BELASTINGRECHT 4 Agrarische hulpverlening Paard en paardensport 6. Toepassing Bronnenfictiestelsel. Ten aanzien van elke bron van inkomen bestaan per 1 Mei (aanvangsdatum belastingjaar volgens Wet I. B. 1914) twee mogelijkheden: a. de bron van inkomen bestaat voor de belas tingplichtige reeds een vol jaar. b. de bron van inkomen bestaat voor de belas tingplichtige nog geen vol jaar. In het eerste geval moest onder de wet 1914 volgens art. 13 de werkelijke zuivere opbrengst worden aangegeven, in het tweede geval moest deze opbrengst volgens art. 14 worden begroot. Nu wekt de Inkomenbepaling volgens art. 13 ce schijn van plaats te hebben volgens het reële stelsel. Meer dan schijn is dit echter niet. Het inkomen over een per 1 Mei 1919 afgelopen boek jaar dus de periode 1 Mei 1918 tot en met 30 April 1919, diende niet als basis voor de Inkomsten belasting 1918/1919 maar voor belastingjaar 1919/ 1920. Het uitgangspunt bleef art. 12 (zie vorige schets). Stilzwijgend werd dus aangenomen dat de b.v.i. welke per 1 Mei 1919 bestonden, het ge hele volgende boekjaar zouden blijven bestaan, terwijl de opbrengst over het komende belasting jaar dan gelijk werd gesteld aan de werkelijke op brengst over het juist afgelopen boekjaar. De belastingplichtige welke echter nog geen vol kalender- of boekjaar de opbrengst genoot van een bepaalde b.v.i., b.v. een landbouwbedrijf, moest deze opbrengst over het komende belastingjaar zo goed mogelijk begroten. Het was deze wettelijke bepaling van art. 14 die, zoals in de vorige schets is opgemerkt, veelal is misverstaan en die veel critiek heeft uitgelokt. Een voorbeeld: De heer A. pacht per 1 Maart 1917 een bedrijf van 40 ha, waarvan 30 ha bouwland, 8 ha weiland en 2 ha boomgaard. Behalve dit landbouwbedrijf heeft A. geen enkele b.v.i. Per 1 Mei 1917 moest A. nu aangifte doen voor de Inkomstenbelasting (wet I. B. 1914). Daar hij zijn b.v.i. nog pas sedert 1 Maart 1917 exploiteert heeft hij nog geen volle opbrengst genoten en kan dus niet volgens art. 13 aangeven. Voor hem is art. 14 toepasselijk. A. krijgt nu een aangifte-formulier en moet terwijl hij practisch nog niets anders heeft gedaan dan uitgegeven, zijn inkomen bepalen en als regel reeds belasting betalen. Immers hij moet door begroting, door schatting bepalen, hoe groot zijn inkomen zal zijn over boekjaar 1917/1918. Meestal was de opmerking die A. maakte zo iets als „dat weet ik niet, of dat kan ik niet". Evenwel de wet eiste het en dus was het voor A. zaak, dit zo juist mogelijk te doen. Nu schreef art. 14 in het geheel niet voor hoe deze begroting moest worden verricht. Er was in art. 14 alleen bepaald, dat voor de vaststelling van dit te begroten inkomen uitsluitend op bij de aan vang van het belastingjaar bestaande feiten mocht worden gelet. Stel nu voor dat A. het bedrijf overnam van zijn vader en dat deze over een goede boekhouding be schikte dan kon b.v. als volgt worden gehandeld. In een bespreking met het ministerie van Fi nanciën en enige vertegenwoordigers van de Coördinatiecommissie Agrarische Hulpverlening is enige weken geleden toegezegd, dat de schen kingen in vee aan de getroffen gebieden dezelfde belastingfaciliteiten zullen genieten als de schen kingen aan het Rampenfonds en aan het Neder landse Rode Kruis. Wel was hierbij de voorwaarde gesteld dat deze schenkingen dan formeel zouden moeten lopen over één van deze beide instellingen. In de afgelopen week is overeenstemming be reikt met het Rampenfonds over deze aangelegen heid. Het Rampenfonds heeft zich bereid ver klaard de geschenkzendingen aan vee voor het getroffen gebied over zijn administratie te laten lopen. Waarschijnlijk zal men binnen enige weken kun nen beginnen met de verzending en de verdeling van de eerste dieren van het geschonken vee. In dit voorjaar kan waarschijnlijk de eerste helft van het geschonken vee geplaatst worden. De verzen ding en verdeling van de tweede helft zal meer tijd in beslag nemen, omdat men daarbij afhanke lijk is van het tempo waarin de overstroomde ge bieden drooggemaakt en hersteld kunnen worden. Het ziet er naar uit dat dit voor verschillende zwaar getroffen gebieden in de eerste maanden nog niflt het geval zal zijn. Gemiddelde bedrijfswinst over de laatste 5 jaar b.v. 8.000 af: voor door de zoon meer te betalen rente wegens geleende gelden 1.000 7.000 bij: arbeidsbesparing door meerdere uit voerende arbeid van A. 500 Geschatte bedrijfswinst ƒ7.500 Deze methode was vrij eenvoudig, maar onder- Dtelt twee dingen n.l.: a. aanwezigheid van een goede boekhouding over voorgaande jaren. b. bekendheid van de gegevens uit deze boekhou ding bij A. Dit was echter lang niet altijd het geval. Stel voor dat A. een boerderij pacht, zeer tegen de zin van de vorige pachter. Hij zal dan stellig niet over gegevens van het betreffende bedrijf kunnen beschikken en dus op andere wijze moeten begroten. Dit kan gebeuren in de vorm van een min of meer volledige begroting van opbrengsten en kosten. A. stelde dan zijn zaaiplan op, inventariseerde per 1 Mei 1917 en ging dan b.v. als volgt tewerk: Zaaiplan 1917. ha tarwe a 3750 kg 15000 kg a 15 ct. ha gerst k 5000 kg (verkoop 10000 kg) a 16 ct. 4 ha aardappelen a 25000 kg 100000 kg a 5 ct. 8 ha suikerbieten a 45000 kg 360000 kg a ƒ20 ha voederbieten (veevoeder) ha vlas (verhuurd) a 350 per ha ha maanzaad a 1250 kg a 40 ct. ha uien 600 hl a 3 ha klaver (veevoeder) ha erwten a 3600 kg 7200 kg k 22 ct. ha boomgaard a 1600 8 ha weiland (veevoeder) melkopbrengst koeien 4 3 2 4 1 1 1 2 2 40 ha Kosten: Arbeidsloon iSoc. lasten (het is 1917) Verzekeringen Bemesting Zaaizaad en Pootgoed Veevoeder Onderhoud en afschr. werktuig. Diverse bedrijfsuitgaven Pacht Rente Winst veestapel Eigen verbruik bedrijfsproducten Huurwaarde eigen woning 2250 1600 5000 7200 1400 500 1800 1580 3200 2000 26530 7000 700 ff 200 ff 3000 1000 ff 1800 1500 ff 600 4000 1000 20800 Zuiver inkomen f 5730 2000 500 ff 270 8500 Beide methoden kunnen dus hetzelfde resultaat opleveren en zijn beide zeer wel verdedigbaar. We kunnen ook gerust zeggen, dat de twee me thoden elkaar controleren. Op bovenstaande wijze diende onder de wet 1914 het inkomen volgens art. 14 te worden begroot. A. die van deze „geschiedenis" maar weinig begreep „slikte" het geval, maar was stellig over tuigd, dat hij tweemaal belasting betaalde als de aanslag 1917/1918 volgens deze begroting was opgelegd en hij die over 1918/1919 weer naar het inkomen over 1917/1918, maar nu het werkelijk inkomen, dat achteraf bepaald werd, geregeld zag. In een volgende schets zullen we de gevolgen laten zien voor iemand die zijn bedrijf verliet en dan de overgang naar het Besluit 1941 bespreken. M. 5 J Onkruiden in granen en grasland be strijdt U afdoende door in de periode van begin April tot half Juni bij groei zaam weer SHELL" M.C.P.A. toe te passen. GEBRs DE JONGH - GOES - Postbus 35 Wie gedacht heeft, dat het met het paard in de overstroomde gebieden gedaan zou zijn, komt wel deerlijk bedrogen uit. Niet alleen dat het paard daar juist zeer goede diensten kan bewijzen, maar ook omdat daar door de paardenmensen een moed en enthousiasme aan de dag gelegd wordt, waar we van staan te kijken. Wie van U zal er aan gedacht hebben een hengst op Schouwen te gaan exploiteren? En toch doen de hengstenhouders van Schouwen het. Hun eigen hengsten waren verkocht of verhuurd. Dan maar naar een nieuwe uitgekeken en nu zit Nico van Kijkuit daar en zal op dat kleine stukje droge grond zijn kost nog kunnen verdienen, want men wil daar erg graag volgend jaar weer veulens bij de merriën hebben om strakjes weer voor aan vulling te kunnen zorgen. En als we dan aan de andere kant, aan het warm bloedfront horen van de activiteiten dan zeggen we: dit hadden we niet kunnen dromen, laat staan voor mogelijk kunnen houden. Want in Willemstad zit men al weer te paard en heeft men daar de eerste les al weer achter de rug. Men denkt al weer over wedstrijden en dat kan ook, want er zijn gelukkig geen verliezen geleden aan ruiters, paarden of harrachementen. Wel wat hindernis- senmateriaal. De kas van de vereniging zal dit jaar niet gevuld kunnen worden door de donateurs. Wie weet zullen de niet-getroffen gebieden de contributies aan de Federatie voor de getroffenen betalen, zoals dat ook bij de landbouwmaatschap- pijen gebeurde. En in Zeeland starten Walcheren en Noord- Beveland ook spoedig weer. Noord-Beveland in een nieuwe manege bij P. van Dijke, want de manege in het bos van Wissekerke is, evenals het bos, ver dwenen (al is daar geen water geweest) maar er groeit nu gele mosterd. Walcheren krijgt versterking van de Steen- dijken met hun schimmel. Oud-Vossemeer zal ook niet achter willen blijven en we hopen alleen maar, dat de band met de Gewestelijke Bond wat hechter zal worden. Alleen op Schouwen zal dit jaar wel niet veel kunnen gebeuren en de oprichting van een rijvereniging in Kruiningen is voorlopig ook van de baan. Nu wachten we nog slechts op gun stige berichten uit Zeeuws-Vlaanderen en Zeven bergen. De pessimist zal deze berichten nog niet zo daverend vinden, maar hij vergeet hoeveel lief hebberij ervoor nodig is om dit alles te bereiken. En het is allemaal weer ontstaan op eigen initia tief, zonder hulp of aandrang van buitenaf. Zo hoop ik ook, dat binnenkort melding ge maakt kan worden van de provinciale paarden- commissie. Er is veel wat bestudeerd moet wor den door zo'n commissie. Denk alleen maar eens aan de hulp aan paardenfokkers in de rampgebie den. De warmbloedfokkers he"bben al een steun fonds en weten dat ze voor hun verloren gegane stamboekmateriaal gelijkwaardige dieren zullen terugkrijgen zonder dat het hen geld kost. Op de laatste afdelingsvergadering van de trekpaardfok kers in Zuid-Holland heeft men zich ook afge vraagd, hoe men de gedupeerden het beste kan helpen. En zo zijn er veel meer dingen. Om maar enkele te noemen: het eindverslag van de com missie voor de gebruikswaardebepaling van paar den; de nieuwe wet van de Dierenbescherming waarin het coupeerverbod weer om de hoek komt kijken; de deining die er in andere provinciën ont staan is over het fokken van een „tussenmaat" paard. Allemaal dingen waarbij we nauw be trokken moeten zijn. Wie bindt deze kat nu verder de bel aan? Tot volgende keer. TOONTREDER. 1 Thans ook Nolachiet C (reukloos) Noiachiet-Poeder (reukloos) tegen onkruid ii^gra&nland Een productvan N.OOURY VAN DER LANDE'5 EXPLOITATIE HIJ. Devente^^ Verkrijgbaar bij: Jebo-Depötst Verdugt-Agenten en Plaatselijke Coöperaties.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4