Oud JEonen en Sociale voorzieningen Coöperatieve Melkinrichting .Walcheren' NOGMAALS DE WERKTUIGEN NA DE CONSERVERING TREKKERSCHUREN ALS NOODWONINGEN? eriDtg» 'Kansomes ZEEÜWSCH LANDBOUWBLAD DE KONINGINNEDAG. In de dagbladen heeft men kunnen lezen, dat het College van Rijksbemiddelaars een beschikking heeft afgekondigd, waarbij de werkgever vergun ning is verleend om de arbeiders op Koninginne dag na 1 uur n.m. vrijaf te geven voor zover de werkzaamheden zulks toelaten. Wordt van deze vergunning gebruik gemaakt, dan mogen de vrije uren niet in mindering worden gebracht op de vacantiedagen waarop de arbeiders recht hebben. Dit betekent dus voor hen een extra vrije middag. De vergunning treedt in de plaats voor die welké in voorgaande jaren van kracht is geweest Voor de 5e Mei, welke regeling is mislukt omdat de praktijk heeft geleerd, dat de viering van de natio nale bevrijdingsdag bij ons volk geen ingang heeft gevonden. De viering van deze dag heeft dan ook allerminst beantwoord aan de verwachtingen, die men er destijds van heeft gekoesterd. Ook de aan beveling welke afgelopen jaren van de centrale werkgeversorganisaties is uitgegaan, heeft er niet toe geleid, dat van de toen geldende vergunning een algemeen gebruik is gemaakt. Misschien moet de oorzaak worden gezocht in de omstandigheid, dat ons gehele land niet op dezelfde dag is bevrijd en dientengevolge de voorkeur wordt gegeven aan een plaatselijke of streeksgewijze viering van de bevrijding. De Regering en de Stichting van den Arbeid hebben thans het plan opgevat de viering van de bevrijding te combineren met de viering van de Koninginnedag en het College van Rijksbemidde laars heeft met dit plan blijkbaar rekening willen houden door met de hierboven bedoelde beschik king te bevorderen, dat de vrije middag wordt ver plaatst naar 30 April. Wij hopen, dat ook de werkgevers in onze be drijfstak bereid zullen zijn er aan mee te werken, dat deze nieuwe regeling algemeen wordt toege past. Op deze wijze kan aan de geboortedag van H M. de Koningin, welke ongetwijfeld een natio naal karakter draagt, een bijzonder cachet worden gegeven. Wij realiseren ons hierbij dat het vrijaf ge ven in bepaalde sectoren van onze bedrijfstak aanleiding kan geven tot moeilijkheden, doch wij vertrouwen, dat hiervoor in onderling overleg tussen werkgever en werknemer 'n bevredigende oplossing kan wor den gegeven. Voor de veehouderij zou op 30 April een Zondagsregeling kunnen gelden. Het is niet uitgesloten, dat de Stichting voor de Landbouw terzake nog 'n persbericht zal uitgeven. Mocht dit het geval zijn, dan zal dit in ons blad worden gepubliceerd. ARBEIDSVERHOUDINGEN IN HET RAMPGEBIED. In het watersnoodgebied kan de naleving van de bepalingen der C.A.O.'s aanleiding geven tot moeilijkheden van verschillende aard. Dit is vooral mogelijk, wanneer de werkgever en de arbeider na 1 Februari geen contact met elkaar hebben onderhouden. De ontslagbepalingen bijv. zijn ondanks de ramp ongewijzigd van kracht gebleven. Nu zullen de moeilijkheden in het alge meen meevallen, zolang de werkgever geen werk heeft en de arbeiders elders bijv. bij het dijkher stel en tegen hogere lonen werk hebben gevon den. Geheel anders laat de situatie zich aanzien wan neer de werkgever wel werk heeft, dientengevolge ander personeel aantrekt, doch verzuimt, tegelij kertijd de arbeidsverhouding met de vroegere arbeiders te regelen. Indien de vroegere arbeiders op een later tijdstip werkloos mochten worden, dan kunnen gemakke lijk moeilijkheden ontstaan. Het is zelfs niet uit gesloten, dat de betrokken arbeiders door de bedrijfsvereniging worden verwezen naar de werk gever met wie formeel nog een dienstverband bestaat. De werkgevers doen er dan ook verstandig^ aan de arbeidsverhouding met de arbeiders die vóór de ramp bij hen werkzaam waren zo spoedig mogelijk te regelen. Het verdient dus des te meer aanbe veling hiertoe over te gaan wanneer men op het punt staat andere arbeiders aan te trekken. De vaste arbeiders zijn zondermeer verplicht naar de boerderij terug te keren wanneer de werkgever werk voor hen heeft. Wanneer zij voor een her vatting van hun oude werkzaamheden niets voelen, dan is hierin voor de werkgever een reden gelegen tot ontslag over te gaan. Bij het maken van afspraken met de arbeiders moeten de bepalingen van de contracten worden nageleefd. Wanneer men zich niet voldoende met de bepalingen op de hoogte acht is het verstandig de organisatie, waarbij men is aangesloten, te raad plegen voordat beslissingen worden genomen. Ook hier is voorkomen beter dan genezen. N. A. V. OMRUILING EN VERZILVERING OUDE VACANTIEBONNEN. Zoals elders reeds werd gepubliceerd, gaat per 1 Mei 1953 een nieuw boekjaar van het Vacantie- fonds voor de Landbouw in. Dit betekent tevens, dat met ingang van 1 Mei a.s. door de werkgevers geen vacantiebonnen van het boekjaar 1952/1953 meer aan de in hun dienst zijnde losse arbeiders mogen worden verstrekt, terwijl deze bonnen door de arbeiders ook niet meer mogen worden aan genomen. Werkgevers, die nk 30 April 1953 nog bonnen van het boekjaar 1952/1953 in hun bezit hebben, kunnen deze gedurende de maanden Mei, Juni en Juli ter omruiling voor nieuwe vacantiebonnen ofwel ter terugbetaling toezenden aan de Admini stratie van het Vacantiefonds voor de Landbouw, Raamweg 25 te 's-Gravenhage. Bij omruiling van oude voor nieuwe bonnen worden geen administratiekosten in rekening ge bracht. Bij terugbetaling wordt de voor de oude bonnen betaalde toeslag van 2 niet gerestitueerd. Dringend wordt verzocht om bij het inzenden der bonnen duidelijk aan te geven hoeveel bonnen van elke waarde worden bijgevoegd alsook of om ruiling dan wel terugbetaling wordt gewenst. Men dient dus niet de bonnen zonder enig begeleidend schrijven aan het Fonds op te zenden. Met nadruk wordt er nog op gewezen, dat de oude bonnen niet kunnen worden omgeruild of terugbetaald bij de plaatselijke boerenleenbanken. VERLAGING ADMINISTRATIEKOSTEN BIJ AANKOOP VACANTIEBONNEN. T.b.v. de werkgevers kan worden medegedeeld, dat het Bestuur van het Vacantiefonds voor de Landbouw heeft besloten de toeslag voor admini stratiekosten, welke door werkgevers bij aankoop van vacantiebonnen moet worden betaald m. i. v. het boekjaar 19531954 te verlagen. Vanaf 1 Mei a.s. zal deze toeslag, die tot dusver op 2 van het nominale bedrag aan bonnen Was vastgesteld, tot nader order worden teruggebracht tot 1 Indien dus voor b.v. iOÓ,aan vacantiebonnen wordt gekocht betaalt de werkgever m.i.v. 1 Mei a.s. 101,in plaats vapr hettot dusver voorge schreven bedrag van ƒ102,—. ALGEMENE VOORJAARSVERGADERING Onder voorzitterschap van de heer S. Simonse te St. Laurens hield bovengenoemde vereniging haar algemene voorjaarsvergadering. Spreker con stateerde dat 1952 een goed zuivel jaar is geweest, maar vermoedde dat we thans het hoogtepunt ge had hadden. Hij herinnerde aan de stormramp, welke verschillende delen van ons land zo zwaar getroffen heeft. Als Walchenaren weten we van watersnood mee te praten en we moeten dankbaar zijn, dat wij er ditmaal zo goed zijn afgekomen. Sinds 1 Januari traden 17 nieuwe leden tot de vereniging toe. De voorschotprijs lag in de eerste drie maanden gemiddeld ƒ1,94 per 100 kg melk lager dan in hetzelfde tijdvak van 1952. Ook de melklevering lag lVz lager; het vetgehalte was in beide perioden gelijk, nl. 3.87 Van de ont vangen melk werd 80 in klasse I, 16 in klasse II en 4 in klasse III geplaatst bij het kwaliteitsonderzoek. Bij de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee werden de kosten op 1,50 per dier gesteld voor de Kring Walcheren. Het jaarverslag werd goedgekeurd. We vinden er in vermeld dat in 1952 door de fabriek van de melkveehouders werden ontvangen 16.194.800 kg melk met 3.76 vet en 5523 kg room. Daarvoor werd betaald ƒ3.900.278,Voor onkosten werd betaald 687.838,terwijl op de gebouwen en machines ƒ92.920,werd afgeschreven. De pro ducten brachten 3.654.575,op. Aan toeslagen - - heffingen werd ontvangen 1.300.915,Bijgekocht van andere fabrieken werd voor een bedrag van ƒ300.807,Van de ontvangen melk werd 31 tot boter, melkpoeder en ondermelk verwerkt, ter wijl 69 in de afdeling melkinrichting belandde; 44 werd verkocht als losse consumptiemelk en 25 werd in flessen afgeleverd. Op de Balans, welke sluit met een totaalbedrag van 1.231.271,50 komen de gebouwen, machines, inventaris en auto's voor ten bedrage van ƒ461.000, De nieuwe consumptiemelkregeling treedt 19 April a.s. in werking. Deze ingewikkelde materie werd door de Directeur uitvoerig toegelicht. Voor lopig zal er voor Walcheren behalve een optrekken tot gelijke hoogte voor het gehele eiland niet veel veranderen. In het overige deel van Zeeland zal de prijs 1 of 2 centen hoger liggen dan op Walche ren als gevolg van de hogere aan- en afvoer- vrachten. Steeds weer blijkt dat vele boeren de raad, hun werktuigen na conserveren grondig door een repa ratiebedrijf 11a te laten zien, niet hebben opgevolgd. Laten zij echter wel bedenken, dat dit voor hun machines funeste gevolgen kan hebben. De con servering heeft enkel beoogd zoveel mogelijk ver der bederf te voorkomen. Het was dus een nood voorziening, waarbij altijd nog bepaalde onder delen slechts voorlopig of helemaal niet werden behandeld, doch enkel voor zover mogelijk door- gesmeerd. Voor deze machines is het NOOD ZAKELIJK dat zij door een reparatiebedrijf wor den gedemonteerd, schoongemaakt, behandeld enz. Het is zeer verstandig om gelijkertijd de normale slijtage te laten repareren. Zeer veel moeite en kosten zijn aan de berging van de werktuigen gespendeerd. Het komt er nu op aan om te houden wat is bereikt. De moeilijk heden komen pas later als er weer met de machi nes wordt gewerkt en deze kunnen grotendeels voorkomen worden door een grondige behandeling van een vakman. Deze vakmensen hebben nu bui tengewoon veel werk, hetgeen een reden is voor elke boer 0111 direct een afspraak te maken. Raad pleegt in voorkomende gevallen de specialisten voor de landbouwwerktuigen bij de Rijkslandbouw- voorlichtingsdienst, die gaarne de gewenste in lichtingen zullen verschaffen. Laat ieder bedenken dat nu aanspraak gemaakt kan worden op vergoeding. Er komt echter een moment dat geacht wordt voldoende tijd voor het repareren beschikbaar te hebben gesteld. Na dit moment komen alle onkosten voor de eigenaar. Laat dit echter zover niet komen. DE RIJKSLANDBOUWCONSULENTEN IN DE RAMPGEBIEDEN. Het is gebleken, dat bij debewoners van deze streken de behoefte bestaat voor iedere zomer te kunnen beschikken over eenvoudige befrufttngen, welke zéér goedkoop zijn. In verband hiermede is .de suggestie geuit, dat de trekkerschiiren feoals ceze tegenwoordig in Groningen wórden gebouwd, wellicht gedurende de a.s. zomer als noodwoning kunnen dienst doen. De Boerderijcommissie van de Stichting voor de Landbouw in Groningen verstrekt over deze schu ren de volgende inlichtingen: De afmetingen zijn: lengte 5 meter; breedte 4 meter en zijkant en deur hoogte 2,40 meter. De schuur is met uitzondering van de deur opgebouwd van gewapende*beton platen van 1 meter lengte; deze platen zijn>r33i'oe®p timeter breed, 4,3 centimeter dik en worden door sponningen aan elkaar verbonden. Hierbij wordt voor afdichting van de naden tegen wind en regen enige lichte specie gebruikt. De stijlen zijn even eens van gewapend beton; ze lopen naar beneden door tot 60 centimeter onder het grondoppervlak en steunen op een tegel als fundament. Het geheel is gemakkelijk uitneembaar en daar door zonder overwegend bezwaar te verplaatsen. De kostprijs van deze schuren is ongeveer 1000. Ze zijn ook leverbaar in andere maten. Als breedte en hoogte ongewijzigd blijven, kosten zij per meter meer lengte 200 duurder. KINDLES R.L.W. S. TE GOES. Bij de op 23 April 1953 gehouden eindles der Rijks- landbouwwinterschool te Goes werd het diploma uit gereikt aan de navolgende leerlingen: C. J. Adriaensens te Lewedorp, L. K. Breure te St. Maartensdijk, Th. de Bruijne te Colijnsplaat, A. II. Colpaart te Woensdrecht, W. A. G. Dekker te Wemel- dinge, L. Douw te Kamperland, J. van Driel te Kats, J. J. van Fraassen te Waarde, F. A. van Gilst te 's Heer-Abtskerke, A. M. Heijboer te Wissekerke, G. Hoek te St. Maartensdijk, L. J. de Jager te Wol- faartsdijk, M. W. Kloet te St. Maartensdijk, M. J. Klompe te Bruinisse, D. de Koeijer te Biezelinge, J. W. Koopman te Zierikzee (Gouweveer), P. van Liere te Oostkapelle, J. A. Lievense te Nieuwerkerk, K. Lindenbergh te Wolfaartsdijk, C. J. van Luijk te Steenbergen, A. Minnaard te 's Heer-Abtskerke, J. H. van Nieuwenhuizen te Kruiningen, K. G. L. van Nieuwenhuijzen te Rilland, J. C. Nijsse te Oudelande, A. Remijn te Lewedorp, G. Rijk te 's Heer-Arends- kerke (Baarsdorp), J. R. H. Scheele te Goes, J. Smits te Borssele, J. A. Timmers te Steenbergen, J. Verstelle te Wolfaartsdijk, A. van 't Westeinde te Nieuwdorp, I. Zandee te Wolfaartsdijk. Afgewezen: 1 leerling. o CURSUSSEN IN HANDMELKEN. Dit voorjaar zijn de examens afgenomen van de verleden jaar gehouden cursussen in handmelken. De cursussen zijn gestart met totaal 39 belangstellen den. In de loop van het jaar zijn 4 deelnemers naar elders vertrokken en hebben 3 zich teruggetrokken, zodat door 32 cursisten aan het examen werd deel genomen, waarvan dit door 28 met een goed resul taat werd afgelegd. aHfc nvudi t w Htu/k j. LAA:4 VER NEVELAAR tfrrtle-klai Engels fabrikaat! FIRMA FRANKEN VAN WÉ EL - GOES

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5