STOPPELKLAVER en VEEVOEDING EMELTEN! STAND VAN HET GRONDONDERZOEK LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN. Een product vanNYNOURY&VAN DER LANDE'*EXPLOITATIE Hl). Deventer Rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden Aan de Landbouwerszin het herverkavelingsgebied van Walcheren ZITDAGEN P. B. H. Schouwen en Duiveland De teelt van stoppelklavers onder granen en in mindere mate in vlas is algemeen bekend. Voor heen was de teelt in hoofdzaak bedoeld voor groen- bemesting en omweiding in tijden van schaarste aan weidegras. Sinds twee jaar is de belangstel ling voor stoppelklavers als kuilvoer voor het vee sterk toegenomen. De waarde van het kuilvoer wordt in hoge mate bepaald door de hoeveelheid verteerbaar ruw eiwit (VRE) en de hoeveelheid voeder, welke wordt verkregen. Daarnaast spelen de kosten aan zaaizaad een rol, evenals de zeker heid van aanslaan, de smakelijkheid en de snelle ontwikkeling van het gewas. Om een beter in zicht te krijg'en,' zijn van enkele klavers de op brengst en de voederwaarde in practijkpercelen bepaald. QR onderzoek betrof de hopperups, Ita liaanse sto^pélklaver en de Inlandse Rode klaver (Rosendaalse). Vanzelfsprekend komen meerdere soorten klaver in aanmerking, doch deze werden voorlopig nog niet in dit onderzoek betrokken. Van elke klaversoort werden 5 percelen geoogst, zowel in een vlas- als in een graanstoppel. Tevens werd de voederwaarde bepaald. De gemiddelde opbrengsten waren als volgt: 1 2 3 4 Hit* - kg/ha kg/ha kg/ha aant. klaver droge vert. groei- stof ruw dagen eiwit Hopperups in vlas 28122 4090 648 61 Ital. klaver in vlas 24344 3394 396 53 Inl. klaver in vlas 28461 3608 352 49 Hopperups in graan 21174 3630 526 71 Ital. klaver in graan 20523 3375 361 60 Inl. klaver in graan 22277 3361 306 58 Klavers onder vlas. Uit kolom 1 blijkt, dat de hopperups en de In landse klaver de hoogste opbrengst gaven, terwijl de Italiaanse klaver iets achterbleef. Voor een goede vergelijking zijn deze cijfers niet bruikbaar. Het ene gewas kan van nature meer water bevatten dan het andere, terwijl dauw of regen tijdens het oogsten het gewicht beïnvloeden. In kolom 2 echer is de totale productie aan droge stof weergegeven. Deze cijfers zijn wel vergelijk baar. De hoogste opbrengst heeft hopperups, daarna de Inlandse Rode klaver en tenslotte de Italiaanse klaver. Uit kolom 3 blijkt, dat de hoeveelheid verteer baar ruw eiwit verreweg het grootst is bij de hop perups, daarna bij de Italiaanse klaver en dat deze het kleinst is bij de Inlandse klaver. Deze ver schillen: vinden voornamelijk hun oorzaak in het feit, dat het ruw eiwitgehalte van hopperups hoog is, terwijl ook de verteerbaarheid het hoogst is. Het gewas is n.l. fijn en kortstengelig, in tegenstelling tot de klavers. Het ruw eiwitgehalte van Inlandse Rode klaver blijkt lager te zijn dan van Italiaanse, terwijl ook de verteerbaarheid geringer is. Kolom 4 laat zien in hoeveel dagen deze produc tie werd bereikt. Hierbij is uitgegaan van het aan tal dagen tussen het oogsten van het vlas en de datum van opbrengstbepaling. We zien hieruit, dat de Inlandse "klaver zeer snel groeit, evenals de Italiaanse, maar dat de hoppe rups zich veel langzamer tot een maairijp gewas heeft ontwikkeld. Klavers onder graan. Hierbij valt direct op, dat de onderlinge verschil len in kg verse klaver (kolom 1) zeer gering zijn. Uit kolom 2 blijkt echter, dat de hoeveelheid droge stof van hopperups iets hoger is dan bij de klavers. Het verteerbaar ruw eiwitgehalte is bij de hop- en de voorlichting in de overstroomde gebieden van de Zeeuwse eilanden. Er is thans ruim 7300 ha volledig bemonsterd. Het gehele overstroomde gebied van Walcheren met uitzondering van de Suzannapolder en Rapen burg valt hieronder, voorts het complex rondom Wolf aartsdijk, het overstroomde gebied in de Zak van Zuid-Beveland met uitzondering van de polders Everingen en Driewegen en het Hollepoldertje. Noord-Beveland is behandeld met uitzondering van de Frederikspolder, Oud-Kortgenepolder, Westpol der, Willem Adriaanpolder, Adriaanpolder, Oost polder, Katspolder en Jonkvrouw Annapolder. Van Oost Zuid-Beveland moest de bemonstering voor alsnog beperkt blijven tot de Volkerpolder, Anna- Mariapolder, Zimmermanpolder, Emrnanuelpolder en Nieuwlandepolder. Op Tholen werd inmiddels een complex bemonsterd van bijna 2100 ha met name de St. Annalandsepolder, het Uiterst Nieuw- land, het Oudeland van St. Maartensdijk, Ravens- oord, de Muyepolder, Klaas van Steenlandpolder, Nieuw en Oud Strijen en de polder Poortvliet ge deeltelijk. Ook op Schouwen-Duiveland werd met de be monstering een begin gemaakt. De individuele voorlichting naar aanleiding Van de zoutcijfers komt goed op gang en is voor de vroegst drooggevallen polders reeds beëindigd. perups ook hier het hoogste. Hier komt het nadeel van de trage groei van de hopperups echter wel sterk naar voren, doordat pas 71 dagen na het graanoogsten de hopperups tot een maairijp gewas kwam, terwijl de klavers 60 dagen voor hun pro ductie nodig hadden. Tevens blijkt hieruit, dat hop perups en klaver in vlasland belangrijk meer pro duceren dan in granen. Conclusie. Daar het aantal gegevens beperkt is en ooi* slechts een drietal soorten in het onderzoek werden betrokken, moeten onze conclusies met de nodige reserve getrokken worden. Niettemin lijkt het ons verantwoord om voor lopig als volgt te adviseren: Zaai hopperups bij voorkeur in vlasland. De trage groei en het feit, dat deze kort blijft, geven de minste kans op door was bij legering van het vlas. Gezien de grote pro ductie van hopperus in vlas verdient het aanbe veling om meer dan voorheen hopperus in vlas te zaaien. Voor granen echter kunnen zowel hopperups als Italiaanse klaver dienst doen. Naarmate het hoofdgewas later het veld ruimt, verdient de Ita liaanse klaver meer aanbeveling dan de hopperups. De snellere groei van Italiaanse klaver is onder granen een belangrijk voordeel. Inlandse klaver komt, gezien de hoge prijs van het zaad, niet als stoppelklaver in aanmerking, maar natuurlijk wel als overblijvende maaiklaver. De grote productie aan eiwitrijk ruwvoer en de geringe kosten maken het verantwoord om ook voor de voederwinning voldoende stoppelklavers of hopperups uit te zaaien, terwijl ook aanvulling van organische stof aan de grond onze aandacht blijft vragen. In verband hiermede wordt in 1953 deze proef herhaald en uitgebreid, waarbij gedacht wordt meerdere stoppelklaversoorten in het onderzoek te betrekken. R. L. V. D. PROGRAMMA VERPLICHTE VOORJAARSSTIERENKEURINGEN 1953. OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. Dinsdag 17 Maart. Philippine: 9.30 uur, Markt. Sas van Gent: 10.30 uur, Zandstraat. Westdorpe: 11.30 uur, Café Gijsel. Overslag: 14.uur, J. de Cock. Hoek: 15.30 uur, P. Dieleman (Knol). Terne uzen: 16.30 uur, Veemarkt. Woensdag 18 Maart. Kloosterzande: 8.30 uur, Hof „Te Zandeplein". Lamswaarde: 9.30 uur, Dorpsherberg. Graauw: 10.30 uur, Verhage. Clinge: 13.30 uur, Maenhout. Nieuw-Namen: 14.30 uur, bij de Kerk. St. Jansteen: 15.30 uur, Markt. Hulst: 17.uur, Sportterrein. Donderdag 19 Maar',. Zaamslag: 8.30 uur, Hotel „De Appel". Stoppeldijk: 10.uur, C. de Cock. Hengstdijk: 11.uur, Dorp. Ossenisse: 13.30 uur, Dorp (Toren). Axel: 14.30 uur, Veemarkt. Zuiddorpe: 16.uur, bij de Kerk. Koewacht: 17.- uur, 't Zand. ZOUTELANDE. Van 28 Februari tot 28 Maart ligt voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage het plan tot her ziening van het; uitbreidingsplan. Gedurende deze termijn kunnen belanghebben den bij de gemeenteraad bezwaren tegen dit ont werp indienen. Verkrijgbaar bij: Jetjo-Depöts; Verdugt-agenten en Plaatselijke Coöperaties. Nu de kaveltoedeling heeft plaatsgevonden, komt het er op aan om de voordelen van de herverkave ling volledig te benutten. Streeft daarbij zoveel mogelijk naar het verkrijgen van het bouw- en wei land in aaneengesloten complexen. Deel het bouw land zodanig in, dat elk gewas op zijn beurt weer een aaneengesloten geheel vormt. In het vervolg niet meer, om een voorbeeld te noemen, de winter tarwe op twee of meer kleine percelen, maar in een stuk. Zo gehandeld werkt U zowel bedrijfsecono misch als bedrijfstechnisch juist. De werkzaam heden kunnen sneller en beter gebeuren, de vrucht wisseling kan doelmatiger plaats vinden. Nu overwegend goede kavels zullen worden ver kregen, is het zaak te waken voor versnippering door onoordeelkundig gebruik. Ook het weiland behoort zoveel mogelijk een aan eengesloten geheel te vormen. Dit geeft voordelen bij drinkwatervoorziening, afrastering, verzorging en omweiden. Door de herverkaveling kan een doel matiger gebruik van het grasland worden gemaakt. Aan U thans de daad om de geboden kansen te benutten. Voor inzaaien van grasland is het om streeks eind Augustus tot begin September de beste tijd. Inzaai in het voorjaar onder dekvrucht is weliswaar goed mogelijk, maar levert toch ook nogal risico op. Zorgt voor een geschikt grasmeng sel met voldoende inlandse weidetypen, dat past voor Uw grond. Hooizaad is ongeschikt, omdat hooitypen een overheersende plaats innemen en weidetypen, die zo belangrijk zijn voor een mooi grasbestand vrijwel ontbreken. Wat de fundering- is voor een gebouw, is het grasmengsel voor Uw weiland. Besteedt daarom aan de keuze van het mengsel de grootst mogelijke aadacht. Bedenkt dat goed' koop in dit geval steeds duurkoop betekent. Zowel voor Bouw- als Weiland verdient grond onderzoek aanbeveling, indien tot dusver achter wege gebleven of langer geleden dan 5 jaar. Boeren zonder grondonderzoek staat gelijk met varen zonder kompas. Grondonderzoek betaalt zichzelf door een hogere opbrengst als gevolg van een doelmatiger bemes ting, soms ook door een directe besparing op de kunstmestrekening. Naast het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Oosterbeek, met zijn afdelingen ondermeer te Goes, zijn er ook particuliere labora toria die zich bezighouden met grondonderzoek. Wij vestigen er echter de aandacht op dat de Land- bouwvoorlichtingsdienst geen adviezen verstrekt op analyses afkomstig van de particuliere labora toria. De monsternemer van het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek te Oosterbeek is voor geheel Walcheren de heer Jac. Bouman, Straatweg 93a te Aagtekerke. Opgave voor grond onderzoek is mogelijk bij de monsternemer of bij de assistenten. Voor nadere inlichtingen of bij eventuele moei lijkheden, zowel omtrent Uw bouw- als grasland zou ik U mogen verwijzen naar de vertrouwde adressen, de assistenten van de Landbouwvoorlich- tingsdienst in Uw omgeving. Deze adressen luiden als volgt: R. Krijger, Bergstraat 26, Meliskerke, Telefoon K 1186 - 297; W. Janse, Koolesweg 3, Biggekerke, Tel. K 1185 - 331; A Nieuwenhuijse, Koninginnelaan 13, Middel burg, Tel. K 1180 - 3991. De grotere bedrijven zouden wij nog het gebruik van een bouwboek in overweging willen geven. Dit kost wel wat werk, maar geeft veel profijt bij de bedrijfsvoering. Wij zijn in de gelegenheid om U een geschikt model bouwboek te verstrekken. De Rijkslandbouwconsulent, Dr. Ir. C. W. C. VAN BEUSEKQM. De P .H. B. voor Schouwen en Duiveland maakt bekend, dat met ingang van 16 Maart 1953 te Haamstede iedere Woensdag in hotel Bom en te Renesse iedere Vrijdag in hotel Prummel van 95 uur zitting zal worden gehouden door zijn gemach tigde de heer W. J. Kooman te Renesse. De P, B. H, voor Schouwen en DuiVeland, F. C. HANSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4