UIT EN VOOR DE POLDER NATIONALE TUINBOUW Korte wenken voor de praktijk STAMBOEKMERRIEKEURINGEN. GELIJK GIJ GEZAAID HEBT ALZO ZULT GIJ MAAIEN DE VERDERE BEHANDELING VAN LANDBOUWWERKTUIGEN NA DE CONSERVERING. EMIGRATIE. LANDBOUWINTEGRATIE De NATIONALE behartigt op solide wijze Uw levens- verzekeringbelangen. In 1952 heeft de Nationale, de grootste levensverzekering maatschappij in Nederland, een verzekerd bedrag van 2 milliard gulden bereikt. Om dit bedrag na verloop van tijd aan haar verzekerden te kunnen uitkeren, beschikt de Nationale, over grote reserves, die voor een flink deel belegd zijn inde agrarische sector en die op degelijke en1 kundige wijze worden beheerd. Sluit daarom Uw kapitaalverzekering bij de NATIONALE LEVENSVE R ZEKERING - BANK N.V. SCHIEKADE 130- ROTTERDAM-TELEFOON 82700 UVlMSVEtXEKERING-iANK NI Het aangifteformulier voor de aangifte van mer ries voor de in Mei 1953 te houden keuringen Voor opname in het Keurstamboek, is afgedrukt in het in de laatste week van Februari 1.1. verschenen nummer van „Ons Trekpaard." De aangevers dienen van dit formulier gebruik te maken voor aangifte, daar niet meer, zoals voor heen. afzonderlijke aangifteformulieren worden verstrekt. Dit was toen nodig, omdat de afleverin gen van het Stamboek nog niet alle waren ver schenen en de gegevens toen van de stamboek papieren moesten worden overgenomen. Nu de gegevens uit de afleveringen van het Stamboek kunnen overgenomen worden, kan vol staan worden met opgave van de naam en het Stamboeknummer van de merrie en het volledige adres van de aangever. De aangiften dienen uiterlijk 7 April a.s. in mijn bezit te zijn. Zo nodig kan aangifte óók per brief kaart geschieden. De Secretaris van de Afdeling Zeeland K. V. N. T., A. CAPPON. Cornelis Eversdijkstraat 2, Goes. In de meeste overstroomde gebieden is reeds een zeer groot percentage van de landbouwwerktuigen op het droge gebracht. Het conserveren ervan is in deze gebieden eveneens reeds grotendeels klaar. Het is echter gebleken, dat vele boeren in de me ning verkeren, dat na de conservering hun machi nes gebruiksklaar zijn gemaakt. Dit is echter niet het geval. Voor de meeste machines, speciaal de meer ingewikkelde, is het noodzakelijk, dat deze in een reparatiebedrijf gron dig worden nagezien en verder behandeld. De boer zelf, die immers eigenaar is gebleven, moet hiervoor de opdracht aan een reparatiebedrijf verstrekken en de te maken onkosten betalen. Daar speciaal de tractoren slechts voor de duur van ongeveer 4 weken zijn geconserveerd, is het noodzakelijk de opdracht voor de reparatie hiervan zo spoedig mogelijk te verstrekken. Practisch alle tractoren zijn geborgen. Zij, die niet weten waar hun trekker is opgeslagen, dienen zich per omgaande met de P.V.C. te Goes in verbin ding te stellen. Reeds verschillende gedupeerden hebben een emigratie-aanvraag ingediend voor Canada en zul len waarschijnlijk reeds binnen afzienbare tijd kunnen vertekken. Daar wij uit de vele binnen komende brieven opmaken, dat velen met plannen rondlopen doch ook grote behoefte hebben aan goed^ voorlichting. We hopen hier binnenkort mee te beginnen, zo mogelijk door het beleggen van voorlichtingsbijeenkomsten. Voor een goed begrip zij hier nog vermeld, dat aanvragen voor de Verenigde Staten van Noord- Amerika (U.S.A.) rechtstreeks gericht moeten wor den tot het Consulaat te Rotterdam. Wel kunnen we in een aantal .gevallen bemiddeling verlenen voor een bepaalde vacature. Zo is er momenteel plaats voor een gedupeerde familie met twee of drie kinderen op een melk- bedrijf in de Staat New-York. Voor deze vacature en inlichtingen over emigra tie naar Canada, Australië, Nieuw Zeeland, Argen tinië 'en andere landen, kan men zich bij voorkeur schriftelijk wenden tot het Secretariaat van het Algemeen Landbouw Emigratie Comité, Land- bouwhuis, Goes. Het staat wel vast dat het bewaren van aard appelen in speciale bewaarplaatsen met buitenlucht- koeling steeds meer ingang zal vinden. Maar momen teel zien we toch nog heel wat kuilen op het land liggen. Er is ook nog heel wat onrendabele schuur- ruinite gemakkelijk om te bouwen tot een degelijke bewaarplaats die aan de gestelde eisen voldoet. Maak op deze manier Uw overtollige schuurruimte ren dabel en U bent tevens de hinderlijke kuilen op het land kwijt. U kunt dan ook afleveren gedurende de wintermaanden en maakt een hogere prijs tegen lagere kostprijs. Het is verkeerd kalveren het meelvoeder als slob ber te geven. Zowel aan ruwvoeder als meelvoeder moeten zij langzamerhand wennen en het is gewenst dat dit goed gekauwd wordt. Dit laatste is ook van belang met het oog op de pensontwikkeling. Voer dus droog krachtvoer, van de tweede tot de negende week korrels, daarna brokjes. Aan drachtige paarden komt het voeren van rode wortelen zeer goed tot zijn recht, 12 kg per dag is reeds voldoende om aan de carotinebehoefte te voldoen. RONDOM DE INUNDATIE. In deze rubriek hebben we, in enkele artikelen, kunnen lezen hoe waterschade kan ontstaan, de gevolgen ervan en hoe we deze schade zoveel mo gelijk kunnen voorkomen of verhelpen. Wie had kunnen voorzien, dat we met een water schade te doen zouden krijgen, zoals die in de geschiedenis van ons waterland niet geëvenaard wordt. In dit artikel zullen we het niet hebben over het feit, hoe de schade ontstond, ook niet over het vele en diepe leed, dat het water over ons vader land bracht. Over deze dingen zijn in de laatste weken al heel wat artikelen geschreven. Met diepe eerbied gedenken we hen die het leven lieten en bewonderen de helden, die midden in de woest heid der elementen, honderden polderbewoners van een wisse verdrinkingsdood hebben gered. We moeten echter weer verder, het leven blijft niet stilstaan: „En de boer ploegde voort". Wat moeten we nu beginnen met onze verdron ken boomgaarden. Eerst een vraag: zijn ze ver dronken, als dit zo is, dan zijn ze reeds dood. Dit is niet het geval, wat het worden zal weet eigen lijk niemand; een positief antwoord kan hier niet worden gegeven. Velen geven de raad, er niets mer aan te doen, want zeggen ze „de bomen gaan allemaal dood, beter een korte, dan een lange pijn". Als het mijn bomen waren gingen ze er meteen uit". Waarde lezer, die zo redeneren hebben in de regel geen bomen, dus er Valt niets te rooien of weg te doen. De inundatie, zoals die momenteel heeft plaats gehad is niet te vergelijken met die in de oorlogs jaren. Walcheren b.v. bleef toen ongeveer 18 maanden onder water, meerdere gebieden bleven zeer langen tijd met zeewater bedekt. Er zijn meningen die beweren één getij water is gelijk aan honderd getijen. Ik geloof dit echter niet, wel ben ik de mening toegedaan, dat de aard van de grondsamenstelling hier een belangrijke rol speelt. Of de samenstelling van de grond bij twee getijen water even ver bedorven is als met hon derd getijden, betijfel ik. De ondervinding zal het ons moeten wijzen. Wie had gedacht, dat de aard appels, welke drie weken onder water hebben ONDERWERP VAN INTERNATIONAAL OVERLEG. Op 14 en 16 Maart Ministersconferenties te Parijs. De komende dagen zal de integratie van de land bouw in West-Europa het onderwerp van bespre king op internationaal niveau uitmaken. Op 14 Maart a.s. zullen de Ministers van Landbouw van de 6 landen van de Kolen- en Staalgemeenschap te Parijs in een voorconferentie bijeenkomen. Deze voorconferentie houdt Verband met de ontwikkeling die op basis van de resolutie van Luxemburg in September 1952 in het kader van de 6 landen, welke lid zijn van de K. S. G., heeft plaats gehad. De voorconferentie van de Ministers van Landbouw zal staan onder presidium van de heer Bidault, de Franse Minister van Buitenlandse Zaken. Op 16 Maart a.s. zal daarop aansluitend de reeds eerder aangekondigde conferentie van de Ministers van Landbouw Van de 16 landen van de Raad van Europa worden gehouden. Deze conferentie, welke als een voortzetting moet worden beschouwd van de Ministersconferentie van Maart 1952, zal even eens in Parijs plaats hebben. Op basis van de documentatie, welke de verleden jaar ingestelde interim working party heeft samengesteld, zal men zich op deze conferentie beraden over de mo gelijkheid van integratie op agrarisch gebied ïh West-Europa. gezeten, nog goed zouden zijn. Ze worden betrek kelijk als volwaardig product geëxporteerd. Het is gelukkig maar eenraadsel. Welke factoren kunnen we nu aanvoeren om met een optimistisch oog onze boomgaarden te zien. Ie. De bomen waren, tijdens de inundatie, nog in volslagen rust. 2e. De temperatuur was de eerste helft van Februari betrekkelijk laag, zodat de ontwikkeling der bomen', in het bijzonder die welke in het water stonden, zeer langzaam was of nog geheel stil bleef staan. 3e. Toen de ramp zich voltrok was er, tenge volge van de toch betrekkelijk natte winter, in de grond zeer veel water aanwezig. Dit aanwezige water kon niet wegzakken, het kon zich aleen ver mengen met zeewater. Deze menging komt lang zaam tot stand, want waar grondwater zit, kan het zeewater moeilijk doordringen. Bovenstaande factoren zijn natuurlijk van toe passing op alle gebieden die onder water hebben gestaan of nog staan, met dat verschil, dat ze voor de gebieden welke nog onder water staan, lang zamerhand hun waarde gaan verliezen. Als de inundatie wat lang gaat duren, is het een vast staand feit, dat iedere boom ten dode is opgeschre ven. Het gaat er om, wat kunnen we nog redden, althans trachten. Men doet het allerbeste de bomen stil te laten staan en er niet aan gaan werken. Loop niet over de grond terwijl ze nog drassig is. Door er over te lopen, terwijl de voeten er nog in verzinken, zodat men de grond gaat kneden, ontstaat er een slechte structuur. Als de grond zover droog is, dat men er over heen kan lopen controleer dan zo vlug mogelijk de greppels en sloten en ook of de drains lopen. Dit werk is zeer noodzakelijk, want wanneer het gaat regenen, moet het water geen stagnatie onder vinden. De grond moet worden schoongemaakt. Een droge of natte maand Maart zal m.i. een belangrijke rol spelen voor het al of niet in leven blijven van veel bomen. Een tweede vraag is, moeten we snoeien, wan neer de grond 't toelaat om er over te lopen; doet dan zeer gewoon, snoeit, dus niet overbodig. Er zijn ook weer verschillende meningen over; er zijn mensen, die zeggen: snijdt er nu maar eens flink in, want hoe minder takken hoe beter. Bedenk wel fruitkwekers, de bomen zijn niet in hun gewone doen, laten we nog niet spreken van ziek, dat kunnen ze nog worden. Momenteel is er nog niets aan te zien, ze zullen gewoon uitlopen en zeer zeker ook bloeien. Wat de bespuitingen betreft, laat de winterbe- spuiting in ieder geval achterwege. In sommige streken is men begonnen om de bomen schoon te spuiten met zoet water. Degene die een dergelijke bespuiting kunnen uitvoeren, doen zeer waarschijn lijk een zeer nuttig werk. Wanneer echter de bomen goed doornat zijn geregend, heeft een der gelijke bespuiting geen zin meer. Wat de bestrijding van luis, spint enz. betreft, dit kan met succes worden gedaan met parathion. Hierop komen we later nog wel terug. Let goed op de raadgevingen welke worden ver strekt door de diensten, die U advies geven inzake de nodige grondbewerkingen. Gebruikt de U toegewezen hoeveelheid gips, welke ten doel heeft de structuur te verbeteren. Dit artikel heeft ten doel om U te waarschuwen tegen ondoordachte stappen. Wanneer we de fruit bomen één zo nauwkeurig mogelijke behandeling geven en daarbij alle cultuurzorgen in acht nemen, kunnen we misschien nog wat redden. Lukt het ons ondanks dit alles niet, dan hebben we gedaan wat we konden. R. A. AD GEVER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7