DE BOERENJEUGD DE RAMP EN DE L.J.G. ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Uit de Kringen en Afdelingen MATTHEUS NIJSSE. DE STORM WOEDDE OVER ONS LAND L. J. G. AFDELING OOST ZUID-BEVELAND. KRING W. ZEEUWS-VLAANDEREN DER Z. L. M. KRING WALCHEREN DER Z. L. M. KRING AXEL DER Z. L. M. Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrik se, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier, Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. Door de watersnoodramp van 1 Februari werd uit onze kring weggerukt, Als trouw lid der L. J. G. zal hij steeds in onze herinnering blijven. De Here trooste deze zo zwaar getroffen familie. L. J. G. Afd. Oost Zuid-Beveland. Ons winterprogramma, wat nog in volle gang was, werd wel op een zeer drastische wijze verstoord door een natuurkracht, welke ons allen met ontroering, verschrikking en soms met wanhoop, maar wel in alle geval met stomheid geslagen heeft. Alleen zij, die dit persoonlijk mee gemaakt hebben, zullen deze ramp zalige Februaridagen in hun volle omvang kunnen omvatten. Zij, die de hitte van de afgelopen oorlog van dichtbij hebben meegemaakt, zullen zich enigszins een denkbeeld kunnen vormen van de ellende, welke zich zo onverwachts en zo ingrijpend over velen van ons heeft gestort. En dan nog zal het velen vergaan zijn zoals dat met mij het geval was, dat ze met een bang voorgevoel infor meerden naar de vrienden en kennis sen in het noodgebied, naar de wel- Machteloos stonden de dijken tegen over het opgezweepte water. En hoe wreed waren de gevolgen. Nog steeds na 3 weken valt de gehele omvang van de ramp niet te overzien. Ver leden week stond er een officieel be richt in de Boerenjeugd van een onzer vrienden, die in het water is omge komen. Bang vragen wij ons af, hoeveel meer het er zullen zijn. Over velen leven we nog in onzekerheid. Hoop? Neen dat hebben wij niet meer op hen, die wij nog niet terug moch ten zien. Ja, onze akkers staan onder water, maar hierover klaagt men niet. Deze komen weer wel droog, ook al zullen de bomen hier dit voorjaar hun som bere aanblik blijven houden, en over grote oppervlakten het water nog lange tijd zal blijven heersen. Doch voor hen die omkwamen, hiertegenover staan wij machteloos. Onze gedachten gaan dan vooral uit naar de nabestaanden. Helpen kun nen wij hen niet, hoe graag wij het ook zouden willen. Onze troostwoor den klinken zo onwerkelijk. Mogen zij zelf de kracht hebben, deze smart te dragen, want ook zij zullen verder moeten leven. Ja, zo is het ook met onze L. J. G. Gelukkig zijn verschillende afdelingen gespaard gebleven. Zij kunnen en moeten ook gewoon verder gaan met hun werk. Het provinciaal werk «al natuurlijk moeilijker worden, maar toch zullen we proberen dit ook zo veel mogelijk in stand te houden, zo dat later de afdelingen, die nu uiteen zijn gerukt, straks weer op ons kun nen rekenen. Ook kunnen wij contact blijven onderhouden met hen die tijdelijk in andere provincies zijn ondergebracht. Stuur daarom ook zo gauw mogelijk Uw adreswijziging naar het Land- bouwhuis in Goes. U krijgt dan ook de krant doorgestuurd. Verdere richtlijnen kan ik U nog stand van henzelf en hun have en goed. En pas nadat een algemeen overzicht verkregen was, konden we weer woorden vinden om persoonlijk contact met de leden te zoeken, welke verdreven zijn van hun vertrouwde omgeving en nu in vele gevallen af hankelijk zijn van het solidariteits gevoel van anderen. Telkens waren we weer blij, wanneer we hoorden dat velen van onze mede-leden, alhoewel zwaar getroffen, toch in veiligheid waren. Helaas is het voor één van onze Thoolse vrieden en een van onze Zuid-Bevelandse vrienden niet zo mogen zijn. De onderlinge band was juist weer verstevigd door de gemeenschappe lijke dagen in Axel en de voorberei ding voor het toneelconcours waren in volle gang. Maar ineens werd dit alles op de achtergrond geschoven, tijdelijk echter maar, want het leven gaat verder, ja, het moet verder gaan. Er moeten nieuwe plannen gemaakt worden en wat deze plannen in pro vinciaal verband betreft, zullen deze afgestemd behoren te zijn op de hui dige situatie, speciaal op de getroffen gebieden. En daar de L. J. G. geen stands organisatie is, welke zich direct met de zakelijke belangen van ons bestaan pleegt te bemoeien, zullen wij ons meer op geestelijk terrein behoren te bewegen. Juist de morele steun voor hen welke hun vereniging en door middel van hun vereniging hen zelf tot een zekere status hebben opge werkt, zullen in de eerste plaats onze speciale aandacht toekomen. Daarom verheugt het mij, dat reeds in verschillende streken be raamd wordt op welke wijze de hel pende hand geboden kan worden en juist in een moeilijke tijd als deze zal niet geven. A.s. Zaterdag komt het Hoofdbestuur bijeen, zodat we alles dan eens rustig kunnen overzien en weer nieuwe plannen maken! AD. DOELEMAN. de L. J. G. haar bestaansrecht moeten en kunnen bewijzen. Veel werd reeds gedaan voor de eerste hulpverlening in eigen' gebied, maar dit mag niet als voldoende ge acht worden. Een eerste vereiste is, dat de leden uit de niet-getroffen ge bieden zich, zodra de noodgebieden ontsloten zijn, zich persoonlijk gaan overtuigen van de werkelijkheid, om zich te oriënteren, beter dan per radio, krant of film, in welke omstan digheden onze mede-leden leven, en dat dit niet beperkt mag blijven tot de betrokken gebieden, maar dat dit ons allen betreft. Pas dan zal het be grip van het gemeenschappelijk be lang een gevoelskwestie worden, waarbij bewust tot daden overgegaan kan worden. Veel moet gedaan worden, en wan neer de wil daartoe aanwezig is, kan ook veel gedaan worden. Tot de getroffen leden zou ik wil len zeggen, moge het jullie gegeven zijn om die morele kracht op te bren gen om op te bouwen hetgeen ver loren gegaan is. En daarop aansluitend tot de niet- getroffen leden: Toont door jullie daden dat een van de doelstellingen der L. J. G., n.l. het bevorderen der naastenliefde geen loze uitdrukking is, maar door daden iets tot jullie zegt, opdat ook nu in deze tijd be waarheid wordt: Voor God, Oranje en Vaderland. M. C. RISSEEUW. In verband met de evacuatie wor den alle leden van de Afdeling Krui- ningen verzocht hun nieuw adres op te geven aan de Secretaris A. J. LOKERSE, Kleinenhoek No. 9, Telef. 435, Schore. Algemene Voorjaarsvergadering op Dinsdag 3 Maart a.s., des namiddags om 2 uur in het Hotel Mabesone te Oostburg. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen en mededelingen. 3. Ingekomen stukken. 4. Rekening en verantwoording ovér 1952. 5. Vaststellen begroting 1953. 6. Benoeming Voorzitter. Door het Bestuur op gemaakte 3-tal zijn: 1. M. de BruijnePois sonnier, Zuidzande; 2. M. J. Verbrugge, Waterlandkerkje; 3. J. B. BecuRisseeuw, Groede. 7. Volgens nieuwe statuten verkiezing van 2 hoofdbestuursleden en 2 plv. hoofdbestuurs leden. Als hoofdbestuurslid treden af de heren M. de BruijnePoissonnier en M. J. Verbrugge en als plv. hoofdbestuurslid de heren A. de HulluLeenhouts en A. Ris seeuwKools. 8. Mededélingen zullen gedaan worden door de heren Mr. Schlingemann en de Rijksland- bouwconsulent Ir. Bouman over de Waters nood en mogelijke gevolgen hiervan. 9. Rondvraag en sluiting. De Z. L. M.-evacué's ztfn op deze vergadering hartelijk welkom. De Algemene Vergadering welke aanvankelijk zou plaats vinden op Maandag 2 Februari, is thans bepaald op WOENSDAG 4 MAART 1953, des namiddags te 1,45 uur, in de Bogaardzaal te Middelburg. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Jaarverslag Secretaris-Penningmeester. 5. Rapport kascommissie. 6. Afscheid Secretaris-Penningmeester. 7. Vaststelling Kringcontributie 1953. 8. Verkiezing Hoofdbestuursleden en plaatsver vangers. 9. Mr. J. F. G. Schlingemann, Alg. Secretaris der Z. L. M., zal spreken over: „De toestand van de landbouw met betrekking tot de ramp. 10. Rondvraag. 11. Sluiting. Namens het Bestuur, A. W. CEVAAL, Voorzitter. M. KLEINEPIER, Secretaris. Bij de aanvang van de Kringvergadering van de afdeling Axel van de Z. L. M. herdacht de voor zitter, de heer A. Haak Cz te Zaamslag, de 1500 slachtoffers, die bij de ramp om het leven zijn ge komen. Staande werden de doden herdacht en werd deel neming betuigd met de geleden materiële verliezen. Hierna kwam het jaarverslag van de Secretaris de heer M. Boogerd te Zaamslag aan de orde, waarin melding werd gemaakt van het succes van de Landbouwtentoonstelling te Axel in 1952. Deze zelfde functionaris die ook penningmeester is, bracht hierna het finantieel rapport uit over 1952. De inkomsten hebben bedragen 36.365,68, terwijl de uitgaven ƒ27.170,27 beliepen. Het voor delig saldo was dus 9195,91. Met het oog op dit prachtig resultaat werd staande de vergadering besloten ƒ1000 in de kas van de Z. L. M. te storten, welk bedrag, indien de omstandigheden dit mochten vergen, nog ver hoogd zal kunnen worden. Vervolgens werd de secretaris-penningmeester, de heer Boogerd, met bijna algemene stemmen herkozen, terwijl de heren A. Haak te Zaamslag en W. Koster te Axel voor 3 jaar tot lid van het Hoofdbestuur der Z. L. M. werden herkozen. Als plv. Hoofdbestuurders werden herkozen de heren J. de RegtDekker te Terneuzen en F. de Kubber te Zaamslag. Hierna volgde een uiteenzetting door de Alg. Secretaris der Z. L. M., Mr. J. F. G. Schlingemann, over de toestand in onze provincie.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5