DE SCHADE BIJ DE BOERENLEENBANKEN ZITDAGEN 'Kansomes - ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED (Z.V.V.) ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT VOOR DE BRANDVERZEKERING (Z. V. B.) 3. Er zijn enkele gevallen, waarvan de boer zelve en de plaatselijke commissie overtuigd is, dat bij aanvaarding de betrokken boer zeer ernstig gedupeerd is en wel zo ernstig, dat van een normale bedrijfsuitoefening geen sprake kan zijn. Deze gevallen zullen met grote spoed be handeld worden. Hopenlijk is dit zelfs reeds gebeurd als dit blad uitkomt. 4. Na de behandeling der bezwaren en na de defi nitieve toewijzing, die dus nog komen moet, staat beroep open bij de beroepscommissie, be staande uit voormannen in de landbouw, die niet van Walcheren komen. 5. Door de vertegenwoordigers der landbouw organisaties is aangedrongen op een grotere inschakeling der Plaatselijke Commissies, dan tot heden het geval is geweest. Dit punt is niet zo eenvoudig te verwezenlijken, doch er zal met deze wens rekening worden gehouden. 6. Zij, die thans een kavel hebben toegewezen gekregen en eventueel straks, na behandeling van hun bezwaarschrift, een betere, hebben recht op schadevergoeding wegens geleden oogstderving. 7. De toewijzingen zullen op 15 Maart hun beslag hebben. Nuchter blijven. Zoals men ziet hebben de landbouworganisaties getracht het beste te bereiken, wat bereikt kan worden. Men kan natuurlijk nog lang blijven na praten over de te late toedeling, maar dat helpt nu niet meer. Men moet vooruit. De zaaitijd is volop aangebroken. Er moet ook dit jaar op Wal cheren geboerd worden. Wij kunnen slechts hopen, dat de ergste gevallen inderdaad nog geholpen kunnen worden. Het is ons toegezegd en daarin moet men vertrouwen hebben. -Aan de andere kant vertrouwen wij op de nuchterheid van de Wal- cherse boer. Wij maakten de Kringvergadering te Middelburg mede en een vergadering van de af deling Koudekerke. Op beiden viel het ons op hoe waardig de wijze was, waarop critiek werd uitge oefend. Wij konden ons zo goed indenken, wat er in de harten van velen omging en toch bleef men steeds rustig, uitte men geen algemeenheden en viel het zakelijke op. Men kwam voor zijn rechten op en dat is ieders goed recht. Men wil tot het uiterste strijden voor wat men meent dat zijn Techt is, maar wij menen de Walcherse boeren- geest zó te hebben leren kennen, dat dit alles zal gaan zoals het hoort. Kijk, daar kregen wij de grootste bewondering voor en wij kunnen slechts trachten op dezelfde wijze onze leden straks te hel pen, voor zover ons dat mogelijk is. Dat er naar wij vernamen enkelen zijn, die hun misnoegen over de hun toebedeelde kavels, menen te moeten uiten in persoonlijke critiek op agrari sche leden van de herverkavelings-commissie en dan bovendien deze functie nog gaan verwarren met de plaats, die deze mensen in de landbouw organisaties innemen, valt te betreuren, doch te veel aandacht aan dit soort critiek schenken is nutteloos. Wij kennen verschillende agrarische leden van de commissie en weten, dat deze mensen met al hun kracht strijden voor wat zij menen, dat recht is. Dat zij het daarbij een ieder niet naar de zin kunnen maken is begrijpelijk. Maar ook hier geldt, dat eerlijkheid het langste duurt. Met hun positie in een landbouworganisatie heeft dit alles niets te maken. Zo zijn wij ervan overtuigd, dat er van verschil lende kanten gedaan wordt, wat mogelijk is. En dat de nuchterheid van de Walcherse boer, gepaard aan zijn grote loyaliteit, hem de juiste weg zal wijzen naar een gelukkiger toekomst. Suikerbietenprijs. Zoals al enige tijd te verwachten was, heeft de Minister van Landbouw een prijs vastgesteld voor de suikerbieten, zulks in afwijking van de normale gang van zaken, waarbij een suikerprijs voor de fabrikanten werd bepaald. De teler ontvangt een garantieprijs van ƒ43,50 per ton suikerbieten bij een suikergehalte van 16% geleverd vrij in schip of wagon. Deze garantieprijs geldt slechts voor één jaar. Er valt over deze kwestie zeer veel op te merken, daar het een ingewikkelde is. Belangen van telers, van fabrieken en van onze nationale economie speelden een rol, maar wij kunnen ons niet geheel aan de indruk onttrekken, dat de belangen van de suikerfabrieken een gróte rol hebben gespeeld. Overigens zijn deze voor ons van minder belang, zolang de belangen van de teler maar niet ge schaad worden. De thans getroffen regeling is zodanig, dat alle fabrieken door de Overheid in staat zullen worden gesteld een prijs van 43,50 aan hun bietenleveran ciers uit te betalen. Een prijs, die op zichzelf niet slecht is, doch toch enigszins teleurstelt, aangezien ten opzichte van verleden jaar geen belangrijke Afrijziging voor de teler intreedt. Gezien het feit, dat een flink areaal suikerbieten door de over stromingsramp zal uitvallen, was er zeker aanlei ding geweest de prijs een meer aanmoedigend karakter te geven. Wij vermoeden, dat er bijvoor beeld in het Noorden des lands, waar de kostprijs tengevolge van lagere opbrengsten hoger ligt dan in het Zuid-Westen, weinig animo zal zijn meer bieten te gaan verbouwen. En daar de suikerbiet nog altijd het meest deviezenbesparende product is, is genoemde prijs nationaal-economisch bezien aan de lage kant. Hoewel het aan de ene kant toe te juichen valt, dat door deze maatregel een soort vrede voor één jaar op de suikerbietenmarkt zal heersen en die fabrieken, die door de ramp onderbezet zullen ge raken, geholpen worden, moet aan de andere kant Het zal velen natuurlijk interesseren in welke mate de boerenleenbanken tot nu toe schade van de overstroming hebben ondervonden. Deze banken immers vervullen zó'n belangrijke taak in het be drijfsleven ten plattenlande, dat welhaast elke boer en tuinder daarbij op de een of andere manier be trokken is. En niet alleen de 'boeren hebben er be lang bij; ook vele middenstanders doen zaken met de boerenleenbanken, terwijl de meeste agrarische industrieën op coöperatieve grondslag door hen worden gefinancierd. Door de welwillende medewerking van het Rayon bureau Goes van de Coöperatieve Centrale Raiffei- senbank zijn wij in staat om een indruk te geven van de situatie, waarin de bij „Utrecht" aangesloten banken in het rampgebied verkeren. Wij zullen, rekening houdende met de lezerskring, dit overzicht beperken tot Zeeland en West Brabant, waarbij we nog opmerken, dat het de situatie weer geeft, zoals die per 1 Maart was. SCHOUWEN—DUIVELAND. Bruinisse: Kas en administratie zijn gered. De kassier blijft ter plaatse en de bank is droog. Dreigchor: Kas en administratie in veiligheid. Archief gedeeltelijk nat geworden. Het water heeft circa 1 meter hoog in het "pand gestaan, hetwelk thans droog is. Schade aan meubilair en inven taris. ©osterland: De administratie werd nat en wordt gedroogd op het gemeenschappelijk bijkantoor in Den Haag. De bank is gevestigd in de woning van de kassier. De schade aan de inventaris is nog niet bekend. Ouwerkerk: De administratie heeft ongeveer 14 dagen in het water gestaan en is behoorlijk nat geworden. Het geld was in orde en werd in veilig heid gebracht. De bank was ondergebracht in de kassierswoning. Archief, meubilair en inventaris grotendeels verloren. De brandkast moest worden opengebrand. Zierikzee: Droog, administratie en archief intact. Zonnemaire: Idem. Eikerzee: De kassier woont in Renesse. Admini stratie en archief bleven intact. Noordwelle: Kas en gehele administratie intact. Alles werd overgebracht naar Renesse. De bank was gevestigd in de privéwoning van de kassier. Nieuwerkerk: Ka$ en administratie gered. Ge deelte van de lópende spaar- en rekening-courant boekjes in het water. Schade valt niet te schat ten daar in het bankgebouw nog geregeld water komt. Haamstede: Droog, alles intact. Het werk ge schiedt normaal. ST. PHILIPSLAND. Kas gered, alsmede de dagboeken en het reke ning-courantboek. De rest werd nat en wordt in Utrecht gedroogd. Bank gevestigd in een kamer van hotel „De Druiventros". Er ontstond schade aan meubilair en inventaris. St. Annaland: St. Maartensdijk: Poortvliet: Scherpenisse en Tholen: THOLEN. j Droog en administratie I behouden. De bank te St. Annaland heeft nog even water binnen ge had. Stavenisse: Het gebouw (privé-eigendom van de kassier) staat nog steeds gedeeltelijk onder water. Een deel van de administratie plus het geld werd gered. De rest zit nog in het water. Schade aan inventaris nog niet te schatten. NOORD-BEVELAND. tDr°°g' de banken wcrkbn normaal. opgemerkt worden, dat de aandeelhouders van sommige coöperatieve fabrieken een offer brengen. Afscheid Kleinepier. Op de Kringvergadering van Walcheren nam de heer M. Kleinepier afscheid als Kringsecretaris. Wie Kleinepier kent en wie kent hem niet! begrijpt, dat hij zeer hartelijk gehuldigd werd. Dat de vergadering hem tot erelid van de Kring be noemde was een verdiende beloning voor het vele werk, dat hij in bijna 20 jaar voor de Z.L.M. heeft gedaan. Ook wij zullen onze vriend Kleinepier missen als Kringsecretaris, maar hopen hem toch nog dikwijls te mogen ontmoeten. Want Kleine pier is iemand waar een jongere veel van leren kan. Werkkracht, plichtsbesef, een aangenaam humeur altijd en loyaliteit. In zijn plaats werd benoemd de heer P. Wi'elemakers. Ook hij is op Walcheren een bekend iemand. Dat de samenwer king met de nieuwe Kringsecretaris even aange naam zal zijn, staat voor ons bij voorbaat vast. S. ZUID-BEVELAND. Krabbendijke: Droog, de bank werkt normaal. Kruiningen: Administratie nat maar goed lees baar. Nieuwe administratie wordt aangelegd. Archief nat en wordt gedroogd in Wemeldinge. Veel blanco materiaal ging verloren. Het bank gebouw staat nu droog en heeft weinig geleden. Veel schade aan inventaris en meubilair. WALCHEREN. Alle banken droog. Alleen Veere heeft gedu rende enige tijd 1 meter water gehad. De schade is gering. NOORD-BRABANT. Almkerk: Fijnaart: I Lage Zwaluwe: Rijswijk: V Dinfceloord: Alle banken weer droog en de administratie bleef overal in tact. Door het Bestuur der Centrale Bank wordt over wogen om voor het oplossen van de moeilijkheden •welke verschillende banken straks bij de uitoefe ning van het bedrijf zullen ondervinden, onder meer door het ontstaan van verliezen op uitstaande posten of bij de beslissing over aanvragen van voorschotten en credieten door getroffen leden, één of meer speciale fondsen in het leven te roepen. Het ligt in de bedoeling van de Centrale Bank om derhalve zelf een belangrijk bedrag voor deze fondsvorming te besteden, ook een beroep te doen op de offervaardigheid en gemeenschapszin van de locale banken, welke zelf niet getroffen zijn. Op deze wijze zal getracht worden gezamenlijk de moeilijkheden te overwinnen of althans de gevol gen van de ramp voor de gedupeerde banken en hun leden te verzachten: In het huidige stadium, nu de gehele toestand nog vrij onoverzichtelijk is en eventuele regeringsmaatregelen nog niet vol doende bekend zijn, kan over dit alles moeilijk iets concreets worden gezegd. Uit het bovenstaande blijkt echter wel, dat er ook door de boerenleenban ken aan het herstel wordt gewerkt en wij zijn er van overtuigd, dat dit onder leiding van de Cen trale Bank op de meest doelmatige wijze zal ge schieden. L. C. C. WAAGT UW HANDELAAR VERNEVELAAR erste-klas Engels fabrikaat! IRMA FRANKEN VAN WEEl - GO li. TERNEUZEN: Woensdag 18 Maart a.s., in Hotel „Des Pays-Bas", van 2.304.30 uur (de heer Wegner) OOSTBURG: Woensdag 18 Maart a.s, in Café „De Vuijst", van 24 uur (de heer Cevaal). MIDDELBURG: Donderdag 19 Maart a.s., in Café „De Eendracht", van 1316 uur (de heer Cevaal). THOLEN: Zaterdag 21 Maart a.s., in „Hof van Holland", van 10.3012.30 uur (de heer Cevaal) GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzet- verzekering. Tevens gelegenheid voor het maken van afspraken voor huisbezoek. OOSTBURG: Woensdag 18 Maart a.s., in Café „De Vuijst", van 24 uur (de heer Van Burg). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de brandverzekering. Gaarne worden U vrijblijvend inlichtingen verstrekt over de hoogte der ver zekerde goederen, te betalen premie, enz.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 2