VOOR LEDEN-FRUITTELERS IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA. KRING OOST EN MIDDEN-BRABANT AFDELING WOUW. BRIEVEN UIT CANADA. iets sterker voorkwam. Zo vinden we de cijfers van ongeveer 2 tot bijna 13 gram NaCl per liter. Wel opvallend, is, dat in dit gebied via de Mark het zoute water zeer ver opgedrongen is. Zo werd ongeveer bij het punt waar de Rode Vaart in de Mark uitkóiht een zoutcijfer gevonden van ruim 16 gram NaCl per liter. Het inundatiewater in 1944 in dit gebied had slechts een zoutgehalte van 5 k 6 gram NaCl per liter. e. De polders liggende onder de gemeente Klundert en Zevenbergen ten Westen van de Rode Vaart. In de grote polder van Klundert werden bij de eerste monsterneming gehalten gevonden van gemiddeld 17.5 gram NaCl per liter. In de andere polders was het zoutgehalte 9 a 10 gram per liter. Voor beiden geldt, dat deze nu intussen zijn gedaald tot 8 9 gram NaCl per liter f. De polders liggende onder de gemeente Ze venbergen en Hoge en Lage Zwaluwe ten Oosten van de Rode Vaart. Bij de eerste monsterneming werden hier cijfers gevonden van 8 k 9 gram NaCl per liter, welke nu teruggelopen zijn tot gemiddeld 7 gram, waarbij opgemerkt dient te worden, dat de variatie sterk toegenomen is. Ook het water rond Wagenberg en in de Grote Zonzeelsepolder heeft het bovenge noemde gehalte. 2. Circa 20.000 ha waar de zoutgehalten zodanig zijn, dat volgens de eerste indruk de schade aan de grond mee zal vallen. Dit gebied omvat: a. de Langstraat; b. de Biesbosch; c. het Westelijk gedeelte van het Land van Heusden en Altena. De zoutgehalten zijn hier gemiddeld 2 gram NaCl per liter, hoewel er ook nog enkele zijn van 3, 5 en 6 gram NaCl per liter. In het elgemeen zien we dus, dat het water van de Wes ter-Schelde (gebied a) veel minder zout is, dan uit de Ooster-Schelde en het water dat via het Volkerak is binnengekomen (gebied b, c, d, e, f). Hoewel de genoemde cijfers ons geen definitieve uitslag kunnen geven over de verzilting van de grond, kunnen ze ons toch wel bij benadering ver tellen wat wij 'kunnen verwachten. Zoals U begre pen zult hebben, is het vooruitzicht niet erg roos kleurig te noemen. Als we zien dat het zoutgehalte gemiddeld 3 maal en in vele gevallen 4 maal zo hoog is dan bij de inundaties in 1944, terwijl toen reeds vele moeilijkheden wat betreft het structuur herstel optraden, kunnen we bij deze overstromin gen onherroepelijk een sterk verzilte grond ver wachten. In welke mate deze verzilting heeft plaats ge vonden, zal pas blijken wanneer wij kunnen be schikken over de uitkomsten van het grondonder zoek. Reeds werden in verschillende droog gekomen polders oriënteringsmonsters genomen. Hiermede willen wij een globaal inzicht krijgen in de verzil ting. Ook in gebied 2 (waar dus vrij lage zout gehalten gevonden worden, zullen op verschillende plaatsen oriënteringsmonsters worden genomen. Wanneer uit deze uitslagen blijkt, dat wel dege lijk met verzilting rekening moet worden gehou den, zulen alle percelen stuk voor stuk bemonsterd worden. De uitslagen van deze z.g. perceelsbemon stering vormen de basis voor het bouwplan. Aan de hand hiervan zullen dan ook alle landbouwers advies over de te verbouwen gewassen ontvangen. Reeds nu kunnen we er echter met klem op wij zen, om de ,,droog"-gevallen percelen met rust te laten. Door teveel in de grond te werken kan men dikwijls de structuur voor jaren bederven. Stelt U in voorkomende gevallen in verbinding met de asssitenten van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst. Onze dienst zal alles proberen om U bij het herstelen van de rampzalige gevolgen van deze overstromingen zovee mogelijk behulpzaam te zijn. De Rijkslandbouwconsulent te Zevenbergen. Door de kring Geldermalsen van de N.F.O. wor den aan haar leden i.v.m. de ziektebestrijding waar- schuwingskaarten toegezonden. Deze waarschuwingsdienst is opgesteld in nauwe samenwerking met de Rijkstuinbouwvoorlichtings- dienst en de Plantenziektenkundigedienst. Zij die hiervan als lid der N. B. M. L. gebruik willen ma ken, dienen zich hiervoor zo spoedig mogelijk op te geven aan het secretariaat der N. B. M. L., Sta tionslaan 4, te Zevenbergen. Er kan dan voor wor den gezorgd, dat ook aan hen regelmatig deze waarschuwingskaarten worden toegezonden. De Kring Oost- en Midden-Brabant vergaderde op 17 Febr. j.l. in „De Korenbeurs" te Eindhoven, onder voorzitterschap van de heer De Zeeuw, die in zijn openingswoord de grote ramp met zijn vele slachtoffers, die ons land op 1 Febr. j.l. trof, her dacht, hetgeen door de vergadering staande werd aangehoord. Op de op 19 Februari j.l. gehouden vergadering van de Afdeling Wouw, hield de heer P. M. Sneep een causerie over landbouwcoöperatie in Amerika. Na afloop hiervan werden verschillende hierop be trekking hebbende films vertoond. Bij de bestuursverkiezing werden gekozen, dan wel herkozen, de heren J. P. Dekkers, G. van Agt- maal, A. Dekkers, Petr. Eist en P. van Loon. Laatstgenoemde zal het secretariaat op zich nemen. JKwedeal enn...A emfwij cmfwij shrdi shrdr Daarna sprak hij een hartelijk welkomstwoord tot Ir Krugers en verder tot alle aanwezigen. Bericht van verhindering was ingekomen van het Hoofdbestuur der N. B. M. L. en de rentmeester van het Landgoed „De Utrecht" te Esbeek. De notulen van de vergadering van 13 Nov. 1952 werden goedgekeurd. De voorzitter bracht de dank over van het Hoofd bestuur voor de hulp door de leden van onze kring geboden bij de watersnood. Op de correspondentie met „De Kempen" over het prijsverschil in uitbetaling der melk, heeft een bespreking met het Bestuur plaats gehad en deelde men mede dat de lagere uitbetaling een gevolg was van de zeer grote investeringen. Ir Krugers begon hierna zijn causerie met de mededeling, dat hij het zeer op prijs stelde eens voor onze kring te mogen spreken. Spreker ging vervolgens breedvoerig in op de taak van de Cul tuur Technische Dienst, speciaal werden de z.g. BI werken onder de loupe genomen, die zeer zeker het aantrekkelijkst zijn voor een boer met eigen werkkrachten. In het Oosten van Brabant bevinden zich nog vele zandgronden met een oerlaag. Voor deze gron den kan ook subsidie voor herontginning aange vraagd worden, zo mogelijk in gezamenlijk verband via de Afd., ook. al is de ligging verspreid. Nadat spreker nog op de vragen gesteld door de heren Verhagen, Van Tuijl, De Bie, Vos, Soethout en de voorzitter bevredigend had geantwoord werd deze zeer leerzame causerie besloten met een dank baar applaus van de vergadering en was het dank woord van de voorzitter aan Ir Krugers, zeker op zijn plaats. In de namiddagvergadering die om twee uur aan-, ving werd welkom geheten als spreker de lieer Van den Heuvel, Hoofdassistent van de Rijksland bouwconsulent Ir Crijns, die een zeer leerzame lezing hield over het bouwplan 1953. Aan de hand van grote platen werd een duide lijk beeld gegeven, welke mogelijkheden bestaan voor een gemengd bedrijf voor de winning van vee] en goed ruw-veevoeder, om zodoende het aankopen van duur krachtvoer, vooral voor het rundvee, zo veel mogelijk te beperken en de productie der die ren zo hoog mogelijk op te voeren met het eigen verbouwde voeder. Steller dezes moest helaas de vergadering voor tijdig verlaten, doch twijfelt geen ogenblik, dat ook deze spreker een hartelijk dankwoord van de voor zitter in ontvangst heeft mogen nemen. Al met al een zeer leerzame dag voor de kring. R. R. Strathroy, Februari 6253. Waarde Vrienden, Zoals elke Nederlander heeft ook ons Zondagmor gen 1 Februari 1953 de radio doen opschrikken, toen wij het bericht hoorden dat een ontzettende orkaan via Engeland en de Noordzee ons kleine landje aanviel, dijken brak en de vruchtbare pol ders onder water deed lopen. Veel mensen in nood en velen verdronken. Ook België en Neder land werden zwaar getroffen volgens de nieuws- berichten. Dan voel je toch, al zijn wij al 4% jaar uit Neder land, dat je Moederland en je éigen bevolking in nood zit. De tranen rolden ons over de wangen toen wij 's Maandagsmorgens het ontstellende nieuws in The Londen Free Press lazen. Het nieuwsblad meldde reeds 467 doden geborgen in Nederland, duizenden in doodsgevaar, Walcheren onder water, bij Callantsoog de dijk doorgebroken, Texel, Zuid-Holland en op nog verschillende plaat sen meer dijken bezweken, ongeveer één zesde van Nederland loopt onder water. Wat was dat een verschrikkelijk bericht om dat van je Vaderland te vernemen, terwijl wij hier zo rustig aan tafel zaten en van een mooi zacht wintertje zaten te genieten. Maar hier denken we aan wat we in de Bijbel lezen: „De dag des oordeels komt onverwachts, als een dief in de nacht". Zo werden rustige mensen van bedreigde streken in de morgen om 4 uur opgeschrikt, toen de klokken hun noodalarm deden horen. Wij kun nen ons voorstellen wat dat voor een noodtoestand moet zijn voor mensen die in de polders leven en niet weten waarheen te vluchten, terwijl het water met een geweldige kracht de polders in gutst. Ouders met gezinnen van klein tot groot willen er niet één van achter laten. Moeders zien hun man met één of meer zoons verdrinken, want die probeerden nog vee te redden, maar het was te laat. Ze zagen zelf de rest van hun familie nooit meer, want de golven overrompelden hen. Het waren schrikaanjagende berichten. Wij hoorden dat duizenden mensen met kinderen, zelfs baby's, vier dagen en vier nachten op bedreigde dijken, daken en zelfs in bomen vertoefden, zonder voedsel en met de angst om elk ogenblik meegesleurd te worden door de woeste golven, die vergezeld kwa men met grote sneeuwbuien. Dat moet wat zijn ais men zo met de dood voor ogen zit te wachten op hulp die vier dagen weg blijft. Het dodencijfer werd met het uur hoger volgens de radio. De burgemeesters van Bruinisse en Oude Tonge vragen dringend hulp voor hun inwo ners. Dan weer Oosterland en Nieuwerkerk. Strijen en 's-Gravendeel enz., wij hoorden die alarm- berichten ook hier over de Canadese zenders. Het is haast niet te geloven, dat die eeuwenoude dijken nu zo konden bezwijken voor de zee, terwijl ze al zoveel stormen hebben weerstaan. Maar hier zien wij weer de onmaqht van de mens, hij is maar als een grassprietje voor de maaimachine, wanneer God Zijn Almacht toont aan het mensdom. Maar terwijl Hij zijn ptorm voortjaagt, wekt Hij al andere harten op om te hulp te komen. Want elk land op de wereld bood direct zijn hulp aan en ik kan dan ook roemen over onze nieuwe country. Hier was onmiddellijk alles in de weer voor hulp aan de getroffen gebieden. Ik behoef daar verder geen uitleg van te geven, want dat hebben jullie zelf wel aan de lijve ondervonden en zult dat nog wel onder vinden. Canada ligt behoorlijk ver van Holland, maar het leeft toch met Nederland mee, als twee zusters! Wij als Hollandse emigranten moeten dan ook eerlijk bekennen, dat onze harten week worden, wanneer wij steeds door de radio horen en in de couranten lezen: „Die club schenkt 2250 dollar; die club schenkt 1500 dollar; die firma heeft een vliegtuig met buitenboordmotor weggestuurd om de hulp aan de drenkelingen te versnellen; de regering stelt een millioen dollar beschikbaar voor hulp, schepen met tarwe en ander voedsel liggen gereed ter verzending, collecteren is reeds in volle gang in steden en dorpen, geld kleren, bedden enz., alles is welkom. En daar staan wij als hoegenaamd hulpeloze emigranten tussen in. Wij doen ook wel terdege mee en geven wat wij kunnen, maar ik geloof toch wel, dat wij be schaamd uit zouden komen als alles niet bij elkaar verzameld werd, want nu doen de Canadezen met ons alles te zamen. Gisterenavond zaten wij met 6 Hollanders bij elkaar in het dorp over de steun aan Nederland te praten, maar wat zei de eerste: „Het is erg voor de getroffenen, maar de Neder landse regering heeft ons eigenlijk ook maar be rooid weggestuurd." De ander zei: „Ik heb in Holland ook wel eens slagen gehad, maar mij heeft nooit iemand geholpen". De derde zei: „Als we wat geven voor die arme getroffenen is het heel mooi, maar als zij het dan ook maar krijgen, want er is in Holland sinds de oorlog en na de oorlog ook nog al eens gecollecteerd, maar waar bleef het? Die het werkelijk moesten hebben kregen het niet en iedereen die kans zag, stal er wat van weg. Met de laatste van de drie verslagen ben ik het wel enigszins eens. Maar ik geloof wel, dat het de beste weg is via het „Roode Kruis". En dan zullen wij maar ho pen, dat het wel op de juiste plaats terecht komt. Maar verder zei ik, dat het beste zou zijn als één van ons en één van de Geref. Gemeente met de Burgemeester ging praten over onze plannen. Dat is dan ook gedaan en we zullen dus doen wat we kunnen om het getroffen Moederland te helpen. Maar nu heb ik tot heden nog niets geschreven over mijn beloofde program „Voor de plattelands vrouw". Door deze samenloop van rampen heb ik ook opgevangen door de radio, dat de Canadese regering nu voor de geëvacueerden in Holland een aanbod heeft gedaan voor emigratie. In geval er bij zijn die nu naar Canada willen emigreren, wil de Canadese regering de nodige reiskosten aan hen lenen en verder zoveel mogelijk helpen. Nu wil ik vrouwen, die willen emigreren, hier bij enigszins inlichten wat zij het beste mee kun nen brengen, indien zij de mogelijkheid hebben het te doen. Kleren zijn hier niet zo goed als in Holland en toch duur, schoenen idem. Singernaaimachine is goed; hier zijn de Singernaaimachines ook. Maar leer vooral de kennis van kleren repareren en des noods nieuwe maken, want dat doet de Canadese vrouw niet of heel weinig. Sokken breien en stop pen doen ze hier ook niet. Dus als je er belang bij hebt, breng goede sajet, wol, breipennen en stop naalden mee, die zijn beter daar als hier. Voor de weck hebben ze hier ook weer een andere methode als in Holland. Ze gebruiken meer het modelfles als een jampot met schroefsluiting en een rubber- ring er tussen. Maar voor vlees en spek zijn de Hollandse flessen gemakkelijker. Eetservies is hier ook weer anders als in Holland en de Canadees heeft dan ook weer een heel andere samenstelling van recepten, voor de maaltijden als in Holland. Hollandse kachels zijn hier ook niet doelmatig,' alleen zo'n torenkachel in een flinke maat zou hier nog wel dienst kunnen doen voor verwarming, maar die soort kachels kun je hier ook voor 10 tot 25 dollar kopen. Wat meubels betreft, hier wil ik niet veel over zeggen, want mijn vrouw is nog steeds gek met haar Hollandse meubels en als ik dan wel eens zeg: Ik wou dat ik al die spullen in Holland had gelaten", dan zegt zij: „Jij weet niet wat mooie meubels zijn". Daarbij wil een Hol landse vrouw ook wel een iets Hollands in huis hebben, waar ze tegen aan kijkt. Electrische motors uit Nederland en stofzuigers, strijkijzers en dergelijke apparaten zijn hier in On tario zonder enige moeite te gebruiken. Dat is nu pas zo gekomen, want toen wij het eerste jaar bij Ottawa en Picton woonden hadden wij ook geen moeite, maar toen wij in 1949 hier in Zuid-West Ontario kwamen, was het eerste onze radio kapot. Maar in 1950 zijn ze begonnen met geheel Ontario op dezelfde cycle te maken. Hier is nu overal 60 cycle en in Holland zal het 50 cycle zijn, en Jdat geeft voor de radio en motoren niets, het werkt goed van 50 op 60, maar niet van 60 op 50. Het nuttigste voor een vrouw, die emigreert,: is nog, dat zij al zo vast wat Engels leert. Voor een man geldt dit ook wel, maar een vrouw met een gezin komt hier niet zoveel met Canadezen in con tact om het van hen te leren. Mocht het soms zijn, dat er nog liefhebbers zijn met emigratieplannen, die vragen willen stellen, ik ben ten allen tijde bereid aan hen zoveel ik kan inlichtingen te verstrekken. Hartelijke groeten van je vriend, A. KUIJSTEN. (Deze brief, welke op 14 Februari j.l. werd ont vangen kon wegens gebrek aan plaatsruimte eerst thar.s worden geplaatst,)

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8