IIE LANDBOEWBEERS TE UTRECHT VAN 27 APIUL-2 MEI ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Oorspronkelijk lag het in onze bedoeling om ter gelegenheid van de tweede internationale lanil- bouwbeurs een speciaal nummer uit te geven, waarin de mechanisatie van de landbouw de volle aandacht zou vragen. De bijzondere omstandigheden die nog steeds in onze provincie heersen men denke alleen maar aan de veelal nog moeilijke reisgelegenheid hebben ons doen besluiten van dit voornemen af te zien. Daar wij anderzijds ook beseffen, dat nog velen een bezoek overwegen, geven we hieronder een opsomming van nieuwigheden, welke op de beurs te bezichtigen zijn. Een goed voorbereid bezoek zal immers veel meer voldoening geven en betere resultaten afwerpen. De onpartijdige voorlichting welke dit jaar voor het eerst verstrekt zal worden door de daartoe meest geëigende instanties, is eeni reden temeer om de reis te wagen. Wijzen we er tenslotte, wellicht ten overvloede, nog even op, dat gedupeerden de beurs gratis kun nen bezoeken. REDACTIE. Weidesleep speciaal voor dc trekker geconstrueerd. Een nieuw type weidesleep wordt geëxposeerd door de firma Van der Berg en Zoon, te Blaricum. Deze speciaal voor de trekker geconstrueerde, gecombineerde sleep is voorzien van extra zware schakels. Als voordeel werd opgegeven, dat ze gebruikt kan worden met grote snelheid en dat ze beter bestand is tegen een aangebrachte belasting, waardoor het „springen" wordt voorkomen. (Firma H. v. d. Berg en Zoon, Blaricum, Cr. Vak III 306 A). Nieuw procédé voor het coveren van luchtbanden. Het coveren van luchtbanden waarvan het loop- vlak is versleten is een algemeen toegepaste me thode om de levensduur' van de baridéh te ver groten. Thans brengt „Hofka" het nieuwe procédé van het z.g. rebüilden. Hierbij wordt de gehele buitenomtrek van de band van een nieuwe laag rubber voorzien, waardoor de band het uiterlijk van een nieuwe band krijgt. Zelfs de maten wor den weer ingegoten. Slechts het ingegoten op schrift „Rebuild in Holland" laat zien dat de band niet nieuw is. (Hofka Autobanden, Klaaswaal, Cr. Vak VIII 802) Nieuwe ontwikkeling op het gebied van wied- machines en ploegen. Het vierwielige wiedwerktuig met autobesturing heeft niet alleen in ons land, maar ook reeds in het buitenland vele navolgers gevonden. Het was de Firma Mulder, die het eerst met dit type wied- machine op de 'markt verscheen. Thans is deze firma weer een stap verder gegaan. Op dit vier wielige raam heeft men een motor gezet en zo ont stond een motorwiedmachine. Door weglating van de schoffels en het aanbrengen van een zaaibak ontstaat een motorzaaimachine. Verder kan men met dit gemotoriseerde frame cultivateren, aard appels aanaarden, bietenlichten en kunstmest- strooien. De eveneens op deze stand aanwezige gecombi neerde schijf- en schaarploeg kan door eenvoudige verwisseling in korte tijd worden gewijzigd. De risters kunnen op elke gewenste werkbreedte wor den ingesteld. (Firma Mulder, Landbouwwerk tuigen, Termunten, Cr. Vak VII 716). Nieuwe Ford Trekker. Ford brengt thans ook in ons land de nieuwe Fordtrekker welke in de plaats komt van de Ford Dearborn. Het nieuwe model wordt aangekondigd als „Red Tiger". De trekker heeft een kopklep- motor met een vermogen van 31 pk, vier versnel lingen vooruit en één achteruit en is eventueel leverbaar met doordraaiende aftakas. Het is een rpbyste trekker met zeer veel nieuwe verbeterin gen. De snelheid van de hydraulische hefinrichting is regelbaar. De Fordson Major Petroleum- en Dieseltrekkers kunnert thans ook op volrupsbanden worden ge leverd. (N.V. Ned. Ford Fabriek, Amsterdam, Cr. Vak I 101). Nieuwe kleine luchtgekoelde Deutz trekker met vele mogelijkheden. Steeds groter wordt het aantal trekkers dat op de Nederlandse landbouwbedrijven in gebruik wordt gesteld. Daardoor zal ook steeds deze trek ker komen op steeds meer kleinere bedrijven. Speciaal voor het kleine gemengde bedrijf is thans door de bekende motorenfabriek Deutz een trekker ontworpen. Deze kleine trekker heeft een lucht gekoelde viertact dieselmotor. Ze is voorzien van een geveerde vooras. De achterwielen kunnen versteld worden van 1.22 tot 1.93. Het middenstuk is uit het beste staal vervaardigd voor aanbouw van wiedramen enz. De zitplaats kan verzet wor den zodat men bij werkzaamheden met de trekker waarbij achterwaarts moet worden gereden, men toch weer vooruit kan rijden. Er zijn zes versnel lingen vooruit en drie achteruit. De riemschijf heeft twee toerentallen. De aftakas kan ook twee snelheden hebben, terwijl ook de aftakas evenredig aan de rijsnelheid kan draaien. De lengte van de trekker kan bovendien variëren. Voor deze 11 pk trekker wordt een brandstofverbruik van gemiddeld 1 a 1,2 kg/uur opgegeven. (Motorenfabriek Deutz, Katendrecht, Rotterdam, Cr. Vak IX 920.) Nieuwe gecombineerde trekker-harkkcerder- schudder. Krupp, de bekende Duitse Fabriek, brengt thans een door de trekker aangedreven harkkeerder- schudder. De werkdiepte kan vanaf de trekker worden geregeld. De harkborden zijn op kogel lagers gemonteeerd. Elk harkbord bestaat uit vier sectoren, die door een eenvoudige handgreep in- en uitgeschakeld kunnen worden, zodat de machine voor verschillende doeleinden kan worden gebruikt. De arbeidsbreedte als hark is 2,65 m, als keerder 2 x 1.50 m. (Cr. IX 1119). Nieuwe trekkerzaaimachine. De bekende Danmark-zaaimachine wordt thans ook gebracht voor trekkergebruik, in werkbreedten van 2Ya, 3 en 4 m. Het nokkenrad heeft een ver- stelmogelijkheid van 72 verschillende snelheden. De machine kan ook geleverd worden als lijnzaad machine, terwijl cultivatortanden aan de machine kunnen worden bevestigd om de sporen weer open te werken. (Cr. IX 1119.) Volautomatische inlegger voor dorsmachines. De plaats van de inlegger op de dorsmachine is de meest gevaarlijke plaats tijdens het dorsen. Vandaar dan ook, dat meer en meer wordt over gegaan tot de volautomatische inleggers. Deze „Wiadi" is voorzien van een lossnijapparaat met extra messen en biedt een practische oplossing van dit probleem. (H. J. Reesink Co N. V., Zutphen, Cr. Vak IX, 1119.) Uitbreiding van het aantal Nevelspuiten. De Machinefabriek Kiekens N.V., te Landsmeer, en De Bruin's Machinefabriek te Wadenoyen, heb ben, meegaand met de ontwikkeling in de spuit- en verneveltechniek, als aanvulling op de reeds be kende typen, 'n geheel nieuw type K. D. Nevelspuit in de handel gebracht. Dit type T.T. heeft een tankinhoud van 400 liter. Belangrijk bij deze nevelspuit is, dat de stuifmond naar alle zijden kan worden gericht en dat de nauwste doorlaat 7 mm bedraagt. Verstoppen is dus uitgesloten. Alle machines zijn uitgevoerd met een luchtdruk- en een vloeistof-capaciteitsmeter, waardoor de man op de machine steeds controle heeft op de hoeveel heid der te vernevelen vloeistof. Hierdoor kan overdosering steeds worden voorkomen. Als bijzonderheid zij nog vermeld de door deze firma's in de handel gebrachte rug-nevelspuit. Een speciaal ontworpen kleine machine welke in 't bij zonder voor laag-cultuur geschikt is. Deze rug- nevelspuit wordt geleverd met 2 vloeistof tankjes elk met een inhoud van 5 liter. Ze wordt aange dreven door een, aan een draagstel bevestigde, lichte motor van lVz pk. Het geheel kan door één man, op de rug, worden gedragen. (B.M.B. Sproei- machinefabriek, Wadenoyen, Cr. Vak IX 925.) Nieuwe Machines op het gebied van spuit- en verstuivingstechniek. De bekende Zwitserse fabriek van spuit- en vernevelmachines, „Berthoud", brengt thans ook in Nederland de nieuwste vinding op dit gebied aan de markt. Bij de door deze fabriek ontworpen „Swissatom" zijn de gebruikelijke spuit- of verne- veldoppen vervallen. Hiervoor in de plaats worden zgn. straaldoppen toegepast. Deze doppen hebben vingerdikke openingen. Sproeivloeistof, ev. poe der, wordt tevoren door de lucht opgenomen en uit deze ruime doppen geblazen. Verstoppen is uit gesloten. (N.V. Adr. Beers, Rijkswijk, Cr. Vak XII, 1213.) Een Wervelwind Landbouwnevelspuit. Het vernevelen breidt zich niet alleen in de fruitteelt, maar ook in de landbouw steeds meer uit. Men werkt hierbij met minder bestrijdings middel, met veel minder water en met minder machine en manuren, waardoor dus beter het juiste tijdstip van de bestrijding kan worden ge kozen. Naast de bekende Wervelwind Prof en do Wervelwind Junior wordt thans ook een Land bouwnevelspuit in de handel gebracht. (Firma Vogelenzang Zn., Andelst (Betuwe), Cr. Vak IX 924 a.) Bijzondere fruitsorteermachlne. De „Greefa" fruitsorteermachine neemt een zeer geringe plaats in. In tegenstelling tot de meeste systemen is hierbij uitgegaan van een cirkelvor mige sorteerband. Het fruit wordt op een kegel vormige sorteerband aangevoerd en door traps gewijs aangebrachte, afzonderlijk verstelbare velg- segmentvormige meetblokken gesorteerd. Alle delen van de machine die met het fruit in aan raking komen zijn met sponsplastic bekleed. (J. van der Vlierd, Buurmalsen, Cr. Vak IX 931.) Nieuwe toepassing van liet z.g. wijkende band systeem bij fruitsorteermachines. Fruitsorteermachines werkend volgens het zgn. wijkende band-systeem worden in de fruitteelt reeds veelvuldig gebruikt. De Firma Kabel Zn heeft thans een verbetering toegepast in de vorm van een speciaal voor dat doel ontworpen rubber- profielband. Door de soepelheid van de band komt de te sorteren vrucht in een rubberkussen te liggen en wordt door de aan de band aangebrachte ribbels gesteund. Hierdoor wordt het draaien van de vruchten voorkomen en kan zuiverder worden ge sorteerd. Ook de opvangbakken van deze machines zijn thans alle van zacht rubber voorzien. Er wor den van deze machine zes verschillende typen in de handel gebracht (Firma J. Kabel Zn, Zaan dam, Cr. Vak VIII 809.) Eenvoudige machine voor het drogen van Land bouwproducten. Door de N.V. Stookindustrie te Amsterdam is een nieuw oliegestookt droogapparaat ontwikkeld, waarmee nu vrijwel alle landbouwproducten kun nen worden gedroogd. Deze „Prior-Oostdroger" blaast verwarmde buitenlucht door het te drogen product waardoor een aanvankelijk niet houdbaar product nog tot waarde kan worden gemaakt. Vooral in ons natte klimaat is een dergelijk appa raat op z'n plaats. Het olieverbruik wordt opge geven van 17 kg per uur en een stroomverbruik van 100 Watt. (N.V. Ingenieursbureau Kracht, Den Haag, Cr. Vak III 313.) Nieuwe Engelse gecombineerde gras- en graan- drooginstallatie. Ransomes, de bekende Engelse fabriek van de, ook in ons land veel gebruikte ploegen, brengt thans een gecombineerde gras- en graandroog- installatie aan de markt. Het is een zgn. lage- temperatuurdroger, welke volgens een voor Neder land geheel nieuw principe werkt. (Franken Van Weel, Goes, Cr. Vak XI 1123.) Verplaatsbare mestgrijper-kraan. Tussen alle mogelijke werktuigen en hulpstuk ken voor de moderne stalinrichting wordt op de stand van de Firma A. van Dorser een nieuwe, verplaatsbare mestgrijper-kraan gedemonstreerd. Deze eenvoudige kraan kan volledig mechanisch draaien, hijsen en lossen. Ze is zowel door een electromotor als door middel van een stationnaire benzinemotor aan te drijven. (Firma A. van Dorser, Nijmegen, Cr. Vak VII 701.) Geïsoleerde afrasteringsfpaal voor schrikdraad- Installaties. De zwakke schakel in de electrische weide- installatie was dikwijls de paal. Bovendien zijn aanvankelijk ook zeer veel minder goede isolatoren gebruikt. Deze (moeilijkheden kunnen thans wor den voorkomen door gebruik te maken van de nieuw in de handel gebrachte „VéDéWé" afraste- ringspaal. Deze paal is op ongeveer 25 cm boven de grond zwaar geïsoleerd, zodat paal en draden onder stroom komen te staan. Aan de paal zijn verder geen isolatoren nodig, slechts een paar draadklemmen om de draden op hoogte te houden. (Handelsonderneming W. v. d. Wal, Leeuwarden, Cr. Vak VIII 805.) f Thans ook: Nolachiet C (reukloos) Nolachiet-Poeder (reukloos) tegen onkruid in gras-en graanland Een product van N.V. NOURY VAN DER LANDE'S EXPLOITATIE Ml). Deventer Verkrijgbaar bij: Jebo-Depots, Vardugt-Agenten en Plaatselijke Coöperaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4