ZITDAGEN INHOUDS OPGAVE WATERSNOODSCHADE VEE-EVACUATIE. ZEER BREDE LANDBOUWMOTORRIJTUIGEN EN LANDBOUWAANHANGWAGENS OP DE WEG. RECTIFICATIE ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Herverkaveling in het getroffen gebied. Wij begonnen dit overzicht met de herverkaveling en spraken toen over herstel. Laat ons deze twee tenslotte combineren. In de Nota over de Watersnood 1953 heeft de Regering reeds medegedeeld, dat het zich laat aanzien, dat het gewenst is, de beginselen van de Herverkavelingswet Walcheren toe te passen voor die streken in het rampschadegebied, welke daar voor door bijzondere omstandigheden in aanmer king komen en dat de Regering op zo kort moge lijke termijn voorstellen ter zake aan de Staten- Generaal zou aanbieden. Het desbetreffende ont werp van wet is thans door de Ministers van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Financiën ingediend. De Ministers stellen in de betrokken Memorie van Toelichting vast, dat de thans geschapen situatie in vele opzichten vergelijkbaar is met die op Walcheren bij het einde van de oorlog. Weder om zijn uitgestrekte gebieden met zout water overstroomd. Bij het droogvallen van die gebieden zal de grond niet direct in cultuur kunnen worden gebracht in verband met de verzilting van de bodem. Voorts zullen in meer of mindere mate afhankelijk van de omvang der dijkdoorbraken en de duur der inundatie wederom afspoeling van de kleilaag en zandafzettingen hebben plaats gehad, die de grond, ook afgezien van de verzilting, on bruikbaar hebben gemaakt. Deze verschijnselen zullen gepaard zijn gegaan met het verdwijnen der perceelsscheidingen. Kortom, er zullen streken zijn, waar het agrarische herstel even omvangrijk en kostbaar is als dit destijds ten aanzien van Wal cheren het geval was. Het ligt voor de hand bij dit herstel organisa torisch op soortgelijke wijze te werk te gaan als destijds op Walcheren is geschied. De daarbij opgedane ervaring zal zeer te stade komen en waarborgt een efficiënte uitvoering van 't herstel. Niet overal herstel oude toestand. Ook nu weer geldt evenwel, dat niet overal in een herstel van de oude toestand kan worden berust. Dit geldt met name voor die streken, waar de druk van de agrarische bevolking een zelfde spanning teweegbracht als destijds op Walcheren het geval was, of waar, afgezien van de agrarische bevol kingsdruk, de landbouwkundige toestand door versnippering of slechte verkaveling te wensen overliet. Van het Nederlandse volk mogen niet zulke grote financiële offers worden gevraagd als thans wederom het geval is voor het herstel van een toestand, welke een belemmering vormt voor een doelmatige bedrijfsvoering en dus voor een zo groot mogelijke agrarische productie. Herstel van vernielde wegen zou onverantwoord zijn zonder tegelijkertijd het tracé te verbeteren. Waar grote en diepe geulen zijn gevormd, zullen stukken cultuurland blijvend verloren zijn gegaan. Hetzelfde zal het geval zijn, waar nieuwe dijken binnenwaarts worden gelegd. Voor het opvangen van al deze problemen zijn de bevoegdheden van de Herverkavelingswet Walcheren onontbeerlijk. Niet in alle streken zal tot een omvangrijke her verkaveling behoeven te worden overgegaan. In grote mate hangt dit af van de gevolgen van de Overzicht. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Watersnoodschade - Vee-evacuatie. Zeer brede landbouwmotorrijtuigen en landbouw- aanhangwagens op de weg. Rectificatie. Zitdagen Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brandverzekering. (Z. V. B.) Van Boerderij en Organisatie. Komt de polder Waarde ook niet voor herverkave ling in aanmerking? De Landbouwbeurs te Utrecht. Lonen en Sociale voorzieningen: De Koninginnedag. Arbeidsverhoudingen in het rampgebied. Omruilen en verzilvering oude vacantiebonnen. Verlaging administratiekosten bij aankoop vacan tiebonnen. Kort verslag alg. voorjaarsvergadering Coöp. Melk inrichting „Walcheren". Nogmaals de werktuigen na de conservering. Trekkerschuren als noodwoningen? Onderwijs Eindles Rijkslandbouwwinterschool te Goes. Examens Cursussen in handmelken. Eindles Landbouwschool te Scherpenisse. Tuinbouw Schurftbestrijding in- en na, de bloei. Korte wenken voor de praktijk. Korte Berichten. Voor de Plattelandsvrouw. Bram uit de Slikhoek. Uit de Kringen en Afdelingen: Agenda alg. vergadering Kring Tholen en St. Phi- lipsland der Z. L. M. Agenda alg. vergadering Kring Noord-Beveland der Z. L. M. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Marktberichten overstroming. Veelal zal pas bij het droogvallen een juist beeld kunnen worden gevormd van de omvang der schade en van de weg, welke bij 't her stel moet worden gevolgd. Van geval tot geval zal dan moeten worden uitgemaakt of herstel in de oude toestand al dan niet mogelijk en verantwoord is. Daarom is het niet mogelijk, de gebieden, waarop de Herverkavelingswet Walcheren toepas sing zal vinden, nu reeds in de wet te noemen. Anderzijds acht de Regering zich tegenover de getroffenen verplicht de herstelwerkzaamheden zo spoedig mogelijk ter hand te nemen en zo vlot mogelijk te doen verlopen. Zij zou zich dan ook niet verantwoord achten, wanneer zij daartoe niet direct de mogelijkheid had geschapen. Dit kan te gereder nu de Herverkavelingswet Walcheren destijds een uitvoerige behandeling ten deel is gevallen en de daarin vervatte procedure derhalve aan de Staten-Generaal bekend is. De Regering meent te mogen stellen, dat de herverkaveling van Walcheren heeft aangetoond, dat in de met de uit voering der wet belaste organen vertrouwen kan worden gesteld, en zij wil wellicht ten overvloede nog herinneren aan de ruime waarborgen, waar mede de procedure in de Herverkavelingswet is omkleed. In het ontwerp wordt daarom voorgesteld de Herverkavelingswet Walcheren van toepassing te verklaren op de bij algemene maatregel van bestuur aan te wijzen gebieden. Om de Staten- Generaal de gelegenheid te bieden over die aan wijzing nog met de Regering van gedachten te wisselen, wordt bovendien bepaald, dat een aan wijzing niet van kracht wordt, vóórdat ten minste een maand is verstreken na de datum van uitgifte van het Staatsblad, waarin het besluit is geplaatst. De vooropgestelde procedure is een waarborg, dat niet lichtvaardig tot aanwijzing van gebieden zal worden overgegaan, terwijl zij anderzijds niet ver hindert de voorbereidende werkzaamheden reeds aanstonds bij de aanwijzing ter hand te nemen. Wij weten, dat bij het bovenstaande voor Zeeand, gedacht is aan Schouwen en Duiveland, Tholen en een deel van de ZaK van Zuid-Beveland. Wij geloven dat een dergelijke herverkaveling, waarvan dus sanering van te kleine bedrijven en beschikbaar stelling van grond elders onderdelen zijn, ondanks de vele moeilijkheden, die zij ten tijde van de uit voering meebrengt, voor de streek, waar zij wordt toegepast, in de verdere toekomst een zegen is. Weshalve wij in principe voorstanders zijn. Doch men houde met de menselijke zijde rekening. S. De Provinciaal Voedselcommissaris voor Zeeland maakt het volgende bekend: 1. Paardenkijkdag te Hoofddorp. Hoewel van honderden paarden afkomstig uit Schouwen en Duiveland de eigenaar békend is, blijft het moeilijk juist van de laatste tientallen paarden de eigenaar te vinden. Deze paarden van onbekende eigenaren bevinden zich in hoofdzaak in Noord-Holland. Zoals bekend worden deze paar den op of nè 1 Mei 1953 verkocht. Echter wordt alles in het werk gesteld om de schade voor de eigenaar zo gering mogelijk te doen zijn. Daartoe wordt een kijkdag gehouden en wel op Vrijdag I Mei 1953 tussen 10 en 2 uur te Hoofddorp. Ieder die nog één of meer paarden mist, wordt aldaar verwacht. Men kan naar keuze de paarden weer terugnemen, dan wel ze aan de P. V. C. ten verkoop laten. Niet teruggenomen paarden wor den terstond verkocht. 2. Dek bewijzen van ingekwartierd vee. Een aantal paarden en runderen is geheel te recht op het bedrijf van de kwartiergever gedekt. Wanneer de dieren worden opgehaald is het nodig dat de dekbewijzen worden medegegeven. De kos ten van dekking worden tegen overlegging van kwitantie van de hengstenhouder, stierenhouder of Vereniging voor K. I. door de P. V. C. terugbetaald. 3. Schadeaangifte. Nog lang niet iedere boer heeft schade-aangifte gedaan bij zijn P. B. H. Aangeraden wordt dit in ieder geval te doen als het bedrijf weer droogge- komen is. Zonder een z.g. W-nummer, dat men van het Rampschade-bureau krijgt, is het niet mogelijk betaling te krijgen van b.v. herstelwerk eigen bedrijf. Het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening herinnert eigenaars of houders van landbouwmotorrijtuigen, welke breder zijn dan 3.50 meter, er aan voor zover zij vóór 1 Januari 1953 niet een (nieuw) kentekenbewijs voor motor rijtuigen hebben aangevraagd dat zij tot uiter lijk 30 April 1953 een ontheffing van het bepaalde in de artikelen 13 en 18 van het Wegenverkeers reglement ten behoeve van het rijden over Rijks wegen kunnen aanvragen. Na 30 April 1953 wordt een dergelijke ontheffing slechts verleend ten be hoeve van landbouwmotorrijtuigen, welke breder zijn dan 3.50 meter, indien daarvoor een (nieuw) kentekenbewijs is afgegeven. Voor landbouwaanhangwagens breder dan 3.50 meter zullen slechts ontheffingen worden ver leend, indien blijkt, dat deze voertuigen vóór 1 Mei 1953 zijn aangeschaft. Als bewijs hiervan zal kunnen dienen, dat vóór 1 Mei 1953 een ontheffing om te rijden over de wegen is verkregen, of een ontheffing om te rijden over de Rijkswegen met vermelding van merk en onderstelnummer is aan gevraagd dan wel de aanhangwagen met vermel ding van merk en onderstelnummer bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer te 's-Gravenhage is aangemeld. Zoals men weet, ligt het in de bedoeling van de Minister van Verkeer en Waterstaat nA 31 Dec. 1962 de landbouwvoertuigen, breder dan 3.50 m, niet meer op de wegen toe te laten. Ontheffingen voor het rijden op Rijkswegen worden aangevraagd bij het Ministerie van Ver keer en Waterstaat of de daarvoor aangewezen ambtenaren, voor het rijden op provinciale wegen of andere niet-Rijkswegen, buiten de bebouwde kom, bij Gedeputeerde Staten en voor de overige wegen bij Burgemeester en Wethouders. Het is ons gebleken dat een zinsnede in het arti kel voorkomend in de rubriek „Wij lazen voor U" en handelende over de coöperatieve afzet van con sumptie-aardappelen misverstand kan geven. Wanneer in het tweede gedeelte van genoemd artikel de mogelijkheid wordt geopperd, dat de lezer zich teleurgesteld af zal vragen: „wat voor zin al dat geschrijf heeft", dan wordt onder dit ge schrijf niet verstaan het rapport opgesteld door Drs Coenen, doch de door ons samengestelde samenvatting van het rapport, welke samenvatting wegens de lengte veel van de aandacht van de lezer opeiste. O.i. was aan de rol die de coöperaties kunnen spelen bij de kwaliteitsverbetering van de con sumptie-aardappelen te weinig aandacht besteed, zodat wij wellicht de indruk gewekt hebben dat in het onderhavige rapport geen aandacht hieraan werd besteed. Derhalve zij hier nog vermeld, dat de vermelde feiten over de regelingen in Finland en Zweden ontleend waren aan bijlage I van het rapport. REDACTIE. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z.V.B.). WISSENKERKE: Woensdag 29 April a.s. op de beurs van 1113 uur (de heer J. van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat Uw brandpolissen controleren door onze adviseur. Het zal dan blijken of U te hoog of te laag verzekerd bent of te veel premie betaalt. Met nadruk zij er opgewezen, dat uitsluitend de heer J. van Burg als onze adviseur-deskundige op treedt. Thans ook Nolachiet C (reukloos) Nolachiet-Poeder (reukloos) tegen onkruid in vlas Een product van N.V. NOURY VAN DER LANDE'5 EXPLOITATIE Mil. Deventer Verkrijgbaar bijt Jebo-Depoti, Verdugt-Agenten en Plaatselijke Coöperaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2