OnJ cru)i|s TUINBOUW Uit de Kringen en Afdelingen mm Erkenningseisen in de tuinbouwsector 11|| A H EINDLES CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL DER Z. L. M. TE MIDDELBURG. In het schoolgebouw aan de Koudekerkseweg werd de eindles gehouden. De voorzitter der Commissie van Toezicht, burgemeester D. Kodde, opende de samenkomst met gebed en sprak een woord van welkom tot de aanwezigen. Dadelijk daarop begon het examen, dat werd afge nomen door het Hoofd der School, de heer J. K. Voogd, de heer A. Nieuwenhuise en de heer Ir. J. Versteeg, Rijksconsulent belast met onder wijsaange legenheden te Goes. De heer Versteeg kon daarna het diploma uitrei ken aan 22 geslaagden. Namens het Dag. Bestuur der Z. L. M. voerde Mr. J. F. G. Schlingemann het woord; hij wees op het be lang van het landbouwonderwijs, dat de Z. L. M. reeds meer dan 50 jaar na aan het hart ligt. Aan de beste leerling van dit jaar, Jac. Kodde van Big- gekerke, reikte hfj een boekwerk uit. De heer J. Kodde van Biggekerke sprak namens de ouders een woord van hartelijke dank. Voor de leerlingen sprak Jac. Kodde. Hij dankte voor het onderwijs en bood de onderwijzers een stof felijk blijk van waardering aan. De voorzitter wekte de leerlingen op zich van hun waarde bewust te zijn. Als boeren moeten we ons nooit laten wegzetten. Hij wees de leerlingen op de vrees des Heren, die het beginsel is der wijsheid en roept hen op tot getrouwe arbeid en gestage ontwik keling. De heer Voogd wees er op, dat de school in zijn 13-jarig bestaan nu reeds meer dan 200 geslaagden heeft afgeleverd. Daarna werd de samenkomst door hem met gebed beëindigd. Geslaagd zijn voor het eindexamen: 1. Jac. Kodde, Biggekerke; 2. Jac. Geschiere, Meliskerke; 3. Jac. Minderhoud, YVestkapelle; 4. Joos Boone, Arnemuiden; 5. D. Verhage, West- kapelle; 6. Kr. Poppe, Grijpskerke; 7. Leen Lam- pert, Biggekerke; 8. Jan Melis, Zoutelande; 9. W. Wisse, Meliskerke; 10. A. J. Huybregtse, Veere; 11. J. Heijboer, Kamperland; 12. Abr. Kluijfhout, Kou dekerke; 13. Dirk Vos, Koudekerke; 14. W. van Sluijs, Westkapelle; 15. J. de Looff, Wissenkerke; 16. Joh. Poppe, Souburg; 17. P. Dekker, Meliskerke; 18. P. Francke, Zoutelande; 19. A. D. Geelhoed, 's-H.-Arendskerke; 20. Jan Francke, Meliskerke; 21. G. Karelse, Koudekerke; 22. E. Tange, Kamperland Joosland; 26. Kr. de Witte, Zoutelande; 27. P. Brasser, Biggekerke; 28. A. Dieleman, Kamperland. Afgewezen 2 leerlingen. Tot de 3e klas is toegelaten K. Osté, Koudekerke. Het toelatingsexamen voor de le klas wordt ge houden op Maandag 13 April om 9 uur in de school. Er gaven zich daarvoor 37 leerlingen op. o RIJKSLANDBOUWWINTERSCHOOL TE GOES. Bevorderd van de le naar de 2e klasse: A. M. Bolijn, J. C. Bolijn, D. Boonman, A. C. A. Boot, C. B. Burgers, P. A. W. Davidse, A. Dees, J. G. Dees, A. J. v. Dijke, J. Dominicus, C. H. Goense, W. H. v. Gorsel, M. O. Hanse, G. J. Hoek, J. W. v. Iwaarden, L. Kloet, J. A. Klompe, A. M. v. Liere, C. L. P. Maas, P. Maljaars, A. J. Marinissen, M. J. Noteboom, P. Priem, N. Remijn, P. Remijn, J. Rfjk, C. Rijk, M. Rjjk, D. Scheele, G. v. Splunder, A. M. Verwijs, M. C. Verwijs, J. C. de Vlieger, L. J. v. d. Zande. Herexamen: 1. Niet bevorderd: 2. o VOORBEREIDENDE CURSUS RIJKSLANDBOUW WINTERSCHOOL TE GOES. Bij voldoende deelneming zal in de maanden Mei, Juni en Juli een voorbereidende cursus worden ge geven (1 dag per week) voor hen, die voornemens zijn in October de lessen aan de Rjjkslandbouwwin- terschool te Goes te gaan volgen. Aanmelding vóór Maandag 27 April a.s. bij de Directeur der School, Ravelijn de Groene Jager 8, te Goes. Alle gewenste inlichtingen worden gaarne ver strekt. CURSUS „MACHINAAL-MELKEN EN MELKMACHINE-KENNIS". Vanwege het Rijkszuivelconsulentschap werd in de afgelopen winter door de heer Lantinga, assistent bij deze dienst, in de R.L.W.S. te Goes een cursus ge geven in „Machinaal-melken en Melkmachine-ken nis". Ondanks het zeer geringe aantal gebruikers van melkmachines, welke verspreid voorkomen in onze provincie, werden de gegeven lessen regelmatig gevolgd door 10 cursisten, zijnde melkmachine-gebrui kers of belangstellenden. O.m. werden de verschillende onderdelen en de werking van de melkmachine besproken, alsmede de bouw van de uier, de melkvorming en de melkaf scheiding. Bijzondere aandacht werd besteed aan het systeem van werken en het reinigen van de machine, daar het slagen van het machinaal melken hier voor een zeer groot deel van afhankelijk is. Op 27 Maart j.l. werd de laatste les gehouden, waarbij aan alle cursisten een getuigschrift kon wor den uitgereikt. De volgende personen ontvingen dit getuigschrift: D. M. Rouw, mej. A. M. Rouw, G. J. Bakker en Jac. Karelse, allen te Goes; A. Walrave, J. Kopmels, J. Oreel en B. Braamse, allen te Wilhelminadorp; C. v. d. Walle en K. Leemans beiden te Kloetinge. Deze cursus was de eerste in Zeeland over dit be drijfsonderdeel en werd door de deelnemers met grote animo gevolgd. Het ligt in de bedoeling in een volgend seizoen, bij voldoende deelname, elders in de provincie een der gelijke cursus te houden, om hiermede de algemene kennis van en het doelmatig werken met de melk machine op een hoger plan te brengen. Een ratio nele winning van melk van goede kwaliteit met de machine zal hierdoor worden bevorderd. FIRMA FRANKEN VAN WEEL - BOES GRAANMAAIERS Men is in tuinbouwkringen er algemeen van over tuigd dat de erkenningen als bedrijfsgenoot ge handhaafd moeten blijven. Dit geldt zowel voor de groenten- en fruitsector als voor de sierteeltsector. Men dringt er dan ook ernstig op aan, dat in elk geval voorkomen moet worden, dat bij de inwer kingtreding van de productschappen op dit gebied een hiaat zou ontstaan, omdat dan een vrije vesti ging als tuinbouwbedrijfsgenoot mogelijk zou wor den met alle nadelen van dien. Bij de op 1 April gevoerde bespreking met de mi nister heeft de Stichting voor de Landbouw dit vraagstuk eveneens aangeroerd. Binnen de Stichting voor de Landbouw zal nog nader overleg worden gepleegd over de wijze waar op in de toekomst het systeem van erkenningen zal moeten worden geregeld en uitgevoerd. KRING WESTELIJK ZUID-BEVELAND. Algemene Ledenvergadering op Woensdag 22 April 1953 om twee uur 's mid dags in de „Prins van Oranje" te Goes. Agenda: 1. Opening. 2. Notulem 3. Rekening en Verantwoording 1952/1953. 4. Bestuursverkiezing wegens periodieke aftre ding van de secretaris. 5. Verkiezing van drie Hoofdbestuursleden en drie plaatsvervangende Hoofdbestuursleden wegens het in werking treden van de nieuwe statuten van de Z. L. M. (Aftredende Hoofd bestuursleden: J. M. Klompe, Jacs. van 't Westeinde en F. de Groene, aftredende plaatsvervangers: M. J. Mol, A. H. Suurland, W. Minnaard). 6. Lezing door de heer Mr. J. F. G. Schlinge mann over: „Het algemeen landbouwbeleid". 7. Lezing van de heer Ir. J. Post, Inspecteur van Lardbouwherstel, over: „De schaderege ling na de watersnood". 8. Voorkomende zaken. 9. Rondvraag. 10. Sluiting. J. M. KLOMPE, Voorzitter. A. E. BRUIJNING, Secretaris. Overgegaan naar de 4e klas: 1. C. de Witte, Zoutelande; 2. W. Louwerse, Grijpskerke; 3. H. Dekker, Koudekerke; 4. Jan Reinierse, Koudekerke; 5. L. Verhage, Biggekerke; 6. K. Dekker, Biggekerke; 7. C. Kluijfhout, St. Lau rens; 8. L. Maas, Middelburg; 9. A. Dingemanse, Grijpskerke; 10. P. de Visser, Zoutelande; 11. J. J. Kodde, Koudekerke; 12. W. Louwerse, Veere; 13. P. Kleinepier, Biggekerke; 14. A. Schout, Bigge kerke; 15. L. Polderdijk, Arnemuiden; 16. G. de Visser, Meliskerke; 17. L. Melse, Meliskerke; 18. C. Baaijens, Arnemuiden; 19. H. A. Vos, Souburg; 20. P. v. d. Bosse, Middelburg; 21. Jacob Koole, Souburg; 22. J. de Visser, Serooskerke; 23. M. Janse, Souburg; 24. I. J. Hendrikse, Wissenkerke;. 25. J. Lauer, Middelburg. Overgegaan naar de 3e klas: 1. Jacob Wisse, N. en St. Joosland; 2. R. Polder man, Biggekerke; 3. D. Jasperse, Koudekerke; 4. C. Ton, St. Laurens; 5. C. Dommisse, Westkapelle; 6. Abr. Boone, N.- en St. Joosland; 7. Jan de Vis ser, Souburg; 8. Jac. Boone, Arnemuiden; 9. P. Dekker, Meliskerke; 10. P. Hollebrandse, Koude kerke; 11. D. Koole, Souburg; 12. A. Goedhart, Ritthem; 13. Jac. Wisse, Kamperland; 14. K. Mal jaars, Aagtekerke; 15. Jac. de Korte, Meliskerke; 16. C. Meliefste, Middelburg; 17. Jan Roelse, Koude kerke; 18. I. J. Lijnse, Ritthem; 19. P. v. d. Putte, Middelburg; 20. D. Aarnoutse, Koudekerke; 21. W. Coppoolse, Grijpskerke; 22. L. Wattel, Middelburg; 23. Jan Poppe, Souburg; 24. Joh. Francke, Seroos kerke; 25. P. Lous, Kamperland; 26. L. de Wolf, Ritthem; 27. J. Kleinepier, Zoutelande. Afgewezen 1 leerling. Overgegaan naar de 2e klas: 1. P. de Buck, Biggekerke; 2. A. Verhage, Bigge kerke; 3. C. Gilde, St. Laurens; 4. P. L. Kroon, Vlissingen; 5. C. Boogaard, Westkapelle; 6. Jac. de Schipper, Koudekerke; 7. P. Bom, Nieuwerkerk (Sch.); 8. Jan Koole, St. Laurens; 9. Jan de Buck, St. Laurens; 10. L. Machielse, Ritthem; 11. Adr. Abrahamse, St. Laurens; 12. C. J. Vos, Middelburg; 13. C. C. Pentury, Middelburg; 14. J. H. Krijger, Meliskerke; 15. M. Kwekkeboom, St. Laurens; 16. P. A. Wielemaker, Middelburg; 17. J. W. Allaart, Serooskerke; 18. A. Louwerse, Veere; 19. P. C. Maas, Middelburg; 20. S. Meijers, Serooskerke; 21. Fr. Vos, Grijpskerke; 22. M. W. Kloet, N.- en St. Joosland; 23. A. Heijboer, Middelburg; 24. W. Mesu, Arnemuiden; 25. M. Kwekkeboom, N.- en St. Bij de instelling van de Productschappen voor Siergewassen en Groenten en Fruit komen de for mele bases te vervallen, waarop de door de betrok ken Bedrijfschappen vastgestelde erkenningsregle menten rusten. In de ontwerpinstellingswetten voor deze Pro ductschappen staat n.l., dat aan de Productschap pen niet de regeling of nadere regeling is overge laten van de vestiging, de uitbreiding en de stilleg ging van bedrijven. Dat deze uitzondering is ge maakt, houdt weer verband met art. 93 van de Wet op de Bedrijfsorganisatie, waarin is bepaald, dat de regeling van deze onderwerpen niet bij Algemene Maatregel van Bestuur aan bedrijfslichamen kan worden overgelaten. Men heeft nu deze lijn willen doortrekken tot de instellingswetten. Voor het niet-agrarische bedrijfsleven heeft de Regering het voornemen dit te regelen in de „Ves tigingswet Bedrijven". In de Memorie van Toelichting van de S.E.R. op het voorontwerp instellingswet voor het Product schap voor Groenten en Fruit staat hierover o.m. het volgende: „Wel wordt door de uitzondering aan het Pro ductschap de bevoegdheid onthouden bij verorde ning de toetreding tot een bedrijfstak te regelen door het stellen van objectieve eisen aan toekom stige ondernemers. Dergelijke vestigingseisen zul len kunnen worden opgenomen in krachtens de eerdergenoemde Vestigingswet Bedrijven te stellen Algemene Maatregelen van Bestuur. Deze wet zal echter niet van toepassing zijn voor de landbouw. Dientengevolge zal daarvan geen gebruik kunnen worden gemaakt om bij het opheffen van het hui dige Bedrijfschap voor Groenten en Fruit in het wegvallen van de door dit lichaam uitgevaardigde erkenningsregeling, voor zover deze betrekking heeft op groenten- en fruittelers, te voorzien. Door verschillende organisaties is hierover bij de door de Raad gevoerde besprekingen bezorgdheid geuit. Uiteraard heeft de Raad zich in het kader van de voorbereiding van de instelling van bedrijfs lichamen niet diepgaand met deze materie kunnen bezighouden. Hij meent er evenwel goed aan te doen op dit probleem de aandacht te vestigen". In gelijke geest is een passage opgenomen bij de Toelichting op het Voorontwerp-instellingswet voor het Productschap voor Siergewassen. Binnen de tuinbouwkringen van de Stichting voor de Landbouw is dit vraagstuk eveneens ter sprake gebracht. Met name de afdeling Bloemiste rij heeft reeds de aandacht van het dagelijks be stuur hierop gevestigd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8