N.- Brabantsche Mij van Landbouw Markt- en Veilingberictaten DE WEG NAAR HERSTEL. OOK IN DE NOG DROOGGEBLEVEN POLDERS DREIGT GEVAAR HET ZAAIKLAAR VERHUREN VAN LAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Binnenlandse Granen. Op de binnenlandse graan markt heerste in de .week van 22 tot. 28 Febr. een verdeelde stemming. Tarwe, wSiarvan de aanvoeren niet groot waren, kon vlot tegen de normale prijzen bij de hoogmolens geplaatst worden. Voor extra goede kwaliteiten werd een premie betaald, terwijl voor enkele partijen uit de rampgebieden, die enige schade van het zoute water hadden opgelopen, aan zienlijke kortingen werden toegepast. Zomergerst lag zeer flauw in de markt;, kopers waren er voor dit artikel moeilijk te vinden. Af en toe kon een klein partijtje geplaatst worden, grote partijen b.v. van 75 tot lOO tons waren onverkoopbaar. Door de Russische gerst, die de laatste weken werd aangeboden, werd het prijspeil der zomer-gerst sterk gedrukt. Op dit lagere niveau waren er echter nog geen kopers voor inlandse gerst te vinden, hetgeen er op wees, dat de mengvoederfabrikanten nog geen vertrouwen in de markt hadden. Wintergerst was aan het begin der week vaster gestemd, maar kon zich later niet hand haven, daar de prijs t.a.v. de buitenlandse maalgerst te hoog lag. Aan het einde der week werd dit artikel dan oók lager aangeboden. Rogge was voor schuitjes nauwelijks prijshoudend, voor wagonladingen flauw. De export, die hoofdzakelijk per scheepsladingen ge schiedt, verliep niet vlot. De belangstelling van de buitenlandse kopers was aanzienlijk verminderd. Het gevolg was dan ook, dat er weinig meer gedaan werd, en rogge, vooral bij wagonladingen lager te koop was. De roggeprijs in het binnenland werd sterk be- invloed door de exportmogelijkheden. Dat de Gronin ger beursnotering Dinsdag 1.1. hoger was, had een zuiver plaatselijk karakter en hield geen verband met de natioale of internationale marktsituatie. De haver markt werd sterk beïnvloed door dekkingsvraag in gepunte 54/5 kgs haver door speculanten, die short zaten voor Maart- en April-levering. Dinsdag was het evenwel zo, dat reeds weer aangediende schuiten over de markt worden geoffreerd en als zodanig nog geen bestemming gevonden hebben. De consumptie- vraag, die de laatste week onder invloed van de vastere stemming wel beter was, kon men niet groot noemen en zou niet voldoende geweest zijn om een vastere stemming te veroorzaken. De mogelijk heid is niet uitgesloten, dat er begin Maart weer enige druk op deze markt kómt van aangediende Maart-contracten, die nog geen uiteindelijke bestem ming hebben gevonden. De binnenlandse graanmarkt is voor wat betreft de invloed die de voorraden in de productiegebieden nog kunnen uitoefenen, onover zichtelijk, daar men niet weet of deze voorraden groot dan wel klein zijn. In deze positie kunnen ver rassingen schuilen. De vraag van de zijde der meng voederfabrikanten blijft gering, hetgeen er op wijst, dat deze nog geen vertrouwen in het huidige prijs niveau hebben en nog rekening houden met een verdere verlaging. FRUIT AFZET (25 Febr.—3 Maart). Deze maand zal een drukke fruitmaand zijn, om dat veel partijen fruit in de koelhuizen snel in kwali teit achteruit gaan. In de Jonathan is het nog steeds het Jonathan-bederf, in de Goudreinette de scald en stek. Terwijl nu in de Golden Delicious bij gewone koelhuisbewaring ook veel stek begint voor te komen. Het is over het algemeen een jaar waarin de be- waarbaarheid van het fruit veel tegenvalt. Vandaar de grote aanvoer in de afgelopen week. De vraag voor export nam iets toe. Goudreinette voor Duitsland werd vanaf 70 mm en op gesorteerd. De prijzen waren beduidend hoger dan een week terug. Jonathan liep nog iets op, behalve I. Deze bleef op hetzelfde peil, Golden Delicious handhaafde zich, behalve verpakt, deze liep iets terug. De methode van afvoer bleef dezelfde: per schip of per auto over de lange weg via België. De noteringen: A- verp. A B/C I K. en F. Goudreinette 26—28 13 13—26 5—15 Jonathan 42—45 3943 40—41 28—41 5—26 Golden Delicious 42—47 38—39 27—45 8—30 Brab. Bellefl. 18 11—12 10—14 3—6 Zoete Ermg. 38—41 21—37 Gies. Wildem. 18—26 6—18 Saint Remy 7—9 3—8 Forellenpeer 55—66 VEEMARKT 's-HERTOGENBOSCII. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 6795 stuks vee, zijnde: 2703 runderen, 265 vette kal veren, 1546 nuchtere kalveren, 103 fokzeugen, 201 slachtzeugen, 202 lopers, 1604 biggen, 135 schapen, 36 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van ƒ860—ƒ1250; Guiste koeien ƒ600—ƒ800; Kalf- vaarzen ƒ800ƒ1100; Klamvaarzen 725ƒ800; Guiste vaarzen ƒ575ƒ700; Pinken ƒ400550; Graskalveren ƒ240—ƒ325; Fokkalveren ƒ80—ƒ140; Nuchtere slachtkalveren ƒ30—ƒ45; zware soorten ƒ53—ƒ68; Lopers ƒ65—ƒ78; Biggen ƒ35—ƒ50; Drachtige zeugen 250330Oude schapen 65 ƒ80; Vette schapen ƒ85—ƒ100, alles per stuk. Aanvoer van slachtvee: 1027 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten tot ƒ3,10, le kw. ƒ2,80—ƒ2,95, 2e kw. 2,50—2,65, 3e kw. 2,252,35; vette stieren 2,55 2,60, Worstkoeien 2—2,15, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van 1,80—2,20; iderh zware ƒ2,252,70; nuchtere slachtkalveren ƒ0,90ƒ1; zware soorten ƒ1,10ƒ1,35; slachtzeugen ƒ1,43 1,52, per kg lev. gew. met 4 kg tarra, prima boven notering. Plaatselijke Rampschadecommissies. Zoals U reeds werd medegedeeld, zullen plaatse lijke rampschadecommissies worden samengesteld, die belast zullen worden met het registreren van de schade. Deze commissies zullen samenwerken met de overheidsorganen en voorts voorlichten en bijstand kunnen verlenen aan de getroffenen. In de afgelopen week werd de samenstelling van deze plaatselijke commissies vastgesteld. Nadat de betreffende voordrachten door de Rijksdienst Land- bouwherstel zijn goedgekeurd, zullen deze commis sies zo spoedig mogelijk aan het werk dienen te gaan. Opstalvergoeding. Aan de landbouwers, die geëvacueerd vee hebben opgestald, zal een redelijke tegemoetkoming in de kosten worden verleend. Omtrent de hoogte van deze vergoeding is momenteel nog niets bekend. Er zal echter rekening worden gehouden met het soort dier b.v. melkkoe, guste vaars, pink of kalf, zodat de vergoeding zal variëren. Wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn dit nader bekend te maken. Huur en verhuur van zaaiklaar land. Ongetwijlfeld zal het in meerdere mate dan voor gaande jaren voorkomen, dat zaaiklaar land wordt gehuurd, dan wel verhuurd. In verband hiermee is het wel van belang kennis te nemen van het hierover in deze kolommen opge nomen artikel van de heer Leenaars, hoofd assistent van het Consulentschap voor Grond- en Pachtzaken. De behandeling van geconserveerde trekkers. De commissie Noodvoorziening Landbouwwerk tuigen wijst de eigenaren van trekkers welke een ■behandeling hebben ondergaan met het doel hen tegen verder bederf te vrijwaren op het volgende: 1. De geconserveerde trekker is slechts gedu rende vier weken tegen verder bederf beschermd. 2. De geconserveerde trekker zal ten behoeve van het definitief herstel derhalve binnen vier weken onder handen moeten worden genomen. 3. Dit volledig herstel kan slechts worden ver richt door deskundigen in goed geoutilleerde bedrijven. 4. De eigenaar van de geconserveerde trekker zal zich er reeds van dienen te overtuigen of zijn reparatiebedrijf in staat is zijn trekker binnen vier weken onder handen te nemen. 5. Mocht het reparatiebedrijf hiertoe niet in staat zijn dan wordt de eigenaar van de trekker geadviseerd zich tot een ander deskundig bedrijf te wenden, hetwelk wel in de gelegenheid is een op dracht tot spoedig herstel te aanvaarden. 6. Voor het geval de eigenaar van de trekker er niet in slaagt een deskundig reparatiebedrijf te- vinden welke zijn trekker binnen de gestelde ter mijn kan repareren, wordt hem geadviseerd zich met de importeur in verbinding te stellen. Tenslotte nog iets voor hen, wier auto of trekker verzekerd is bij de Onderlinge Verzekeringsmij voor Motorvoertuigen der Z. L. M. Wij nemen aan dat allen e.t. waterschade aan hun auto of trekker intussen via de kringvertegenwoordiger hebben opgegeven. Verwacht mag worden, dat deze On derlinge op het gebied van de schadevergoeding een zeer soepel standpunt zal innemen, waarmee dan gelijk boze geruchten, die blijkbaar hier en daar de ronde doen, zijn tegengesproken. Wij mogen hiervoor overigens verder verwijzen, naar de berichten, die hierover van de zijde van de Onderlinge zullen worden gepubliceerd. Een zeer belangrijk deel van de beste grond van West-Brabant is met rampspoed geslagen. Rond 20.000 ha zullen dit jaar niet volgens normale bouwplannen beteeld worden. De moeilijkheden om er in dit jaar een oogst te winnen zullen groot zijn, terwijl in de volgende jaren ook nog heel wat vraagstukken door deze boeren zullen moeten wor den opgelost. Maar er dreigt nog een ander gevaar en ditmaal niet in de overstroomde polders. Er zijn immers ook nog een aantal polders droog- gebleven, waar de grond dus nog niets geleden heeft. Zoals ieder kan begrijpen verkeren deze boeren in een bevoorrechte positie. Geen schade geleden en geen bijzondere moeilijkheden te verwachten. Zo lijkt het, maar zo is het pertinent niet. Ieder, die de laatste dagen in West-Brabant geluisterd heeft naar de dingen, waar de boeren over praten, heeft ook gehoord, dat de z.g. huur prijzen voor vlasland, zaaiuien- en zilveruienland, omhoog gevlogen zijn. Hoe hoog de prijzen zijn, die'geboden worden, doet hier niets ter zake. Het zou slechts bepaalde slapende honden wakker ma ken, en de insiders weten er alles van. Bovendien zal de aandrang om in de „droge" polders juist nü veel suikerbieten en aardappels te telen, zeer groot zijn. Dit is begrijpelijk, omdat de teelt van suikerbieten een nationaal belang is van de eerste grootte en bovendien een groot belang voor de Wes-Brabantse boer en arbeider. De teelt van de suikerbieten en de aardappels zal beslist gestimuleerd worden, omdat er een groot gebied in het Zuid-Westen van Nederland onge schikt of maar zeer matig geschikt is geworden. Wat gaat er nu gebeuren. De „droge" boer kijrgt de mooiste prijzen voor gespiegeld. Vlas, erwten, uien en tenslotte weer de suikerbieten zullen prima vooruitzichten bieden, en nu komt ook de „droge" boer in moeilijkheden. Hij weet niet meer, waar hij het beste mee is. De geboden of voorgespiegelde prijzen lijken zo mooi, dat zijn boerderij veel te klein lijkt om al die interessante producten te kunnen telen. Het bouw plan zal met uien, peeën en aardappels echter over matig intensief worden en met vlas, uien en erw ten bovendien overmatig speculatief worden. Deskundigen in de teelt van uien voorspellen vele onervaren uientelers grote mislukkingen, een- j voudig, omdat ze de teelt niet voldoende beheersen, niet voldoende arbeiders hebben of de grond niet geschikt is. Dat zal dus veel geld kosten, maar daarmede is de schade geleden. Erger wordt het. wanneer de boeren in de droge polders overmatig suikerbieten gaan telen. Zonder twijfel zal er dan zwaar gezondigd worden tegen de regels van de 1 goede vruchtwisseling en zelfs zal het voorkomen, dat het maar weer eens geprobeerd wordt met bie ten op percelen, die volgens het Instituut voor Ra- tionele Suikerpoductie te Bergen op Zoom beslist bietenmoe zijn. Boeren, laat U raden. Teelt in elk geval geen bieten, op verdachte percelen en houdt de regels van een goede vruchtwisseling in het oog. De bietenmoeheid is per slot van zaken een geniepiger kwaal, dan zout water. West-Brabant zal over enkele jaren weer een bloeiende akkerbouw tonen in de geïnundeerde polders. Maar dan moeten de boeren, die van al het verdriet en de grote moeilijkheden gespaard zijn gebleven, ook nog mee kunnen en niet nü hun grond ziek maken door overmatig suikerbieten, vlas, erwten en uien te telen. Begrijpt ons goed, we nemen het niemand kwa lijk, dat hij nü flink geld kan verdienen, maar wij moeten er op wijzen, dat er, tengevolge van deze sprongen in de prijen, grote ongelukken gaan ge beuren, die een verstandig en goed boer niet be horen te overkomen. Stelt dus Uw bouwplan op, niet alleen met mooie prijzen in Uw hoofd, maar vraagt U telkens af, kan ik het wel aan met mijn arbeiders, machines en vooral met de vruchtwisse ling. Tenslotte nog een goede raad: Blijft kalm en houdt het hoofd koel. De Rijkslandbouwconsulent te Zevenbergen, Ir. L. J. P. KUPERS. ■F Herhaalde malen bereiken ons vragen, of het z.g. zaaiklaar verhuren van land als onderverpachting moet worden beschouwd. In dit verband lijkt het gewenst, hieromtrent in dit blad enige mededelingen te doen. De kwestie kan meer algemeen worden gesteld door de vraag, of zaaiklaar verhuren van land, pacht is in de zin van het Pachtbesluit. Als deze vraag bevestigend moet worden beantwoord, dan zal er sprake zijn van onderVerpachting, als een pachter het door hem gepachte zaaiklaar verhuurt. Een eigenaar kan daartegen in verzet komen en zou een vordering tot ontbinding van pacht kunnen stellen bij de Pachtkamer. Het Pachtbesluit zegt in artikel 1, dat er sprake :is van pacht, wanneer een overeenkomst wordt aangegaan, waarbij verpachter zich verbindt tegen een pachtprestatie een hoeve of los land aan 'de pachter te verstrekken om te gebruiken en daar van de vruchten te trekken. De essentiële punten zijn dus pachtprijs, gebruik en vruchttrekking. Onder zaaiklaar verhuren van land verstaat men een overeenkomst, waarbij een boer, eigenaar of pachter, zich verbindt tegen een bepaalde prijs een perceel land zaaiklaar ter beschikking te stellen van de mede-contractant. Met zaaiklaar land wordt hier bedoeld land, dat op zaaivoor is ge ploegd. De verhuurder neemt meestal tevens op zich, naast 't ploegen op wintervoor, de z.g. vooi - j aars werkzaam heden te verrichten, zoals de zorg voor de bemesting en het zaaien van het gewas. Daarnaast neemt de verhuurder vaak nog vele verplichtingen op zich, zoals de verpleging van het gewas en het vervoer van de producten naar de leveringsplaats. Uiteraard zijn vele vormen van deze overeenkomsten denkbaar. In de praktijk treft men dan ook overeenkomsten aan, welke naar aard en karakter zeer uiteenlopen. Voor het beantwoorden van onze vraag: Pacht of geen pacht, is hier van belang, wie bij deze over eenkomsten het land gebruikt en de vruchten trekt. Aan de hand van een arrest van de Centrale Pachtkamer, een beschikking van de Centrale Grondkamer en een vonnis van de Bijzondere Politierechter te Dordrecht, kan men zich daarom trent een pordeel Vormen,., daar-.de Besluitgever

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7