Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU. ALGEMENE LEDENVERGADERING. BEKNOPT VERSLAG JAARVERGADERING AFDELING FIJNAART. AFD. DEURNE—HELENAVEEN. ONTWIKKELINGSDAG PROV. JONGERENORGANISATIE. DINTELOORD: Woensdag 28 Januari, van 11.30 1 uur in Hotel „Korf". FIJNAART: Vrijdag 30 Januari, van 10.3012.30 uur, in Hotel „De Graanbeurs". Het Hoofdbestuur van de Noord-Brabantse Maat schappij van Landbouw heeft de eer de leden hier bij uit te nodigen tot het bijwonen van de algemene vergadering der N. B. M. L., welke zal worden ge houden op DINSDAG 27 JANUARI a.s., des n.m. half twee, in de zaal van café-restaurant „De Graanbeurs", Reigerstraat te Breda. Namens het Hoofdbestuur, W. G. DE WAARD, Voorzitter. A. KÓRTEWEG, Secretaris. Agenda: 1. Opening door de Voorzitter. 2. Notulen van de algemene vergadering van 2 Juli 1952, gehouden te Steenbergen. 3. Mededelingen en ingekomen stukken. 4. Verslag over het jaar 1952. 5. Spreker de Weled. Gestr. I-Ieer Mr. E. Kuilman, Secretaris van het Kon. Ned. Landbouw- Comité over „Landbouw en P.B.O." 6. Spreker de Weled. Heer P. M. Sneep, ere-voor- zitter der Noord-Brabantse Mij. van Landbouw over: „Landbouwcoöperatie in Amerika". 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Gaarne wekken wij alle leden op, om deze alge mene vergadering te bezoeken. De werkzaam heden op de bedrijven laten thans over het alge meen wel toe om eens een dag te besteden aan het bijwonen van een vergadering, waar verschillende belangrijke vraagstukken betreffende onze land bouw kunnen worden behandeld. Houdt deze dag dus vrij voor Uw maatschappij. van de vergadering van het Dagelijks Bestuur, gehouden op 19 Januari 1953. Van de voornaamste onderwerpen, welke op deze vergadering werden behandeld, volgt onderstaand een beknopt overzicht. Consumptie-aardappelfonds. Nadere inlichtingen zullen worden ingewonnen omtrent ontvangsten en uitgaven van het consumptie-aardappelfonds, teneinde hierdoor aan uit enkele afdelingen gerezen vragen te kunnen voldoen. Centraal Bureau. Een op 26 Februari a.s. door het Centraal Bureau te houden contactdag zal door enkele vertegenwoordigers der N. B. M. L. worden bijgewoond. Bedrijfspensioenfonds voor de landbouw. Dit pen sioenfonds werd indertijd door de landbouw inge steld om hierdoor de landarbeiders meer aan de bedrijven te binden. Terwijl de vraag gesteld mag worden, of de band met het bedrijf gunstig is be- invloed, dient daarnaast de vrahg te worden ge steld, of het wel juist is, dat steeds meer groepen bij dit fonds worden ondergebracht. In dit ver band worden ernstige bezwaren geopperd tegen het plan om ook de D.U.W.-arbeiders bij het bedrijfs pensioenfonds voor de landbouw onder te brengen. Subsidie op boerderijenbouw bij ontginningen en ruilverkavelingen. Het wordt niet billijk geacht, dat deze subsidie alleen zou kunnen worden verleend aan bedrijven met een oppervlakte boven 10 ha. Gezien de bijzondere positie van het kleine bedrijf en het groot aantal van deze bedrijven, dient hier mee ook bij bovengenoemde subsidiëring meer rekening te worden gehouden. Veevoederdistributie. Mede gezien de hierover uitgebrachte rapporten wordt het niet nodig ge acht om de veevoederdistributie nog langer te handhaven, daar e.t. voordelen hiervan niet opwe gen tegen de nadelen. Prijsbeheersing landbouwgronden. Mede naar aanleiding van de hieronder uit de afdelingen ont vangen standpunten, wordt vastgesteld, dat prijs- beheersing van landbouwgronden dient te worden gehandhaafd, waarbij als middelen om de gevrees de ontduikingen tegen te gaan worden aanbevolen: a. het strafbaar stellen van koppelverkoop; b. koper en verkoper, wanneer de grondkamer zulks nodig oordeelt, onder ede te doen ver klaren, dat de vastgestelde prijs op geen en kele wijze zal worden ontdoken; c. bij aankoop van verpachte boerderijeen aan de pachter een extra-verlenging toe te ken nen; d. het e.t. invoeren van een verbod van verkoop gedurende een bepaalde periode na de aan koop, om hierdoor speculatie tegen te gaan. Bij bijzondere omstandigheden zou hierop een uitzondering kunnen worden gemaakt; e. het beperken van de mogelijkheid om de boerderij boven een bepaald bedrag met hy potheek te bezwaren. Voorts zou bij over dracht aan de pachter recht van voorkeur om te kopen dienen te worden verleend. Bodem-egalisatiefonds. Met het hiervoor door een commissie uit de Groninger Mij. van Landbouw uitgebrachte rapport wordt accoord gegaan. Hier bij worden ernstige bezwaren ingebracht tegen het rapport van de commissie-Vondeling, dat een af romingssysteem van de pacht voorstelt. Uitgifte Zuiderzee-gronden. Besproken wordt het rapport van de commissie uitgifte Zuiderzee-gron den. Met de hierin verwerkte conclusies wordt accoord gegaan, waarbij de toekomstige uitgifte van nieuwe bedrijven dus zou dienen te geschieden op basis van. 50 c/o voor sanering van het oude land; 20 voor gedupeerden door uitbreidingsplan nen, of hen wier pachtovereenkomst niet wordt verlengd; 30 voor de vrije sector. In dit verband wordt tevens behandeld het schrij ven van de afd. Fijnaart, waarin ontstemming wordt geuit over het beleid bij de uitgifte 1952. De naar voren gebrachte bezwaren zullen kunnen wor den opgevangen, wanneer het advies van bovenge noemde commissie wordt opgevolgd. Dit standpunt zal via het K.N.L.C. worden ken baar gemaakt. Gemeente-classificatie. Na enige bespreking wordt vastgesteld dat de gemeente-classificatie dient te worden opgeheven, opdat stad en plat teland gelijk worden gesteld. Verschillende voor beelden worden hierbij aangehaald. Mond- en klauwzeer. Nogmaals zal worden aan gedrongen op algemeen verplicht stellen van de voorbehoedende enting en het invoeren van een vervoerverbod voor niet ingeënte dieren. Kostprijsberekening akkerbouwproducten oogst 1952 en 1953. Bezwaren wordén naar voren ge bracht tegen de betreffende L.E.I.-rapporten. Wordt er voldoende rekening mee gehouden, dat de type bedrijven boven het gemiddelde liggen? De opbrengsten van verschillende producten liggen hierdoor hoog, terwijl ook sommige uitgaven hoog voorkomen. Hiervan worden enkele voorbeelden genoemd. Besloten wordt hierop de aandacht van de K.N.L.C. te vestigen. Koppelingsregeling tarwe-voer granen. Met het voorstel om deze koppclingsregeling voor oogst 1953 te doen vervallen wordt volledig ingestemd. C.A.O. Tuinbouw. De prov. subcommissie Tuin bouw stelt voor om de datum, waartegen de C.A.O. Tuinbouw voor het contractjaer 19521953 kan worden opgezegd, met ren maand te verlen gen. Hiermee wordt accoord gegaan. Ten aanzien van de C.A.O. Tuinbouw voor het contractjaar 19531954 werd een concept ontvan gen, waarin enerzijds de 2 vacantie-toeslag is opgenomen en anderzijds voor de inwonende knechts beneden 21 jaar eenzelfde regeling wordt voorgesteld als in de C.A.O. Landbouw voor Oost en Midden-Brabant. Na enige bespreking wordt echter vastgesteld, dat dit niet kan worden aanvaard. Dit standpunt zal aan de Stichting voor de Landbouw worden meegedeeld. Rundertuberculoste-bestrijding in Westelijk Noord- Brabant. Naar aanleiding van ons desbetreffend schrijven werd hiervoor van Dr. Kirch, Directeur van de Gezondheidsdienst voor Dieren, een uitvoe rig schrijven ontvangen. In verband hiermee wordt de wenselijkheid be sproken om ook voor Westelijk Noord-Brabant een maatregel in te voeren, waarbij de aanvulling van de rundveestapel met niet t.b.c.-vrije runderen wordt verboden. Eventueel zou het betreffende gebied, thans be grensd door de spoorlijn Bergen op ZoomLage Zwaluwe, kunnen worden ingekrompen. Besloten wordt hiervoor een bespreking met Dr. Kirch te beleggen. Fiscale mogelijkheden van afschrijving op be- drijfsinventaris. Tot 1 Januari j.l. gold t.a.v. af schrijving op tractoren en werktuigen de mogelijk, heid om hierin ineens Vs van de aanschaffingsprijs af te schrijven. In de practijk werd hiervan vrij veel gebruik gemaakt, daar hierdoor enige sprei ding van de bedrijfsinkomsten mogelijk was. Be sloten wordt om via het K.N.L.C. aan te dringen op het opnieuw invoeren van deze faciliteit. De afd. Fijnaart der N. B. M. L. hield op 15 Jan. j.l. een goed bezochte jaarvergadering in Hotel Van Baren. Na een openingswoord van de voorzitter, de heer L. Oostdijk, en voorlezing der notulen, las de secre taris, de heer H. Breure, het jaarverslag 1952 voor. De rekening over het afgelopen jaar werd goed gekeurd, nadat hierover door de kascommissie gunstig verslag was uitgebracht. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende bestuursleden, de heren H. A. Laurense en A. F. Maris herkozen, Als leden van de kascommissie voor 1953 werderi gekozen de heren P. Knook en A. Verhagen. De afd.-contributie werd vastgesteld op 4, per lid. Besloten werd tot het gezamenlijk aanschaffen van brandblus-apparaten, waarover nadere inlich tingen zullen worden ingewonnen. Bij de hierop volgende rondvraag kwamen ver schillende actuele punten aan de orde, o.a. de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering, de ver eenvoudiging van de loonadministratie, de koppe lingsregeling tarwe-gerst, het rapport uitgifte Zui- derzeegronden en vestigingseisen voor de land bouw. De heer Korteweg, secretaris der N.B.M.L. beantwoordde de gestelde vragen. Na het gebruiken van een gemeenschappelijke koffiemaaltijd, waarbij de traditionele worste broodjes zich goed lieten smaken, werd het avond programma afgewerkt. Door de heer B. W. Alink werd een zeer interes sante inleiding gehouden voor de aspecten in de maïsbouw. Maïs is na rijst het belangrijkste graan gewas ter wereld. De verbouw is ook in ons land sterk toegenomen. In 1942 werd 3600 ha verbouwd, in 1952 reeds 14.000 ha. Dank zij de nieuwe hybridenrassen is de opbrengst per ha sterk gestegen. In Zuid-Beve land varieerde deze in het afgelopen jaar tussen 4750 en 5300 kg per ha. Spreker behandelde achtereenvolgens de ver schillende rassen en de wijze waarop deze worden gekweekt en vermeerderd. Maïs als kruisbestuiver stelt daarbij bijzondere eisen. Het oogsten en dro gen is ook voor ons land geen probleem meer. Het dorsen kan het best op een centrale plaats geschie den. De afzetmogelijkheden voor de in ons land geteelde maïs zijn vrijwel onbeperkt. Behalve voor de veevoedersector zijn ook grote hoeveelheden nodig voor de industrie. De eigen industrie ver bruikt jaarlijks ruim 80.000 ton. Spreker behandel de voorts de poolvorming, waarbij de marktprijs kan worden beïnvloed. De inleiding van de heer Alink werd met grote belangstelling gevolgd en gaf aanleiding tot het stellen van verschillende vragen. Door de heer D. P. Woutersen werd hierna een door hemzelf opgenomen bedrijfsfilm vertoond, ge titeld: „Van zaaibed tot wintervoer", waarbij ook opnamen over de maïsteelt. Hierna werd deze geslaagde vergadering door de voorzitter met een woord van dank gesloten. Vermeld mag nog worden, dat tijdens de verga dering twee nieuwe leden konden worden inge schreven. De afdeling DeurneHelenaveen der N.B.M.L. hield op 12 Januari j.l. een ledenvergadering te Deurne. De voorzitter opende deze goed bezochte vergadering met een woord van welkom en wenste alle leden een gezegend en voorspoedig 1953 toe. Hierna werden de notulen van de vorige vergade ring gelezen en goedgekeurd. Vervolgens kwam de ledenwerf-actie ter sprake. Nog steeds zijn er ongeorganiseerden, die in aan. merking komen voor het lidmaatschap der N.B.M.L. Deze zullen worden aangespoord om lid te worden. Hierna geeft de voorzitter een beschouwing over de L.E.I.-bedrijven, waarvoor tegenwoordig veel belangstelling is. Dit zal zijn oorzaak wel vinden in de goede uitkomsten van deze bedrijven. Wan neer de prijzen zakken, zal de rundveestapel het meeste opbrengen, daar hierin de minste arbeids uren zitten in vergelijking met de varkens en de kippen. De volgende vergadering zal in de eerste helft van Februari worden gehouden te Helenaveen. Aan de heer Pijnenburg te Leende zal dan verzocht worden te spreken over de groenteteelt. De vergadering werd hierna door de voorzitter met een woord van dank gesloten. J. HOOGEDOORN, Secretaris. De Prov. Jongerenorganisatie der N. B. M. L. hield op 14 Januari j.l. te Raamsdonkveer een goed geslaagde ontwikkelingsdag, met een programma, waarbij zowel aan het nuttige als aan het aange name aandacht was geschonken Ook deze dag is bij alle deelnemers weer zeer in de smaak gevallen en hierdoor een aanmoediging voor het bestuur van onze actieve Jongerenorganisatie om op de in geslagen weg voort te gaan. Bezoek Amer-centrale. De middag werd begonnen met een bezoek aan de nieuwe Amer-centrale van de P.N.E.M. te Geer- truidenberg. Het bezoek aan dit machtige gebouw, dat tot één van de grootste en modernste electrici- teits-centrales van ons land behoort, heeft niet na gelaten een diepe indruk te maken. Electriciteit is een min of meer geheimzinnige vorm van energie en het is hoogst interessant om eens van nabij te zien hoe licht en kracht, waarvan wij op zo een voudige wijze door het omdraaien van een knopje dagelijks gebruik kunnen maken, worden opge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 8