MARKTBERICHTEN GEBRs. DE JONGH LUCERNE „Triomphe du Nord" TUINBOUW EIWITRIJK RUNDVEEMEEL D GOES import Selecliebedrijf export van Groenten- en Landbouwzaden GRONDONDERZOEK OP ZOUTGEHALTE. KORT VERSLAG van de vergadering- van de Tuinbouwcom- missie der Z. L. M., gehouden op Maandag 23 Februari 1953. o Opening. In zijn openingswoord herdenkt de Voorzitter, de heer P. J. J. Dekker, allereerst hen, die hun leven lieten in de watersnoodramp, daarbij de hoop uit sprekend dat de nabestaanden de kracht en levens moed mogen ontvangen om aan het herstel van de ramp mede te werken, evenals de vele gedupeerden die ernstige materiële verliezen hebben geleden. Na de aanwezigen welkom te hebben geheten acht spreker het in deze omstandigheden van groot belang uitvoerig stil te staan bij de maatregelen, welke voor de getroffen gebieden genomen dienen te worden. In dit verband verheugt het spreker zeer de Rijkstuinbouwconsulent Ir. W. van Soest welkom te kunnen heten, die bij het herstel van de getroffen gebieden zo'n belangrijke taak heeft. Gevolgen van de ramp. In het ambtsgebied van de Rijkstuinbouwconsu lent, t.w. Zeeland en West Noord-Brabant, zijn 1400 ha boomgaard onder water geraakt, waarvan op dit moment nog niet te zeggen valt welk percen tage als verloren moet worden beschouwd. Gezien de ervaringen van de vorige inundaties mag men hierover geen optimistische verwachtingen hebben. Te treffen maatregelen. Het rooien van de overstroomde boomgaarden kan voorlopig nog niet ter hand worden genomen, aangezien deze eerst geregistreerd moeten worden. Over de kwestie welke maatregelen getroffen dienen te worden zodra de boomgaarden droogval len, wordt uitvoerig gediscusieerd. Het moeilijke punt is echter vast te stellen in welke gevallen de drooggekomen boomgaarden dood zullen gaan. Door de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst zal in dezen echter via publicaties tijdig en regelmatig voorlichting gegeven worden. Schadevergoedingregeling. Omtrent de afwikkelijing van de schade wordt geconcludeerd, dat vooral rekening moet worden gehouden met het feit, dat een groot aantal zeer kapitaals-intensieve, moderne boomgaarden verlo ren zijn gegaan. De oude normen van 1945 mogen in deze gevallen zeker niet als maatstaf genomen worden. Verder worden de fiscale consequenties e.d. besproken. Vooral voor de gedupeerde fruit telers zal bijzondere aandacht aan een overbrug gingsregeling besteed moeten worden. Intussen is er op initiatief van de N.F.O. een commissie ingesteld, die tot taak heeft op korte termijn na te gaan, welke vergoedingsregelingen er getroffen moeten worden. Namens de Z. L. M. heeft in deze commissie zit ting genomen de heer J. Kakebeeke te Wolfaarts- dijk. Besloten wordt aan de Stichting voor de Land bouw te adviseren ook voor de groenteteeltsector een dergelijke commissie in te stellen, waarin dan namens de Z.L.M. zitting zal hebben de heer D. Dormaar te St. Annaland. Verder wordt besloten er bij de bevoegde instan ties op aan te dringen, dat voor de vaststelling van de schade in de groente- en fruitsector deskundige tuinbouwmensen worden ingeschakeld. Afzet van de voorraad, oogst 1952. In verband met de watersnood is de afzet van de voorraden fruit in Zeeland zeer bemoeilijkt. De verbindingen met de rest van Nederland zijn n.l. ernstig verstoord, waardoor de vervoerskosten zijn gestegen. In verband hiermede heeft de Provinciale Commissie van Veilingen in Zeeland er bij het C.B. op aangedrongen een toeslagregeling op het ver voer te treffen, hetgeen is toegestaan. Met ingang van Dinsdag 24* Februari j.l. wordt nu tot nader order door het Centraal Bureau van Veilingen in Den Haag een toeslagregeling getrof fen op het vervoer van het fruit uit Zeeland naar Rotterdam en Roosendaal. Het fruit, dat voor deze toeslagregeling in aan merking komt, moet door de handel op de veilingen te Middelburg, Goes, Kapelle-Biezelinge of Krab- bendijke zijn gekocht. Het fruit wordt vanaf de veilingen voor rekening van de koper vervoerd naar Rotterdam. De toeslag op dit vervoer, mits het per schip plaats heeft, kan dan maximaal 1 cent per kilo bedragen. Het fruit wordt vanaf de veiling voor rekening van de koper vervoerd naar Roosendaal. Indien het bestemd is voor het binnenland, voor Duitsland of voor export per wagon naar Frankrijk, kan de toeslag op het vervoer naar Roosendaal maximaal 2 cent per kilo bedragen. Geen toeslag op het vervoer wordt verleend voor fruit, dat rechtstreeks per auto voor België of Frankrijk wordt verladen. Betaling van de toeslag geschiedt na inzage van de documenten door de veilingen. Tuinbouwonderwijs. Medegedeeld kan worden, dat zo spoedig moge lijk tot de bouw van een nieuwe Lagere Tuinbouw school der Z. L. M. te Kapelle zal worden over gegaan. Benoemingen. In verband met het bedanken van de heer Joh. Warners als vertegenwoordiger der Z. L. M. in de Sectie Groenteteelt van de Stichting voor de Land bouw, wordt besloten de heer A. de Pagter te Rit- them als zodanig te benoemen. Tevens wordt de heer De Pagter aangewezen als vertegenwoordiger der Z. L. M. in het Bestuur van de op te richten Stichting Proeftuin Groenteteelt in Zeeland. Uitvoering W. en W. wet. Zeer teleurstellend wordt het geacht, dat gehuw de vrouwen en meisjes ook onder de W. en W.- regeling kunnen vallen. Medegedeeld kan worden, dat aan deze kwestie reeds tenvolle aandacht wordt besteed. Tenslotte wordt besloten op korte termijn weer te vergaderen in verband met schaderegeling voor de gedupeerden enz. Met ingang van 23 Febr. 1953 is het aan de fa brikanten van mengvoeders toegestaan een eiwit rijk rundveevoeder „D" in de handel te brengen, dat minimaal 30 en maximaal 35 ruw eiwit moet bevatten. Dit betekent, dat dit voeder tenminste 5 eiwit meer bevat dan het eiwitrijkste rund- veemeel („C"), dat tot dusverre verkrijgbaar was. Op de bedrijven, waar de melkveevoeding vooral steunt op voederbieten en stro, en waar weinig kuilvoer en hooi beschikbaar zijn, zal dit nieuwe rundveemeel/koek kunnen bijdragen tot een meer rationele voeding. Op de bedrijven echter, waar reeds voldoende eiwit in het rantsoen voorkomt, heeft het gebruik van dit eiwitrijke krachtvoer geen zin. Gaarne geven we de belangstellenden in over weging aan het Prov. Veevoederbureau, Londense Kaai 27, Middelburg, of aan de assistent van de Landbouwvoorlichtingsdienst, te vragen welke soort rundveemeel en hoeveel het best gebruikt kan worden. Bij het verzoek om advies dient men de dag-melkproductie der koeien, alsmede de hoe veelheden en soort voedermiddelen van het dag rantsoen op te geven. C. DEN ENGELSEN, Hoofd-Ass. Rijksveeteeltconsulentschap. ALEGEMEEN OVERZICHT. Met ingang van Maandag 23 Februari, is de aan voer ter markt van runderen alleen toegestaan, in dien het vervoer vergezeld gaat van een geldig bewijs van de gezondheidsdienst voor dieren, waaruit blijkt dat de runderen uit een tegen mond- en klauwzeer geënt bedrijf afkomstig zijn en minstens 14 dagen te voren en hoogstens 6 maanden geleden zijn geënt. Alle aanvoer die niet voldoet aan deze voorwaarden kan niet worden toegestaan. De tarwemarkt ondervindt geen# invloed van prijs verlagingen der voergranen en van opheffing der veevoederdistributie, daar voor dit artikel een ge sloten graanregeling werd gemaakt; de aanvoeren, die niet groot zijn, worden vlot tegen de z.g. staffel- prijs opgenomen. Het mag bekend verondersteld wor den, dat door de meelfabrieken ver beneden de prijs die zij betalen kunnen volgens het calculatieschema der overheid aankopen. De meelfabrieken kopen regelmatig ca. 0,60 beneden deze calculatieprijs. De roggemarkt was aan het begin der week vast ge stemd, doordat er verschillende exportcontracten met België werden afgesloten. Toen de Belgische kopers aan het eind der week begonnen te aarzelen en de Belgische markt voor dit ogenblik verzadigd raakte, kon de binnenlandse prijs zich niet handhaven. Zomergerst ligt nog steeds verlaten in de markt, doordat de mengvoederfabrikanten slechts kleine voorraden aanhouden. Bovendien heeft de prijsver laging ook op de gerstprijs invloed uitgeoefend. Hoewel de haver aan het begin der week vaster gestemd was, bleek dat ook dit artikel zich na de aankondiging van de prijsverlaging niet kon hand haven. Deze markt wordt nog steeds beheerst door de speculanten, die laten en bieden. De consumptie- vraag is klein, hoewel de importhaver per 1 Maart ƒ25,75 boordvrij gestort Rotterdam/Amsterdam gaat kosten. Er blijkt nog steeds een overschot aan in landse haver te zijn, dat op deze markt drukt. De binnenlandse graanmarkt onderging een sterke invloed door het verlagen der prijzen der import- granen en sloot aan het einde van de week van 16 tot 21 Febr. met een flauwe stemming. GRAANBEURS ROTTERDAM. Op de graanbeurs te Rotterdam noteerde tarwe zonder vochtconditie tot 27,30 per 100 kilo franco fabriek. De handel in voedergranen was zeer kalm. Zomergerst was moeilijk te plaatsen en noteerde 29 tot ƒ30. Voor wintergerst werd 27,25 tot 28 be taald. De handel in geschoonde mals was flauw en de prijzen hiervoor varieerden van 30,50 tot 32 per 100 kilo franco Rotterdam. FRUIT AFZET (18—24 Februari). Er bleef deze week nog een flinke appelaanvoer. Door de betere prijzen voor de Jonathan werden ook heel wat goede partijen verkocht. De prijzen van de Jonathan liepen flink op in verband met toenemende vraag uit Duitsland. Goudreinetten was nog steeds terughoudend. Met ingang van Woensdag werd een nieuwe rege- voor beter hergroei ic meer drogestof-opbrengst hoger eitwitgehalte uitstekende wintervastheid voordeliger prijs gunstiger bedrijfsresultaten Naar ons werd medegedeeld wordt de perceels bemonstering van de droogvallende polders met voortvarendheid voortgezet. De landbouwvoor- lichtingdienst kwam hiermede gereed in de Zuid- Watering, de Oost-Watering, de Vrouwenpolder en de Kattepolder op Walcheren. Op Noord-Beveland werd de bemonstering voltooid in de Onrustpolder, de Geersdijkplder, de Willemspolder en de Stads- polder. In Oost Zuid-Beveland vond zij plaats in de Emmanuelpolder en de Völkerpolder. De bemonstering van het gebied rondom Wol- phaartsdijk en een achttal meerendeels kleine pol ders op Tholen is in volle gang. Over de cijfers valt nog niet veel te melden. De verwachtingen zijn echter niet optimistisch. Men wachte het advies van de Rijkslandbouwvoorlich- tingsdienst af. ling van kracht voor export van appels naar Duits land. Goudreinetten mag enkel van 70 mm en op daarheen geëxporteerd worden. Voor Jonathan en Delicious is de sortering ongewijzigd volgens het boekje. De minimum aankoopprijs van appels voor Duitsland is ƒ22,50 per 100 kg. Enkele prijzen: Goudreinette: A. 25—26, B/C 15—16, I. 12—23, II. 5—6; K. 9—14; F. 4—9. Jonathan: A.-verp. 3943; A. 41; B/C 3739; I. 2840; II. 11—12; K. 18—28; F. 4—17. Delicious A-verp. 52—56; A. 43—44; B/C 39—40; I. 28—38; K. 20—32; F. 9—14. Brab. Bellefleur: A. 16; B/C 10—11; I. 9—13; II. 3; K. 4—7; F. 3—5. Gieser Wildeman: I. 15—24; II. 5—7; K. 10—18; F. 7—9. Saint Remy: I. 7—10; II. 5—6; K. 8—9; F. 3—5. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Op de aardappelbeurs te Rotterdam golden de prij zen, die bij de prijsverordening zijn voorgeschreven. EIERVEILING GOES (24 Febr.). De prijs der eieren voor de verzamelaars is voor deze week vastgesteld op 2,15 per kg. Voor tweede soort eieren wordt 2 cent per stuk minder uitbetaald. VEEMARKT ROTTERDAM. Op de veemarkt te Rotterdam werden Maandag 671 vette koeien en ossen en 917 varkens aangevoerd. De handel in vette koeien en ossen, waarvan de aan voer korter was dan de vorige week, was goed. De prijzen waren iets hoger en varieerden naar gelang van de kwaliteit der dieren van ƒ2,10 tot ƒ2,94 per kilo geslacht gewicht. De aanvoer van varkens was groot en de handel in deze dieren was slechts tame lijk. De prijzen waren lager en varieerden van 1,80 tot ƒ1,84 per kilo levend gewicht. VEEMARKT 's HERTOGENBOSCH. Op de markt van Woensdag werden aangevoerd 5809 stuks vee, zijnde: 2373 runderen, 166 vette kal veren, 1288 nuchtere kalveren, 59 drachtige zeugen, 364 slachtzeugen, 181 lopers, 1213 biggen, 129 scha pen en 36 geiten. De prijzen waren als volgt: Melk- en kalfkoeien van 8501200Guiste koeien 575ƒ800; Kalfvaarzen ƒ800ƒ1075; Klam- vaarzen ƒ690790; Guiste vaarzen ƒ600675; Pinken 375475Graskalveren 225300Fok- kalveren 95150; Nuchtere slachtkalveren 32 ƒ47; zware soorten ƒ55ƒ70; Lopers ƒ66—ƒ80; Biggen ƒ4055; Drachtige zeugen 250ƒ330; Oude schapen ƒ60—ƒ75; Vette schapen ƒ85ƒ95. Aanvoer van slachtvee: 976 stuks. Prijzen: Extra kwaliteiten ƒ2,95ƒ3; le kw. ƒ2,70ƒ2,85; 2e kw. 2,452,55, 3e kw. 2,202,30, vette stieren 2,502,55, worstkoeien 22,10, alles per kg geslacht gewicht. Vette kalveren lichte van 1,85ƒ2,15; idem zware ƒ2,25ƒ2,70; Nuchtere slachtkalveren ƒ0,95ƒ1,05; zware soorten ƒ1,15ƒ1,40; Slachtzeugen ƒ1,45 ƒ1,53, met 4 kg tarra, prima boven notering; alles per kg lev. gewicht.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 6