen te gaan. Als U met groeistoffen gaat werken is het van belang te wachten op mooi zonnig en groeizaam weer. Dan heeft een dergelijke bestrijding de meeste kans van slagen. Maar denkt U er vooral om alleen Uw eigen ge wassen te sproeien en niet die van Uw buurman. Als hij aardappelen of bieten op het naastgelegen per ceel verbouwd is hij daar zeker niet op gesteld. Dus zeker niet bij winderig weer spuiten of ver nevelen. Ook wanneer er sproeistof van een giftig middel op een weide overwaait moet in ieder geval de ge bruiker gewaarschuwd worden. Anders is de bewei ding niet zonder risico voor het vee. Er zijn reeds te veel die hier leergeld mee hebben betaald. -k Het vee is weer in de weiden gebracht. Het is daarom zaak dat U de afrastering van Uw weilpnd in orde hebt. Wanneer het enigszins mogelijk is moet U de percelen niet groter maken dan 6 are per stuks grootvee. Past U daarnaast een goede bemesting en de juiste cultuurmaatregelen toe, dan is er ook van Uw grasland een behoorlijke winst te verwachten. goede bladstand, terwijl de kleur der vruchten sterk wordt bevorderd. De T.M.T.D.-middelen zijn dus bijzonder geschikt om te dienen voor de twee laatste bespuitingen vóór de pluk; ze laten zeer weinig residu achter. Ten slotte nog iets over de Dinitro-Rhodaan-ben- zeen-middelen. Het ras Bonne Louise d'Avranches is zeer gevoelig voor deze fungicide, in mindere mate, doch ook gevoelig zijn o.a. de rassen Clapp's Favorite, Conference en Précoce de Trévoux. Iedere fruitkweker kan dus zijn keuze bepalen naarmate zijn bedrijfsvoering dit eist. Hij moet door ondervinding aan de weet komen welke mid delen hij het best kan gebruiken. Het advies is dan ook, wees voorzichtig met mid delen die men niet kent, spuit deze proefsgewijs. Spuit echter op tijd en secuur, dat zijn twee fac toren waaraan veel is gelegen en nu: succes. - R. A. ADGEVER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6