Wij lazen voor U „Koneprox" ZITDAGEN Erfpacht in de 10.P.? Evacuatie Vee Tholen. Koperoxychloride 50 °/0 Cu. GEBRs DE JONGH - GOES - Postbus 35 INHOUDSOPGAVE zal komen. Er zou dan zeker een taak liggen voor de coöperaties en de Boerenleenbanken om een prijsdaling tegen te gaan. Hiervoor zou echter nodig zijn een crediet-financiering op roerende goederen. Het D. B. meent, dat een dergelijke financiering door de Boerenleenbanken zeer zeker het onder zoeken waard is. Werkgevers. Medegedeeld wordt, dat tussen de landbouw- en •landarbeidersorganisaties overeenstemming is be reikt over een collectieve arbeidsovereenkomst voor het jaar 1953/1954. Vervolgens wordt nog uitvoerig van gedachten gewisseld over de arbeidsvoorziening in Zeeland in verband met het herstel van de dijken en van de gronden. Hierbij speelt ook een rol de verplaat sing van enkele intensieve teelten, zoals de uien- teelt, naar gebieden, die daar, wat betreft de ar- beidsvoorzienning, niet op zijn ingesteld. Het D. B. gaat geheel accoord met het verzoek dat door de sociale sectie van de Stichting voor de Landbouw aan Ged. Staten is gericht, om districts- gewijze commissies van overleg in te stellen, waar in vertegenwoordigers van de Stichting, van Rijks waterstaat en van Landbouwherstel, over de ar beidsvoorzieningen kunnen spreken. Herverkaveling. Nu de herverkaveling van Walcheren een groot eind gevorderd is en eventuele nieuwe herverkave lingen voor de deur staan, lijkt het goed een kleine commissie van deskundigen in te stellen, die aan het D. B. rapport zal uitbrengen inzake eventuele verbeteringen bij de uitvoering. Het D. B. besluit in deze commissie te benoemen de heren A. W. Cevaal, D. Kodde, Mr Terwoert, Ir Post, Ir Ubbink en een vertegenwoordiger van Schouwen en van Tholen. Eigenaars van Thools in Zeeuws-Vlaanderen ge- evacueerd vee, die nu reeds kunnen beslissen, dat ze dit vee niet per 11 Juli terugnemen, moeten daarvan onmiddellijk opgave doen bij de P. V. C. te Goes, onder vermelding of ze zelf per 1 Mei zul len verkopen of aan de P. V. C. zullen overgeven, die dit voor hen zal verkopen. Voor hen, die per 1 Juli hun vee terugwensen, wordt momenteel voor onderdak tot zolang ge zorgd.. Met enige verschuiving zal dit vermoedelijk mogelijk zijn, ook al heeft men reeds bericht van terugneming per 1 Mei ontvangen. Neerlands best vernevelbare koper Kort verslag vergadering Dagelijks Bestuur der Z. L. M. Zitdagen Boekhoudbureau der Z. L. M. Secretariaat der Z. L. M. Evacuatie Vee Tholen. Wij lazen voor U. Zitdagen: Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekerings- gebied. (Z. V. V.) Zeeuws Voorlichtingsinstituut voor de Brand verzekering. (Z. V. B.) Onderlinge Verzekerings Mij voor Motorvoertui gen der Z. L. M. Voorlichting over Contractzaadteelt. De landbouwwerktuigen in de overstroomde ge bieden. Vergoeding voor levensonderhoud. Belastingrecht. (IV.) Agrarische hulpverlening. Paard en Paardensport. De Boerenjeugd. Richtlijnen voor de geïnundeerde groenteteeltbe- drijven. Let op de uitbreidingsplannen: Zoutelande. Toelatingsexamen Chr. lagere Landbouwschool te Middelburg. 70.000 Broedeieren gevraagd. Korte wenken voor de praktijk. Uit de Kringen en Afdelingen: Afdeling Heinkenszand der Z. L. M. opgericht. Agenda alg. verg. Kring West Zuid-Beveland der Z. L. M. Agenda alg. verg. Kring Tholen en St. Philips- land der Z. L. M. Agenda alg. verg. Kring Noord-Beveland der Z. L. M. Voor de Plattelandsvrouw: Het water wegstraks kopen met overleg. Marktberichten. Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw. Kort bericht. De belangen die de Zeeuwse agrarische bevol king bij de N.O.P. heeft zijn vele; getuige alleen al de vele bussen excursionisten en sollicitanten die jaarlijks derwaarts trekken, om zich van de welvaart van dit gebiedsdeel te overtuigen en hun kansen op vestiging in de toekomst te vermeer deren. Die belangstelling zou, tengevolge van herver kavelingen die waarschijnlijk in de naaste toe komst in Zeeland zullen worden uitgevoerd, wel eens toe kunnen nemen. We menen er daarom goed aan te doen een arti kel van Ir. H. J. Louwes in het Landbouwkundig Tijdschrift onder Uw aandacht te brengen, waarin deze de vraag stelt of het tot dusverre gevolgde systeem van uitgifte bij de Zuiderzeegronden wel juist is. We hebben de denkbeelden van de heer Louwes reeds meer in dit blad behandeld, n.a.v. de vraag hoe een juiste middenweg gevonden zou kunnen worden tussen de noden van het oude land en de opbouw van de nieuwe polders. We hebben er toen op gewezen, dat de heer Louwes in de nieuwe polders wel zeer sterk de kant wil gaan van een modelgebied en dat een strenge selectie voor hem on der alle omstandigheden een eerste vereiste is. In het onderhavige artikel gaat hij na of op den duur het niet beter zou zijn om over te gaan op een andere vorm van uit gifte, waarbij naast de gewone (tijd)-pacht ook gronden in erfpacht gegeven zouden worden. Hij komt tot een dergelijk voorstel omdat aan het huidige systeem vrij veel bezwaren kleven. Zo zijn er, wegens de enorme uitgestrektheid, grote bezwaren verbonden aan de gelijkvormig heid van handelen van het Rentambt t.o.v. de pachters. Het toestaan van een kleinigheid aan één boer, betekent dat honderden andere boeren volkomen terecht hetzelfde kunnen vragen. De zo noodzake lijke soepelheid in de verhouding tussen verpach ter en pachter gaat aldus verloren. Ook houdt dit het aanbrengen van verbeteringen van enige om vang tegen. Vele jonge boeren worden door deze gelijkvormigheid bij de behandeling, ondanks alle andere voordelen, wel iets afgeschrikt. Een groot gebied waarin uitsluitend pachters wonen heeft ook nog andere bezwaren, vooral om dat allen afhankelijk zijn van de Regering. Ook kan men en dit doet zich vooral de laat ste jaren sterk gevoelen het een bezwaar vin den dat de pachters hum bedrijfswinsten, voor zo ver ze die niet zelf consumeren, niet in het bedrijf kunnen beleggen. Het aanbrengen van grondver beteringen en het maken van bouwwerken ge schiedt op eigen risico, daar juridisch geen zeker heid bestaat dat de kinderen er van zullen kunnen profiteren. Zodoende wordt het geld soms belegd in werktuigen en gebruiksvoorwerpen die men in normale gevallen niet gekocht zou hebben. Het verantwoordelijkheidsgevoel voor water wegen, gemalen, gebouwen en wegen verslapt on herroepelijk als men zelf geen belangen heeft bij dit onderhoud. Vervolgens kan men nog als bezwaar aanvoeren, dat de pachtsommen het gebied niet ten goede komen, doch afvloeien. Dit gevaar is momenteel, bij het lage pachtniveau, zeker niet zo groot, doch als het pachtniveau hoger zou worden zou dit be zwaar wel mee gaan spreken. Tenslotte noemt de schrijver nog het grote be zwaar dat voor de Regering verbonden is aan het plaatsen van dure gebouwen op grond die al niet goedkoop geweest is. Wanneer de pachter een bij drage kan leveren, zou hiermee een goede samen werking tot stand gebracht kunnen worden met de Staat. Vanzelfsprekend zijn de voordelen van het hui dige systeem, dat niet vooruitloopt op een nadere regeling, niet te verwaarlozen. De keuze van de gegadigden is veel ruimer, om dat ook minder kapitaalkrachtigen mee kunnen dingen. De verpachte bedrijven kunnen niet worden ge splitst en de Staat als eigenaar dient te zorgen voor de gebouwen. De wijze waarop aandacht Wordt besteed aan de bedrijfsgebouwen en de meest economische vormgeving daarvan, dwingt overigens alle bewondering af. Terecht wijst de schrijver er op dat de voordelen wel zeer in het bijzonder meespreken in de eerste periode, doch dat het pachtsysteem later zijn spe ciale voordelen gaat verliezen. Op grond van deze overwegingen dient men tot een nadere uitwerking te komen van de vorm, die de erfpacht aan zal moeten nemen in dit gebied. Een erfpachter heeft het recht van opstal, zo dat hij gebouwen e.d. door hem geplaatst, mag af breken en meenemen. Een gevaar van dit bouwen in een nieuwe polder zou vanzelfsprekend kunnen zijn de verwachting dat er een mengelmoes van typen en stijlen zou ontstaan, waarbij de finan ciële draagkracht veelal de omvang van het geheel zou bepalen. Men zou echter eisen van construc tieve en bedrijfstechnische aard aan de over te leg gen plannen kunnen stellen, die dit bezwaar over bodig zouden maken. Om het bouwen verantwoord te doen zijn stelt schrijver voor een termijn van 100 jaar te nemen voor de erfpacht. Gedurende deze periode zou een erfpachtcanon betaald moeten worden, die o.a. afhankelijk is van de bedrijfsgrootte. Daar het bouwen op een klein bedrijf per ha veel duurder is dan op een groot bedrijf genoemd worden bedragen van ƒ1000,en ƒ2000,voor de be drijfsgebouwen van akkerbouwbedrijven van resp. 48 en 12 ha stelt schrijver een veel kleinere canon voor t.a.v. de kleinere bedrijven 150,/ha voor 48 ha en ƒ50,/ha voor 12 ha). Gezien de onzekere conjunctuur acht hij het nodig de canon periodiek, b.v. om de 10 jaar, te herzien. Ook de splitsing van bedrijven zou ge regeld dienen te worden, om er voor te zorgen dat geen onrendabele bedrijven ontstaan. Er zitten vele goede zijden aan het hier naar voren gebracht erfpachtsysteem, waarvan de gro tere verantwoordelijkheid van de pachter wel de belangrijkste is. Het nadeel van de zwaardere selectie tengevolge van de veel hogere financiële eisen die nu met ƒ1200,/ha toch al voor velen een struikelblok vormen heeft men reeds bij de eerste uitgifte van fruitteeltbedrijven in erl pacht kunnen ondervinden. Als we ondanks dat, dil systeem bepleiten, denken w§ in de eerste plaats echter aan de zittende pachter, die finan cieel in de regel wat meer kan opbrengen en die althans in de gelegenheid moet worden gesteld om zijn pachtcontract om te zetten in een erfpachtcontract. De gebouwen zouden dan tegen taxatie-waarde overgenomen moeten worden. Als men nog verder in de toekomst wil zien kan ook aan geleidelijke verkoop van de gronden worden gedacht, teneinde zo goed mogelijk de toe stand op het oude land te benaderen. Toen indertijd het huidige pachtsysteem werd ingevoerd, heeft daarbij niet de bedoeling voorge zeten andere systemen uit te sluiten. Dit blijkt ook wel zeer duidelijk uit diverse uitlatingen van de Minister in de Staten-Generaal. Voor de Staat zou een geleidelijke overgang op erfpacht en eventueel ook verkoop een aanzien lijke verlichting betekenen van investeringen, wat in verband met de vele nog te verwachten inves teringen, zeker niet onwelkom geacht moet wor den. Derhalve lijkt het ons gewenst dat zo spoe dig mogelijk overgegaan wordt tot een nadere be studering van het hier aangeroerde onderwerp. B. ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED. (Z. V. V.) TERNEUZEN: Woensdag 22 April a.s. in Hotel „Des Pays-Bas," van 2.30—4.30 uur (de heer Wegner). OOSTBURG: Woensdag 22 April a.s. in Café „De Vuijst," van 24 uur (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 23 April a.s. in Café „De Eendracht," van 1316 uur (de heer Cevaal) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Laat uw polissen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie en uitzetverzekering controleren door onze adviseurs de heren J. Cevaal en O. H. Wegner. Ook voor nieuw af te sluiten posten vrage men steeds inlichtingen en bemiddeling. o ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING. (Z. V. B.) ZIERIKZEE: Donderdag 23 April a.s., in Hotel „Huis van Nassau" van 2—4 uur (de heer Van Burg). Laat Uw brandpolissen controleren door onze adviseur de heer J. van Burg. Het zal dan blijken of U te hoog of te laag verzekerd bent of te veel premie betaalt. Maakt gebruik van de geboden gelegenheid. ONDERLINGE VERZEKERINGSMIJ. VOOR MOTORVOERTUIGEN DER Z. L. M. Aan de leden in W. Zeeuws-Vlaanderen wordt bekend gemaakt, dat zij de voorschotpremies over 1953 voor hun verzekerde auto's en tractoren kun nen voldoen op de eerstvolgende beurzen te Oost burg en IJzendijke aan de heer Iz. P. Boidin, die hiervoor speciaal zitting zal houden. o VOORLICHTING OVER CONTRACTZAADTEELT. St. Annaland: Vrijdag 24 April van 10—12 uur. De directeur van de Contractzaadtelersvereniging, de heer B. Meihuizen, zal hier aanwezig zijn. Zij, die van deze gelegenheid gebruik wensen te maken, worden aangeraden hun contracten en af rekeningen mee te nemen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2