Rijksdienst voor Landbouwherstel VOOR DE PLATTELANDSVROUW Paard en paardensport VERZORGING GEEVACUEERD VEE DE DEUR STAAT VOOR U OPEN In afwachting van de speciale Wet op de Water- snoodschade kan het volgende reeds worden mede gedeeld. Het herstel van de grond inclusief sloten, als mede het opruimen en verwijderen van drijfhout, stro, slib, enz. van de cultuurgrond èn de boeren erven kan door de boeren worden uitgevoerd en zal worden vergoed als Herstelwerk Eigen Bedrijf. Landbouwherstel kan dit ook middels de Ned. Heidemaatschappij, de Grontmij of een aannemer doen uitvoeren. Voor zover de gebieden droog komen, kan op de volgende wijze een aanvang worden gemaakt met het herstel van cultuurtechnische schade en wel als volgt: I. Herstelwerk Eigen Bedrijf. Voor zover de boeren zelf het herstel met eigen arbeiders kunnen uitvoeren dienen plannen en be grotingen, te worden opgesteld door de Ned. Heide Mij of de Grontmij. Deze H. E. B. begrotingen mogen een bedrag van 10.000,inclusief even tuele verbetering, niet te boven gaan. Bij accoord- bevinding ontvangt de betrokken boer schriftelijk toezegging dat de vergoeding van herstelkosten zal betaald worden na eindoplevering. II. Herstel door Cultuurmaatschappijen. a. In opdracht van de Rijksdienst voor Land bouwherstel. Door de Cultuurmaatschappijen moeten in dit geval de plannen en begrotingen ten name van de Rijksdienst voor Landbouwherstel worden opge steld voor de uitvoering in vrij werk onder C. D. loonregeling. De plannen en begrotingen behoe ven niet per landbouwer afzonderlijk te worden opgesteld doch kunnen voor een bepaald, niet te omvangrijk blok, worden genomen. Indien deze werken gepaard gaan met verbete ringen moet in de begroting duidelijk uitkomen welk deel van het bedrag betrekking heeft op de verbeteringen, terwijl in een bijlage de geschatte waardestijging per boer moet wordén aangegeven. Na vaststelling van de subsidie zal dan aan de boeren worden medegedeeld welk bedrag voor hun rekening komt. Zij dienen zich met dit bedrag accoord te verklaren. b. In opdracht van de boer resp. eigenaar. Indien het werk betrekking heeft op herstel van dijken in een particuliere polder of indien de boer de wens te kennen geeft dat hij zelf met de cul tuurmaatschappij wil handelen dient de begroting te worden gesteld ten name van de boer of eige naar. De uitvoering geschiedt ook in deze gevallen Er is een maand voorbij gegaan, sinds het water zich op die rampzalige Zondagmorgen over de dijken stortte, de vruchtbare Zeeuwse landouwen overstroomde en in niets ontziende vaart alles met zich mee sleurde wat het op zijn weg onmoette. Wat met jaren hard zwoegen tot stand was ge bracht, werd in één gierende springvloed vernie tigd en nameloos leed kwam als een lawine over ons heen gestort. Na deze vier weken, waarin veel verdriet gedragen moest worden, beginnen wij ons enigszins van de zware slagen te herstel len en onze ruggen rechten zich weer. De strijd tegen het water is aangebonden, zij het nog met beperkte middelen. Hier en daar beginnen reeds polders droog te vallen en kunnen zo zachtjes aan de huizen weer bewoonbaar gemaakt worden. In deze huizen moeten de mensen opnieuw beginnen, al zal dat niet altijd even gemakkelijk zijn. Mis schien zijn er lege plaatsen, die niet meer bezet zullen worden, misschien zijn er grote financiële zorgen, die dag en nacht drukken en zeker is er de angst voor het water, die we zo maar niet kwijt zullen raken. Maar wij allen moeten voorwaarts, al zal de toekomst niet rooskleurig zijn. Ook onze Bond van Plattelandsvrouwen moet de blik vooruit werpen. Wij mogen niet stil blijven staan bij het trieste heden en het droevig verleden. Ook wij hebben verliezen geleden. Hoe groot het aantal slachtoffers in onze Zeeuwse afdeling is, weten we nog niet precies, maar wel weten we nu reeds, dat we enkele leden, waaronder onze vice- presidente verloren hebben. Wij herdenken hen in stilte en eerbied en danken hen voor alles wat ze voor onze Bond deden. Wij nemen de draad van ons Bondsleven weer op en bouwen verder. Een paar weken geleden dachten wij, dat het niet mogelijk zou zijn onze algemene voorjaars vergadering te houden, maar bij nader inzien blijkt het toch wel mogelijk, al zal het oorspronkelijke programma gewijzigd worden. Wij hopen dan ook, dat vele plattelandsvrouwen op 28 April naar Oost burg zullen komen om daar met elkander samen te zijn en de band te verstevigen, die er tussen de leden bestaat. Wij hebben in de afgelopen weken op overtuigende wijze ondervonden dat de eerste regels van ons Bondslied geen holle frase zijn, doch dat wij „vrouwen van het land", hecht aan een verbonden zijn. Wij Zeeuwse vrouwen willen met elkander wer ken om er gezamelijk weer boven op te komen, gedachtig aan ons Zeeuwse devies! Luctor et Emergo of Ik worstel en kom boven. L. N. H.—G. in vrij werk door de cultuurmaatschappij. Plan en begroting worden door de cultuurmaatschappij op gemaakt. Na accoordbevinding ontvangt de boer opgave van het bedrag dat hem maximaal als ver goeding voor de gemaakte kosten kan worden toegekend. III. Herstel door aannemers. Wordt bij het herstelwerk door de boer de hulp van aannemers ingeroepen dan wordt vrijwel op dezelfde wijze gehandeld als hiervoren omschre ven. Het is wenselijk overleg te plegen met de In spectie van Landbouwherstel. De Rijksdienst voor Landbouwherstel maakt be kend, dat een regeling is getroffen dat exploitan ten van gronden die met zout water geïnundeerd zijn, in aanmerking komen voor gratis gips. De gips dient door de land- resp. tuinbouwers afge haald te worden bij de haven van aanvoer of indien dit niet mogelijk is moet men een regeling treffen met de handelaar of een vrachtvoerder. De trans portkosten af-haven zijn voor rekening van be langhebbende. De gipsbonnen worden vanwege Landbouwher stel aan de rechthebbenden toegezonden en dienen direct na ontvangst te worden ingeleverd bij de normale kunstmestleverancier of aankoopcoöpe ratie. De Rijksdienst voor Landbouwherstel, Inspectie Zeeland, Ir. J. POST. Het leven gaat in ons zwaargetroffen gewest weer op gang komen. Het is voor velen zeer moei lijk en we wensen hun sterkte toe om de kracht te vinden het leven weer aan te kunnen. Er was de laatste tijd veel gebeurd op paarden- gebied. Veel lijkt er nog onbelangrijk. Maar wat is eigenlijk wel belangrijk, als we geconfronteerd worden met de gewedige natuurkrachten? Toch is het goed nog iets van die hippische ge beurtenissen te vertellen. De hengstenkeuringen zijn weer achter de rug. 25 van 53 goedgekeurde driejarigen werden in onze provincie goedgekeurd. Oostburg leverde een grote verrassing op. De 4 zwartschimmel- hengsten van d'Hoore, De Milliano en Van de Velde werden als vierspan voorgebracht en brachten iedereen in verukking. We hopen, dat deze demon stratie ook eens in Goes zal plaats vinden op de Centrale Keuring. Gaan we nog even na welke hengsten weer naar voren zijn gekomen, dan is het nog steeds de oude Nico van Melo, die met 12 goedgekeurde driejarigen aan de kop staat. Hij blijkt dus nog steeds zeer goed te fokken, al geeft men wel eens af op oude hengsten. In Zeeland staat Karei van Certain met 7 goed gekeurde driejarige zonen aan de kop en landelijk bezien is hij no. 2. Zijn zoon Leon van Graauw blijkt ook een goed vaderpaard te zijn en produ ceerde in Gelderland 3 gekeurden. Landelijk is Nico van Beek no. 3 met 6 zonen en Nico van Annie no. 4 met 5 gekeurde zonen. Ook deze keuringen trof het me weer, dat de jury een paar hengsten niet wilde beoordelen, om dat ze naar haar mening ongeoorloofd gesoigneerd waren. Dit nu is een zeer teer punt,, maar ik meen er toch goed aan te doen hier even uw aandacht voor te vragen. Soms krijgt men wel eens de indruk, dat hier mede een afschrikwekkend voorbeeld gesteld moet worden. Waar ligt de grens tussen geoorloofd en niet geoorloofd? Zou het niet goed zijn alle hengsten voor ze in de keuringsbaan komen te onderwerpen aan onderzoek naar de mate van toiletteren? Dit lijkt me beter dan de huidige gang van zaken. Iedere hengst moet dan de controle passeren. Vermeende willekeur is dan ook uit gesloten. Van het front der landelijke ruiters waren de berichten ook goed, maar dit front zal gehavender uit de ramp komen, dan dat der trekpaardfokkers. We waren verheugd, dat Jan Vogelaar weer naar huis terug kon keren om verder op te knappen. Hij moest echter na een paar dagen al weer eva- curen en heeft nu de vertrouwde stal in Goes weer opgezocht. We hopen, dat een geheel herstelde „Jan" nu toch spoedig voorgoed weer naar zijn boerderij kan gaan. Op Schouwen heerste grote activiteit, niet alleen voor de komende Z. L. M.-tentoonstelling waar op een grote plaats voor het paard was ingeruimd maar ook de warmbloedfokkers belegden een geslaagde filmavond en de Schouwse ruiters her dachten het 12%-jarig bestaan. Alles is daar nu lamgeslagen, evenals te Willemstad, waar de Oranjeruiters plannen voor een concours hippiqué hadden. Op Walcheren zat men ook niet stil en de door sneeuw en vorst uitgestelde oriëntatierit werd op 24 Januari verreden. In Oostkapelle is een grote schare nieuwe ruiters gevormd en deze hebben zich goed geweerd en veroverden de le en 3e prijs, terwijl Nieuwland met de 2e prijs genoe gen moest nemen. Het leven gaat door en als we dit stukje lezen is de premiekeuring in Axel al weer verleden tijd. Voor vandaag neem ik weer afscheid. TOONTREDER. De Provinciaal Voedselcommissaris voor Zee land verzoekt alle kwartiergevers van paarden en rundvee, afkomstig uit de overstroomde gebieden, het vee een behandeling en verzorging te geven als ware het eigen vee. Voor zieke dieren dient de dierenarts gewaar schuwd te worden en indien deze dieren opge ruimd moeten worden, wende men zich tot de PI. Bureauhouder. Eventuele sterfte onder het ge- evacueerde vee dient onverwijld bij de P. B. H. te worden gemeld evenals geboorte van kalveren. Er kan geep verkoop, verplaatsing of afgifte van vee plaats vinden tenzij met goedkeuring of in op dracht van de P.V.C. of zijn vertegenwoordiger, tegen afgifte van een bewijs. Door de Overheid is voor de ingekwartierde die ren een kwartiervergoeding in het vooruitzicht ge steld, die t.z.t. aan belanghebbenden zal worden uitbetaald. Er wordt naar gestreefd de inkwartiering zo spoedig mogelijk te doen beëindigen. In vele boerderijen maakt men van de achterdeur méér gebruik dan van de voordeur. De laatste hoort er nu één keer bij, maar soms blijft hij dagen lang op slot, zonder dat één van de gezinsleden daar erg in heeft. Wanneer er iemand op bezoek komt, die niet tot de goede bekenden behoort, gaat de grendel er misschien even af. Voor familie, vrienden of buren gebeurt dat niet eens, want die komen wel door de achterdeur binnen. Zij genie ten het voorrecht om zonder nadere aankondiging tot de intieme sfeer van het gezin te mogen door dringen. De achterdeur is daarom niet zo maar een ingang van het huis, maar hij vormt de toegangs poort tot het milieu, waarin men veilig en gast vrij wordt opgenomen. Het spraakgebruik kent aan de achterdeur nog een andere betekenis toe dan die, welke wij zo juist op het oog hadden. Wan neer van iemand wordt gezegd, dat hij een achter deurtje open heeft, dan bedoelt men daarmee dat de betreffende persoon over middelen beschikt, waarvan hij eventueel in geval van nood gebruik kan maken. Nu zijn er boeren en tuinders, die de coöperatie uitsluitend beschouwen als de achter deur in de laatst genoemde betekenis. Dikwijls proberen zij eerst op een andere manier hun zaken te doen en slagen zij daar minder goed in, dan is er altijd de coöperatie nog. Anderen beseffen, dat coöpereren voor hen zelf en voor de gehele land bouw de mogelijkheid biedt om de eigen zowel als de groepsbelangen het best te behartigen. Zij be horen tot de goede bekenden, die door de achter deur het veilige milieu van het grote landbouw- gezin opzoeken. Beide groepen zijn overtuigd van het nut der coöperatie, maar er is verschil in de manier waarop zij hiervan blijk geven. Ongeacht tot welke groep men behoort, zal het voor velen in deze moeilijke tijd een geruststelling zijn, dat zij op de coöperaties een beroep kunnen doen. Dit lijkt ons bijvoorbeeld van belang voor hen, die gedwongen door de omstandigheden tot verkoop van hun vee over moeten gaan. Het zal de betreffende personen dikwijls moeilijk vallen om zelf de zorg hiervoor op zich te nemen. Vele andere aangelegenheden vragen de volle aandacht, zodat het wel haast onmogelijk zal zijn ook met het prijsverloop van vee op de hoogte te blijven. Gelukkig bestaat er in Zeeland echter sedert 1949 een coöperatie voor de vertrouwenshandel in vee. Deze jonge vereniging heeft onder de naam „Zecova" reeds veel succes mogen boeken. Zo werd in het jaar 1951 een totale omzet bereikt van 5 millioen. De vereniging verhandelde toen 4081 stuks rundvee, schapen en varkens, terwijl door haar bemiddeling 205 paarden in andere handen overgingen. In het afgelopen boekjaar zijn deze cijfers nog gestegen, wel een bewijs dus, dat het werk van de „Zecova" wordt gewaardeerd. Bij het opruimen van reageerders heeft de jonge coöperatie een belangrijke taak, terwijl voor ver schillende veefondsen de in nood geslachte dieren worden verkocht. Ook de export van kalfvaarzen werd ter hand genomen en de hiervoor benodigde buitenlandse relaties breiden zich regelmatig uit. Vele veehouders laten gedurende het gehele jaar graskalveren door de vereniging aankopen, terwijl in de herfst het aantal opdrachten voor de aankoop en afzet van mestvee groot is. Daar de „Zecova" zeer deskundige mensen in dienst heeft, die geregeld de belangrijkste vee markten in ons land bezoeken, is de organisatie in staat om de leden de grootst mogelijke service te verlenen tegen een normale provisie. Ook niet- leden der vereniging kunnen van haar diensten profiteren, maar zij betalen daarvoor een iets hoge re vergoeding. Men kan er van verzekerd zijn, dat getracht wordt om voor de opdrachtgevers de hoogst mogelijke prijs te behalen en door het goed georiënteerd zijn van het personeel slaagt de ver eniging hier practisch altijd in. Moet de „Zecova" vee aankopen, dan zal zij ook dit natuurlijk zo voor delig mogelijk proberen te doen. Steeds stelt de organisatie bij het uitvoeren van de verstrekte op drachten het belang van de veehouders voorop. Met een gerust hart kunt U haar dus inschakelen en bedenk daarbij, dat van welke deur U daarbij ook gebruik wenst te makenhij staat voor U open. t L. C. C.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4