Cambridge-Walsen RONDOM DE BOERDERIJ. Uit een geheim weekboek van Bram uil de Slikhoek LandbouwersOPGELET Fa Wed. F. DE BRUIJN ZOON wekt. Slechts enkele gegevens hierover. De bouw kosten van dit enorme bedrijf, dat in 1952 klaar kwam, hebben pl.m. 60 millioen gulden bedragen. De benodigde kolen worden per schip aangevoerd, waarvoor een nieuwe haven is gegraven met een oppervlakte ter grootte van het stadje Geertrui- denberg. Het lossen en transporteren van de kolen geschiedt geheel mechanisch door kranen en transportbanden. Om verstuiving tegen te gaan zijn deze transportbanden, die een lengte hebben van pl.m. 250 meter, ingebouwd in tunnels. Om e.t. stagnatie van de aanvoer op te vangen, is een groot kolenterrein aangelegd, waarop 80 millioen kg kolen in voorraad kunnen worden opgeslagen. Door een soort Jacobsladder worden de kolen bo ven in het gebouw gebracht om via bunkers in poederkoolmolens vermalen te worden tot z.g.n. poederkool. Deze poederkool levert bij verbranding het groot ste rendement. De rook van de enorme vuurhaar den wordt via een schoqrsteen van niet minder dan 110 meter hoog afgevoerd. De in de vier ketels gevormde stoom, waarvan elke ketel per uur 130.000 kg levert, wordt benut om de grote turbo generatoren te doen draaien. Deze beide turbo-generatoren hebben elk een vermogen van 56.000 K.W. en leveren tezamen c.a. 165.000 paardenkracht. Vanzelfsprekend zijn voor het produceren van deze stoom enorme hoeveel heden water nodig. Dit water wordt door een groot pompstation uit de Amer opgepompt en na gezuiverd te zijn in grote reservoirs bovenin het gebouw opgepompt. Deze reservoirs hebben elk een inhoud van 100.000 liter. Per uur heeft het bedrijf 24 millioen liter water nodig. De opgemaakte electriciteit wordt door twee machtige transformatoren op een spanning van 150.000 Volt gebracht en via het verdeelstation door bovengrondse lijnen over de provincie gedis tribueerd. Opvallend is, dat voor de bediening van deze machtige machines en de gehele ingewikkelde apparatuur zo weinig personeel in bedrijf is. Vrij wel alles geschiedt mechanisch en wordt vanuit de commando-ruimte bovenin het gebouw beheerst, waar een groot aantal schakelaars, contrölelamp- jes enz. aangeeft, of alles goed functionneert. Vermeldenswaard is tenslotte nog de tegen de zuidgevel aangebrachte grote klok, die een middel lijn hoeft van 10 meter. De grote wijzer is 6.40 meter lang en schuift elke minuut een halve meter op. Dit is de grootste klok ter wereld. Voorts zijn in de machineruimten, waarvan de gehele zijgevel in glas is uitgevoerd, alle wapens van de gemeenten in Noord-Brabant, uitgevoerd in glas en lood, aangebracht. Na het bezoek aan de Amer-centrale togen allen naar de zaal van hotel „De Witte Leeuw" te Raamsdonkveer, waar de bijeenkomst werd ge opend door de voorzitter, de heer A. H. Munters. Deze riep allen een hartelijk welkom toe, waarna door Dr. H. G. W. van der Wielen als onderwerp werd behandeld: ^Verantwoordelijkheid tegenover onszelf en de gemeenschap". Spreker stelde allereerst de vraag, waarom ver antwoordelijk, waarvoor verantwoordelijk en hoe dient deze verantwoordelijkheid in het dagelijks leven te worden toegepast. Verantwoordelijkheid is een godsdienstig begrip, immers moeten wij onze naaste lief hebben als ons zelve. Onze democrati sche samenleving is gegrondvest op de positieve elementen van eerbied en liefde voor God en de mensen. Deze positieve elementen moeten wij in onze eigen persoonlijkheid trachten te bevorderen. In het mensenleven en ook in het volkerenleven voeren negatieve en positieve eigenschappen een strijd. Hoe vaak constateren wij in plaats van lief de, nijd en jaloersheid. Ook de volkeren zijn vaak jaloers op elkaar en tonen heerszucht, hebzucht en ongezond materialisme. Een gezond geestelijk leven wordt vaak door het materiële bedreigd. Steeds weer zullen wij een zedelijk beroep moeten doen op de mensen om vol ledig mens te zijn door zich lichamelijk en geestelijk te ontwikkelen. Onze lichamelijke ontwikkeling is de laatste halve eeuw reeds ver gevorderd. Dank zij de ge zondheidszorg is ons sterftecijfer het laagste ter wereld. Ook voedingsleer, warenkennis en sociale wetgeving hebben hiertoe bijgedragen. De sportieve opvoeding van onze plattelands jongeren schiet ech ter vaak nog tekort. Denemarken is ons hier ver in voor, getuige ook het arbeidstempo daar. Gezonde sportbeoefening heft de nadelen van de eenzijdige arbeid op en verhoogt het prestatie vermogen. Spreker wees ook op het grote belang van het landbouwhuishoudonderwijs voor onze meisjes. Van het platteland dienen zich veel meer meisjes te melden voor het mooie beroep van lerares voor het landbouwhuishoudonderwijs. Spreker pleitte er ook voor, dat iedere jonge boer landbouwonderwijs dient te volgen en zijn kennis met het volgen van cursussen dient uit te breiden. Naast lichamelijke opvoeding en het verwerven van vakkennis mag ook de geestelijke mens niet worden verwaarloosd. Wij moeten ons niet laten verblinden door de techniek. Materiële welvaart houdt gevaren in van een morele depressie. Spreker staafde dit met voor beelden van het Zweedse platteland, dat ontvolkt wordt door de trek naar de steden. Voor ons land dient in verband hiermee de gemeenteclassificatie te verdwijnen en dient het platteland gelijk gesteld te worden met de stad. Wij ZUlien de stijl van het leven op het platteland moeten bevorderen en o.a. de belangstelling voor de culturele waarden moe ten opwekken. Besteed Uw vrije tijd zo nuttig mo- geijk door naast studie ook het verenigingsleven te dienen. Verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap. Voor een opgewekt verenigingsleven zijn wij persoonlijk mede verantwoordelijk. Dit geldt voor onze agrarische verenigingen en organisaties, maar daarnaast mogen wij ons niet isoleren van de dorpsgemeenschap. De waarde van onze boeren- organisaties is vooral in de crisisjaren gebleken. Zonder deze organisaties zou onze landbouw slechts een zeer ondergeschikte rol spelen. Daarom dienen wij als jongeren ons klaar te maken, om straks in de organisaties onze plaatsen te bezetten. De na oorlogse ontwikkeling voert in de richting van meer eenheid van de West-Europese landen. Wij zullen meer in grotere verbanden moeten leren denken en daarom is uitwisseling tussen de jongeren der verschillende landen van zo groot belang. Spreker wees op het grote belang van meer internationale samenwerking, waarbij ook aan de ontwikkeling van achtergebleven gebieden dient te worden ge dacht. Wij hebben een taak ook tegenover de wereld, waar ongeveer van de mensheid leeft op de grens van ondervoeding. Het leven van tegenwoordig met al zijn ingewikkelde vraagstuk ken vraagt van ons dat wij, bewust van onze ver antwoordelijkheid, plichtsgetrouw voorwaarts gaan, terwille van ons zelf en van de wereld, waar in wij leven. Deze rede van Dr. Van der Wielen werd met grote belangstelling gevolgd en de voorzitter sprak dan ook ongetwijfeld uit aller naam, toen hij de spreker hartelijk dank zegde voor zijn bezielende rede. Avondprogramma. Na de pauze, tijdens welke een gemeenschappe lijke koffiemaaltijd werd gebruikt, declameerde mej. Gré Konings. Mej. Konings is als declama- trice in onze kringen geen onbekende meer, immers haar medewerking aan de revue „En de boer ploegt verder", bij het jubileum der N. B. M. L. opgevoerd, maakte deze tot een groot succes. Ook deze avond vielen de door haar voorgedragen schetsen zeer in de smaak. Hierna volgde een voordrachtenwedstrijd voor deelnemers uit alle afdelingen, waarbij de uitslag als volgt was: 1. F. Bom te Steenbergen; 2. G. de Lint te Willemstad; 3. Breure te Dinteloord; 4. Knaap te Raamsdonk; 5. Baelde te Werkendam. De heer De Waard, voorzitter der N. B. M. L., sprak een opwekkend woord en uitte zijn waarde ring voor de activiteit van de jongeren. Spreker memoreerde de deelname aan de landdag te Kes. teren en prees het initiatief om een provinciale vlag te ontwerpen als symbool van de eenheid van de Brabantse jongeren. Mede dank zij het opwekkend woord van de heer De Waard werd de hierop gehouden verloting een groot succes en bracht deze pl.m. 250,op, onge twijfeld een mooie bekroning van deze zo zeer ge slaagde dag. Vermeld zij nog, dat de muzikale om lijsting van het avondprogramma werd verzorgd door een accordeon-duo uit Dinteloord, dat zich zeer verdienstelijk van zijn taak kweet. De bijeenkomst werd door de voorzitter met een woord van dank voor aller medewerking gesloten, waarbij aan de heer G. Knaap voor zijn voorberei ding van deze dag nog een verdiend extra woord 0 van lof werd toegebracht. BRABANTSE BIESBOSCH. Januari is wel de maand waarin de overigens zo nijvere landman van een zekere rust kan genieten. En hij geniet er ook van, want zijn bedrijfsbeslom- meringen zijn tot het minimum beperkt. De akkers zijn in volkomen rust nu Koning Winter in min dere of meerdere mate zijn scepter zwaait. Deze onzichtbare grondbewerker is niet te eve naren als directe structuurverbeteraar. Jammer dat zijn tanden alleen nog maar aan de oppervlakte blijven, maar wie weet, een grimmiger aanval is mogelijk nog te verwachten. Binnendijks heerst rust over 't polderlandschap, buitendijks op de riet gorzen is de oogsttijd, voor zover dit niet te zeer belemmerd wordt door vorstbezwaren, in volle gang. Het riet wordt gesnèden, gebost, over water getransporteerd en opgestapeld op daarvoor be. stemde opslagplaatsen. Meer in 't voorjaar wordt het daarna geschoond, d.w.z. gekreukte en gebroken stengels worden ver wijderd, waarna het voor diverse doeleinden ver handeld wordt. Men kan nu de vraag stellen: Hoe lang nog zal deze buitendijkse cultuur worden uit geoefend? Ditzelfde geldt voor de griendcultuur. Het plan Biesbosch-bedijking begint vastere vor men aan te nemen en, naar men nu mag aannemen, wordt de algehele afsluiting van het buitenwater als bereikbaar doel gesteld. Het onlangs uitgetrokken bedrag tot verhoging van 3 tot 5,5 millioen gulden is wel is waar nog maar een klein gedeelte van het totaal begrotings. bedrag, maar het werk kan hierdoor toch voort gang vinden. De nieuwe zware dijk langs de Nieuwe Merwede zal hierdoor voor een groot deel gereed kunnen komen binnen afzienbare tijd. Mid-wintertijd be tekent voor de boer eveneens organisatietijd. Klaagt hij altijd over drukte en onmogelijk tijd om een vergadering te bezoeken, nu kan dit onmogelijk een steekhoudend argument zijn. De tekenen in de landbouw wijzen er thans op dat lauwheid in de organisatie niet meer geduld kan worden, evenmin als verbrokkeling, 't Gevolg is dat de belangen niet geheel parallel meer lopen. Als boeren komen we graag vlug met critiek voor de dag, d.i. uitste kend wanneer deze gezond is en wanneer we daar bij ook de hand in eigen boezem steken. Het gaat echter mis als we niet verder zien dan dat eigen kringetje, want zo bekeken, heeft orga niseren helemaal geen zin. We zouden dan net zo goed kunnen volstaan met op de Beurs zo nu en dan een gezellig praatje met deze en gene aan te knopen. Er is een bekend gezegde dat luidt: „Regeren is vooruit zien." Met het organiseren is dit niet in mindere mate het geval. Er is echter een belang rijk verschilpunt dat we in de gaten moeten hou den en wel dat ieder lid direct mede verantwoor delijk is voor de gang van zaken in de organisatie. Als we dit beseffen en in practijk brengen, dan ziet de toekomst er voor de organisatie en de landbouw niet donker uit. De duist're kille mist Die op de aarde rust, Is nu wat weggeveegd En de schipper ziet weer de kust. Wat was het vorige week een Londense mist. Dagen achtereen zaten we in de druilige, klamme mist en het was onplezierig er in te moeten wer ken of rijden. Soms was het 's avonds zó erg, dat het verkeer veel moeilijkheden ondervond en er zijn in ons land op de weg heel wat ongelukken gebeurd. Gelukkig brak Zondagmiddag de zon door en dit werkte zo aanstekelijk op de thuiszit tende mensen, dat ze allen er op uit trokken, de buitenlucht in. Op het water was het ook erg, ja, nog erger dan op het land en de bootdiensten hebben moeilijke toeren moeten verrichten om op tijd en plaats terecht te komen en een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats. We zijn zo gauw genegen te zeggen, wat is de boot weer laat, maar zien niet de grote moeilijkheden waarmee de zeelui moeten kampen bij storm of mist. Je kon de schepen horen blazen en toeteren in de mist om hun aanwezigheid te melden. Het loopt met de schipperij de laatste tijd niet erg mee. Je kunt geen krant lezen of er zijn sche pen gezonken, aan- of omhooggevaren. Het ergste vinden we dat er aan een schip geen achterdeur zit. De verzekeringsmaatschappijen zijn al heel wat penningen kwijt geraakt aan verzekeringsgeld. Ja, het is voor de mensen ook verschrikkelijk erg om bij een aanvaring in een paar minuten alles naar de bodem van de zee te zien gaan. Je bent dan natuurlijk al heel blij dat je er levend bent af gekomen, maar straks moet je toch weer opnieuw beginnen en dat valt niet mee. Het Landbouwblad was vorige week een hele kluif en er was veel interessants in te lezen. De rassenkeuze was volledig uitgekiend en iedere boer kan nu zelf uitkiezen welk ras voor hem het beste zal zijn. Zijn grondtoestand, kwaliteit enz. spreekt ook een woordje mee. De proefveldcijfers waren vroeg bekend, vroeger dikwijls wanneer we aan het zaaien waren. Ook is het een zeer goede gedachte geweest om de ziektenbestrijdingstafel op een los blad te doen. Deze kan nu mooi bewaard worden en bij andere belangrijke schrifturen in een aparte map bewaard worden want te onthou den is zulks niet meer. Ook zouden we U allen aanraden het aanbevolen Derde regionale Land- bouwverslag 1952 aan te schaffen, te bestellen bij de Directie van de Landbouw. Dit is een lijvig boekdeel geworden, ruim 200 bladzijden met zoveel nieuws en zoveel wetenswaardigheden, dat ieder Z. L. M.-lid zo'n boekje moet aanschaffen. We zijn er de samenstellers dankbaar voor, het is een heel werk geweest en moge het vele vruchten dra gen. We hebben er met genoegen in gelezen en er van geleerd, waarvoor het ook geschreven is. De mechanische onderzoekingen hadden ook na tuurlijk onze grote belangstelling. In een Afri kaans landbouwblad stond, dat de mechanisatie, volgens Prof. Havlet van de Universiteit te Preto ria, niet heeft geholpen om de productie te ver hogen. Integendeel, zij had alleen maar tengevolge dat minder mensen meer grond minder efficiënt be werken. Zij leidt onherroepelijk tot extensivering op de manier zoals zij thans in Zuid-Afrika wordt aangepakt. Deze manier lijkt ons ook wel de verkeerde te zijn, gezien de uitkomsten in ons land. door ons vervaardigd, geheel Nederlands Fabrikaat. Eeter dan elke import, maar GOEDKOPER IN PRIJS Vraagt nog heden aan, ons prijs. Elke gewenste breedte leverbaar (onder garantie). Koopt dus Nederlandse waar, dan helpen wij elkaar. Teerpakhuizenstraat 27 Telefoon 2714 MIDDELBURG

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 9