NL- Brabantsche Mij van Landbouw Nieuwe uitgaven KORTE BERICHTEN. PIETER BUIJS DE WEG NAAR HERSTEL. DE BRUIKBAARHEID VAN VOEDER MIDDELEN WELKE OVERSTROOMD ZIJN MET ZOUT WATER. In de week van 1 t/m 7 Maart kwamen in de provincie Zeeland geen gevallen voor van varkens pest, mond- en klauwzeer en pseudovogelpest. Evenals voorgaande jaren is het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité, zij het op zeer beperkte schaal, voornemens voor het studiejaar 1953/54 enkele renteloze studievoorschotten te ver strekken aan studenten van de Landbouwhoge school te Wageningen. Uiteraard genieten zij, die rechtstreeks uit het land- of tuinbouwbedrijf voortkomen, voorkeur. Zij, die een dergelijk voorschot krijgen toegewe zen, moeten dit na beëindiging van hun studie zo spoedig mogelijk in zijn geheel aflossen. Om voor een renteloos studievoorschot in aan merking te komen kan men zich voor nadere in lichtingen schriftelijk wenden tot het Secretariaat van het K.N.L.C., Raamweg 28, 's-Gravenhage en wel: a. Diegenen, die reeds aan de Landbouwhoge school studeren, uiterlijk op 1 Mei 1953. b. Degenen, die dit jaar eindexamen doen aan een middelbare school en daarna naar de Landbouwhogeschool denken te gaan, uiterlijk op 15 Juli 1953. Reeds vóór de oorlog bracht de Coöperatieve Kunstmestfabriek te Vlaardingen bepaalde ver houdingen van c'e N. P .K.-mengmeststof in korrel vorm Granumix met een zeker aantal sporen elementen op de markt. Teneinde hier weer aan tegemoet te komen is een op brede basis berustend mengsel van sporen elementen samengesteld met het magnesiumhou- dende kieseriet als nuttige vulstof. Hierin ko men voor Magnesium, Koper, Mangaan, Borium, Zink, Cobalt en Molybdenium, terwijl tezijnertijd hieraan nog Jodium en eventueel nog andere ele menten zullen worden toegevoegd. Alle sporenelementen zijn hierin in de in water oplosbare vorm aanwezig, terwijl de gehalten vol gens de voorschriften van het Rijkslandbouwproef station te Maastricht worden gegarandeerd. Voorlopig worden er twee samenstellingen ge fabriceerd, n.l. één voor grasland en één voor hak- vruchten, 1 Berichten van het Nederlandse Vlasinstituut te Wageningen. No. 7. Verslag over een onderhoek van dors- beschadiging bij lijnzaad, door Ir. M. J. F. Koop man en F. Kuizinga. Sedert enige tijd staat het onderzoek naar de mogelijkheid' om de beschadigingen bij het dorsen van lijnzaad te beperken, in het volle licht. Deze publicatie geeft een overzicht van verschillende machines waaronder ook de nieuwste en de beschadiging, die deze geven. No. 8. Handleiding voor het repelen van vlas. 5e druk. Dit boekje kan gebruikt worden als leidraad door deelnemers van repelcursussen. Het doornemen van dit boekje doet de vraag rijzen, of er in Zee land geen apart onderricht hiervoor nodig is. Rapporten Contactgroep Opvoering Productiviteit, Raamweg 43, Den Haag. De ïueernebouw in Amerika door Ir. P. G. Meijers en Ir. P. R. Bouman. Prijs 2. (Verkrijgbaar op het R. L. Consulentschap te Axel.) Zoals de schrijvers reeds opmerken in hun voor woord gelukt het zelden om ervaringen uit een an dere streek zonder nader onderzoek in een ander klimaatsgebïed over te zetten. Het lezen van dit aantrekkelijk geschreven boekje maakt dit gezeg de waar, als men de vele suggesties leest over: het kweken van nieuwe rassen, het winnen van zaad, de verpleging, de productie mede in verband met het aantal maaitijden, te gebruiken mengsels en de hoeveelheid zaaizaad en niet in de laatste plaats de oogstmethodes en de mogelijkheden om het gewas zo goedkoop mogelijk te drogen. Degenen, die veel belangstelling hebben voor dit gewas, kunnen we de lezing zeer aanbevelen. Het uitgebreide literatuuroverzicht had o.i. weg gelaten kunnen worden, daar het slechts voor een zeer beperkte categorie van waarde is. Dc maïs. Teeltveredeling en gebruik in Noord- Amerika. Dit rapport werd opgemaakt door een studie groep bestaande uit Ir. N. H. H. Addens, Ir. W. R. Becker en Ir. W. Kakebeeke. Veel van het hierboven gezegde is ook hierop van toepassing. De nadruk ligt in dit rapport wel zeer sterk op maïsveredeling en de zaaizaadvoorziening, wat begrijpelijk is als men in een grafiek de invloed van de hybriderassen op de opbrengst ziet afge beeld. Overigens staan er over de teelt ook vele aardige dingen in te lezen en zo is b.v. de grond bewerking en de bestrijding van erosie zeer ruim opgevat. Vele suggesties zijn een aandachtige be studering waard. Het geheel wordt verlucht met 74 toto's. Op 6 Maart j.l. overleed onverwacht in do ouderdom van 71 jaar de heer te Gemonde. Ongetwijfeld vertolken wij de gevoelens van velen, die hem kenden, wan neer wij zeggen, dat dit overlijden niet alleen voor zijn naaste familie, maar Voor zijn gehele omgeving een groot verlies be tekent. Immers wie kende de markante figuur van „Oom Piet" niet, die met zijn helder oordeel en zijn rustige en prettige manier van omgaan een vriend en vraagbaak van velen was. Wij denken daarbij aan de jaren, dat de verschillende afdelingen der Noord-Brabantse Maatschappij van Land bouw in Oost-Brabant werden opgericht, waarbij de Protestantse boeren in dit gebied tot nauwer samenwerking kwamen. Het was vooral Buijs, die het grote belang hiervan inzag en mee ter vergadering trok om zijn collega's op te wekken zich te organiseren. Zelf nam hij jarenlang het secretariaat op zich van de afd. St. Michielsgestel en Din- ther, maar ook nadat hij dit werk aan een jongere kracht had overgedragen, bleef zijn belangstelling uitgaan naar het werk van de organisatie en naar de behartiging van de belangen van zijn collega's. Buijs was een man met een ruim hart en een ruime belangstelling voor anderen, die in de Protestantse gemeenschap in zijn om geving een centrale plaats innam. Moge God zijn vrouw en kinderen sterken bij het dragen van dit verlies en moge zijn nagedachtenis voor allen die hem gekend hebben een lichtend voorbeeld blijven van trouw, naastenliefde en plichtsbetrachting. bedrijf te vinden, dat zo spoedig mogelijk een aan vang kan maken met het definitief herstel van Uw machines, dan raden wij U aan U in verbinding te stellen met de importeur. De arbeidsvoorziening in de getroffen gebieden. Reeds nu ond«.Tvindt de arbeidsvoorziening in de Biesbosch en een gedeelte van de Westhoek ern stige moeilijkheden. Wanneer dit zo doorgaat moet straks bij verpleging en oogstwerkzaamheden rekening worden gehouden met een groot tekort aan arbeidskrachten. Dit vindt voornamelijk zijn oorzaak in het feit, dat vele landarbeiders blijkbaar bij de herstelwerk zaamheden aan de dijken zeer hoge lonen verdie nen. Hoewel voor deze werkzaamheden de W.S.W.- regeling (water, spoor- en wegenbouw) van toe passing is verklaard, houdt men daar blijkbaar weinig de hand aan. Een en ander heeft tot gevolg, dat de arbeids voorziening voor de landbouw plaatselijk in moei lijkheden dregit te komen, waarmee een spoedig herstel van de getroffen bedrijven niet is gebaat. Naleving van de W.S.W.-regeling door uitvoer ders van dijkherstel zou reeds een aanzienlijke verbetering geven. Door de Stichting van de Landbouw zijn intussen reeds stappen ondernomen om tot een spoedige oplossing in deze richting te komen. Het zaaiklaar verhuren van land. In het onder deze titel in het vorig nummer opge- 'nomen artikel van de heer Lenaars is een storende zetfout geslopen. De laatste zin van het artikel luidt: „De weinig belangrijke handwerkzaamheden kunnen zonder gevaar voor nadelige consequenties door de verhuurder geschieden doch Zij, die het artikel goed hebben gelezen, zullen uit het Verloop reeds hebben kunnen opmaken, dat hier inplaats van verhuurder, huurder" dient te worden gelezen. Gipsvcrstrekking voor geïnundeerde gronden. De Inspecteur voor Landbouwherstel in Noord- Brabant, Ir. A. H. Smale deelt hiervoor het vol gende mede: Voor het herstel der geïnundeerde gronden zal door Landbouwherstel gips worden toegewezen. Er kan niet tijdig voldoende gips worden aange voerd voor het komende zaaiseizoen. Daarom maakt de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst met de Wetenschappelijke afdeling van Landbouwherstel aan de hand van grondonderzoek uit, welke polders het meest profijt zullen hebben van een gip^ver- strekking in dit voorjaar. Voor zover de gips-aanvoer het mogelijk maakt, wordt voor deze polders dit voorjaar nog een toe wijzing verstrekt van 1000 kg gips per ha bouw land. Deze gips moet na hét zaaien der gewassen worden gestrooid en mag niet worden ingewerkt. In de loop van de zomer gaat de gips-aanvoer door, zodat hopelijk in de herfst elke boer zoveel gips ter beschikking heeft als nodig geacht wordt voor het herstel van zijn gronden. De gipstoewijzingen worden verstrekt op bonnen, die niet verhandeld of weggeschonken mogen worden. De boer moet de gipsbonnen bij zijn kunstmest- handelaar of coöperatie inleveren. Deze bericht de boer om met vervoer aan de kade te komen tvan- nere een schip gips voor hem aan de wal ligt. - Het weegloon moet de boer betalen en eveneens het vervoer van de wal naar het bedrijf ingeval de gips b.v. door de handelaar wordt thuisbezorgd. De handelaar moet de boer op de achterzijde van de gipsbon laten tekenen voor ontvangst van de werkelijk afgeleverde hoeveelheid gips. Wordt minder gips afgeleverd dan toegewezen werd, dan krijgt de boer automatisch een nieuwe bon. Een dringend verzoek. Wanneer U voor gips in aanmerking komt en U hebt nog geen toewijzing ontvangen, wacht dan rustig Uw beurt af. U zult zo snel mogelijk wor den geholpen. Aangezien de aanvoermogelijkheden beperkt zijn, hebben vragen omtrent het mogelijk lang uitblijven van een toewijzing geen zin. Het conDerveren van trekkers enz. De Prov. Voedselcommissaris voor Noord-Bra bant wijst er op, dat de geconserveerde trekkers, zelfrijdende combines e.d., die in de achter ons lig gende weken een noodbehandeling hebben onder gaan, slechts gedurende vier weken tegen verdere aantasting gevrijwaard zijn. Deze machines zullen derhalve binnen vier weken na de datum Van conservering ten behoeve van het definitief herstel onder handen moeten worden genomen. De opdracht tot dit herstel moet door U worden verstrekt aan een door U te kiezen reparatiebedrijf. Het is aan te bevelen, dat U zich er van overtuigt of het reparatiebedrijf ook inderdaad in staat is Uw machines binnen de gestelde tijd onder handen te nemen, Mocht U er niet in slagen een reparatie- Bij de overstromingen zijn zeer vele ruwvoér- producten, welke bestemd waren voor de veevoe ding met zout water in aanmerking geweest. Nu verschillende polders droog gaan komen rijst de vraag, of deze voedermiddelen nog bruikbaar zijn, als veevoeder. Bij vroegere overstromingen, was dienaangaande niets bekend, omdat deze inundaties plaats hadden in een tijd, dat geen voorraden van enige betekenis, in het betrokken gebied waren opgeslagen. Het was dus onmogelijk, om nu direct, adviezen te verstrekken. Wel was bekend, dat volwassen rundvee 200 gram zout per dag kan ver werken, zonder dat nadelige gevolgen optreden. Om zo mogelijk te weten te komen, hoeveel zout door diverse voedermiddelen wordt opgenomen, worden in de drooggekomen polders direct mon sters van kuilen genomen voor onderzoek op zout gehalte. Dit onderzoek gebeurt door het Instituut voor Rationele Suikerproductie te Bergen op Zoom. Het blijkt, dat het zougehale afhankelijk is van de drie volgende factoren. a. Het ene product neemt nu eenmaal meer zout op dan een ander product. b. De hoogte van het zoutgehalte van het water bepaalt verder het zoutgehalte in het veevoer. c. Hoe langer de polder geïnundeerd is, hoe dieper het zout in het voer dringt. Tot op heden zijn de gevonden zoutcijfers betrek kelijk laag. Hier volgen enige cijfers, welke be trekking hebben op polders, welke minder dan 7 dagen overstroomd zijn geweest. De zoutgehalten in deze polders varieerden van 16 tot 22 gram per liter zeewater. Voederbieten van 1129 tot 1597 m.gr. zout per kg bieten. e Aardappelen van 252 tot 620 m.gr. zout per kg aardappelen. Bietenloof aan de kant van de kuil van 1708 tot 4072 m.gr. zout per kg bietenloof. Bietenloof in het midden van de kuil van 2020 tot 3645 m.gr. zout per kg bietenloof. Klaver 1 kuilkaiü van 1193 m.gr. zout per kg klaver. Klaver 1 kuil midden van 872 m.gr. zout per kg klaver. Gras 1 kuil kant Van 1872 m.gr. zout per kg gras. Gras 1 kuil midden van 924 m.gr. zout per kg gras. Natte pulp aan zijkant van de kuil van 164 tot 544 m.gr. zout per kg pulp. Natte pulp in het midden van dc kuil van 74 tot 1319 m.gr. zout per kg pulp. Withooi 1 partij kant 9805 m.gr. zout per kg hooi. Uit deze cijfers blijkt, dat bieten, aardappelen en natte pulp betrekkelijk weinig zout opnemen, hooi daarentegen zeer veel. Bovendien blijkt, dat het zoutgehalte bij inmaakkuilen, aan de kanten, be duidend hoger is, dan meer naar het midden. Deze verschillen tussen kant en middengedeelte zullen kleiner worden, naarmate het zeewater langer in de polders blijft.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8