KORT VERSLAG ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953. waarin opgenomen het NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwse he Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen van de Vergadering van het Dagelijks Bestuur der Z. L. M gehouden op Maandag 23 Februari 1953te 1,30 uur in Hotel Centraal99 te Goes D. J. VAN DER HAVE Originele Emigrant Schokkers :-cl' clogi3Cü insfc* voor Zonland 'IDDEIiBVSb No. 2161. Frankering bij abonnement: Terneuzen 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie ƒ2,Incassokosten ƒ0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Opening. De Voorzitter, Ir M. A. Geuze, opent de vergade ring met een woord van welkom tot de aanwezi gen. Spreker brengt dank aan de Vice-Voorzitter de heer P. «Scheelede Putter, voor zijn werk ge durende ziekte-periode en in de weken na de ramp. Aan het door de heer Scheele op de spoedvergade ring van het D. B. gesprokene heeft de Voorzitter weinig meer toe te voegen. Nog steeds zijn er wei nig berichten over diegenen, die nog vermist wor den. Hierdoor zijn ook nog niet alle verliezen be kend. De heer Geuze roept een bijzonder woord van welkom toe tot de heer Ir Post, de nieuwe Cultuur consulent in Zeeland, die thans ook belast is met de leiding van de dienst landbouwherstel in onze provincie. Hem wacht een buitengewoon zware taak en spreker wenst de heer Post bij zijn werk kracht toe en spreekt de hoop uit, dat hij veel goeds en nuttigs in Zeeland tot stand zal brengen. De heer Scheelede Putter wenst de Voorzitter geluk met het herstel van zijn gezondheid en dankt voor de vriendelijke woorden, waarna ook de heer Post dank zegt voor de welkomstwoorden en toe zegt zijn beste krachten te zullen wijden aan het herstel van het zo zwaar getroffen Zeeland. Mededelingen. De heer Ir Dorst geeft eerst nog een overzicht van alles wat er na de ramp door zijn Dienst, het Voedselcommissariaat, is verricht. Na de droppings van allerhande goederen, kwam als grootste taak de ontruiming uit de noodgebieden van de vee stapel. Deze is thans practisch voltooid, hoewel er op enkele plaatsen, zoals het duingebied op Schou wen en op Tholen, misschien nog enkele dieren zullen moeten worden afgevoerd. Ruim 50 van de dieren op Schouwen is gered en er zitten nog ongeveer 1000 stuks rundvee in het duingebied en ruim 2200 zijn er ondergebracht INHOUD: Kort verslag vergadering Dagelijks Be stuur der Z. L. M. Zitdagen Boekhoudbureau Iets over de fiscale gevolgen van de ramp Kool zaad oogst 1952 Bericht voor de Afdelingssecre tarissen Lonen en Sociale voorzieningen Op de ere-galerij Herstelmaatregelen en herstelfi nanciering Zitdagen Z. V. B. en Z. V. V. Van Boerderij en Organisatie Zeeuwse hengstenpre- miekeuring te Axel Kantoor P. B. H. voor Oost Zuid-Beveland Aangifte wintergewassen Ste kels op den Bleik Mededeling voor de gedupeer de fruittelers, groententelers en boomkwekers Onkruidbestrijding in Wintergraan De Boeren- jeugd Agenda alg. voorjaarsvergadering Kring West Zeeuws-Vlaanderen der Z. L. M.Agenda alg. vergadering Kring Walcheren der Z. L. M. - Kort verslag alg. vergadering Kring Axel der Z. L. M. Tuinbouw: Kort verslag verg. Tuinbouwcommissie der Z. L. M. Eiwitrijk Rundveemeel D Grond onderzoek op zoutgehalte Marktberichten T OOSTBURG: Woensdag 4 Maart in Café „De Windt". MIDDELBURG: Donderdag 5 Maart in Café „De Eendracht", in de droge delen van Zeeland, zoals Walcheren, West Zeeuws-Vlaanderen en Oost Zeeuws-Vlaande ren. De vraag is thans, wat er met de dieren van Schouwen gedaan moet worden. Moeten deze in de naaste toekomst verkocht worden en door wie, of moet ook de eigenaar de keuze krijgen de dieren aan te houden? De vergadering is van mening, dat de eigenaars zeker de keuze moeten hebben om de dieren te mogen aanhouden, hoewel in het algemeen gezegd kan worden, dat dit niet aan te raden is. Verder zouden diegenen, die thans geëvacueerd vee opge- stald hebben, bij eventuele verkoop eveneens de keuze moeten hebben deze dieren te kopen tegen de waarde op de dag van de verkoop. De heer Dorst deelt voo'ts mede, dat er een in kwartieringsvergoeding gègeven wordt, doch dat deze regeling op 1 Mei a.s. zal aflopen. Het vraagstuk van de afvoer van de cadavers is moeilijk geweest, maar thans voor een groot deel opgelost. Evenals het in veiligheid brengen van de landbouwwerktuigen. Alleen op Schouwen is men nog niet geheel hiermee gereed. Ten aan zien van de paarden is men van mening, dat die genen, die prijs stellen het eigen goed fokmateriaal te behouden, zo spoedig mogelijk zelf een weg dienen te vinden om dit te plaatsen. In ieder geval vóór 1 Mei, daar dan de inkwartierings-vergoeding vervalt. Het ware wellicht beter de gewone werk paarden, gezien de ervaringen na de oorlog, te verkopen. De heer Dorst wijst tenslotte op de prachtige samenwerking en de medewerking, die er is ge weest tussen alle consulenten, Gezondheidsdienst en Voedselcommissariaat. Besproken wordt vervolgens de vergoedings regeling voor de veestapel. De vergadering is van mening, dat in die ge bieden, die gedurende langere tijd onder water zullen staan, de verloren gegane en eventueel over genomen veestapel vervangen dient te worden door nieuw vee. Hierbij wordt gedacht aan de regeling, zoals die na de oorlog heeft gegolden voor Walche ren. Daar deze regeling de betrokken gebieden de kans op een verantwoord herstel van de melkvee stapel geeft, moet hier bij de bevoegde instanties ten sterkste op worden aangedrongen. Het belang van zwaar getroffen gebieden als Schouwen en Duiveland, Tholen, St. Philipsland en Kruiningen, zou met een teruggave van vee voor vee ten zeerste gebaat zijn. De heer Ir Post geeft vervolgens een overzicht van de werkwijze van de dienst Landbouwherstel en van de Rampschadebureaux. Wanneer de gedu peerde behoefte heeft aan geld om zijn bedrijf weer op te bouwen, kan hij zich tot de plaatselijke bureauhouder wenden, voor levensonderhoud tot de Sociale dienst van de gemeenten. De grond zal door Landbouwherstel in natura hersteld worden. Het is van groot belang, dat de nog aanwezige voor raden direct worden opgenomen en wat droog is gebleven, weggehaald wordt. Men is hiermee reeds druk bezig. Medegedeeld wordt, dat de Stichting Overname Pootaardappelen 2.000 ton pootaardappelen be schikbaar heeft voor gedupeerden. De vergadering is van mening, dat het beter ware, indien de „Stopa" de pootaardappelen, die zich nog in goede staat bevinden, van gedupeerden zou overnemen tegen de normale prijs. De heer Ir Van Beekom deelt mede, dat men hoopt, dat er van de 33.000 ha, die in Zeeland over stroomd zijn met zout water, er vóór 1 April on geveer 12.000 ha droog zullen zijn. De zoutbemon- stering is in volle gang. Voorlopig is men niet al te optimistisch over het zoutgehalte. De Rijks- landbouwvoorlichtingsdienst zal in begin Maart op verschillende plaatsen vergaderingen beleggen en daarna ook zitdagen houden om de gedupeerde boeren zoveel mogelijk persoonlijk voor te lichten. De regeling betreffende de aardappel-moeheid zou voor bepaalde streken buiten werking gesteld die nen te worden. De vergadering kan zich hier volledig achter scha ren en meent dat een algemene ontheffing nodig is voor Tholen, St. Philipsland, Schouwen en Dui veland, Oost Zuid-Beveland, Noord-Beveland en de gemeenten, die grenzen aan de geïnundeerde ge bieden in Westelijk Zuid-Beveland. Hierop zal bij de Plantenziektenkundige Dienst krachtig worden aangedrongen en vooral een spoe dige bekendmaking wordt gewenst geacht. De Voorlichtingsdienst zal aan de droog gevallen bedrijven advies uitbrengen, wat gezaaid kan wor den. Men staat op het standpunt, dat er in ieder geval gezaaid dient te worden, daar dit voor de structuur van de grond gunstig is. Verwacht wordt, dat er voornamelijk zomergerst en misschien wat voeder bieten en suikerbieten gezaaid kunnen worden. De heer Dr Wagenaar deelt nog mede, dat de dieren van Schouwen en Duiveland, die onderge bracht zijn in de andere gebieden van Zeeland, ten spoedigste getuberculineerd dienen te worden. De kosten hiervan komen voor rekening van de Ge zondheidsdienst. De witte bedrijven zullen, indien zich onder het geëvacueerde vee reageerders moch ten voordoen, daardoor toch wit blijven. De heer Meyers deelt mede, dat het Boekhoud bureau bezig is met na te gaan, welke belasting faciliteiten voor de gedupeerden bij de bevoegde instanties aangevraagd en verdedigd zullen dienen te worden. Tuinbouw. Mededelingen inzake de tuinbouw kan de lezer aantreffen onder het kort verslag van de vergade ring van de Tuinbouwcommissie der Z. L. M., elders in dit nummer. Contributieregeling Z. L. M. Het Dagelijks Bestuur besluit alle leden, die door de watersnood getroffen zijn vrij te stellen van contributiebetaling over het jaar 1953. Daar enkele afdelingen in het noodgebied hun contributie reeds afdroegen, wordt besloten deze over te boeken op rekening 1954. Daar de Z. L. M. een groot bedrag aan contributie zal derven, worden op de niet-gedupeerde leden een beroep gedaan geheel vrijwillig iets extra's bij te dragen, teneinde de onkosten te dekken. Hulp van de zustermaatschappijen. Medegedeeld wordt, dat reeds spoedig na de ramp van de Gelderse Mij. van Landbouw en van de Groninger Mij. van Landbouw het aanbod kwam om de drie landbouwmaatschappijen, waarvan zo vele leden tot de slachtoffers behoorden, financieel te helpen. In de vergadering van het Kon. Ned. Landbouw Comité hebben alle zustermaatschap pijen besloten deze financiële steunactie ten be hoeve van de Hollandse, de Brabantse en de Zeeuw se Mij. te steunen. De vergadering spreekt haar grote dankbaarheid uit voor dit prachtige bewijs van solidariteit. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE NOG VOORRADIG Met Schouwen-Duiveland en Goeree-Over- flakkée vallen zeer belangrijke Schokker producenten weg. Houdt hiermede rekening in Uw zaaiplan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1