Afstamming 18-maanders op de keuringen te Oostburg, Hulst en Goes OnJ Pensioen en minder belasting! €2B*8£>8gS CURSUS HANDMELKEN Een voordeel van een kapitaalverzekcring, voorzien van de lijfrente-clausule, gesloten bij deNATIONALE: U kunt met het verzekerde kaprtaal, dat U bij leven op Uw 60ste of 6?ste jaar zal worden uitgekeerd, een pensioenvoorziening treffen bij de NATION AI, E, terwijl U reeds thans een groot deel van de voor de verzekering betaalde premie in mindering kunt brengen voor de Inkomstenbelasting! Ut DE NATIONALE LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 NATIONALE tfVENSVEtZEKERINGBANK NV geeft U gaarne vrijblijvend advies. (VERZEKERD BEDRAG 2 MILLIARD) Begin December vonden te Oostburg, Hulst en Goes weer de jaarlijkse keuringen plaats van 18-maanders. Deze keer begunstigd door best weer, wat in deze tijd van het jaar nog wel eens te wensen overlaa't. Er waren een flink aantal in schrijvingen, terwijl de kwaliteit van het aange voerde materiaal over het algemeen wel een goede indruk heeft gevestigd. Speciaal kan dit gezegd worden van de getoonde hengsten te Hulst. Deze waren opvallend beter dan voorgaande jaren. Voor een technisch verslag zij verder verwezen naar het reeds gepubliceerde artikel van de heer Colenbrander. Het leek ons echter wel interessant, om de af stamming van de aangegeven paarden eens na te gaan. Over het algemeen toch is er van de bloed- opbouw van onze paardenstapel nog te weinig be kend. We zullen trachten om dit voor deze keu ringen wat nader te belichten. Hierbij zij nog op gemerkt, dat er geen rekening is gehouden me: paarden, die om een of andere reden niet aanwezig waren. We hebben uitsluitend de aangifte in de catalogus gevolgd. Wanneer we de aangifte van deze 18-maanders overzien en daarbij hun pédigrée nader bekijken, dan valt het op, dat velen teruggaan op Clairon de la LyS, K. 1488, nl. 140 van de 277, of wel ruim 50 Van zijn zonen waren er nog 19 af stammelingen, w.o. een 4-tal van de bekende Nico van Melo, K. 1795. Eén hiervan, nl. Mies van de Oude Vorst, 174062, werd kampioene van de mer ries in Goes. Een zeer soortige merrie met toe komst. Verder werden zowel een zoon als een dochter van hem 3e in Hulst. Tot het laatst toe blijkt Nico van Melo dus met zijn afstammelingen in de hoogste prijzen te komen. Het zal waar schijnlijk lang duren voor een andere hengst een dermate invloed zal hebben op de Nederlandse trekpaardenfokkerij als Nico van Melo. Andere zonen van Clairon de la Lys, die nog met één of meer afstammelingen in de catalogus voorkwamen waren: Clairons Zoon, K. 1792 (1); Guido van Melo, K. 1793 (1); Barra, K. 2184 (4); Clairon van Othene, K. 2166 (6); Leopold van Ca- thalijnhof, K. 2189 (1) en Albert van 't Westland, K. 1969 (2). Niet één van hun zonen of dochters wist een plaats te bemachtigen in de voorste ge lederen. Het verschil met Nico van Melo is wel zeer opvallend. We kunnen deze dan ook zeker als een „stam" apart beschouwen. Niet minder dan 9 van zijn zonen komen we als vaderpaarden op deze keuringen tegen. Het meest op de voor grond traden Nico van de Heibloem, K. 2254 met 26 en Nico van Ella, K. 2299 met 21 afstammelingen. Verder Eglon van Echt, K. 2264 met 10, Nico van Smakt met 9, Nico van de Fuus mot 8, Brillant van Nico met 6 en nog enkele anderen met 1 of 2 afstammelingen. Dat de eerste twee zeer domineren tussen dit gezelschap, blijkt wel uit de volgende cijfers. Ruim 43 van alle aangiften in Goes was of een Nico van de Heibloem of een Nico van Ella. Wanneer we dan verder nog in aanmerking nemen, dat ook Schouwen-Duiveland en Tholen hier vertegen woordigd zijn, waar deze hengsten niet of toch practisch niet dekken, dan is dit een bewijs, dat ze samen ongeveer 50 voor hun rekening nemen op Walcheren en Zuid-Beveland. In totaal nemen de Nico van Melo-zonen ruim 61 van de aangegeven paarden in Goes voor hun rekening, welke we weer hoofdzakelijk terug vinden in Walcheren en de Bevelanden. Wanneer we dan verder zien, dat er ook nog enkele klein zonen van Nico van Melo zijn vertegenwoordigd, dan is het wel duidelijk, dat de Nico van Melo-stam in Walcheren en de Bevelanden op het ogenblik sterk op de voorgrond treedt. In Zeeuwsch-Vlaanderen is dit in veel mindere mate het geval, speciaal in het Oostelijk deel. In Hulst treffen we nl. onder de 88 aangiften er slechts 3 aan van Nico van Melo-zonen, of wel 31/2; Verder nog een 3-tal van hemzelf. Hier is de Nico-stam dus zeer matig vertegenwoordigd. In Oostburg, in het Westelijk deel dus, ligt het weer enigszins anders. Bijna 22 van de aangiften blijken van Nico van Melo-zonen te zijn, waarbij Eglon van Echt de meeste voor zijn rekening neemt, gevolgd door Brillant van Nico. Terloopt zij hier nog opgemerkt, dat bij de veulens in Oostburg de Nico's voor bijna 37 vertegenwoordigd waren, wat grotendeels voor rekening komt van Nico van het Zwartewater. In de toekomst zal men dus een wat grotere in vloed in dit district kunnen verwachten. We hebben eerder opgemerkt, dat de Clairon de la Lys-stam voor ruim 50 óp deze 18-maander keuringen voorkwam. Voor zijn zoon, Nico van Melo, bedraagt dit percentage ruim 34, of wel ruim een-derde deel. Vermeldenswaard is nog, dat van alle Clairon de la Lys-afstammelingen er 60 gaan via zijn zoon Nico van Melo. Naast zijn reeds eerder ge noemde zonen is het vooral via Marquis van Jan Gerardshof, dat Clairon de la Lys zijn invloed over vrijwel de gehele provincie doet gelden. We hebben zoeven geconstateerd, dat de Nico- lijn in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen gering was. Dit geldt in mindere mate ook voor Clairon de la Lys. Het meest op de voorgrond trad hier Karei van Certain, K. 2190, met 12 afstammelingen, ge volgd door Kluko van Melo, met 10 en Nico van Annie, met 9 afstammelingen. Eerstgenoemde v neemt met zijn zonen Karei van Alstein, Herseur van Alstein en Iwan van Saeftinge 25 van de aangiften in Hulst voor zijn rekening. Via Certain van Tienhoven, K. 1915, gaan zij terug op Her seur II de Cognebeau, K. 1430. Zowel de kampioen van de hengsten als van de merries in Hulst was een jonge Karei van Certain. Moustic, die de eerste prijs behaalde en een Urbain Beiden paarden met verwachting. Kluko van Melo, K. 1995, nam 10 en zijn zoon Eduard van Koppushoen, K. 2262, 1 afstammeling voor zijn rekening te Hulst. Kluko van Melo is een zoon van Dragon d'Hondzocht, K. 1637. Bij de hengsten bezette een jonge Kluko de vierde plaats in de kleine maat. Bij de merries eveneens. Zijn zoon kwam met een merrie op de zesde plaats in de kleine maat en Kluko zelf was eveneens zesde in de grote maat merries. Nico van Annie bezette met 9 kinderen de derde plaats, terwijl zijn zoon, Nico, 150957, drie ver tegenwoordigers had te Hulst. Zij gaan terug op Hautain van Wieringermeer, K. 1923. Een jonge Nico van Annie werd derde in de grote maat merries. Opmerkelijk is nog, dat in Hulst 4 kleinzonen waren van Nico van Beek, K. 2130, via zijn zoon Nico van Geverik, K. 2313. Eén ervan werd eerste van de grote maat, een andere tweede in de kleine maat. Ook de andere twee werden geprimeerd. Al was Nico van Melo hier in Hulst door zijn zonen slecht vertegenwoordigd, via zijn kleinzoon is het resultaat weer zeer goed. In Oostburg is het Urbain van Certain, K. 2169, die met zijn zonen Moustic van Urbain, K. 2294 en Lambiek van St. Kruis, K. 2319, het meest op de voorgrond treedt. Samen nemen zij 25 afstam melingen voor hun rekening. Via Certain van Lamswaarde, K. 1429, voeren zij terug naar de oude Frans, K. 714. Deze lijn wordt nog versterkt door Cantor, K. 1854, die via Solon van Certain, K. 1567 en Certain van Lamswaarde eveneens Frans bloed voert en door 2 afstammelingen is vertegenwoor digd. In totaal dus 27 of wel ruim 31 Er zij hier nog op gewezen, dat de veulens te Oostburg buiten beschouwing blijven. Een jonge Urbain van Certain werd eerste van de merries kleine maat en tevens kampioene. Door goede vakbekwaamheid wordt bereikt, dat de te verrichten werkzaamheden beter worden uitgevoerd, met daarnaast een vlugger en aange namer verloop. Voor het melken in het bijzonder speelt de be kwaamheid hierin een zeer grote rol, aangezien door onjuiste handelingen de productie van de koe daalt, vergeleken bij goed melken bij dezelfde om standigheden. Reeds tientallen jaren worden er jaarlijks onder leiding van het Rijkszuivelconsulentschap cursus sen in handmelken gegeven, waarbij, naast de meest doelmatige methode van melken, een zo zin delijk en zuiver mogelijke melkwinning wordt on derwezen. Het is verheugend, dat voor deze cur sussen een toenemende belangstelling bestaat, waaruit blijkt, dat ze in een behoefte voorzien. Het beoogde doel: het winnen van meer en beter melk, wordt hiermede bereikt. Ook dit jaar bestaat er weer gelegenheid voor het volgen van een bovenomschreven cursus. Er worden in totaal 10 lessen gegeven in practisch melken, met daarnaast 2 a 3 theoretische lessen in melkvorming en hygiënische winning van de melk. Van de practische lessen wordt gedurende 8 weken achter elkaar 1 les per week gegeven, vervolgens na 8 maanden nog 2 practische lessen, waarop dan het examen volgt. In de tijd die ligt tussen de 8ste en de 9de les, hebben de cursisten de gelegen heid te oefenen, om zich de onderwezen manier van melken volledig eigen te maken. We verwachten, dat een groot aantal deelnemers- (sters) het volgen van voornoemde cursus op prijs stellen en zich hiervoor aanmelden. We meenden te moeten trachten deze cursussen meer over het Jaar te verdelen, om niet in tijd-mocilijkheden te geraken. Degenen, die de gelegenheid hebben ge durende de zomermaanden hieraan deel te nemen, worden verzocht dit bij aangifte kenbaar te maken. Aangifte kan plaatsvinden vóór 30 Januari a.s. bij het Rijkszuivelconsulentschap, Londense Kaai 27, Middelburg, met vermelding van nauwkeurig adres en geboortedatum. Het cursusgeld bedraagt ƒ5,per persoon, tevens dient een nader op te geven leerboekje te worden aangeschaft. Bij de grote maat merries was het een jonge neemt, in hoofdzaak via zijn zoon Nico van Melo, de tweede. Bij de hengsten in de kleine maat was het weer een Moustic, die eerste werd en bij de grote maat tweede. Er blijkt dus in deze lijn nog wel perspectief te zitten. Moustic van Urbain werd ook eerste in de categorie hengsten met af stammelingen. De afstammelingen van Clairon de la Lys be zetten in aantal de tweede plaats, nl. 26, waarvan 19 via Nico van Melo en wel door zijn zonen Eglon van Echt 10, Brillant van Nico 6, Nico van de Heibloem 2 en Nico van de Smakt 1. Een zoon van Eglon van Echt behaalde bij de hengsten kleine maat een 2e prijs. Brillant van Nico kwam zowel in de grote als de kleine maat hengsten met een 4e plaats voor de dag. Bij de merries werden geen kopplaatsen behaald. Op de derde plaats komt Karei van Certain (3) met zijn zonen David van de Louisa, K. 2345 (6), Herseur van Alstein, K. 2298 (7) en Leon van Graauw, K. 2278 (1). In totaal dus 17 achttien- maanders, die via Certain van Tienhoven weer terugvoeren op Herseur II de Cognebeau. De enigste afstammeling van Leon van Graauw behaalde de hoogste eer bij de hengsten in de grote maat en werd later kampioen. Een zoon van Divid van de Louisa werd in dezelfde klasse nummer 3, terwijl in de kleine maat hetzelfde re sultaat werd behaald. Een Karei van Certain kwam op de tweede plaats bij de merries kleine maat, terwijl een jonge Herseur van Alstein hier derde werd. Er zijn door deze Herseur II de Cog- nebeau-stam wel successen behaald op deze keu ringen. Van de Dragon d'Hondzocht-zoon Elfridus van Melo, K. 2036, waren een 6-tal afstammelingen aangegeven voor deze keuring. Geen van allen kwamen ze in de hoge prijzen. Resumerend komen we tot de conclusie, dat Clairon de la Lys, K. 1488, op deze keuringen met ruim 50 afstammelingen de eerste plaats in- verzakt zijn of door de één of andere oorzaak kan K. 1795. Op de tweede plaats volgt dan de Her seur II de Cognebeau-lijn met ruim 15 in hoofd zaak via zijn kleinzoon Karei van Certain; op de voet gevolgd door de Frans-stam met ruim 14 die dit aantal vooral te danken heeft aan zijn kleinzoon Urbain van Certain. Van het „restarit" neemt Dragon d'Hondzocht door Kluko van Melo het meest voor zijn rekening en daarna Hautain van Wieringermeer door zijn zoon Nico van Annie. Verder nog een zeer klein aantal die terug voeren op Avenir, K. 1468, via Paul van Lunters- hoek, K. 1716 en Paul II, K. 1948. Hieruit moge blijken, dat het, naast Clairon de la Lys, vooral de Herseur II- en Frans-lijn waren, die nog de grootste invloed hadden op deze keuringen. R\jksveeteeltconsulentschap voor Zeeland, M. NIEUWENHUYSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7