Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Onderlinge Verzekeringsmaatschappij tegen Hagelschade vanwege de N.-Brabantse Maatschappij van Landbouw. De jaarlijkse algemene vergadering van de Onderlinge Verzekerings Maatschappij tegen Hagelschade zal worden gehouden op DINSDAG 14 APRIL a.s., des nam. twee uur, in café-restaurant „De Beurs", Grote Markt te Breda. Ter voldoening aan art. 26 der statuten volgt de agenda van deze vergadering onderstaand Onderlinge Verzekeringsmij tegen Hagelschade vanwege de N.B.M.L., L. J. NELEMANS, Voorzitter. A. KORTE WEG, Secretaris. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording over het jaar 1952. 5. Balans per 1 Januari 1953. 6. Rekening en balans over het jaar 1951. In zake. verdeling van het batig saldo werd vorig jaar nog geen besluit genomen. 7. Voorstel tot compensering van het nadelig saldo van 1952 met het voordelig saldo van het jaar 1951 en bijschrijving van het resterend bedrag op het reservefonds. 8. Begroting voor het jaar 1953. 9. Verslag over het jaar 1952. 10. Voorstel tot wijziging van de Statuten (art. 5, 13, 24 en 34) en van het Huishoudelijk Reglement (art. 3 en 7). Gezien de vele klachten wordt voorgesteld de vaststelling van een waardecijfer bij het schatten van hagelschade te doen vervallen en de ver zekerde. waarde der gewassen voortaan door de algemene vergadering te doen vaststellen. 11. Vaststelling van het bedrag bedoeld in art. 5 der Statuten (jaarlijkse bijdrage of premie). 12. Vaststelling van de verzekerde waarde der gewassen voor het jaar 1953. 13. Verkiezing van een bestuurslid. Periodiek aftredend is de heer L. J. Nelemans. 14. Verkiezing van commissarissen. Periodiek aftredend zijn de heren C. A. Dekkers te Wouw; D. Lankhuijzen te Raamsdonk en J. M. van der Weele te Valkenswaard. 15. Benoeming van een college van schatters bestaande uit tenminste 10 personen. Vorig jaar werden als schatters benoemd de heren C. Timmers te Dinteloord; C. A. van Poort vliet te Steenbergen; C. A. Dekkers te Wouw; J. W. van NieuwenhuijzenSneep te Dinteloord; A. L. Breure te Dinteloord; R. den Engelse te Fijnaart; P. Timmermans te Raamsdonk; A. J. Lagrouw te Nieuwendijk; A. J. Konings te Werkendam; D. Janse te Werkendam; T. Barendrecht te Roosendaal; P. Woets te Willemstad; J. M. van der Weele te Valkenswaard; C. A. van Zeeland te Ge- mert; G. P. Timmermans te Zevenbergen en L. J. Nelemans te Zevenbergen. 16. Uitkering deelnemersrekeningen aan uitge treden leden. 17. Rondvraag. 18. Sluiting. o BEKNOPT VERSLAG van de vergadering van het Hoofdbestuur der N. B. M. L., gehouden op 2 April 1953 te Breda. Bij de opening van deze vergadering die in het teken stond van de ramp die ons gewest zo zwaar heeft getroffen, gaf de Voorzitter de heer W. G. de Waard' con overzicht van wat in de afgelopen twee maanden is gepasseerd. Veel is reeds gedaan ter voorlopige herstelling van de schade, maar zeer veel staat ons nog te doen, voordat gesproken zal kunnen worden van een algeheel herstel. Van vele onzer bedrijfsgenoten zal grote wilskracht en energie worden gevraagd om hun bedrijf weer op gang te brengen, temeer daar vele bedrijven thans voor de tweede of derde maal in 13 jaar tijds onder water staan. Het Nederlandse volk is echter taai en door de ecuwen gehard in de strijd tegen het water. Met aller gezamenlijke inspanning zullen wij ook deze slag te boven komen. Ons gehele volk heeft zich daarbij bereid getoond om de getroffenen te helpen getuige de offervaardigheid die allerwege wordt betoond. Maar ook door het buitenland wordt zeer veel hulp geboden, die op hoge prijs wordt gesteld. Ook de organisaties hebben intussen niet stil gezeten en hebben direct na de ramp contacten opgenomen om richtlijnen uit te stippelen en ad viezen te geven inzake het herstel. Voor wat onze provincie betreft zijn juist die gebieden getroffen, waar onze organisatie de meeste leden telt. Aan de hand van mededelingen, gedurende de eerste dagen na de raftlp van Regeringswege ge daan, waren velen optimistisch gestemd over de schaderegeling. Deze zou door het gehele Neder landse volk worden gedragen en soepel en vlot worden geregeld. Het zou alles veel soepeler en vlotter lopen dan bij de afwikkeling van de oor logsschade. We komen echter tot de teleurstellen de ontdekking, dat het nog wel enige tijd zal duren alvorens de getroffenen zullen weten waar zij aan toe zijn. Zolang de wet op de rampschade er niet is, kan geen voorlichting worden gegeven en tasten wij in het duister. Wij weten alleen, dat ons via radio en pers is toegezegd, dat alles op basis vervangingswaarde zal worden vergoed. Dit is zeer belangrijk. Maar daarnaast zal er ook een regeling moeten worden getroffen, waarbij ook de bedrijfsschade wordt vergoed. Men kan dit niet alleen op de schouders van de getroffenen laten rusten. Hier is sprake van een nationale ramp, die ook nationaal zal moeten worden gedragen. Spreker heette hierna in het bijzonder welkom de heren Ir. A. H. Smale, als Inspecteur van de Rijksdienst voor Landbouwherstel, Ir. Van Agt- maal, Prov. Voedselcommissaris en de heer Van Hoven, Inspecteur van Bureau Oogstvoorziening. Van de belangrijkste punten die werden behan deld volgt hier een beknopt overzicht. Samenstelling schade-commislsies. Door de Voor zitter werd uiteengezet hoe in de getroffen ge bieden tot instelling van plaatselijke rampschade- commissies is overgegaan. De samenstelling kwam in onderling overleg en in goede harmonie tussen de organisaties tot stand. Deze commissies zijn intussen geïnstalleerd en met hun werkzaam heden van het registreren van de schade begonnen. De vorming van regionale commissies in het kader van de vier rampschade-bureaux is momen teel nog niet urgent en zal nader worden bezien of en wanneer instelling hiervan noodzakelijk is. Wel is intussen een provinciale rampschade-commissie ingesteld, samengesteld volgens de verhouding 3 N.B.M.L., 4 N.C.B,, 2 C.B.T.B. en 3 landarbeiders. Onder voorbehoud van nadere goedkeuring door het Hoofdbestuur werden hiervoor reeds als ver tegenwoordigers der N.B.M.L. aangewezen de heren A. Z. Snoek te Nieuwendijk, A. de Lint te Zeven- bergsen Hoek en J. J. van NieuwenhuijzenJas te De Heen. De vergadering verleende aan deze benoeming haar goedkeuring. Tevens werd het voorstel van het Dag. Bestuur aangenomen, waarbij de heer J. J. van Nieuwen huijzenJas wordt aangewezen als vertegenwoor diger der N.B.M.L., in de landelijke herstelcom missie. Maatregelen i. v. m. de overstromingsramp. Op verzoek van de Voorzitter gaf de heer Ir. Smale als Inspecteur van de Rijksdienst van Landbouw herstel hierop een toelichting. Zolang de wet op de rampschade nog uitblijft, kunnen nog weinig concrete mededelingen worden gedaan. Wel is be kend, dat het herstel van de gronden in natura zal plaats vinden. Het herstel van de buitendijken valt onder het beheer van de Rijkswaterstaat, het her stel van de binnendijken onder Prov. Waterstaat, terwijl de financiering hiervan geschiedt door het Bureau Financiering Wederopbouw Publiekrechte lijke Lichamen. Verbeteringsplannen van polders kunnen met herstelwerk worden gecombineerd. Omtrent de schaderegeling voor roerende goede ren is nog niets definitief bekend. Afgewacht zal moeten worden of. hierbij ook een vermogenscor rectie zal worden toegepast. De arbeidsvoorziening baart momenteel grote zorgen. De landarbeiders zullen zoveel mogelijk in de landbouw moeten blijven. Aanvoer van arbeiders van elders zal voor het uitvoeren van verschillende herstelwerkzaamheden noodzakelijk zijn. De loonregelingen bij herstelwerk vormen momenteel onderwerp van bespreking. De heer Ir. Van Agtmaal, Prov. Voedselcommis saris, deelde op verzoek van de Voorzitter een en ander mede omtrent de mogelijkheid van restitutie van vee in natura. Voor hen die daarvan gebruik willen maken kan gebruiksvee worden aangekocht via een door de landbouw te vormen aankoopcom missie. Deze commissie zal worden aangevuld met een vertegenwoordiger van de Gezondheidsdienst voor Dieren en van de Rijksveeteeltconsulent. Er zal uitsluitend op de bedrijven worden gekocht, niet op markten. De heer J. J. van NieuwenhuijzenJas deelde mede, dat overwogen wordt voor de ingezaaide ge wassen een vergoeding te geven op basis van de kale kostprijs. Hiervoor zouden schattingen per polder worden gedaan, waarbij het verschil tussen werkelijke opbrengst en de geschatte normen op basis van de kale kostprijs voor vergoeding in aan merking zou komen. Een vergoeding van de winstderving zal veel tegenstand ontmoeten, hoe wel het alleszins billijk is, dat ook voor gederfd inkomen een vergoedingsregeling wordt getroffen. Bij de bespreking werd o.a. gewezen op de bil lijkheid van een pachtvergoeding voor eigenaar- gebruikers zowel als voor eigenaar-verpachters. Over het principe van de totale vergoedingsregeling zal de Tweede Kamer zich moeten uitspreken. Rechtmatige verlangens zullen dus via de poli tieke partijen kenbaar moeten worden gemaakt. Ook werd er op gewezen, dat men verstandig doet met de adviezen van de voorlichtingsdienst op te volgen. Zij, die zich van goede wil betonen en meewerken aan een spoedig herstel van de grond zullen beter uitkomen, dan zij die de adviezen wil lens en wetens negeren. Uitvoerig werd ook gesproken over het vraag stuk van de arbeidsvoorziening in de getroffen gebieden. Verschillende klachten werden naar voren ge bracht over hoge lonen en lage prestaties bij her stelwerkzaamheden, vooral waar deze. in regie worden uitgevoerd. Een verbetering is reeds, dat de ongemakkentoeslag wordt opgeheven. Daarnaast echter zullen zowel lonen als arbeids- tempo bij deze werken zo spoedig mogelijk dienen te worden aangepast aan de landbouw, daar anders de arbeidsvoorziening voor de landbouw in de knel dreigt te komen. Verschillende vaste dienstverbanden blijken door arbeiders verbroken te worden om elders hoge lonen na te lopen. De landbouw kan dit niet corri geren door de landbouwlonen te verhogen, wat trouwens onverantwoord zou zijn. Nog al te vaak wordt vergeten, dat bij een tekort aan arbeids krachten het de normale weg is, dat hiervoor de plaatselijke commissie en het arbeidsbureau wor- den ingeschakeld. Intussen wordt er in Stichtingsverband aan ge werkt om de arbeidsvoorziening voor de getroffen gebieden zo spoedig mogelijk in goede banen te leiden. Rundertuberculosebestrijding. Bij de invoering van het z.g. vijfjarenplan werd een verbod inge steld, waarbij voortaan de veestapel niet meer mag worden aangevuld met runderen, die niet voorzien zijn van een geldig certificaat. Speciaal op ver zoek van de mestveehouders werd- de mogelijkheid van ontheffing op dit verbod verleend voor het gebied ten Westen van de spoorlijn Bergen op ZoomMoerdijkbrug en het gebied ten Noorden van de spoorlijn door de Langstraat. De vergadering ging na enige bespreking er mee accoord dat deze mogelijkheid van ontheffing per 1 October a.s. wordt beëindigd. Consumptie-aardappelfonds. Behandeld werd de nota inzake de wijze van heffing voor het jaar 1953. Als principe moet gelden, dat alle voor de con sumptie geteelde aardappelen in het fonds dienen bij te dragen, doch dat voor veevoederdoeleinden verbouwde aardappelen dienen te worden vrijge steld van de areaalheffing. Door de heer P. M. Sneep is hiervoor het vol gende systeem voorgesteld als zijnde eenvoudiger en doelmatiger: 1. Voor alle geteelde aardappelen is een heffing verschuldigd a 50 per ha. 2. In de zandgebieden kunnen aardappeltelers op aanvrage vrijstelling van heffing krijgen voor bepaalde aardappelrassen, die slecht geschikt zijn voor consumptie-aardappelen, b.v. Voran e.a. grote opbrengstgevende' rassen. 3. Op ieder landbouwbedrijf mogen 25 are con sumptie-aardappelen worden geteeld zonder dat daarvan heffing verschuldigd is. 4. Vóór 15 Mei, of eventueel een later te stellen datum, moet iedere landgebruiker opgave doen van de door hem te telen oppervlakte aardappelen, ook van de vrijgestelde rassen, met opgave van de ligging der percelen, eventueel de kadastrale nummers. 5. Indien op een landbouwbedrijf niet meer dan 25 aren aardappelen worden geteeld, behoeft daar van geen aangifte te worden gedaan. 6. Op nalatigheid van, of verkeerde opgave van aardappeltelers, moeten sancties toegepast kunnen worden, b.v. geheel of gedeeltelijke verbeurdver klaring der te velde staande aardappelen, plus boete. Na enige bespreking werd besloten dit systeem Stuifpoeder 5 °/0 Spuitpoeder 25 °/0 Mengolie 50 °/0 tegen Vl^sthrips Een product van N.V.NOURY&VAN DER LANDE'S EXPLOITATIE MIJ. Deventer Verkrijgbaar bij: JabO'Pap&U, Vardugt-Agenten en Plaatselijk» Coöperatie».

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9