ÊKÈ «Slut Onderwijs cKansomes Korte wenken voor de praktijk tnvcelecll 70.000 BROEDEIEREN GEVRAAGD in brengen. Men dient er dan evenwel rekening mee te houden dat de ondergrond door uitspoelen moet worden ontzilt. Voor druivenserres ligt het probleem veel moei lijker. Hier zal men öf veel moeten beregenen öf het glas er af moeten halen om de grond ontzilt te krijgen. Indien er een betonnen bak of goot in de serre aanwezig is voor de ondergrondse be vloeiing, doet men het beste de draineerbuizen af te sluiten en het water uit de bak regelmatig over de gehele kas-grond te sproeien of te beregenen. Zodra er goed ontzilte grond is buiten de kas doet men goed de kasgrond te vernieuwen. Dit zal men meerdere jaren moeten doen, daar steeds weer opnieuw zout uit de ondergrond naar boven komt. Door de kas in de herfst flink te laten uitdrogen zal er veel zout geconcentreerd worden in de bovenste 5 cm van de grond. Indien men de kas grond zg. „schilt", d.w.z. het bovenste grondlaagje verwijdert en buiten de kas brengt, zal men veel zout kwijtraken. Daarna de kasgrond flink doorspoelen, liefst met een regeninstallatie. Tijdens de herfst zal men de kasgrond steeds vochtig moeten houden. Bij tomaten- of meloenenteelt is het gewenst de kasgrond te bedekken met stro, zodat de verdam ping wordt tegengegaan. In de zomer dient men tijdens zonnige perioden het glas met krijtwit af te schermen. Laat U vooral niet verleiden om kropsla te telen. Dit zal de eerste jaren steeds een mislukking zijn, daar de sla zeer sterk zal randen. De teelt van snijsla is zeer goed mogelijk. Naast snijsla is spinazie en radijs een goede voorvrucht. Andijvie welke in October wordt geplant en in het voorjaar tijdig wordt geoogst, heeft een grote kans van slagen. Indien het zoutgehalte niet te hoog is bv. C 2 en hoogstens C 3, dan zal men een normaal product kunnen oogsten als men over voldoende gietwater beschikt. Men dient te bedenken, dat de zout- opstijging onder glas veel hoger is dan in de volle grond. Voor de z'omerteelt zal men moeten kiezen tus sen tomaten, meloenen of postelein. De tomaten zullen op de zoute grond korter blijven dan nor maal, dus dient men een sterke groeier te nemen. Het neusrot kan voor een groot deel voorkomen worden door veel te gieten. De vruchten van de meloenen vertonen geen zoutschade. Het zout remt echter wel de groei. Postelein is zeer sterk tegen zout. Indien men het gewas eenmaal boven de grond heeft, zal men in het algemeen geen verdere moeilijkheden met de groei ondervinden. Dit jaar zal men op de geïnundeerd geweest zijn- Na overleg met de desbetreffende instanties heb ben de besturen van de V.B.N., de N.V.V.P. en de A.N.P.V. besloten over te gaan tot een hulpactie voor de gedupeerde pluimveehouders, wier bedrij ven door de stormvloed van Februari zwaar ge leden hebben. Hoewel door het uitblijven van officiële mede delingen ten aanzien van de uit te keren vergoe dingen aan de gedupeerden nog steeds niet kan worden bepaald, of de hulp in natura past in het kader der Regeringsmaatregelen, kan niet langer worden gewacht met het verschaffen van hulp. De gezamenlijke organisaties roepen de mede werking in van allen, die getroffen zijn door het leed, dat nog steeds in grote mate door de slacht offers van de ramp wordt geleden, door een ge zamenlijke krachtsinspanning te zorgen voor het op de goedkoopste wijze verschaffen van 23.000 JONGE HENNEN. Naar schatting zijn hiervoor 70.000 BROEDEIEREN noodzakelijk. De bij de V.B.N. aangesloten broederijen hebben spontaan hun broedcapaciteit gratis ter beschik king gesteld. Wij twijfelen er niet aan, of ook de 70.000 broed- eieren komen binnen de kortst mogelijke tijd be schikbaar. Na zorgvuldige selectie zullen 23.000 henkuikens op centrale opfokplaatsen worden opgefokt, zodat 23.000 8-weekse hennen te zijner tijd ter verdeling onder de belanghebbenden aanwezig zijn. de grond wel geen warme platglas rijen aanleggen. In de toekomst zal men er mee moeten rekenen dat de mestgeulen niet al te diep uitgestoken mo gen worden, want dan haalt men te veel grond met een slechte structuur naar boven. Daarom liever brede inplaats van diepe broeimestveuren. De druivenbomen die in zout water hebben ge staan, vormen nog een groot vraagteken. Indien de wortels niet zijn gestikt door een lang durige inundatie, bestaat er een grote kans dat de bomen nog zullen uitlopen. Regelmatig beregenen zal dan de bomen kunnep redden. Druiven zijn tamelijk sterk tegen zout, d.w.z. dat zij niet spoedig door het zout gedood worden. Dit houdt dus niet in dat er geen zout schade optreedt door verminderde groei. Hoe ouder de bomen, hoe meer zij van het zout te lijden zul len hebben. Laat de bomen rustig staan, zij staan niet in de weg om andere gewassen te telen. Houd de kassen zo koel mogelijk en bedek de grond. Blijven de bomen in leven, laat ze dan wei nig dragen. Zijn de bomen dood, dan zal men na het rooien weer spoedig kunnen inplanten. Mocht U nog problemen hebben, vraag dan nader advies. DE RIJKSTUINBOUWCONSULENT. CHRISTELIJKE LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE MIDDELBURG. Voor het toelatingsexamen zijn de volgende perso nen geslaagd: Adr. Adriaanse en Chr. Willemse, beiden te Mid- dleburg; Adr. Wielemaker, Adr. v. Sparrentak, W. Bommeljé en C. M. Jacobse, allen te Koudekerke; L. Vos en Jac. Koppejan, beiden te Zoutelande; Joh. de Buck, Joh. Kodde en G. Caljé, allen te Bigge- kerke; Adr. Provoost, W. Poppe en R. Boogaard, allen te Meliskerke; Jac. Barentsen te Vlissingen; G. van Soelen te O.- en W.-Souburg; H. Dommisse te Westkapelle; C. Jasperse en L. J. Jobse, beiden te Grijpskerke; H. A. Leendertse,- G. Leendertse, A. I. Heijboer en C. de Kam, allen te Kamperland; J. Cevaal te Ritthem; W. van Boven te N. en St. Joos- land; M. Kwekkeboom, L. Marinissen en P. Pieterse, allen te St. Laurens; P. de Visser te Vrouwenpolder; J. J. Riemens te Veere. Aanmeldingen voor broedei-leveranties onder op gave van aantal, soort, leveringstermijn, enz. die nen te geschieden bij het Secretariaat der A.N.P.V., Schillerlaan 13 te Utrecht. Hoewel wij ervan overtuigd zijn dat reeds velen hun steentje hebben bijgedragen tot leniging van de nood, menen wij, dat nog éénmaal een beroep op pluimveehoudend Nederland mag worden ge daan. De geduperden willen weer aan het werk. Broedei-leveranciersstelt hen niet teleur! Mocht er later sprake zijn van de mogelijkheid, over te gaan tot geringe vergoeding voor de ver leende hulp, dan zal hiervan tijdig mededeling worden gedaan. V. B. N. Secretariaat: „Wester-Eng", Bennekom. N. V. V. P. Secretariaat: Postbus 67, Utrecht. A. N. P. V. Secretariaat: Schillerlaan 13, Utrecht. ^^YHAAGl C* HA* iCLAA VER NE VELAAR erile-klai Engels fabrikaat! 'F1K Vt A FRANKEN VAN WMl - oOfcS In sommige percelen weiland t men haast on telbare molshopen. Dit is mee:.! el een bewijs dat daar dit voorjaar niet geëgd is. Het is zelfs voor een leek duidelijk, dat deze hopen opgewoelde aarde de grasopbrengst sterk kunnen drukken. Het is go- wenst de hopen uiteen te eggen of te spreiden. Het is nu de beste tijd om de plannen klaar te maken voor verbetering vpn de stallen. Met een nog volledige weideperiode voor de boeg kan men op tijd klaar zijn voor het opstallen. Wanneer U verbeterin gen wilt aanbrengen pleeg dan eerst overleg met de rayonassistent van de R.L.V.D. De belangstelling voor de maïsteelt is afgenomen. Toch moet dit gewas gezien worden als passend in ons bouwplan en als een goede vervanger voor sui kerbieten als de teelt daarvan door het bietenaaltje onmogelijk geworden is. Vergeet vooral niet Uw zaaimaïs goed te ontsmetten, wanneer dit eventueel niet door de leverancier is gedaan. Wanneer U een bedrijf hebt tussen de 3 en 10 ha en het grondonderzoek heeft uitgewezen dat U kalk- arme grond hebt, dan maakt U aanspraak op 30 subsidie, wannéér U kalk strooit. Bestel nu reeds in overleg met Uw rayonassistent de schuimaarde en/of poederkalk. Maakt in Uw overstroomde gronden direct na het zaaien geulen, opdat het overtollige regenwater weg kan lopen. Hierdoor voorkomt U piasvorming. De veevoeding is een buitengewoon dankbaar ter rein voor het plaatsen van allerlei geheimmiddelen. Speciaal tegen het voorjaar nemen de reclame's on advertenties in sterke mate toe. Mag men de zeer pakkende reclame's geloven, dan handelt elke boet zeer onverstandig, wanneer hij geen gehoor geeft aan de verkondigde wijsheden. Typisch is echter, dat deze preparaten meestal slechts een zeer kort leven beschoren is. Het succes voor de fabrikant en verkopers wordt vaak door de boeren zelf in de hand gewerkt. Be reikt een boer met een bepaald preparaat successen bij de gezondheidstoestand en/of productie van de dieren, dan is hij veelal een zeer gewaardeerde - en goedkope propagandist. Wordt er daarentegen geen enkel resultaat bereikt, dan houdt de gebrui ker zich angstvallig stil, niemand behoeft immers te weten dat hij de dupe is geworden van een of andere propaganda. Dat is o.i. de belangrijkste reden, dat er nog zoveel geloof aan deze propaganda wordt ge hecht: één succesvolle gebruiker heeft een veel gro tere invloed dan negen teleurgestelde kopers. Verschijnt er op Uw bedrijf een vertegenwoordiger, die één of ander preparaat, meestal met een zeer welluidende naam, komt aanbevelen, deel hem dan mede dat U eerst bij Uw Provinciaal Veevoederbureau wilt gaan informeren. Uw Veevoederbureau zal U gaar ne het oordeel geven. Meestal zal de vertegenwoox- diger niet meer terugkomen om het advies van het Veevoederbureau te vernemenbij verstandige boeren heeft hij toch geen succes! Bij een goede voeding (eiwitten, zetmeelwaai-de, mineralen, vitaminen en droge stof in veelzijdige rantsoenen) heeft men deze dure preparaten niet nodig. Via uw meer genoemd Veevoederbureau kunt U gewaar worden of de voeding in orde is. Ga dus bij moeilijkheden naar uw Veevoederbureau of, bij ziekte, naar de dierenarts. Slechts daér krijgt men deskundig en onbevooroordeeld advies. Gaat U naar een preparaten-agent dan bent U op kwakzalvers niveau aangeland. Telkens blijkt, dat percelen, die kort geleden gier ontvingen, bij het pas in de weide toegelaten vee ge makkelijk kopziekte veroorzaken. Gebruikt de begierde percelen de eerste maal voor kuilen, drogen of hooien! Hetzelfde geldt voor pei- celen die zwaar zijn bemest met kali! Het stal-seizoen is nog niet geheel ten einde, maar het is nu toch de tijd aan de voederpositie voor de volgende winterstaltijd te denken. Wanneer van het eigen bedrijf goed hooi en goed kuilvoer gewonnen kan worden, is weinig krachtvoer nodig. Per koe per winter is tenminste 600 a 700 kg hoói nodig; maar 1000 a 1200 kg is nog beter! Voor het jongvee is de helft van deze hoeveelheid hooi nodig! Er zijn niet veel bedrijven in Zeeland, die zoveel hooi bezitten! Probeer dit jaar zo goed mogelijk aan deze eis te voldoen. Nu het voorjaarswerk aan de kant is, is er tijd beschikbaar om de groenvoer-silo's na te zien en op nieuw niet silo-lek te bestrijken. Doe het nu! Eén product van N.V. N0URY VAN DER LANDE'S EXPLOITATIE MIJ.Qeventer. yy Verkrijgbaar bij i Jebo-Depöts, Verdugt-Agenten en Plaatselijke Coöperaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7