VE ZAKEN RZEKERINGS JOonen en Sociale voorzieningen DE LOONCOMPENSATIE IN VERBAND MET DE WERKLOOSHEIDSWET Zaaizaadvoorziening lijnzaad en schokkers LIJNZAAD. SCHOKKERS. Van man tot man Bij de invoering van de Werkloosheidswet (1 Juli 1952) werd de werkgever verplicht gesteld aan de werknemer een loon bij drage te betalen ter com pensatie van zijn bijdrage in de premie. Deze com pensatie had betrekking op de premie zoals deze per 1 Juli 1952 voor de onderscheidene bedrijfstak ken was vastgesteld. Voor de agrarische bedrijfs tak bedroeg deze 1,1 en 1,4 voor vaste respec tievelijk los-vaste en losse arbeiders. De bijslag mocht niet in de geldende lonen wor den verdisconteerd en dientengevolge werd voor de werkgever een nieuwe knoop in de loonadmini stratie gelegd en wel in de vorm van een extra optel- en aftreksom. Voor een aantal bedrijfstakken werd de premie voor een jaar vastgesteld, terwijl deze voor andere, met name voor de landbouw, voor een jaar van kracht werd. Het zijn dus geen vaste premies, wij zigingen zijn mogelijk, hetgeen in enkele bedrijfs takken reeds is gebleken. Het zal duidelijk zijn, dat de wijzigingen verband houden met de ervaringen welke zijn opgedaan met betrekking tot de aan de Werkloosheidswet verbonden kosten. Verwacht moet worden, dat deze aangelegenheid over enkele maanden ook voor de Agrarische be drijfstak actueel zal zijn. Berekend zal dan kunnen worden in hoeverre met de thans geldende premies de kosten van de Wachtgeld- en Werkloosheids verzekering konden worden gedekt. Zoals werd opgemerkt gold de looncompensatie voor de premie per 1 Juli 1952. De vraag doet zich derhalve voor, óf ook deze moet worden gewijzigd met een eventuele verlaging of verhoging van de premies. Het College van Rijksbemiddelaars zal hierover een uitspraak moeten doen. Wordt deze vraag be vestigend beantwoord, dan zullen wij in de loon administratie te maken krijgen met andere bijslag percentages als thans en is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat zich in de toekomst verdere wijzi gingen zullen voordoen. Deze ongewenste gevolgen zijn nu eenmaal aan het bijslag-systeem verbonden en wij zijn op grond hiervan dan ook van oordeel, dat dit systeem be hoort te worden afgeschaft. Wij zouden hiervoor in de plaats de looncompensatie in de lonen willen verwerken, opdat bereikt wordt, dat in de loon- boekjes de juiste lonen kunnen worden vermeld. Voor onze bedrijfstak is deze oplossing echter niet zo eenvoudig als zij op het eerste gezicht lijkt. Immers daar wij te doen hebben met twee premies, zouden wij op deze wijze verschillende lonen invoe ren en wel voor vaste- en los-vaste en losse arbei- De tijd, dat men zijn kinderen de wijde wereld in kon sturen met een ransel op de rug, een gou den dukaat en een schone zakdoek, is voorbij, en voorgoed. Zij komen niet meer zo gemakkelijk aan de slag en niets wordt de jonge mensen van vandaag in de schoot geworpen. Er moeten diplo ma's, acten, worden gehaald, opleidingen die soms jarenlang duren, worden gevolgd, vooraleer zij zelfs maar aan het begin van hun carrière staan. Niet ieder kind kan in bedrijf of zaak worden op genomen, vele moeten nieuwe wegen inslaan en vaakt is 't moeilijk die te vinden, welke leiden naar hetgeen het meest met hun aanleg overeenkomt. Studieplannen, ook de eenvoudigste, berusten op een begroting. En het bedrag van die begroting kan niet altijd worden uitgetrokken op het ogen blik dat het nodig mocht zijn. Dan is het wel erg prettig als er tijdig maatregelen zijn getroffen om de studie, geheel of gedeeltelijk veilig te stellen. Dit kan geschieden middels de verzekering van studiebeurs waarbij bovendien de mogelijkheid be staat, indien de verzorger niet meer in leven zou zijn gedurende de uitkeringstermijn, het dubbele bedrag aan uitkering ontvangen. Er bestaan op dit gebied verschillende variaties zowel wat de ter mijnen waarover de uitkering plaats vindt, als wat de grootte van het bedrag betreft. En het is zeker de moeite waard er hier even op te wijzen, dat de studieverzekering ook dienst kan doen als tege moetkoming in de huwelijksuitzet van een meisje. Op een bijzonder punt willen wij nog de aan dacht vestigen. Dit betreft de overdracht van be drijven. Wanneer iemand zijn bedrijf wil overdoen aan een ander, die ai of niet tot zijn gezin behoort, ders. Dat dit aanleiding zal geven tot weer andere moeilijkheden behoeft geen betoog. Deze kunnen echter worden omzeild, indien men zou besluiten de gemiddelde bijslag in de lonen te verdisconteren. Voor de vaste arbeiders zou dit als een voordeel en voor de los-vaste en losse arbeiders, als een na deel kunnen worden gezien. Wij vragen ons echter af, of hier van een nadeel mag worden gespreken. Immers sedert de invoe ring van de Werkloosheidswet is de losse arbeider er in verschillende opzichten beter aan toe dan de vaste arbeider. Vooral nq onlangs is besloten, dat op de lage werkloosheidsuitkering tijdens de win termaanden van Overheidswege een suppletie wordt gegeven ingevolge de Sociale Bijstandsrege- dan zal hij bemerken, dat de fiscus ook hier een woordje meespreekt. De fiscus immers belast de winst uit de overdracht verkregen, en dit bedrag kan wel 40 van de overdrachtswinst bedragen. Er is echter een middel om aan zijn greep te ont komen, n.l. wanneer de koper aan de verkoper een lijfrente toekent. Dan is n.l. niet de overdracht winst, maar zijn alleen de termijnen van de lijf rente belastbaar. Deze kwestie is te ingewikkeld om hier in details te behandelen, maar ook op dit gebied dient het Z. V. V. zo nodig gaarne van voor lichting. Dit brengt ons er tenslotte toe om de aandacht van de lezer speciaal te vestigen op het feit, dat bij vele vormen van levensverzekering de premiën af trekbaar zijn van het belastbaar inkomen. Vinden de uitkeringen plaats en wordt van hen belasting geheven, dan is het inkomen meestal lager dan in vroeger jaren, zodat men in een lagere belasting klasse valt. Deze niet te onderschatten belasting voordelen ontbreken bij het oude systeem van zelf- sparen. Mocht U van hetgeen in dit en de voorgaande stukjes werd neergeschreven, eigenlijk geen kennis behoeven te nemen, omdat U reeds op de hoogte was of omdat U reeds zo verstandig waart alreeds uw voorzorg te nemen, dan verdient het misschien aanbeveling om eens uw polissen door te nemen en te zien of zij in alle opzichten zijn aangepast aan de huidige omstandigheden. Ook bij die con trole kunt U rekenen op de steun en de voorlich ting van het Z. V. V., waarvan U elders in dit blad de zitdagen ziet gepubliceerd. ling, doet de situatie zich voor, dat een arbeider er weinig belang bij heeft een vast dienstverband aan te gaan. Wij zullen er tegen moeten waken, dat het geen algemeen verschijnsel wordt, dat vaste arbeiders liever J.os worden. Doen wij dit niet, dan zullen alle pogingen onder uitbreiding van de werkgelegenheid de band. van de landarbeiders met het landbouwbedrijf te ver stevigen, weinig resultaat hebben. Het zou dan ook geen overdaad zijn, wanneer de vaste arbeider bij een verwerking van de loonbijslag in de lonen er beter zou afkomen dan de losse arbeider. Ook ter verbetering van de vakbekwaamheid der land arbeiders is het van groot belang, dat zij blijvend aan het landbouwbedrijf zijn verbonden. Verwacht mag worden, dat de Stichting voor de Landbouw zich op de onderhavige aangelegenheid zal beraden. Indien men wil bereiken, dat de verwerking van de bijslag in de lonen met ingang van het nieuwe contractjaar in de land. en tuinbouw kan worden ingevoerd, zal men haast moeten maken. Immers in de akkerbouw en veehouderij en tuinbouw be gint het nieuwe contractjaar reeds op 1 Mei a.s. Wij hopen dat de zes organisaties het eens kun nen worden over een oplossing als hierboven door ons uiteengezet. N. A. V. Dit jaar komt bij lijnzaad veel dorsbeschadiging voor en in zeer veel partijen wordt een groot per centage licht beschadigd zaad aangetroffen. In het kiembed kiemt dit licht beschadigd zaad evengoed als gaaf zaad. Bij opkomstproeven en ook bij uit zaai in de practijk is evenwel gebleken, dat de op komst aanmerkelijk minder is dan van gaaf zaad. De Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst voor landbouwzaden en aardappelpootgoed heeft daarom een grens gesteld voor beschadiging, waaraan de partijen mogen voldoen om nog voor goedkeuring in aanmerking te kunnen komen. Het blijkt, dat een groot percentage van de voor zaai zaad aangeboden partijen niet aan de gestelde grens voor beschadiging voldoen. Onderzoekingen van de laatste jaren hebben uitgewezen, dat be schadiging voor een groot deel is te voorkomen door verbetering van de machines. Hoewel door de belanghebbenden, onder leiding van het Neder lands Vlasinstituut hard wordt gewerkt aan -de verbetering van de dorsmachines is het voor dit seizoen niet gelukt alle knopbreker-repelmachines voldoende te verbeteren. Door deze omstandig heden zou de zaaizaadvoorziening in gevaar kun nen komen. Evenwel is uit opkomstproeven gebleken, dat met een TMTD-houdend middel behandeld be schadigd lijnzaad behoorlijke resultaten kan geven. Het dagelijks bestuur van de N.A.K. heeft dan ook in overleg met de Commissie voor Handelsaange legenheden en het Rijksproefstation voor Zaad- contröle besloten voor dit jaar voor het binnenland partijen lijnzaad, waarin tussen 15 en 25 (omge rekend volgens een door de N.A.K. bepaalde for mule) beschadigd zaad voorkomt, voor goedkeu ring in aanmerking te doen komen, indien de par tijen vóór de plombering met een door de Planten- ziektenkundige Dienst goedgekeurd TMTD-hou- dend middel worden ontsmet. Op de label en cer tificaat wordt bij deze partijen vermeld: „Niet voor export, TMTD behandeld wegens dorsbeschadi ging". De telers wordt aangeraden bij ontvangst van zaailijnzaad te letten op de gegevens, welke op de labels zijn vermeld en hiermede rekening te hou den bij de uit te zaaien hoeveelheid zaad. Het blijkt, dat het moeilijk is om goed zaaizaad van schokkers te verkrijgen. In zeer vele partijen komt een groot percentage kwade harten voor, waardoor de kiemkracht veelal zeer laag is, aldus deelt de Nederlandsche Algemeene Keuringsdienst voor landbouwzaden en aardappelpootgoed mede. Uitgaande van de gedachte, dat het beter is zaai zaad te gebruiken van partijen waarvan de ge bruikswaarde is bepaald, dan van zaad van eigen teelt, waarvan niets bekend is, heeft het dagelijks bestuur van de N.A.K. reeds besloten een kiem- krachtsgroep III in te voeren waarbij de kiem kracht tussen 80 en 90 ligt en waarvan als regel nog een redelijke opkomst verwacht mag worden. Het blijkt, dat aan de binnenlandse behoefte van te velde goedgekeurde schokkers op deze wijze nog niet zal kunnen worden voldaan. Bij wijze van noodmaatregel is daarom, evenals vorig jaar, besloten in overleg met de Commissie voor Handelsaangelegenheden en het Rijksproef station voor Zaadcontröle, ook te velde gekeurde schokkers met een kiemkracht tussen 70 en 80 in het binnenlands verkeer toe te laten. Op de labels van deze partijen wordt vermeld „Niet voor export", terwijl voorts de bij het onderzoek gevon den kiemkracht op de label wordt aangegeven. De telers wordt aangeraden bij ontvangst van zaaischokkers te letten op de gegevens, welke op de labels zijn vermeld en met de uit te zaaien hoe veelheid zaad hiérmede rekening te houden. V.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4