Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. OP DE ERE GALERIJ. BEKNOPT VERSLAG AFD. ST. MICHIELSGESTEL. VAN DE PENNINGMEESTER. BERICHT R. L. V. D. EINDLES CHR. LAGERE TUINBOUWSCHOOL TE DUSSEN. 8 Nolachiet C (reukloos) 1 Nolachiet-Poeder (reukloos) mm w NIEUWENDIJK: Donderdag 23 April, 10—11% uur, Café v. d. Heuvel. FIJN A ART: Vrijdag 24 April, 10%—12% uur, Hotel „De Graanbeurs". o Op 2 April j.l. mocht de heer Wouter Groen de dag herdenken, dat hij gedurende 25 jaren onafge broken werkzaam is geweest op het bekende bedrijf „De Steenen Muur" in de Biesbosch onder Werken dam. Steeds heeft hij trouw en nauwgezet zijn werk verricht tot tevredenheid van zijn werkgever. Een ere-getuigschrift vanwege de Noord-Brabantse Maatschappij van Landbouw zal hem daarom wor den uitgereikt. Vanaf deze plaats wensen wij zowel werknemer als werkgever geluk met dit langdurig dienstverband. o van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N. B. M. L., gehouden op 13 April 1953 te Zevenbergen. Van de verschillende punten, welke op de agenda voor deze vergadering waren vermeld, kunnen o.a. worden genoemd: Schade door postduiven aan landbouwgewassen. Ook dit voorjaar 'blijkt in verschillende streken schade te worden aangericht vnl. in erwten. Aan de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant is intussen verzocht hierover contact op te nemen met de georganiseerde postduivenhouders, ten einde tot een ophokgebod te komen. Gipsvoorzienüig voor de geïnundeerde polders. Deze blijkt hier en daar te stagneren. Uit de prac- tijk blijkt het grote belang van direct na het zaaien gips uit te strooien, waardoor sterke korstvorming kan worden beperkt. Aangedrongen zal worden op spoedige verstrek king van bonnen en gips voor de bedrijven, die hiervoor in aanmerking komen. Schenkingen van vee, varkens enz. voor de ge troffen gebieden. Hierbij dreigde een kink in de kabel te komen, doordat van deze geschenkzendin gen schenkingsrecht zou dienen te worden betaald. Intussen is hiervoor een oplossing gevonden, waarbij deze geschenkzendingen dezelfde belas tingsfaciliteiten zullen genieten als de schenkingen aan het Rampenfonds. Deze zullen nu formeel over het Rampenfonds lopen en verder in Stich- tingsverband worden verdeeld. De eerste zending, bestaande uit varkens en biggen, geschonken door de georganiseerde land bouw in Drenthe, zal op 15 April te Breda officieel in ontvangst worden genomen. Deze zullen ondep- de getroffen landarbeiders in onze provincie worden verdeeld. Prijsvorming gerst. Het laat zich aanzien, dat dit jaar de grote hoeveelheden zomergerst uit de polders, die geïnundeerd zijn geweest, prijsdruk- kend kunnen werken. Doelmatige opslag en sprei ding van het aanbod op de markt zijn gewenst. Daarbij zou het verstrekken van voorschotten op opgeslagen partijen van belang zijn. Aangedrongen zal worden op tijdige maatregelen in dezen, opdat al te grote prijsdalingen worden voorkomen. Credietverlening Boerenleenbanken. Het verdient overweging na te gaan, of het huidig systeem van borgen niet is verouderd en dient te worden ver vangen door het Amerikaanse systeem van crediet verlening op roerende goederen. Aan een des betreffend voorstel van het D.L.G. zal adhaesie worden betuigd. Werkgeversbelangen. Besproken werden enkele voorgestelde wijzigingen voor de C.A.O.'s Land bouw voor het contract jaar 19531954. De commissie Werkgeversbelangen der N.B.M.L. zal'hierover nader advies uitbrengen. Behandeld werden voorts nog enkele ingekomen stukken betreffende moeilijkheden op pachtgebied, de voorstellen inzake de klassificatie voor het zuiveringsschap de Donge en de te treffen regeling vanwege de Gezondheidsdienst voor Dieren voor rundvee dat geëvacueerd werd. o Op Donderdag 2 April j.l. kwam de afdeling St. Michielsgestel in vergadering bijeen ten huize van de Voorzitter, de heer De Vette te St. Oeden- rode. Aanwezig waren 13 leden benevens de heer De Zeeuw en de heer Engelen. De Voorzitter heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer De Zeeuw en de heer Engelen, die deze vergadering wilden bijwonen om met de leden onderling eèns een vraaggesprek te hebben en eventuele moeilijk heden te helpen oplossen. Voorts memoreerde de Voorzitter het grote verlies dat wij dit voorjaar geleden hebben door het overlijden van de heer P. Buijs, mede-oprichter van de afdeling, die altijd een stuwende kracht voor ons is geweest en bij allen zeer gezien. Rekening en notulen werden beiden na controle en voorlezen goedgekeurd. Hierna gaf de Voorzitter het woord aan de heer De Zeeuw om een inleiding te geven en te komen tot een vraaggesprek. Allereerst deelde spreker mede, dat de veevoe derdistributie zal worden opgeheven en gaf een overzicht van de te verwachten gevolgen en van het vóór en tegen hiervan. Voorts dat in '54 waar schijnlijk de: garantie-prijs voor varkens zal wor den opgeheven, zodat dan het risico van het mes ten geheel op de boer zal komen. Hierna ontspon zich een levendig gesprek waar aan door alle aanwezigen werd deelgenomen. Na de inning der contributie werd als afgevaar digde naar de kringvergadering gekozen de heer De Vette en als plaatsvervanger de heer Gaakeer. De Voorzitter bracht aan het slot de heer De Zeeuw dank voor zijn duidelijke uiteenzetting en de leden voor hun opkomst en prettige wijze, waar op deze vergadering is verlopen. Rest ons nog een woord van dank voor onze vriendelijke gastvrouw, om geheel belangeloos haar woning voor ons beschikbaar te stellen en de prettige attentie om koffie voor ons te schenken. Jammer, dat niet meer leden behoefte gevoelen om aan het verenigingsleven actief deel te nemen. De Secretaris, C. J. GAAKEER. o De inning en afdracht van de contributie voor het jaar 1953 is vanzelfsprekend in vele onzer af delingen tengevolge van de overstromingsramp in meer of mindere mate gestagneerd. Toch moet ook dit doorgaan, wil althans het werk van de orga nisatie zelve op den duur geen stagnatie onder vinden. Juist nu immers geldt vooral ook voor onze getroffen "leden, dat de kost voor de baat uitgaat, daar onze boerenstand alleen via de weg van de organisatie haar belangen doeltreffend kan bepleiten. De onkosten van de organisatie zullen dit jaar door het meerdere werk hoger zijn dan in andere jaren. Ten dele zullen deze in het K.N.L.C.- verband mede worden gedragen. Laten we echter zelf ook doen wat we kunnen, om onze eigen orga nisatie zo sterk mogelijk te maken en op een finan cieel gezonde basis te plaatsen. We zullen daar in de komende jaren zelf alleen maar profijt van kunnen trekken. Intussen ontvingen we reeds in de maand Febru ari de contributie voor dit jaar van de afdeling Steenbergen, terwijl dezer dagen de contributie werd overgemaakt door de Onderlinge Tuinbouw- vereniging te 's-GrevelduinCapelle. Ook de afde ling Dinteloord maakte een gedeelte van de con tributie over, terwijl over de contributie van ver schillende losse leden (buiten afdelingsverband) reeds per postkwitantie werd beschikt. Een woord van dank aan deze leden en afdelin gen, die op deze wijze hun medewerking reeds ver leenden. Vooral onze tuinders te Capelle werden door de overstromingsramp zwaar getroffen en leden grote verliezen aan kassen en tuinbouw producten. Daarom een extra woord van lof voor hun vlotte afdracht, waaruit het besef blijkt, dat ook in hun belang onze organisatie paraat moet kunnen blijven'. o Vanwege de wel zeer sterk afwijkende bedrijfs voering, welke men door de abnormale omstan digheden moet toepassen, denken vele boeren over te gaan tot aanschaffen van combines. Is dat echter onder deze abnormale omstandig heden wel verantwoord? Op deze vraag is direct zo maar geen definitief antwoord te geven. Evenwel zal door de Hoofd assistent voor Economie een berekening daarvoor opgesteld worden. Daarbij zal dan ook het probleem van de personeelsvoorziening worden behandeld. Om echter de zeer grote gerstoogst, welke bij niet al te ongunstige weersomstandigheden ver wacht mag worden, toch enigszins op tijd geborgen te hebben, zullen zekere voorzieningen moeten worden getroffen. Daar vrij zeker veel gerst betrekkelijk kort zal blijven, leent deze zich het meest om geoogst te worden met combines. Vrij zeker zal veel gerst behoorlijk vroeg rijp zijn. Daarom zal getracht worden om een aantal combines uit het Noorden des lands in te schake len, vóór deze in de eigen gebieden gaan werken. In verband daarmede is reeds contact opgenomen met het Bestuur van de Loonwerkersbond. Daarom, landbouwers, aan dit oogstprobleem wordt reeds de nodige aandacht besteed, dus neemt vooral geen overijlde besluiten, door het zelf aan schaffen van combines. Wanneer op georganiseerde wijze de aanvoer van combines kan worden geregeld en deze dan in overleg met de Werktuigencommissie der Stichting voor de Landbouw aan collega's loonwerkers als hulp zullen worden toegewezen. De tarievenkwestie zal ook in overleg met het bestuur der loonwerkers grondig worden besproken. Deze manier van werken zal ongetwijfeld goed koper uitkomen dan het overhaast aankopen van een combine, waarvoor over enkele jaren weinig werk meer zal zijn. RIJKSZUIVELCONSULENTSCHAP ZEVENBERGEN. -o In het kasteel te Dussen had Dinsdagmiddag 14 April j.l. de eindles plaats van de 1ste klas der Chr. Lagere Tuinbouwschool. Hiertoe waren o.a. uitgenodigd het Bestuur, de Commissie van Toe zicht en de ouders der leerlingen. Tevens was hierbij aanwezig de heer Spit van het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Geldermalsen. Nadat het hoofd der school, de heer Lasthuis, een gedeelte had gelezen uit Handelingen 1 en voorgegaan was in gebed, werden de leerlingen vragen gesteld teneinde een algemeen overzicht te geven van hun, in dit eerste leerjaar aan deze school verworven kennis. Deze kennis voldeed niet alleen aan de gestelde verwachtingen, maar mocht deze in enkele gevallen zelfs overtreffen. Hierna werden door het hoofd der school de resul taten besproken van de vorderingen der leerlingen in het afgelopen schooljaar en werden de eind rapporten uitgereikt. Overgegaan van klas 1 naar 2 zijn de volgende leerlingen: Peter van Dalen; Wim van Helden; Jan 't Lam; Rinus Minnaert; Hans Splinters Wzn.; Hans Splinters; Henk Teu- ling; Hans Teuling; Maarten Thur; Marius van Wijk; Bas Treffers; Kees Heijstek; Nico Daggel ders; Joost den Dekker en Marius v. d. Schans, in totaal 15 leerlingen. Voor het nieuwe 2e schooljaar komen er nog 2 leerlingen bij, zodat de 2e kias 17 leerlingen zal tellen. Voor de met September a.s. te beginnen le klas hebben zich reeds verschillende leerlingen aangemeld. De heer Spit voerde hierna namens de Rijks- tuinbouwconsulent het woord en drukte de leer lingen op het hart deze schooljaren op de tuinbouw school zo goed mogelijk te benutten tenneinde de hierdoor verworven kennis later in eigen bedrijf te kunnen toepassen en de vruchten hiervan te kunneen plukken. Momenteel worden aan 'n goede tuinder hoge eisen gesteld niet alleen aan hun practische maar ook aan hun theoretische kennis. Het is daarom volgens spreker noodzakelijk, dat het onderwijs aan de tuinbouwscholen op een hoog peil staat. Hierna sprak de Voorzitter, de heer A. D. van Buuren, namens het schoolbestuur de leerlingen toe en memoreerde de oprichting der school in deze streek. Het verheugde spreker dat bij deze eindles tevens de ouders der leerlingen aanwezig waren, wat blijk geeft, dat niét alleen met hun kinderen Thans ook lm tegen onkruid ip vlas Een product van N V. NOURY VAN DER LANDE EXPLOITATIE MIJ. Deventer Verkrijgbaar bij: Jebo-Depots, Verdugt-Agenten en Plaatielijke Coöperaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9