Wij zijn Plattelanders! OS?,! ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND TEN AFSCHEID. PROVINCIALE EXCURSIE KORT OVERZICHT BIJ EEN KOMSTEN ZAAIWEDSTRIJD AGENDA: Redactie: J D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Wanneer ge dit leest heeft de L. J. G. weer een Hoofdbestuurslid afgestaan aan het huwelijk. Of om duidelijker te zijn: Corrie Klompe heeft een andere naam gekregen, daar ze Woensdag j.l. in het huwelijk trad met Kees Moelker uit Nieuw- Vosmeer, ook al geen onbekende in L. J. G.-kringen. Zo vertegenwoordigde hij de L. J. G. lange tijd bij de Z. L. M. en ontbraken ze beiden zelden op belang rijke provinciale gebeurtenissen van onze vereniging. Doch vooral in hun eigen streek en afdelng hebben ze hun sporen ver diend. En dat dit niet zo gemakkelijk is, kunnen allen beamen die op de hoogte zijn van de moeilijkheden in de afdelingen St. Philipsland en Noord-Beveland. Wij lijden door dit vertrek een ver lies, doch troosten ons er mee, dat het huwelijk van twee jonge mensen een persoonlijke winst kan betekenen die dit verlies geheel opheft. Daarom kunnen we hen ook van harte geluk wensen met deze stap. Onze brste wensen vergezellen hen warneer ze 'bewoners worden van de Zuid-Hollandse eilanden om daar, naar wij hopen, een goede toekomst op \q bouwen. B. Dat wij plattelanders zijn wil zeg gen, dat wij op het platteland onze woonplaats hebben. We hebben daar ons werk; de één is boer of land arbeider, de ander dorpswinkelier, dorpssmid of onderwijzer. Wij allen vormen tezamen de plattelands- of dorpssamenleving. De bewoners van zo'n gemeente zijn op elkaar aange wezen, kennen elkaar en helpen el kaar wanneer dit nodig is.. Er is daarom ook sprake van plattelands gemeenschap. Deze gemeenschap is eigenlijk een wereldje apart met eigen gewoonten en ongeschreven wetten. Wie zich niet aan deze normen en wetten houdt, sluit zichzelf uit en moet voortaan verder leven als een een zame. Zo'n gemeenschap bewaart veel van het eigene. Toch is de laatste tijd deze platte landsgemeenschap niet meer zo op zich zelf staand. Was vroeger deze gemeenschap geïsoleerd van de bui tenwereld, nu is al is de dorpsge meenschap nog niet zoek deze samenleving niet meer zo ommuurd. Het platteland ontsluit zich meer en meer. Tekende ik daarnet de dorps gemeenschap als een wereldje apart; eigenlijk is dit reeds niet helemaal meer waar. Vroeger was dit wel zo maar tegenwoordig is eigenlijk de dorpsgemeenschap opgenomen in het grote wereldverkeer. Hiermee heeft het platteland veel van het eigen karakter prijs gegeven. Vroeger leefden de plattelanders rustig en eenvoudig hun eigen leven. Ze hadden de dorpsgemeenschap cn de rest van de wereld was hun vreemd. In de krant las men wel eens van wat er in de wereld om- Drie dagen naar de Noordoostpolder en plaatsen rond het IJsselmeer De excursiecommissie besloot in overleg met het Hoofdbestuur der L. J. G. dit jaar slechts één provin ciale excursie te organiseren, n.l. een binnenlandse, en wel op Donderdag 11, Vrijdag 12 en Zaterdag 13 Juni a.s. In hoofdzaak ziet het programma er als volgt uit: Donderdag 11 Juni: Verzamelen deelnemers in Bergen op Zoom om streeks 9 uur 's morgens. Rijden via Rotterdam, Utrecht, Amersfoort naar Harderwijk, (boot tocht naar de Zuiderzeewerken) en van de Hoofdbestuursvergadering der L J G gehouden op Zaterdag 11 April te Goes op Aanbod Prov. Groninger Rederijkers Verbond. Deze vereniging heeft haar hulp aangeboden bij het herstel. Op voor stel van de L. J .G. heeft deze organi satie zich bereid verklaard om dit jaar een toneelmiddag te verzorgen. Het Hoofdbestuur besloot hier een avond met een attractief karakter aan te verbinden. Nadere bijzonderheden worden nog in onderling overleg geregeld. Toestand der organisatie. De afdeling Hulst heeft bericht ge zonden, dat ze is opgeheven. Aan de hand hiervan worden door de verga dering de mogelijkheden besproken om te komen tot een hernieuwde activiteit in een aantal afdelingen waar het er slecht voorstaat. De plannen hiervoor worden ont worpen en zullen worden toegezonden aan de Nederlandse Jeugd Gemeen schap, opdat nagegaan kan worden of deze plannen voor subsidie in aan merking komen. In afwachting daarvan zal getracht worden de plan nen zoveel mogelijk uit te werken. Excursies. Met de excursiecommissie welke dezelfde middag vergadert wordt een korte bespreking over het excursie programma gehouden. Het program ma zal spoedig gepubliceerd worden (zie elders in dit nummer). Schadevergoeding. Dank zij de spontane hulp van de zusterorganisaties zal een gedeelte van het bedrag, dat aan contributie gederfd wordt over 1953, worden op gevangen. Binnenkort vinden hier over besprekingen plaats. Het zal daarvan afhangen in hoeverre een beroep gedaan moet worden op de niet-getroffen leden. Technische wedstrijden. Het trage verloop in de afwikkeling der in 1952 plaats gevonden wedstrij den geeft te denken, daar bovendien, de normen voor het jaar 1953 nog niet bekend zijn. Het één en ander zal ter kennis van het bestuur der Stichting Technisch Landbouw Jon gerenwerk worden gebracht. Ten einde de leden te gerieven wordt be,- sloten de handleidingen voor het houden van wedstrijden gratis ter beschikking te stellen. dan langs 't IJsselmeer naar Zwolle. Vrijdag 12 Juni: Van Zwolle uit r.aar Urk, dan een gemaal bezichti gen en vervolgens naar Emmeloord, waarna we in overleg met de Directie van de N. O. Polder verder de polder zullen bezichtigen, o.a. boerderijen, woningen etc. Getracht zal worden om 's avonds in Emmeloord een Zeeuwse ontspan ningsavond te geven, waaraan alle (Reeuwse excursionisten hun mede werking kunnen verlenen. Op het voorlopig programma staan thans een toneelstuk of eventueel 2 klei nere stukken, orkest, volksdans (zo 'mogelijk in klederdracht), declamatie en schets. Wij nodigen toneel- en volksdansgroepen, orkestleden, ac teurs en allen die menen iets naar voren te kunnen brengen, uit, om zich in verbinding te stellen met de leden der excursiecommissie. Er wordt naar gestreefd dat iedere streek een onderdeel van het pro gramma voor zijn rekening neemt. Het eventuele batig slot van deze avond zal onder de medewerkers worden verdeeld, om zodoende hun reiskosten te drukken. Zaterdags komen we via Giet hoorn, Staphorst, Zwolle, Apeldoorn, Arnhem en Nijmegen weer huis waarts. Het definitieve programma met alle bezienswaardigheden, alsmede de excursiekosten zullen zo spoedig mo gelijk bekend worden gemaakt. M. C. J. K. De Z. P. M., afdeling Zuidzande, vergaderde op 20 Maart. Aanwezig waren 15 leden waaronder één nieuw lid. In haar openingswoord wees de presidente er op wat een voorrecht het in onze provincie is om gewoon met alle leden te kunnen vergaderen. Daarna droeg zij, het nu weer actuele gedicht: ,,Wij zullen niet versagen" van Clinge Doorenbos voor. Uit het verslag van de Penning- meesteresse bleek, dat de kas cr goed voor stond. Een bestuursverkiezing had tot gevolg, dat in de plaats van Marie Poissonnier, Rie Risseeuw als presi dente werd gekozen. Verder hield Rie Risseeuw een in leiding over: „Hoe een vreemdeling ons land ziet". Tot slot dankte men Marie Poisson nier hartelijk voor het vele werk, dat zij voor de Z. P. M. gedaan heeft. ging, maar het was zo ver dat het hun eigenlijk niets deed. De boer was de landman waarvan Poot dichtte: „Hoe genoeglijk rolt het leven des gerusten landman heen". Deze tijd is voorbij. De boer is niet meer de landman van Poot's gedicht, hij is een onderdeel geworden van het geweldige productie-apparaat dat voedsel voor de wereld voortbrengt. Z'n producten komen op de wereld markt in tegenstelling met de vroe gere gesloten huishouding, waar alles in hoofdzaak gericht was op de zelf voorziening. Dat het maatschappelijk leven opgenomen is in het wereld verkeer heeft tot gevolg, dat de blik van de plattelander wijder is gewor den. Immers zijn positie is afhanke lijk van de wereldsituatie. Afgezon derd leven kan niet meer en met des te meer interesse zal hij ook het wereldgebeuren volgen, omdat het dingen zijn die hem aangaan. De poli tieke situatie aan de andere kant van de wereld kon b.v. beslissend zijn voor de al of niet vlotte afzet van z'n producten. Het is niet meer zoals vroeger, dat het zo ver weg is; want de wereld is zijn wereld en van een buitenwereld is geen sprake meer. Het is dan ook onmogelijk om zich als platteland van de rest van de wereld af te zonderen. Verschillende oorzaken hebben cr toe geleid, dat het platteland uit z'n isolement is getreden. Daar is b.v. het toenemende verkeer dat steeds sneller wordt, zodat men nauwelijks meer van afstanden kan spreken. Hiermee gaat gepaard de economi sche en technische ontwikkeling. Het afzetgebied is verruimd. De mecha nisatie en rationalisatie gaan hiermee gelijke tred; zodat men over veel meer vrije tijd beschikken kan dan vroeger. Gelijk met deze toename van de vrije tijd is er een ontwikkeling van het z.g. massavermaak. De bioscoop e.d. maken goede zaken en tracht ook op het platteland vaste voet te krij gen. Al kamt dit nog niet naar het platteland, dan zorgen de moderne vervoersmiddelen er wel voor, dat de plattelandsbewoners toch wel naar dit massavermaak toe kunnen. Hiermee heb ik al een punt ge noemd wat betekenend is voor de situatie n.l.: Het nieuwe waar men vroeger niet van hoorde komt de oude en vertrouwde dorpsgemeen schap binnensluipen. En wat moeten we er mee doen? Daar is verder het probleem van de overbevolking. Het platteland kan niet aan ieder werk verschaffen. Er zit dus niets anders op dan dat het platteland een deel van z'n br- volking af moet leveren aan 't buiten land of aan de stad, ami b.v. in de industrie te gaan werken. En daar Nederland in zijn geheel, dus niet alleen op 't platteland, overbevolkt is, moet de industrie zich gaan uitbrei den. (Wordt vervolgd.) Z. P. Streek Tholen en St. Philipslantl. Evenals de drie voorgaande jaren zal ook dit jaar weer een zaaiwe:'.- strijd worden georganiseerd. Alhoe wel het aantal deelnemers nu helaas niet zo groot zal kunnen zijn, hopen we toch dat ieder die mee kan doen, zich van zijn beste zijde zal laten zien. Geeft U s.v.p. dadelijk op, want reeds volgende week zal de jury haar taak aanvangen. Dinsdag 21 April, 7 uur, in Het Cen trum te Axel. Ledenvergadering. Onderwerp: Moderne ziekenzorg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5