Moeders op de boerderij STEKELS op den BLEIK NATIONALE Kunt U hun het uitzicht op die toekomst blijven geven, als ge alleen komt te staan LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., KONINKLIJKE VERENIGING „HET NEDERUHDSCHE TREKPAARD" AFDELING ZEELAND. KANTOOR PL. BUREAUHOUDER VOOR OOST. ZUID-BEVELAND. AANGIFTE WINTERGEWASSEN. MEDEDELINGEN VOOR DE GEDUPEERDE FRUITTELERS, GROENTENTELERS EN BOOMKWEKERS ONKRUIDBESTRIJDING IN WINTERGRAAN. NATIONALE UVCNSVmtKfVtNG tAMK Ht Uw kinderen hebben een ideale jeugd, ze groeien op in het bedrijf, dat veelal ook het bedrijf van hun toekomst is. Ja, mits Uw man nu een levensverzekering sluit bij de SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 Vraagt vrijblijvend advies Arkotine, waarbij het 25-percentig product de meeste aanbeveling verdient. Van Arkotine met een gehalte van 25 D.D.T dient men 600 gram per kg zaad toe te voegen. Als lijmstof verdient het gebruik van Dcxtroll R. R. de meeste aanbeveling. Gebleken is, dat behandeld zaad aanvankelijk vrijwel steeds een tragere op komst geeft dan onbehandeld zaad. Behandeling. In 58 cc koud water wordt onder voortdurend roeren 58 gram Dextroll R. R. opgelost. Aan deze oplossing wordt 58 cc water toegevoegd, en ge roerd tot een gelijkmatige massa ontstaat, die vol doende is voor de behandeling van 1 kg zaad. Daarna wordt de aldus verkregen oplossing op het zaad gegoten en geroerd tot alle zaden geheel met een laagje lijm bedekt zijn. Vervolgens wordt de per kg zaad voorgeschreven hoeveelheid poeder onder roeren toegevoegd, waarmede voortgegaan moet worden tot alle zaden droog en geheel door een laagje poeder omgeven zijn. De te gebruiken hoeveelheden water, ziin ongeacht het percentage werkzaam bestanddeel, gelijk. Opdat het zaad voldoende kan nadrogen, ver diént het aanbeveling de behandeling minstens een week voor het zaaien te doen plaats hebben. Alvorens tot zaaien wordt overgegaan, dient eventueel los poeder te worden verwijderd, hetgeen door zeven op eenvoudige wijze kan geschieden. Het zaaien van te vochtig zaad, alsmede van zaad waarin los poeder voorkomt, heeft verstop ping van de zaaimachine tengevolge. Zowel verstopping van de machine als het niet nauwkeurig bepalen van de zaaizaadhoeveelheid, kan een te dunne stand van het gewas veroor zaken. Bij het stellen van de zaaimachine moet dan ook rekening worden gehouden met het gewicht van de aan het zaad toegevoegde hoeveelheid mid del en lijmstof. Na het zaaien het zaaibed rollen; afgezien nog dat dit bevorderlijk voor de kieming kan ziin, wordt hierdoor tevens het boven de grond brengen van het zaadhuisje tegengegaan. Tenslotte zij nog vermeld, dat ondanks behan deling met een D.D.T.-middel. toch de ontsmetting tegen kiemschimmels op de gebruikelijke wijze moet plaats vinden. -O ZEEUWSE HENGSTEN PREMIEKEURING TE AXEL. Zoals reeds werd bekend gemaakt, werd besloten de gewone jaarlijkse centrale hengstenpremiekeu- ring te Goes, welke op 12 Februari was gesteld, niet te doen doorgaan als gevolg van de ramp, die onze provincie zo zwaar heeft getroffen. De ver- voersgelegenheden naar Goes, zowel voor perso nen, als voor dieren, waren en zijn nog steeds zo danig, dat deze alleen reeds het houden van een keuring daar onmogelijk maken. Maar het oog dient gericht op de toekomst; we moeten vooruit. Daarom besloot het besuur in zijn op 21 dezer gehouden vergadering, mede rekening houdende met uit de fokkerskringen naar voren gekomen wensen, inplaats van de gewone centrale hengstenpremiekeuring een premiekeuring van dekhengsten te houden op Donderdag. 5 Maart a.s. te 11 uur op het terrein van de Vereniging van Zeeuwse Fokkers „V. V. Z. F." te Axel. Het Bestuur van de Afdeling Zeeland K. V. N. T., J. Q. C. LENSHOEK, Voorzitter. A. CAPPON, Secretaris. Het is nu wachten. Wachten of de gaten dicht zullen komen; wachten of de nooddammen het zullen houden. Wakker liggen als 's nachts de wind opsteekt. Wachten terwijl het water in de polder zakt. Wachten hoe hoog het zoutgehalte van het grondmonster zal zijn. Wachten of er nog iets zal willen groeien. Wachten hoe de schade regeling zal uitvallen. Zal men er rekening mee houden in Den Haag, dat het gaat om gebieden, die sinds 1940 of 1944 voor de tweede of zelfs de derde maal de ramp van een inundatie met zout water ondergaan. Zie naar Kruiningen, zie naar Heiningen. Of is het reeds, zoals altijd, dat de aandacht voor de nood begint te verslappen en de rekenmeesters begon nen zijn te calculeren, hoe men er het goedkoopste af kan komen. Laat Nederland beseffen, dat, wil het Zeeland behouden met zijn getogen bevolking daarin wonende, deze provincie niet steeds de zwaarste slagen kan incasseren. Wanneer de Voorzienigheid ons tijd zal laten tot herstel, moge dan ook de Regering ons de midde len tot dit herstel geven en ons niet afschepen Het Kantoor van de PI. Bureauhouder voor Oost. Zuid-Beveland is tijdelijk gevestigd Schoorse Zandweg 28 (tel. 01102/478) te Sehore (b/d Rijks weg, over de Brug). Daar door de watersnood een groot deel van de aangegeven wintergewassen verloren is gegaan, worden de telers van deze gewassen in de gelegen heid gesteld hun aangiften alsnog in te zenden. Degenen die goedgekeurd zaaizaad hebben ge bruikt en hun gewas voor de keuring wensen aan te geven gelieven deze aangifte rechtstreeks te doen aan het Secretariaat van de Keuringsdienst Zee land, Grote Markt 9, Goes, of aan de controleurs van dezen dienst, waarbij de certificaten van het gebruikte zaaizaad mede ingeleverd dienen te worden. Elk voor de keuring aan te geven perceel moet op een afzonderlijk formulier geschieden. Aangifte-formulieren zijn verkrijgbaar bij het Secretariaat en bij de hieronder vermelde contro leurs. De kosten bedragen 10 per ha met een mini mum van 6 per bedrijf. Deze dienen tegelijk met de aangifte te worden voldaan en kunnen worden gestort op postrekening no. 438510 ten name van de Keuringsdienst Zeeland. M. A. Stouten, Scherpenisse, Kerkstraat 109. J. Verburg, Colijnsplaat, Westhavenstraat 4, telef. 301. J. J. Goetheer, 's-Heer Arcndskerke p/a Café Van Schaik. A. Hamelink, Kapelle p/a v. d. Kuijl, Molenwater. P. Bakker, Ovezande, Nieuwstraat A 7, telef. 208. J. Koole Wzn, Koudekerke, Biggekerksestraat 33, telef. 295. D. Kallewaard, Zuidzande, O 13, telef. Nieuw- vliet 5. J. de Bruijne, Oostburg, Weststraat 26, telef. 182. P. de Feijter, Axel, 69, telef. 124. G. Th. M. Staal, Lamswaarde, Dreef 23, telef. 9. W. van Cadsand, Axel, Singelweg 23, telef. 129. R. van Damme, St. Jansteen, Hulsterweg 184, telef. 335. G. de Bruijne, St. Jansteen, Pr. Beatrixstraat 23. J. P. Maas, Lamswaarde, Pr. Hendrikstraat 10. met een procentuele bijdrage, die onvoldoende zal zijn om wat was, te doen herrijzen. Zo niet, dan worde de oude spreuk bewaarheid: Seelant, gheen lant, Ik houdet metten heykant. Eén instituut zal ongetwijfeld in ere herrijzen, dat der binnendijken. De waarde van de binnen dijken is in deze weken wel gebleken, maar helaas ook de zwakte. Schouwen is zo zwaar getroffen door het gemis van binnendijken. Ir Bruggeman schreef in 1950 in een verhande ling over landaanwinning dat het minder voor komen van dijkdoorbraken ook betekende, dat men er minder op voorbereid en ingesteld zou zijn. Deze zinsnede is ten volle bewaarheid. De polderbestu ren zullen eens te meer proberen de bevolking te doordringen van het gezamenlijk belang van de be veiliging van het woongebied. Wij geloven dat dit hun taak moet blijven, hoe weinig gehoor en weer klank zij vaak ook vonden. De polderbesturen staan dichter bij de polder, bij de dijk en bij het dorp, dan de centrale overheid. SCHERPSLIJPER. Zo spoedig mogelijk nadat de geïnundeerde per celen weer drooggevallen zijn, zullen de bedrijven van gedupeerden door enkele assistenten van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst worden bezocht, teneinde de aan de bedrijven tengevolge van de watersnood toegebrachte schade te registreren. Ter bevordering van een vlotte registratie, wor den berokkenen verzocht nu reeds zoveel mogelijk bescheiden en gegevens, betrekking hebbende op het bedrijf en de bedrijfsinventaris en de daaraan geleden schade, in gereedheid te houden of te ver zamelen. Meer in het bijzonder betreft dit het volgende Oppervlakte en kadastraal nummer van de per celen, zo mogelijk onder overlegging van koop- of pachtcontract en/of aanslagbiljet dijkgeschot. Het plantsysteem, de plantafstanden, jaar van aanplant en sortiment. Van verloren gegane of beschadigde machines en werktuigen: merk, capaciteit, bouwjaar, jaar van aankoop en aankoopprijs. Opgave van verloren gegane of beschadigde kleinere gereedschappen en materialen. Opgave van de voorraden bedrijfsmiddelen, zoals kunstmest, bestrijdingsmiddelen, olie, benzine, enz., per 31 Januari 1953 en de daarvan verloren of waardeloos geworden hoeveelheden. De verloren gegane of waardeloos geworden hoe veelheden fruit en andere tuinbouwproducten. Het is zeer gewenst dat zoveel mogelijk inzage kan worden verkregen van de rekeningen, betrek king hebbende op de aankoop van bedrijfsmiddelen, machines en werktuigen. Vertrouwd wordt, dat ieder, voor zover hem dit onder de gegeven omstandigheden mogelijk is, aan dit verzoek zal willen voldoen. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West Noord-Brabant, Ir W. VAN SOEST. In verschillende percelen wintergraan zijn op het ogenblik heel wat zaadonkruiden aanwezig. De meeste van deze onkruiden zijn op het ogenblik tamelijk gevoelig voor een chemische bestrijding. Deze chemische bestrijding kan men op twee ma nieren uitvoeren n.l.: 1. Door aanwending van plm. 250 kg kalkstik- stof per ha op een bedauwd of beijzeld gewas, wan neer overdag mooi weer te verwachten is. Na half Maart moet men geen kalkstikstof meer toepassen, omdat dan de stikstofwerking te laat tot zijn recht komt en bovendien de onkruiddoden- de werking dan minder wordt. De werking van 100 kg kalkstikstof mag gelijk gesteld worden met plm. 70 kg kalkammonsalpeter, zodat in de meeste gevallen nog een overbemesting met kalkammon salpeter of kalksalpeter zal moeten worden ge geven. De mechanische bestrijding met de wied- machine en onkruidegge moet gehanhaafd blijven en kan meestal het best geschieden plm. 10 dagen na de kalkstikstofaanwending. 2. Door bespuiting met D.N.C.-bevaltende mid delen. Deze kan men het best aanwenden als mooi weer te verwachten is en de luchtvochtigheid hoog is. Sproeien bij schrale Oostenwind geeft over het algemeen minder goede resultaten. Men gebruike plm. 7 kg D.N.C. op 800 1 water per ha; bij slechte stand van het gewas iets minder. Daarnaast kan men ook gebruik maken van de vernevelbare D.N.C. o.a. Tripastide, Jebo Pastol e.a. 17 kg van deze middelen staan gelijk met 5 kg gewone D.N.C. De beste resultaten bereikt men door een be spuiting in een vroeg stadium, als de onkruiden nog klein zijn. Als de onkruiden reeds groot zijn heeft een be strijding met D.N.C. weinig zin. R. C. C. DE BRUYCKERE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4