Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. BEKNOPT VERSLAG AAN ONZE LEDEN IN OOST- EN MIDDEN-BRABANT. JUBILEUM Ir. J. F. L. KRUGERS. LANDBOUWHERSTEL. AAN DE LANDBOUWERS VAN HET OVERSTROOMDE GEBIED. DE WEG NAAR HERSTEL. DINTELOORD: Woensdag 25 Februari, 11%— 1 uur, Hotel „Korf". FIJNAART: Vrijdag 27 Februari, 10%—12% uur, Hotel „De Graanbeurs". van de vergadering van het Dagelijks Bestuur der N.B.M.L., gehouden op 16 Februari 1953 te Breda. Deze vergadering van het Dagelijks Bestuur stond uiteraard in het teken van de overstromings ramp, die het Westen van onze provincie zo zwaar heeft getroffen. In zijn openingswoord memoreerde de Voorzitter, de vele slachtoffers, die tengevolge van deze ramp om het leven kwam, waaronder ook enkele leden van onze organisatie n.l. te Heiningen en Willem stad. Groot is ook de materiële schade die aan have en goed is aangebracht en zeer velen van de leden van onze organisatie behoren tot de zwaar getroffenen. Aan de afdelingsbesturen is verzocht een over zicht te willen verstrekken betreffende de omvang van de ramp en het aantal gedupeerde leden van elke afdeling. Hoewel alle gegevens hierover nog niet binnen zijn, kan toch reeds worden vastgesteld, dat meer dan 50 van de leden onzer organisatie behoort tot de zwaar getroffenen. Dit geldt vooral voor de leden in onze afdelingen: Almkerk, Capelle (ged.), DussenHank, Dintel- oord (ged.), Fijnaart, Heiningen, Klundert, Lage Zwaluwe, Nieuwendijk, Ossendrecht, Raamsdonk (ged.), Sleeuwijk, Steenbergen (ged.), Werkendam, Willemstad, Woudrichem (ged.) en Zevenbergen (ged.). Zwaar getroffen ook werden onze tuindersleden te 's-GrevelduinCapelle, waar 34.000 ramen plat glas, 5800 ramen koud warenhuis, 10.600 ramen stookwarenhuis en 3400 ramen ongedekt warenhuis onder water geraakten en deels werden vernield. Zeer veel producten als sla, peen, andijvie, spinazie, koolplanten enz., gingen hierbij verloren. De eerste dagen na de ramp was het verkrijgen van contacten uiterst moeilijk. Op 2 Februari ech ter werd reeds deelgenomen aan een bespreking met de Commissaris der Koningin. Op 9 Februari werd deelgenomen aan een bespreking, tussen ver tegenwoordigers van verschillende standsorganisa ties in het getroffen gebied, waarna een bespreking volgde met de landelijke stichting. Hierop vond op 13 Februari te Tilburg een ver gadering plaats van vertegenwoordigers der Prov. Stichtingen Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Bra bant. Het ging hierbij voornamelijk over de wijze waarop vergoeding van de geleden schade zal die nen te worden geregeld. Verwacht mag worden, dat voor de schade aan roerende en onroerende goederen een redelijke vergoedingsregeling zal worden getroffen, terwijl hiervoor ook een soepele voorschot-regeling is toe gezegd. Daarnaast echter zal door velen ook een ernstige inkomens-schade worden geleden. Vooral bij hoge zoutgehalten zal deze jaren van invloed kunnen zijn. Het gaat niet aan om de gedupeerden ter voorziening in hun noodzakelijk levensonder houd te verwijzen naar maatschappelijke zorg. Hiervoor dient een regeling te worden getroffen, waardoor een billijke vergoeding voor gederfd in komen mogelijk is. Hierop zal ter bevoegder plaatse worden aange drongen. Besproken werd voorts het bergen van voorraden als aardappelkuilen en het herstelwerk aan dijken enz. In enkele gevallen blijkt te wei nig coördinatie bij het uitvoeren van deze herstel werkzaamheden stagnerend te werken en wordt door sommige instanties zelfs langs elkaar heen gewerkt. Besloten werd deze gevallen onder de aandacht van de betrokken autoriteiten te brengen. Voor het registreren van de schade zullen plaatselijke com missies worden ingesteld, waarin ook het bedrijfs leven vertegenwoordigd zal zijn. Aangedrongen zal worden op een vlotte en doeltreffende werk wijze bij de afwikkeling van de schade. Ook zal er op worden aangedrongen om e.t. vorderingen van getroffenen, die als oorlogsslacht offer nog gelden te goed hebben van molestver- zekeringen enz., spoedig betaalbaar te stellen. Dit geldt evenzo voor vorderingen op Landbouwherstel, terwijl ook van de zijde van de fiscus een soepele houding bij het afwikkelen van de belastingen zal worden verzocht. Als verder punt van de agenda kwam de agenda van de e.v. vergadering van het Hoofdbestuur van het K.M.C. in behandeling. Consumptie-aardappelfonds. Het voorstel van de Akkerbouwcommissie om de areaal heffing tot 50 per ha te verhogen werd door het Dagelijks Bestuur niet onderstemd. Men acht hiervoor onder de huidige omstandigheden, nu het areaal door die ramp vrij wat kleiner dan normaal zal zijn, geen redenen aanwezig. Aardappelmoeheid. Wel acht men termen aanwezig om te bepleiten, om in bepaalde gevallen thans vrijstelling te ver lenen van de beperkende bepaling, dat op hetzelfde perceel slechts eens in de drie jaar aardappelen mogen worden verbouwd. Het Dagelijks Bestuur besloot in haar vergade ring van 16 Februari j.l. om aan de leden in Mid den en OostBrabant die op een of andere wijze hebben meegewerkt aan het beschikbaar stellen van veevoeder, hetzij granen, hooi, stro of voeder bieten e.d., langs deze weg hiervoor mede namens de getroffen collega's, haar hartelijke dank te betuigen. Aan deze spontane actie, die op initiatief van de N.C.B. en haar afdelingen in dit gebied werd ondernomen, hebben ook onze leden bijgedragen en hierdoor er aan meegewerkt, dat de getroffen gebieden thans voor hun vee over het noodzakelijke voeder kunnen beschikken. Deze daadwerkelijke en spontane hulp vanuit ons zandgebied wordt ten zeerste op prijs gesteld en gewaardeerd. Daar het uiteraard niet mogelijk is, allen hiervoor persoonlijk dank te zeggen, wil len wij althans voorlopig deze dank via ons Land bouwblad overbrengen. 25 jaar cultuurconsulent. De plannen om Ir. Krugers bij zijn 25-jarig ambtsjubileum op meer passende wijze te huldigen, moesten tengevolge van de overstromingsramp gewijzigd worden. Cp 14 Februari j.l. vond in een kleine kring van genodigden te Tilburg deze huldiging plaats, waar bij aan Ir. Krugers namens de landbouworganisa ties een aandenken, tevens bewijs van waardering, in de vorm van een boekenkast werd aangeboden. Ir. Van Haaren sprak daarbij namens de landbouw organisaties woorden van waardering, voor alles wat de heer Krugers in deze 25 jaren voor onze Brabantse Landbouw Jieeft gedaan. Inderdaad heeft de landbouw in ons gewest aan Ir. Krugers zeer veel te danken. De vele verbete ringen op cultuurtechnisch terrein in het Oosten en Midden van onze provincie kwamen onder zijn leiding tot stand. Zijn onverdroten werkkradht heeft vaak stimulerend gewerkt, wanneer het er om ging op snelle en doeltreffende wijze tot daden te komen. Ook in verschillende andere functies dient Ir. Krugers de belangen van de landbouw, waarbij hij zich heeft doen kennen als een persoon lijkheid die onomwonden en zakelijk zijn mening naar voren weet te brengen, wanneer landbouw belangen moeten worden verdedigd Ir. Krugers heeft zich op cultuurtechnisch en waterstaatkundig terrein een grote kennis en ervaring verworven. Moge het hem gegeven worden deze nog vele jaren ten dienste te kunnen stellen van onze Bra bantse landbouw. De Rijksdienst voor Landbouwherstel heeft weer de regeling ter hand genomen van de schade, ge leden door de watersnood van begin Februari 1953. Tot inspecteur vctor Landbouwherstel in de pro vincie Noord-Brabant is benoemd, de Rijkscultuur- consulent voor Westelijk Noord-Brabant, Ginne- kenweg 44 te Breda. In het gebied van Noord-Brabant zijn 4 Ramp- schade-Bureaux opgericht: Geertruidenberg, Ze venbergen, Steenbergen en Bergen op Zoom. Hier zullen door ambtenaren van de Ministeries van Financiën, Wederopbouw en Landbouw hoofdzake lijk maatregelen, door de Regering genomen t.a.v. de schaderegeling, worden afgewerkt. Eerste aangifte van schade voor wat betreft ge bouwd onroerend goed, bedrijfs- of beroepsuitrus ting, bedrijfs- of handelsvoorwaarden, huisraad, schepen en de landbouwschade, kan niet bij deze Rampschadebureaux worden gedaan, doch moet geschieden bij de plaatselijke bureauhouders van de Voedselcommissaris in het district, waarin de gedupeerde woont. Vanaf Maandag 16 Februari a.s., bestaat daartoe gelegenheid. Het gaat in de eerste plaats om algemene gegevens. Later volgt een meer uitgebreide opname van de schade. In de eerstkomende weken bestaat voor land bouwers ook gelegenheid bij de bureauhouders geldelijke voorschotten aan te vragen, bestemd, om de eerste herstelwerkzaamheden en het; hernieuwd op gang brengen van de bedrijfsvoering te bekos tigen. Deze voorschotten zullen worden toegekend indien aan herstel en bedrijfsvoering weer kan worden begonnen en de gedupeerden niet over vol doende kasgelden beschikken. Verder moet er op gewezen worden, dat thans uitbreiding van de schade kan worden voorkomen, i indien men alles doet wat mogelijk is om nog ie redden wat te redden is. Onder andere kunnen nog vele voor- i raden aardappelen en granen, landbouwwerk- j tuigen en -gereedschappen worden gered, indien men tijdig aan het werk slaat. De hulpdiensten van het Ministerie van Landbouw, zoals Bureau Oogstvoorziening en de technische hulpploegen, uitgezonden door Wageningen, kunnen niet overal de helpende hand bieden. Daarom dient iedereen, indien mogelijk, herstel-, ruimings- en bergings werk zelf aan te pakken. Bij schade-uitkeringen zal er rekening mee gehouden moeten worden wat door nalatigheid in deze verloren is gegaan. De Inspecteur van de Rijskdienst voor Landbouwherstel, Ir. A. H. SMALE. De landbouwers die, tengevolge van de over stromingen in moeilijkheden komen met de aard- appelverbouw en daardoor met de wet op de aard appelmoeheid, kunnen een ontheffingsaanvrage richten aan de Stichting voor de Landbouw in Noord-Brabant, Spoorlaan 46 te Tilburg. De Plantenziektenkundige Dienst zal, alvorens de ontheffing te verlenen, een grondmonster van het betreffende perceel nemen, dat niet voor reke ning van de aanvrager komt. De Rijkslandbouwconsulent te Zevenbergen. Wie thans, voor zover dit reeds mogelijk is, door het getroffen gebied van onze provincie rijdt, komt onwillekeurig onder de indruk van de enorme ver woesting, die de gigantische kracht van het water vermag aan te richten. Wat eens welvarende en vruchtbare polders waren, is thans een grote gol vende watermassa, waarboven hier en daar een schuur, een huis of een rij knotwilgen als verloren in deze troosteloze eenzaamheid. Een hard gelag voor velen, die het werk van jaren in één nacht zagen ondergaan en zelf vaak ternauwernood aan de kolkende golven wisten te ontkomen. Voor velen zal die nacht van de le Februari 1953 een mijlpaal in hun leven zijn, een mijlpaal die de overgang betekent van een zich veilig geborgen voelen in eigen bedrijf en bestaan naar een leven, dat in het teken zal staan van de strijd om dit bestaan en de bestaansmogelijkheid opnieuw op te bouwen. Moge het onze boeren en tuinders daarbij niet aan de nodige wilskracht en energie ontbreken. En moge nu de weg naar her stel korter en beter begaanbaar zijn dan de lijdens weg, die vele oorlogsgetroffenen hebben moeten gaan. Men bedenke daarbij, dat vele landbouwers, die thans getroffen zijn, hun land voor de tweede of derde maal sinds 1940 onder water zien staan. De Noord-Brabantse Mij van Landbouw wil haar leden bij dit herstel van hun bedrijven zoveel mogelijk terzijde staan. Bij voorkomende moeilijkheden kan men van zelfsprekend thans meer dan ooit een beroep doen op zijn organisatie. Een grote steun en bemoediging bij deze ramp is, dat allerwegen uit de niet-getroffen gebieden hulp en steun wordt verleend. Dit geldt in het bijzonder ook voor de landbouw, waar de solidari teit van onze boerenstand zo treffend naar voren komt. In verschillende provincies begon men reeds direct en spontaan met het inzamelen van giften in geld en natura. Wij denken daarbij aan onze zusterorganisatie de Geldersche Mij van Landbouw, die in haar algemene vergadering van 5 Februari j.l. te Arn hem op zo sympathieke wijze besloot om mee te werken aan de hulpverlening voor de getroffen boeren en tuinders en hun organisaties. Wij noemen daarnaast ook de velerlei hulp die ons uit het buitenland wordt verleend. Daarnaast zijn ook de toezeggingen van de Regering inzake de te treffen vergoedingsregeling van dien aard, dat verwacht mag worden, dat de schade van deze nationale ramp ook nationaal zal worden gedragen en de getroffenen op een billijke en soepele vergoedings regeling zullen mogen rekenen. Wij mogen daarbij bedenken dat het herstel gezien de huidige materialenvoorziening, in veel sneller tempo zal kunnen verlopen, dan dit na de oorog mogeijk was. Wat het herstel van de grond betreft, hiermee zal zo spoedig mogelijk worden begonnen. Na het droogvallen zullen grondmonsters worden geno men, op grond waarvan advies inzake de toe te passen gipsbemesting kan worden verstrekt. Grote hoeveeheden gips zijn reeds in Frankrijk besteld. Het bedrijfslaboratorium voor grondonderzoek te Goes is volledig voor dit grondonderzoek inge schakeld. Bij het onderzoek zal in snel tempo worden gewerkt. Bij bemesting, opzaaien enz. plege men steeds overleg met de landbouwvoor- lichtingsdienst. Aangenomen mag worden, dat bijzondere omstandigheden voorbehouden vrijwel alle ondergelopen polders in ons gewest dit voor jaar weer zullen worden opgezaaid, al zal voor velen dit in hoofdzaak wel neer komen op het zaaien van zomergest. Tensotte nog de vraag, of een herhaling van een dergelijke ramp voor de toekomst kan worden voorkomen. De Ned. Vereniging voor Landaan winning heeft zich ten aanzien hiervan in een telegram tot de Ministerraad gewend met het ver zoek de besluitvorming en noodzakelijke voorstudie betreffende de afsluiting van zeegaten in het Zuid-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8