KORT VERSLAG Hyhridemaïs ZATERDAG 18 APRIL 1953. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE - nisch-Technologisch in voor Zeeland D E L B UR O No. 2168. Frankering bij abonnement: Terneuzen 41e Jaargang- ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/b Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. van de vergadering van hei Dagelijks Besiuur der Z. L. M., gehouden op Maandag 13 April 1953, ie Goes. Bezoek aan Kruiningen. Op uitnodiging van het Gemeentebestuur van Kruiningen en van het polderbestuur, bracht het D. B., alvorens met vergaderen te beginnen, een bezoek aan het ondergelopen gebied van Kruinin gen, alwaar het werd rondgeleid door het College van B. en W. van Kruiningen en de dijkgraaf en enkele gezworenen. Uit dit bezoek bleek duidelijk, dat men zich van de geweldige verwoestingen, die de watersnood heeft aangericht, slechts een beeld kan vormen ter plaatse. De Voorzitter der Z. L. M. vertolkte aller gevoe lens in een kort slotwoord, waarin hij erop wees, dat het D. B. der Z. L. M. nog slechts enige jaren geleden een excursie maakte naar dit zelfde ge bied, waar toen juist de ruilverkavelingswerkzaam heden tot een goed einde waren gebracht. Wélk een verschil, zo zeide spreker, nu in enkele weken tijds zulke geweldige verwoestingen over dit ge bied zijn gebracht. Spr. wenste de autoriteiten van Kruiningen sterkte toe bij het herstel en de weder opbouw en hoopte, dat de geest, die dit land eens aan de zee ontrukt had, over hen vaardig zal wor den, zodat in de komende tien jaren Kruiningen weer. opgebouwd zal worden tot de welvarende Gemeente, die het was. Hierna ving de vergadering van het D. B. aan. De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opende de ver gadering met een hartelijk welkom. Speciaal richt te spr. zich tot de heer Kostense, die benoemd werd tot Voorzitter van de Provinciale commissie Landbouwherstel van de Stichting voor de Land bouw en die uit dien hoofde de vergaderingen van het D. B. zal bijwonen. Mededelingen. Gesproken werd over verschillende zaken be treffende de schaderegeling en het herstel. Pachtvergoeding. Het D. B. sprak als zijn mening uit, dat het van TERNEUZEN: Woensdag 22 April in Hotel „Des Pays-Bas". MIDDELBURG: Donderdag 23 April in Café „De Eendracht". SEROOSKERKE (W.): Vrijdag 24 April in Café „Huijsse" van 9—1.30 uur. THOLEN: Zaterdag 25 April in Hotel „Hof van Holland". IJZENDIJKE: Zaterdag 25 April in Hotel „Lie- vense". ZITDAGEN SECRETARIAAT DER Z. L. M. HULST: Maandag 20 April van 34 uur in Hotel „Het Bonte Hert." GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met uw vragen op pacht-, juridisch-, economisch-, sociaal- en technisch gebied. groot belang moet worden geacht, dat er voor die gebieden, waar dit jaar in het geheel geen oogst kan groeien, zoals Schouwen en Duiveland en Kruiningen, een regeling komt voor de pachtver goeding en voor rentevergoedingen. Levensonderhoud. Het D. B. besprak vervolgens de regeling Voor het levensonderhoud van gedupeerden. Voor de regeling zelve moge hier verwezen worden naar een publicatie, die elders in dit blad is opgenomen. Het D. B. raadt iedere gedupeerde aan deze pu blicatie goed te lezen en van de mogelijkheden, die hierin vermeld staan, gebruik te maken, ten einde het straks zo nodige bedrijfskapitaal zoveel mogelijk intact te houdenf. Vergoeding naar draagkracht. Zoals de Voorzitter reeds in Krabbendijke op de Kringvergadering van Oost Zuid-Beveland als zijn mening heeft uitgesproken, zal een schaderegeling, die rekening houdt met de draagkracht van de ge troffenen, als zeer onbillijk worden gevoeld. Het D. B. zou hiertegen ten sterkste moeten protesteren. Hopelijk wordt dit beginsel, dat wel bij de aanvul lende bijdrage van de oorlogsschaderegeling is toe gepast, thans buiten de schaderegeling gehouden. Gipsverstrekking. Ten aanzien van de gipsverstrekking schijnt hier en daar nog altijd misverstand te heersen. Zoals reeds eerder werd vermeld, krijgen alleen percelen waarvan het zoutcijfer tussen de 6 en 15 ligt, een voorjaarsverstrekking van 1 ton per ha. Alle an dere gronden zullen pas in het najaar gips krijgen. Het D. B. is van mening, dat de gipsverstrekking over méér dan 1 jaar wenselijk geacht moet worden. De noodzaak hiervan is in het verleden gebleken. Men zou b.v. dit jaar de helft van de totale ver strekking kunnen geven. Het totaal zou echter méér moeten zijn voor alle gronden en zeker voor de zware gronden dan de hoeveelheden die nè. de oorlog werden verstrekt. Boomgaarden. Het D. B. spreekt als zijn mening uit, dat de ver goeding voor boomgaarden gebaseerd dient te worden op een vergoeding van de opbrengstwaarde waarbij dus ook met het toekomstig opbrengst vermogen rekening zal moeten worden gehouden. Aardappelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor de door de S. I. V. A. afgevoerde natte aardappelen een zelfde regeling voor de definitieve schade- uitkering zal worden vastgelegd als voor de geheel verloren gegane aardappelen. Op deze schade-uit kering kan aan de teler een voorschot worden ge geven. Voorzover de aardappelen aan de S. I. V. A. zijn afgeleverd, kunnen de in het bezit van de telers zijnde afleveringsbriefjes dienst doen om de aanvrage voör het voorschot bij het Rampschade bureau te ondersteunen. Door de S. I. V. A. zal de geldelijke opbrengst van de afgevoerde droge aard appelen te zijner tijd rechtstreeks aan de betrokken telers worden uitbetaald. Binnen enkele weken zal hierover door de S. I. V. A. een voorschot van 8,per 100 kg worden uitgekeerd. Het blijkt, dat in de praktijk ook droge aardappelen te zamen geladen zijn met natte. Hoe in deze de regeling zal dienen te zijn, zal door en met de bevoegde instanties nog nader worden be sproken. Schaderegeling vee. Hoogstwaarschijnlijk zullen zij, die vee verloren hebben, naar keuze vee voor vee terug kunnen krijgen of geld. In ieder geval zullen er districts commissies voor de aankoop door Landbouwher stel worden ingesteld. Het komt het D. B. gewenst voor in deze com missie ook een vertegenwoordiger van de veehan del op te nemen. Volgens mededeling van de Voedselcommissaris is tot nog toe ongeveer 25 van het geëvacueerde vee door de kwartiergevers overgenomen. De kwartiergevers kunnen aan de P. B. H. te kennen geven, dat zij het bij hun geëvacueerde vee willen overnemen. Herstel gebouwen. Het D. B. spreekt zich uit voor een direct en volledig herstel van de gebouwen. Noodherstel wordt niet gewenst geacht. Verdere mededelingen. De Stichting voor de Landbouw zal het Schade- adviesbureau weer volledig inschakelen voor de voorlichting van de gedupeerden. Hopelijk zullen dan ook weer zitdagen in de verschillende delen van de provincie worden gehouden. Er zal een Toetsingscommissie komen, die de kale kostprijs berekeningen van het L. E. I. zal toetsen. De geschenkzendingen worden beheerd door een speciale commissie van de Stichting voor de Landbouw. Voor deze geschenken in natura zal belasting-aftrek mogelijk zijn. De A. N. P. V. zal 60.000 eieren doen uitbroeien, waaruit ruim 20.000 hennen komen, overeenkomende met 30 van de verloren gegane pluimveestapel. Een gedeelte van het geschonken vee komt eerst het volgend jaar, omdat men er nu nog geen weg mee weet. SchouwenDuiveland. Mededelingen worden gedaan over de besprekin gen, die op Schouwen en Duiveland hebben plaats gevonden tussen vertegenwoordigers van het be drijfsleven, waaronder de Voorzitter van de Kring der Z. L. M., en Minister Mansholt, en de Waters noodcommissie uit de Tweede Kamer. Sterk is aangedrongen op een integrale schade vergoeding en op een herverkaveling. Een zeer belangrijk punt vormen ook de verbindingen naar dit zo zwaar getroffen eiland. Het D. B. betreurt het ten zeerste, dat er in de Reconstructie-commissie voor Schouwen en Duive land geen vertegenwoordigers zijn opgenomen van de georganiseerde landbouw. Brouwgerst. De op de ondergelopen gronden geteelde gerst zal gedeeltelijk misschien niet geschikt zijn voor brouwgerst. Daar de prijzen van de gerst geheel vrij zijn, zal een regeling, waarbij de brouwgerst- teler aan een behoorlijke premie voor zijn hoog waardige product komt, moeilijk zijn. De vergadering is van mening, dat gestreefd moet worden naar een vrije uitvoer van brouw gerst, terwijl tevens bezien zal dienen te worden of een regeling voor de binnenlandse afzet mogelijk is. Voergerst. Wanneer de oogst van de geïnundeerde gebieden mee zou vallen, bestaat de mogelijkheid, dat er een groot aanbod van voergerst in een klein tijdsbestek BESTELT UW bij het Zeeuwse Maïskweekbedrijf KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1