ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953. WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen D. J. VAN DER HAVE No. 2160. Frankering bij abonnement: Terneuzen 41e Jaargang ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z.LM. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt 10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis^ Goes - Tel. 2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. <§verzicfii In alle kranten en weekbladen van de laatste weken hebben de zo zwaar getroffen Noord-Zeeuw se eilanden de volle belangstelling gehad. Het is ons inziens jammer, dat sommige verslaggevers en journalisten het ook dit keer niet laten konden de sensatielust van Jan Publiek te bevredigen. Zo lazen wij in „Elseviers Weekblad" artikelen waar wij ons aan ergerden. Bij een zo ernstig iets als deze overstromingsramp past slechts soberheid. Gelukkig waren er ook heel wat goede artikelen en zo stond in het „Wekelijks Bijvoegsel" van de „Nieuwe Rotterdamse Courant" van 14 Februari een artikel onder de titel: Een vaak vergeten eiland, Schouwen en Duiveland, dat wij hier overnemen, omdat wij het onze lezers gaarne ter overdenking willen geven. „Toen in Februari 1944 ruim 20.000 bewoners van Schouwen en Duiveland moesten evacueren, hebben weinigen aan de mogelijkheid gedacht, dat zij eerst in Juni '45 zouden kunnen terugkeren naar hun geliefde eiland. De eerste aanblik na de bevrijding benauwde het hart: het land was aan het water prijs gegeven, de eens zo vruchtbare bouwlanden veranderd in een eindeloze zee waarboven hier en daar de daken van boerenhoeven uitstaken. Maar het water werd verdreven en de boeren, verknocht aan hun grond, gingen aan de slag en de resultaten tekenen zich reeds weer af. Een tocht over het eiland heeft ons echter duidelijk gemaakt, dat er op Schouwen en Duiveland, het vaak vergeten eiland, nog heel wat teleurstelling is over gewekte, doch nog steeds niet gerealiseerde verwachtingen." INHOUD: Overzicht Zitdagen Boekhoudbureau, Z. V. V. en Z. V. B. De toestand van de veesta pel nèi de ramp Overzicht overstroomde Water schappen in Zeeland Het bedrijfsplan voor 1953 Aan de getroffen fruittelers Rijksdienst voor Landbouwherstel De Boerenjeugd Iets over het gebruik van kalkmeststoffen Van Boerderij en Organisatie Bedrijfseconomie De eigen-vervoerders organisatie Tuinbouw: Stemmen uit de praktijk Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw Agenda Alge mene Vergadering Kring Axel der Z. L. M. Marktberichten. WISSENKERKE: Woensdag 25 Februari in Hotel „De Kroon". TERNEUZEN: Woensdag 25 Februari in Hotel „Des Pays-Bas". MIDDELBURG: Donderdag 26 Februari in Café „De Eendracht". SEROOSKERKE (W.)Vrijdag 27 Februari in Café Huijsse, van 91.30 uur. IJZENDIJKE: Zaterdag 28 Februari hoopt iemand van ons Bureau op de beurs aanwezig te zijn. Willen onze geëvacueerde deelnemers, voor zo ver zij dit nog niet deden, ons thans hun evacuatie adres opgeven? BOEKHOUDBUREAU Z. L. M. Dit schreven wij in het prille voorjaar van 1948 toen wij het eiland bezochten, toen de zon warm scheen over het vlakke land en de leeuwerik er weer juichte maar ondanks de bemoedigende aan blik van wat verdronken land was geweest kon onze conclusie geen andere zijn dan dat de bevol king zich voelde te leven als op een vergeten eiland, een eiland dat worstelde om de moeilijkhe den te boven te komen, maar daarin zonder steun van buitenaf niet zou slagen Het aantal huizen had het voor-oorlogse peil weer bereikt, de bevolkingsaanwas was slechts gering en zo was het niet verwonderlijk, dat de gegevens, gegrond op de laatste volkstelling, tot de conclusie hadden geleid, dat er hier niqt langer van een nood- gebied kon worden gesproken. Het gevolg was ge weest een geringe toewijzi,^ voor de woningbouw. Wanneer men niet lette dp het aantal, doch op de kwaliteit der woningen, dan bleek, dat op elke hon derd woningen er veertig niet langer gebruikt kon den worden en wie door Zierikzee liep, eens de schepenrijkste stad, waar „een enkele storm de oude kronieken spreken er van 500 weduwen maakte", die kreeg de indruk van een onvergetelijk mooi stadje, waar het goed toeven was, maar wie ook de moeite nam eens achter die pittoreske geveltjes te kijken, die ontwaarde toestanden welke sociaal gezien ten hemel schreiend waren De boeren waren teruggekeerd naar de grond waar hun voorvaderen hadden geploegd. Wat zij in korte tijd tot stand hadden weten te brengen was boven alle lof verheven, maar zij hadden nog immer geen billijke schadevergoeding ontvangen... Het land leverde door het hoge zoutgehalte nog maar weinig op; niet zelden moest twee tot drie maal worden overgezaaid en dan nog was de op brengst vaak niet meer dan tien procent van de normaleMaar Schouwen en Duiveland was niet langer noodgebied. „Ja", zei ons een boer „dat op Walcheren 13.000 ha land onder water hebben gestaan weet iedereen, maar dat op Schouwen en Duiveland liefst 17.000 ha blank hebben gestaan schijnt niemand te weten En nu, nu is ten tweede male het water ge komen. Voor de tweede rpaal is het blonde eiland overspoeld door het wrede water en ten tweede male werd Schouwen en. Duiveland vergeten Er is veel, ontzaglijk veel goed te maken, maar het kan met inspanning van alle krachten. Laten wij het eiland niet ten derde male vergeten Wij zouden hier zelve fjog ^an willen toevoegen, dat hetzelfde ook voor Tholen%geldt, zij het in min dere mate. Schouwen en Tholen MècHten thans beiden om weer te worden wat zij ^aren: welvarende eilan den, waar echter nog zeer veel te doen viel. Dat deze strijd gewonnen mrfg worden en dat zij na het herstel niet opnieuw in-vergetelheid verzinken, moet de wens zijn van iedere Zeeuw in de komen de jaren. Wij zijn inmiddels weer een week verder af van de rampdag 1 Februari%en veel werk is er reeds verricht. Er ia met man en macht ge werkt aan het herstel der dijken en aan het leeg pompen van polders. Er is alweer grond droogge- lopen en als alles goed gaat komt er in de komen de weken nog meer droog. Het herstel der grote gaten in de dijken schijnt op gang te komen_ De vraagstukken, die hierbij komen kijken, zijn niet zó maar op te knappen en onze knapste waterbouwkundige ingenieurs zijn eraan bezig. Daarnaast is men ernstig met de studie begon nen over het afsluiten van de zeegaten in het Zuid- Westen des lands. Professor Thysse van het water bouwkundig laboratorium in Delft heeft hiervoor zijn Amerikaanse reis afgebroken. Het vraagstuk is niet nieuw en reeds eerder verschenen er studies over van deskundigen. Ons, als leken, past voor lopig slechts af te wachten wat uit de bus zal ko men, maar wel moge hier nog eens gewezen worden op de grote voordelen, welke de verwezenlijking van een dergelijk plan voor onze provincie zou brengen. Dat daartegenover ook zeer belangrijke nadelen staan, was te verwachten. Prof. Thysse noemde onder andere het verdwijnen van de oester cultuur, de verbinding RotterdamAntwerpen en het vraagstuk waar het water van de grote rivie ren moet blijven. Zo men ziet heeft alles zijn vóór en tégen, doch uit agrarisch standpunt hopen wij dat het „vóór" het winnen zal. De georganiseerde landbouw uit de getroffen gebieden in Zeeland, Zuid-Holland en Brabant heeft inmiddels enige besprekingen gevoerd over de schaderegeling. Daar de regering nog geen definitieve besluiten heeft genomen, staat deze dus nog niet vast. Wij vernamen, dat men op de desbetreffende ministe ries in Den Haag van de gedachte uitgaat, dat de schadevergoeding in een nieuwe wet geregeld zal worden. Deze noodwet zou spoedig bij de Kamers worden ingediend en wij kunnen dus slechts hopen, en er ten sterkste op aandringen, dat dit inderdaad spoedig zal gebeuren en dat de Kamerleden bij de behandeling ook spoed zullen betrachten en hun politieke stokpaardjes eens op stal zullen laten staan. Want hoe sneller de slachtoffers weten waar zij aan toe zijn, des te gauwer zal de onrust, die er in veler harten is, kunnen verdwijnen. Daarna een vlotte afwerking vooral zonder perfectionisme. Op dit alles werd van de zijde der landbouworga nisaties gewezen. Daarnaast werd aangedrongen op een vergoeding volgens vervangingswaarde. Alleen een dergelijke vergoeding kan de getroffen gebieden er weer bovenop helpen. Landbouwherstel begint en Voorschotregeling werkt. Zoals men reeds heeft kunnen lezen, is vanaf 16 Februari het verstrekken van voorschotten mogelijk geworden. Als orgaan voor de vaststelling en de bevorde ring van het herstel van de agrarische schade in het watersnoodgebied is door de Minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening de Rijksdienst voor Landbouwherstel aangewezen. In het bijzonder zal met het herstel van de cul tuurgrond het apparaat van de Cultuurtechnische Dienst volledig worden belast. De Cultuurconsu lenten in de betrokken provincies zijn tot Inspec teurs van de Rijksdienst voor Landbouwherstel benoemd. Onder verantwoordelijkheid van deze inspecteurs, te Breda, Goes en Den Haag, zal ook de enquête en de vaststelling van de schade middels de Plaat selijke Bureauhouders van de Voedselcommissaris- sen in de getroffen provincies en met behulp van deskundigen plaats hebben. Nu de organisatie van het landbouwherstel is geregeld, kunnen alle boeren en tuinders in het KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Wij zijn dankbaar, U te kunnen mededelen, dat onze magazijnen en bedrijfsgebouwen gespaard zijn gebleven. Verkoop en aflevering kunnen normaal doorgaan.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1