KOMT DE POLDER WAARDE OOK NIET VOOR HERVERKAVELING IN AANMERKING? F UIT DE PROVINCIE zecova ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Van boerderij en organisatie WALCHEREN. 20 April 1953. Het duinengebied dat zich uitstrekt van Dom burg tot aan Vrouwenpolder, met zijn schitterende bossen, is een van de mooiste gebieden in geheel Zeeland. Na de inundatie vooral viel het grote verschil tussen het kale eiland en het mooie bos direct op. Met de feestdagen zoals Pasen en Pinksteren zijn deze bossen en duinen bij de jeugd van Walcheren bijzonder in trek. Ook komen talrijke vreemde lingen in deze rustige omgeving hun vacantie door brengen. Zij vinden hier alles wat zij in hun vrije tijd maar kunnen wensen. Zee, strand, duin, bos en rust. Daarnaast is het een genot om in deze schit terende bossen en duinen te mogen jagen naar hartelust, want de wildstand is er zeker niet slecht. Fazanten, snippen en zelfs herten komen er voor. Maar vooral wilde konijnen, hun aantal is zelfs niet bij benadering .enigszins te schatten. Onze collega's in deze streek hebben niet het minste bezwaar in deze mooie jachtgebieden. Waarom zouden zij ook; de jacht is een zeldzaam mooie sport. Het wordt echter heel anders wanneer de wild stand schade toebrengt aan de land- of tuinbouw, vooral wanneer deze schade niet meer binnen redelijke grenzen blijft. De schade die aangericht wordt door de fazanten en herten is plaatselijk en blijft meestal wel binnen redelijke grenzen. De schade die echter door de konijnen wordt aange richt dreigt een ramp te worden. In de afgelopen winter hebben enkele boomgaarden grote schade geleden. Wanneer men ontdekt dat ongeveer 50 tienjarige vruchtbomen van hun bast zijn ontdaan door de konijnen, is dat een schade die in de dui zenden loopt. Jaren van arbeid gaan dan in een paar nachten verloren, zonder dat er ook maar iets aan gedaan wórdt. Naast de boomgaarden moe ten vele land- en tuinbouwgewassen het ontgelden. Ook is de schade in de bossen zeer aanzienlijk door het kaalvreten van de jonge boompjes. Het spreekt voor zich dat deze schade volkómen ontoelaatbaar is. Het naakte bestaan van boer of tuinder mag niet geofferd worden aan,jachtgenoe- gens. Daarom is er nu het recht op vergoeding voor aangerichte schade door wild, waarvoor de jager kan worden aansprakelijk gesteld. Bovendien zijn er in dit gebied zo nodig vergunningen uitgereikt om aan de schade paal en perk te stellen. We zullen hopen dat de huidige actie in dit ge bied succesvol mag worden doorgevoerd en dat de schade in de toekomst beperkt zal blijven. NOORD BEVELAND. 20 April 1953. op. Hoewel eensdeels de zaaimachine nog druk in gebruik is, heeft men daarnaast de sproeimachine al weer bedrijfsklaar moeten maken. Hoogstwaar schijnlijk zullen we dit jaar op verscheidene per celen in verschillende gewassen de vliegmachine aan het werk kunnen zien. In ons gebied hebben we van dit werktuig nog zeer weinig resultaten kunnen beoordelen, maar voor wat grotere per celen lijkt er veel perspectief aanwezig. In ieder geval is het een bestrijdingswijze die voordeel op kan leveren t.o.v. andere methoden. We geloven echter niet dat nu over enkele jaren de rijdende sproeimachine voor oud roest in de schuur staat, want de afhankelijkheid van weer en wind geldt ook sterk voor het vliegtuig. De bestrijding van uit de lucht staat nog in de kinderschoenen en het ontwassen daaraan kan wellicht vrij langdurig zijn. Om daartoe te geraken zal omschakeling op steeds grote maten noodzakelijk zijn. Een typisch ver schijnsel is dat er dit voorjaar in erwten, bieten en zelfs gerst veelvuldig thrips voorkomt waar van het gewas soms sterk te lijden heeft. Het is raadzaam ook op Uw bedrijf de genoemde gewas sen nauwkeurig te controleren op het voorkomen van dit insect en zo nodig bestrijding toe te passen. Of het voorjaar nu gunstig of ongunstig is, toch zien we op gezette tijden nieuw leven op onze be drijven. De eerste kuikens zijn gewoonlijk één der symptomen van de naderende lente. Het kan tegen woordig wel eens Voorkomen dat een boer geen enkele koe meer heeft en voor eigen gebruik melk moet gaan kópen, maar bedrijven waar men geen kippen aantreft zijn wei een zeldzaamheid. Het is daarom jammer dat dit bijkomstige onder deel van ons bedrijf in het algemeen niet de aan dacht heeft welke het verdient. De huisvesting van de dieren is dikwijls bedroevend, terwijl de samenstelling van de tomen wel zeer uitgebreid is. Het betreft meestal z.g.n. bóerehoenders" die ge woonlijk wel sterk zijn, maar zeer matig óf 'slecht in productie. Ze eten; echter evenveel als produc tieve dieren en zijn dus altijd minder voordelig. 'Nu vélen ongetwijfeld hun kippenstapel nog aan móe ten vullen of geheel nieuw op móeten zetten wil len we U de raad geven toch vooral materiaal aan te kopen van erkende-.iokbedrijven. Immers spe ciaal de opfok is van groot belang en bepaalt in hoofdzaak de productiviteit van het verdere leven. Raadpleeg eventueel een deskundige. THOLEN EN ST. PHILIPSLAND. Het voorjaar laat zich nog steeds van zijn goede zijde zien, alhoewel zo nu en dan eens een buitje zeker geen kwaad zou kunnen. Het sterk drogen de weer heeft reeds een min of meer vaste korst gevormd, vooral na de overvloedige regenbui die we Vorige week kregen. De gewassen ontwikkelen zich allen best, ondanks het feit dat het nog vroeg is. Mislukkingen of slechte opkomsten ziet men in de droge gebieden niet. De vroegst geplante aardappels komen reeds boven. Op vele plaatsen is men reeds druk bezig met het schoffelen van granen en erwten. Een heel ander beeld geven de geïnundeerde akkers. De gezaaide gerst en enkele andere ge wassen, ontwikkelen zich maar matig. Ziet men een perceel gerst, waarvan een gedeelte niet onder water heeft gestaan, dan staat de gerst op het droge stuk prachtig groen en mooi op rij, op het drasse gedeelte, staat ze veel kleiner, dunner en minder groen, terwijl op het overige stuk nog slechts enkele gele sprietjes te voorschijn komen. Meermalen hebben we ons afgevraagd of men niet al te vroeg in dit land is begonnen; het land werkte wel goed en de structuur was wel mooi maar toch was de grond nog zo koud en er zat nog zo weinig ontwikkeling in. Naar men zegt zijn er reeds enkele heel vroeg gezaaide stukjes overge- zaaid moeten worden. De zoutcijfers liggen in Tholen en St. Philips- land niet gunstig; in doorsnee ligt Tholen mis schien iets lager dan St. Philipsland, maar het ge middelde ligt zo ongeveer bij de 15 gram per liter. Er komen zelfs extremen voor tot tegen de 30. Alhoewel men soms op grond van de C-cijfers niet veel van de oogst mag verwachten, adviseert de R.L.V.D. toch vrijwel altijd tot inzaaien. Zij han teert daarbij zo ongeveer de volgende normen: Heeft men een zoutcijfer van 1 of minder dan kan men erwten of bonen zaaien; blijft men be neden 3 dan kunnen aardappels gepoot worden; beneden 4 is het mogelijk om nog vlas, uien en wijnpeen te verbouwen; beneden 5: klavers, zomer- tarwe ert haver, beneden 7 a 8: suiker- en voeder bieten; beneden 10: lucerne en boven 10 komt alleen gerst nog in aanmerking. We vernamen dat de jongerenorganisatie in ons district weer serieuze plannen heeft om deze zomer actief aan het werk te gaan. 't Is voor hun dikwijls, moeilijk om de vereniging tot meer bloei ,te brengén. Desalniettemin verrichten zij nuttig werk voor ons platteland en dit mogen wij anderen toch zeker niet over het hoofd zien, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Is niet de L.J.G. van nu, de Z.L.M. van straks? Zij stellen het zeer op prijs wanneer van de ouderenorganisatie be langstelling is voor hun werk. Laten wij dan ook steeds meer trachten deze belangstelling op te brengen. In de niet-geïnundeerde polders beginnen de ge wassen zich al aardig te ontwikkelen. Het is ieder voorjaar weer een lust voor het oog wanneer het nog tere groen de velden gaat bedekken. De natuur kan zo mooi zijn. Helaas is zij de afge lopen winter onnoemelijk wreed geweest. We krijgen nu weer een tijd dat de verpleging van de gewassen de aandacht gaat opeisen. Naast de onkruid- is de ziekte- en insectenbe- strijding van belang. Van de erwtenbladrandkever, vlasthrips, en zo zouden we af kunnen dalen tot de wat minder bekende parasieten, die steeds maar trachten om hun vraatlusten bot te vieren. Wanneer we dit eens gaan vergelijken met enkele jaren terug is er ook op dit gebied nogal het één en ander veranderd. De mogelijkheden tot bestrijding zijn veel groter geworden. Het aantal chemische middelen is immers legio. De sproei- apparatuur is zodanig dat zelfs de grootste opper vlakten geen enkel bezwaar meer op leveren. Zelfs vliegtuigen nemen aan de bestrijding deel. Het noodlottige gevolg is echter, dat we steeds maar meer moeten gaan bestrijden. Het evenwicht in de natuur is verbroken. Met de bestrijding stoppen is niet meer mogelijk. Dat zou voor bepaalde ge wassen zelfs misoogsten tengevolge kunnen heb ben. Eén ding is nog mogelijk n.l. niet meer be strijden dan ook werkelijk noodzakelijk is. Nog maar al te veel bestaat er de neiging om als buur man begint ook maar te beginnen. Een ander ar gument kan zijn: „De loonwerker is toch in de buurt, het moet nu maar gebeuren ook". Door verschillende factoren zoals b.v. voorvrucht, struc tuur, zaaidatum kan echter een bepaalde aantas ting van perceel tot perceel sterk uiteenlopen. Evenals in zoveel gevallen is ook hier de gulden middenweg de beste en het voordeligst. 20 April 1953. ZUID-BEVELAND. Nauwelijks zijn de vroegste gewassen enigszins schroomvallig vanwege de koude en de weinig groeizame omstandigheden, bovengronds te voor schijn gekomen of reeds duiken van alle kanten hun belagers, in de vorm van allerlei parasieten, Deze vraag werd ons voorgelegd door één van onze leden uit deze zo zwaar getroffen afdeling, die de cijfers had bestudeerd welke wij publiceer den in ons blad van 11 April j.l. Zelf had hij reeds een schatting gemaakt aan de hand van de hem bekende gegevens, waaruit duidelijk genoeg bleek dat een herverkaveling in Waarde zeker zo nodig is als elders. Wij geven hier enige officiële cijfers van het C. B. S. die niet zonder meer met die gepubliceerd door het L. E. I. vergeleken mogen worden, daar indertijd de maatstaf „Hoofdberoep landbouwer" is aangelegd. Alle beroepen: Aant. bedr. 13 ha 35 ha bov. 5 ha aant. perc. aant. perc. aant. perc. Zak v. Z.-Bev. 479 44 171 16 437 40 Duiveland 258 35 95 13 379 52 Tholen 613 46 212 16 501 38 Waarde 131 65 16 8 56 27 Het percentage in de groep 13 ha is dus wel buitengewoon hoog. Maken we nog een vergelijking omtrent het percentage van hen die als hoofdberoep landbou wer hebben, dan krijgen we een indruk of hier ver schillen liggen die bovenstaande cijfers teveel be- invloed zouden hebben. We komen dan tot het volgende: Percentage landb. en land- tuinb. arb. Zak v. Z.-Beveland 85 6 Duiveland 92 5 Tholen 90 6 Waarde 56 22 Uit dien hoofde zouden we dus hetgeen gezegd is over deze gebieden ook op deze polder van toepas sing willen verklaren. Wanneer we dit doen dienen we er ook nog aan te denken dat bovenstaande cijfers betrekking hebben op de gemeente Waarde, waardoor nog verschillende grotere bedrijven er onder vallen die niet in de polder zijn gelegen. Onze zegsman toonde ons verder nog een schat ting waaruit bleek dat de kavels gemiddeld onge veer 1,7 ha groot zijn en vertelde ons dat er grond gebruikers zijn die hun grond over 17 kavels ver deeld hebben. Al met al leek ons deze zaak van voldoende belang om er de aandacht op te vesti gen. Het gaat hier o.i. niet in de eerste plaats om het geven van alle op deze zaak betrekking heb bende cijfers, doch veeleer om een stimulering van de gedachtenwisseling. De afdeling Waarde van de Z. L. M. zou hierbij een belangrijke rol kunnen spelen. B. niet-agrar. beroepen 9 3 4 22 Het percentage landarbeiders is dus in Waarde groter dan elders. Hier moet rekening mee wor den gehouden wanneer men kijkt naar het hoge percentage bedrijven vooral in de groep van 13 ha. Desondanks blijft dit percentage nog hoog; als men hiermee rekening houdt zal het waarschijn lijk liggen boven dat van Duiveland en beneden dat van de Zak van Z.-Beveland en Tholen. aankopen van mcstvee en jong vee vereist ook deskundigheid Uw vereniging dient Uw belang. ZEEUWSE COÖP. VEE AAN- EN VERKOOPVER. G.A. Tel. 01100 - 3565

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3