Verslag Hoofdbestuursvergadering der L.J.G. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND KORT VERSLAG GEHOUDEN OP ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 SPORTCLUB OOST Z.-VLAANDEREN. MEDEDELING van de vergadering der L. J. G., afd. Zuidzande, op Vrijdag 27 Februari 1953. GD Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrikse, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Biljartcompetitié wordt voortgezet. Alle nog niet uitgespeelde spelers worden verwacht bij H. A. de Vrieze, Terneuzen. Aanwezig waren alle leden, behalve mej. R. Scheele. Als gast was aan wezig de heer G. Moelker. In de loop van de vergadering werd afscheid genomen van mej. C. Klom- pe als lid van het hoofdbestuur en tevens ook van de heer C. Moelker, wegens vertrek naar elders. Hun beiden zijn wij veel dank ver schuldigd. Zij waren immers beiden van de oprichting af, steeds bereid de L. J. G. met al hun kracht te steunen. Naast het vele werk wat zij in hun streek hebben gedaan, was mej. Klompe steeds een goed en trouw lid van het hoofd bestuur, terwijl de heer Moelker de L. J. G. geruime tijd heeft vertegen woordigd bij de Z. L. M.-vergaderin- gen. Moge het hun beiden voorspoe dig gaan in hun nieuwe woonplaats. Op de Hoofdbestuursvergade ring van Zaterdag j.l. kwam de mogelijkheid ter sprake,, om leden uit de getroffen gebieden, de ge legenheid te bieden, bij de leden in de niet of althans minder ge troffen gebieden als volontair on der gebracht te worden. Dit geldt zowel voor L. J. G.-ers als Z. P. M. -sters. Velen van hen, welke nu nood gedwongen, misschien werk moe ten doen, dat hun niet geheel ligt, zouden dan de gelegenheid krijgen om hun evacuatietijd ge heel of gedeeltelijk in de eigen provincie door te brengen, maar tevens een gestichte practijktijd mee te maken, terwijl ze ook de L J. G.-gebeurtenissen in die streek leren kennen. Om een overzicht te krijgen van de mogelijkheden, worden de vol gende gegevens liefst zo spoedig mogelijk op het Secretariaat, Landbouwhuis, Goes, ingewacht: le. Opgave personen (jongen of meisje) en adres, welke hier bij gebruik wensen te maken van onze bemiddeling. 2e. Opgave personen en adres, welke een jongen of meisje voor bepaalde of onbepaalde tijd willen ontvangen. De Voorzitter opent de vergade ring en heet allen hartelijk welkom; in het bijzonder twee nieuwe leden, die voor het eerst ter vergadering aanwezig zijn. Wie van ons, aldus de Voorzitter, had aan het eind van onze geslaagde ontspanningsavond (31 Januari), durven vermoeden, dat%de volgende dag een der meest rampzalige in de geschiedenis van Nederland en spe ciaal voor Zeeland zou worden. Ja, dat toen wij allen voldaan huiswaarts gingen, reeds mensen in doodsnood verkeerden. Wij als bevoorrechten, die weer normaal in vergadering bijeen kun nen zijn, wij moeten het oog op de toekomst slaan en trachten te bou wen aan de toekomst der L. J. G., opdat zij die zo zwaar getroffen wer den, straks daarvan de vruchten kunnen plukken. Hierna werden de notulen van de vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag van de Pen ningmeester blijkt, dat de vereni gingskas er redelijk goed voor staat. Vervolgens komt de bestuursver kiezing aan de orde. Aftredend zijn de Voorzitter en twee Bestuursleden, die allen niet herkiesbaar zijn als zodanig. Gekozen werden: de heer P. Kools te Zuidzande, Voorzitter, en de heren P. de Smidt en J. Kools, beiden te Cadzand, als Bestuursleden. Na een korte pauze werd overge gaan tot het bespreken van het L. J. G.-vraagpunt t.o.v. maaidorser contra zelfbinder. Nadat de leden die van dit onderwerp studie hebben gemaakt, hun indrukken hebben weergegeven, volgde een geanimeer de bespreking. Uit deze bespreking bleek, dat de meeste leden de maai dorser prefereren. De voornaamste voordelen zijn: geringer korrelverlies, vooal bij sterk legerende gewassen sneller en goedkoper werken. Dit is vooral van belang in natte zomers. Een nadeel vinden sommigen het ver loren gaan van het stro. Bij de zelfbinder krijgt men veelal een product van betere kwaliteit; dit is vooral van belang bij gekeurde gewassen, welke voor zaaizaad be stemd zijn. Bij de rondvraag dankte de heer P. Kools de scheidende Voorzitter, de heer C. Almekinders, voor het vele wat hij gedaan heeft voor de bloei der vereniging. Spreker meent, dat hij zich geplaatst ziet voor een moei lijke taak, om een dermate kundig en tactisch Voorzitter te moeten opvol gen. Hij verklaarde echter, dat hij, onafhankelijk van ieder, de belangen der vereniging naar beste kunnen zal behartigen en vroeg daarvoor de medewerking van alle leden. Daar de rondvraag verder niets opleverde, sloot de Voorzitter deze goed bezochte vergadering. Namens de L. J. G., afd. Zuidzande, I. RISSEEUW, Secretaris. De notulen werden voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Tot onze spijt was de heer Bos nog niet geheel hersteld, zodat hij bij het begin van de vergadering nog niet aanwezig was. Des te meer werd het op prijs ge steld, dat de heer Bos tegen het einde van de vergadering ons nog door zijn komst verraste. Wij hopen, dat hij weer spoedig geheel hersteld zijn werk kan hervatten. Als mededeling kunnen wij vermel den, dat de statuten der L. J. G. de Koninklijke goedkeuring thans heb ben verkregen. Verder een verheugend schrijven der P. J. G. N., dat de B. O. G. Gel derland heeft aangeboden de contri butie voor de P. J. G. N. voor het jaar 1953, als blijk van medeleven met de ramp, van de L. J. G.-leden óver te nemen. Hierna werd de toestand der L. J. G. in de verschillende streken bespro ken. Schouwen en Duiveland zal zijn werkzaamheden tot onbepaalde tijd moeten staken. Tholen. De afd. Tholen-Oud Vosse- meer zal normaal door kunnen wer ken, doch St. Maartensdijk ligt voor lopig stil. Zo ook St. Philipsland. Zuid-Beveland. Afd. Kruiningen is voorlopig uitgeschakeld. Over Oudo- lande was onvoldoende bekend. Afd. Goes kan evenals 's-Heer Abtskerke normaal doorwerken. Noord-Beveland kan zoveel mogelijk normaal door werken. Hopende, dat de verschillende wei-getroffen leden weer spoedig de L. J. G. kunnen steunen. Walcheren, O. Zeeuws-Vlaanderen, West Zeeuws-Vlaanderen. Voor deze streken geldt hetzelfde als Noord- Beveland. Na deze samenvatting van de hui dige toestand werd de contributie- regeling voor de getroffen leden be sproken. Besloten werd deze leden voor het jaar 1953 van contributie vry te stellen. Getracht zal worden de hierdoor ontstane mindere inkomsten zoveel mogelijk op te vangen door het be perken van de uitgaven. Zo zal o.a. „De Boerenjeugd", voorlopig tot Sep tember, om de 2 weken gaan verschij nen. Gelukkig waren er ook financieel optimistische geluiden, zoals het aan bod van de Gelderse B. O. G. Ook werd medegedeeld, dat in verschillende niet-gedupeerde afdelingen reeds be sproken is over vrijwillige contribu tieverhoging. Hierna werden plannen voor de komende zomer besproken. Men was eenstemmig van mening, dat het zomerprogramma in aange paste vorm zoveel mogelijk doorgang moet vinden. De Streek Oost Zeeuws-Vlaanderen zal uitgenodigd worden tot het orga niseren van de jaarlijkse Provinciale sportdag. De buitenlandse excursie zal dit jaar komen te vervallen. Wel werd er voorgesteld een drie daagse excursie naar de N. O. P. en langs het IJsselmeer te organiseren. Wat de technische wedstrijden be treft willen wij o.a. trachten de gras- landkeuring normaal doorgang te laten vinden. De vee-beoordelingswedstrijden vin den in de minder getroffen streken normaal doorgang en hebben reeds plaats gehad. Verder willen wij het initiatief wat de wedstrijden betreft zoveel mogelijk aan de afdelingen en streken zelf over laten. Zo is men in Walcheren voornemens in samenwerking met de C. J. B. T. B. een commissie ter bevordering van deze wedstrijden te benoemen. De eisen voor de brevetten der kadercursus in W. Zeeuws-Vlaande ren, zal van 6 cursussen voor dit jaar door de abnormale omstandigheden tot 5 teruggebracht worden. De datum voor de P. R.-vergadering werd op 2 Mei vastgesteld. Bij de rondvraag werd medege deeld, dat voor de Bond van Platte landsvrouwen naast een afgevaar digde voor het Hoofdbestuur ook een afgevaardigde voor het Dagelijks Bestuur benoemd dient te worden. Wat dus opgeschoven werd naar de ■agenda der P. R.-vergadering. De Streek Walcheren heeft haar ontstemming te kennen gegeven over de plaatsing van het verslag van de Streek Tholen in ,,De Boerenjeugd" van 21 Februari 1953. Het Hoofdbestuur sloot zich geheel bij de opmerking aan. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5