Kort Overzicht VERSLAG ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND Het nut van Landbouwonderwijs STREEK O. ZEEUWS VLAANDEREN, Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrikse, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier, Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouwhuis, Goes. van het verhandelde op de 11oofdbestu u rs vergadering van 10 Januari KADERDAGEN. Het programma wordt zo volledig mogelijk opgesteld. De prijs voor deelname wordt ge steld op 12,degenen die één dag komen, betalen ƒ8,terwijl de kos ten, verbonden aan de „open avond" op Vrijdag, 2,50 zullen bedragen. Op deze laatste avond zal Lau Ster man het programma verzorgen. Ten einde te vermijden, dat degenen, die zich op hebben gegeven, niet komen, zullen deze een voorschot van 2,50 aan de Hoofdbestuursleden moeten betalen. Deze leden nemen op zich om ieder te zorgen voor een bepaald aantal deelnemers. BESTURENCONFERENTIE. Voor de op de Volkshogeschool Overcinge te houden conferentie voor bestuursleden van de bij de P.J.G.N. aangesloten verenigingen worden eni ge vertegenwoordigers van de L.J.G. gevraagd. Over de afvaardiging zal nader overleg worden gepleegd. TONEELCONCOURS 1952. In verband met de algemene ver gadering der P.J.G.N. wordt besloten het toneelconcours 1953 te verplaat sen van 14 Febr. naar 28 Februari. VORMINGSCURSUSSEN. Sedert enige tijd zijn zowel de cur sussen op Schouwen als in West Zeeuws-Vlaanderen begonnen resp. met ruim 30 en ruim 20 personen. De vergadering spreekt er zijn voldoe ning over uit dat de cursus op Schou wen door een hoog percentage der leden wordt bezocht. TECHNISCHE WEDSTRIJDEN. Binnenkort zullen zowel de instruc tiebijeenkomsten voor de wedstrijden in veebeoordeling als die voor de graslandkeuringen plaats vinden. De deelnemers zullen hier persoon lijk bericht over ontvangen. De vergadering spreekt er zijn ver wondering over uit dat er nog steeds geen handleidingen bestaan voor de technische wedstrijden. Tevens wordt het gewenst geacht dat er mede gezien de grote bedragen die ermee gemoeid zijn een aparte functiona ris voor het voorlichten inzake deze wedstrijden wordt aangesteld. Deze punten zullen ter kennis van de P.J.G.N. worden gebracht. TOURNÉE MEJ. OOM. Tot nu toe heeft geen enkele Z.P.M.- afdeling gebruik gemaakt van de ge legenheid om mej. Oom uit te nodi gen op een bijeenkomst. De vergadering betreurt deze trage reactie op het reeds lang gedane aan bod en zal trachten alsnog deze zaak te stimuleren. EXCURSIES. Aan de excursie-commissie zal wor den voorgesteld dit jaar een buiten landse 5-daagse excursie te houden naar Frankrijk (Volkshogeschool Mé- ridon) en een binnenlandse 3-daagse excursie naar de N.O.-polder en ver schillende steden langs het IJselmeer. ROERENJEUGD. Besloten wordt het blad gedurende de maanden Juni, Juli en Aug. om de andere week te doen verschijnen i.v.m. het copy-gebrek in deze tijd en de financiële consequenties. Bij de ontwikkeling van onze Landbouw Nog niet zo lang geleden was men de overtuiging toegedaan, dat toe komstige landbouwers geen theore tisch landbouwonderwijs nodig had den. De mening, als zouden land- bouwcursussfen en scholen overbodig zijn, heerste vooral bij de landbou wers zelf. Deze landbouwers hadden blijkbaar een groot zelfrespect. Want zo was hun mening wat wist nu iemand die gestudeerd had van de landbouw af. Kennis van landbouw kan immers alleen landbouwer bij brengen en niet een „boekenman". Nu bekijkt men dit over 't alge meen wel door een andere bril en men ziet in dat er naast de practische opleiding, toch ook een zekere theo retische scholing nodig en nuttig is. Bekijkt men de ontwikkeling van de Nederlandse landbouw en daarbij ook de ontwikkeling van het land bouwonderwijs van de laatste eeuw, dan komt men tot de ontdekking dat deze twee, landbouw èn onderwijs, elkaar bij hun ontwikkeling hebben beïnvloed. Doordat de landbouw zich steeds meer ontwikkelde en meer be tekenis kreeg door het voortbrengen van veredeldejDroducten die geëxpor teerd konden" worden, werd ook de betekenis van het landbouwonder wijs groter en daardoor uitgebreid en ontwikkeld Maar ook het omgekeer de #s waar: de landbouw zou nooit zo een hoog peil bereikt hebben, wan neer er geen landbouwonderwijs was. Dus niet alleen heeft de landbouw het onderwijs beïnvloed, maar óók het onderwijs de landbouw. Toen men de noodzaak van het landbouwonderwijs in ging zien; stond het er met onze landbouw niet rooskleurig voor. Het was toen in de crisis van de 80-££ jaren. Wanneer men nu de oor zaken van deze crisis nagaat, ziet men dat er naast de feitelijke oorzaken van deze crisis een ernstig tekort was bij de landbouw zelf. Dc landbouw was ten .achter met de tijd. Onderwijs en voorlichting waren dringend no dig. En het was deze voorlichting en onderwijs die de landbouw weer uit het moeras trok. Hier zou men tegen in kunen bren gen: of het werkelijk het onderwijs geweest is die de landbouw uit de nood hielp. Was het niet zó, dat de oorzaak lag bij de economische op leving? Immers in 't laatst van de vo rige eeuw ging de industrie in de aan ons grenzende landen snel ontwikke len; de ruilhandel werd daardoor in tensiever, zodat er een groot afzet gebied kwam voor onze producten. Al is dit waar, toch is het land bouwonderwijs van grote betekenis geweest. Want was toen de landbouw zo gebleven als voorheen, dan zou deze economische opleving van wei nig betekenis geweest zijn, om de eenvoudige reden dat die er dan niet klaar voor zou staan om deze moge lijkheden aan te grijpen. Want hoe zou een achterlijke landbouw ver edelde producten kunnen voortbren gen? Dat zou niet kunnen: De land bouw en vooral die landbouw zoals wij die hier kennen dus het inten sieve landbouwbedrijf vereist vak bekwame boeren, die theoretisch goed zijn onderlegt en in de practijk getraind. Wanneer een boer beslissingen moet nemen moet hij dit of dat niet doen omdat dit altijd zus of zo geschied is. Z'n besluit kan als het goed is nooit automatisch afhangen van de tradi tie. Hij zal zich altijd moeten bezin nen op het „hoe en waarom", en niet iets doen omdat vader en grootvader dit nu eenmaal óók zo deden. Hij zal zich moeten aanpassen aan de tijd, en elke tijd vraagt nieuwe in zichten. Elke tijd brengt ook weer nieuwe mogelijkheden met zich mee, óók voor de boer. Deze mogelijkheden moet hij zien en aangrijpen. Om de juiste besilssingen te kunnen nemen moet hij beschikken over kennis. Kenis verworven door studie of opge daan uit de practijk. Dit geldt voor elke Ondernemer, maar vooral voor de boer omdat z'n vak zo veelzijdig is. De invoering van het landbouw onderwijs was daarom zo belangrijk omdat het zocht naar nieuwe metho den. Omdat het een aandeel leverde om de toekomstige landbouwers op te leiden tot vakkundige boeren. In de piactijk was daar de gelegenheid niet voor omdat de landbouw ten ach ter was. De ontwikkeling kon geen voortgang hebben zonder dat er een vernieuwing intrad van het inzicht. Daar komt ook nog bij dat er naast het onderwijs ook nog andere moge lijkheden tot vernieuwing in 't zicht kwamen. Zoals reeds gezegd: de eco nomische opleving na de crisis van de 80-er jaren. Verder de kunstmest, herziening van het landbouwcrediet, verbetering van het pachtwezen enz. .Maar dit waren mogelijkheden, die i zonder landbouwonderwijs nooit ten volle benut konden worden of tot ont wikkeling gebracht. Zo ziet men dat alle mogelijkheden als schakels aan elkaar verbonden zijn en tezamen een ketting vormden die de landbouw tot ontwikkeling bracht. G. Z. P. EXCURSIE LANDBOUWTENTOON STELLING TE BRUSSEL. Bij voldoende deelname zal op Za terdag 21 Februari a.s. een excursie worden georganiseerd naar de grote landbouwtentoonstelling te Brussel. De kosten bedragen 6 per persoon. Opgaven voor deelneming kunnen worden ingewacht tot Zaterdae 7 Februari bij D. de Zwarte, Van Wuyckhuisepolder G 14, Hoek. SPORTCLUB L. J. G. OOST ZEEUVVS-VLAAND2CREN. Vervolg Biljartcompetitie Zaterdag" 24 Januari. Alle spelers worden verwacht bij H. de Vrieze, Terneuzen. R. MURRE. EXCURSIE CALVÉ DELFT. Op 17 Dec. j.l. werd door de afde lingen Noord-Beveland der Z. L. M. en L. J. G., alsmede de afdeling Zuid- Beveland der L. J. G. een excursie gemaakt naar de Calvé-fabrieken te Delft. Vertrokken werd om half acht van het Wolphaartsdijkse veer met 2 bussen. Bij Zevenbergschenhoek werd een verfrissing gebruikt, en daarna ging het full speed op Delft aan, waar we om half twaalf aller hartelijkst door de ontvangstcom missie in de werkelijk keurig inge richte ontvangstzaal van de fabriek werden ontvangen. Na enkele woorden van welkom, uitgesproken door de voorzitter der ontvangstcommissie, werden de deel nemers onder het genot van een kopje koffie, ingelicht over de werk wijze van de fabriek, aan de hand van een zeer duidelijk schema, dat in de zaal opgesteld stond. Hierna werd ons een gedeelte van de fabriek getoond, en werd met be hulp van de lift de 45 meter hoge silo bestegen. Vanaf deze silo had men een prachtig panorama van de stad Delft en omstreken. Hierna werd weer naar de ont vangstzaal teruggekeerd, alwaar in tussen een koffiemaaltijd was klaar gezet. Na het nuttigen hiervan wer den de deelnemers in 5 groepen ver deeld met in iedere groep een gids. In opgewekte stemming werd een aanvang gemaakt met de rondgang door de fabriek, waarbij de gidsen ons alles vertelden en lieten zien over de werking van de fabriek, van ape nootjes tot slaolie, rundveekoeken, braadvet, enz. De deelnemers waren zeer enthou siast over de vele door electrische kracht aangedreven heftruckjes, die het transport in de fabriek verzorg den. Het was echter wel uitkijken deze handig manoeuvreerbare voer tuigjes niet te veel in de weg te lopen en aldus de kans te lopen in het ziekenhuis gemanoeuvreerd te worden. Deze kans bleek echter niet zo groot als aanvankelijk gedacht werd. Wat de fabriek ons allemaal te zien gaf, zou ons te ver voeren, maar een bezoek aan deze fabriek is de aandacht1 wel ten volle waard. Men krijgt op deze manier enig inzicht in de werking van de fabriek en men begrijpt nu wat er aan de verschil lende producten, die in de handel ge bracht worden, eerst aan vooraf moet gaan. Na de rondgang werd weer naar do ontvangstzaal teruggekeerd, waar on der het nuttigen van een kopje thee, nog vele goede woorden gesproken werden. Namens allen dankte de voorzit Ier der L. J. G. Noord-Beveland de ont vangstcommissie voor de buitenge woon hartelijke wijze van ontvangst en bracht de gidsen in het bijzonder dank voor de keurige rondleiding door de fabriek. Als dank voor de ontvangst werden enige kisten sap pig Zeeuws fruit aangeboden. Hierna werd vertrokken in de rich ting Rotterdam, waar werd halt ge houden om de inwendige mens als nog te versterken. Met dit doel voor ogen werd wel op enigszins eigen aardige manier van manoeuvreren der buschauffeurs koers gezet naar het betreffende restaurant, dat ook nog niet zo gerrlakkelijk te bereiken was, doordat een plotseling ontdekt vaarwater zich voor ons uitstrekte. Ook deze moeilijkheid werd overwon nen, en de deelnemers konden zich aan de feestdisch scharen. Na afloop van de maaltijd werd de thuisreis in opgewekte stemming aanvaard, met de indruk een buiten gewoon leerzame en interessante excursie te hebben gehad A. L. 'HANSE.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 5