Een Gelukkig nieuwjaar g% voor de Veehouderij KOELEN MET BUITENLUCHT C Bataaf Bruine Bonen Midde D. J. VAN DER HAVE économisch-Tec Voor Z No. 2154. Frankering bij abonnement: Terneuzen ZATERDAG 10 JANUARI 1953. 41e Jaarganf ZEEUWSCH LANDBOUWBLAD WAARIN OPGENOMEN HET NOORD-BRABANTSCH LANDBOUWBLAD Officieel Orgaan van de Zeeuwsche Landbouw Maatschappij (Z. L. M.) de Noord-Brabantsche Maatschappij van Landbouw en andere Verenigingen Dit blad verschijnt elke ZATERDAG. Overname van arti kelen slechts geoorloofd met duidelijke bronvermelding. Leden van de Z. L M. en N.-Br. Mij van Landbouw ont vangen het blad gratis. ABONNEMENTSGELD: voor niet-leden van deze orga nisaties bedraagt ƒ10,per jaar. Redactie: Secretariaat der Z. L. M., Landbouwhuis, Goes - Tel. 2345 ADVERTENTIETARIEF: Per mm 15 cent; minimum per advertentie 2,Incassokosten 0,15. Regelabonnementen tegen speciaal tarief. Inzending van advertentiën aan de Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. VAN DE SANDE te Terneuzen of aan het Landbouwhuis te Goes. Wij wensen het alle veehouders van harte toe, de voortekenen zijn echter niet in alle opzichten gunstig. Het mond- en klauwzeer heeft ook in on ze provincie haar intrede gedaan en er worden harde maatregelen genomen. Alle dieren op de betrokken bedrijven werden op last van de Veeartsenijkundige Dienst afgeslacht. Zo juist bereiken ons berichten van 80 nieuwe mond- en klauwzeergevallen in ons land. Beseft het goed, welke ramp het voor U be tekent dat onafhankelijk van de mate waarin de dieren er aan lijden, plotseling alle vee kan wor den afgslacht, indien het ongeluk U treft. De één zal gemakkelijker afstand doen van zijn vee dan de ander, maar ondanks alle schadeloosstellingen zal het voor vele bedrijven een ramp betekenen om het met zorg gekweekte vee, soms waardevolle fokdieren, op staande voet naar het slachthuis te zien vertrekken. En dan nog het vooruitzicht om volledig opnieuw te beginnen met aangekocht vee, óf jongere dieren met een uiteraard veel lagere productie, óf met oudere dieren welke door andere veehouders vaak wegens de een of andere ongun stige eigenschap zijn verkocht. Naast het verlies van de dieren bestaat dan ook nog steeds een grote post bedrijfsschade over vele jaren. Ik schreef: „indien het ongeluk U treft"! dit is eigenlijk niet geheel juist. Immers door verstan dig te handelen bestaat er slechts een zeer geringe kans dat op Uw bedrijf de gevreesde ziekte op treedt. We raden U met klem aan momenteel Uw aan kopen tot het uiterste te beperken. Indien het be slist noodzakelijk is aan te kopen, tracht dan steeds dieren te kopen met een vertrouwde her komst. Dit betekent dieren van een bedrijf waar in de omgeving geen mond- en klauwzeer voor komt en dat niet vervoerd wordt naar Uw bedrijf met een veeauto welke misschien onlangs op een of andere markt besmet is. Daarnaast dient U Uw dieren beslist nog voor behoedend in te laten enten. Allerwegen wordt daar propaganda voor gemaakt en indien U zich daarvoor niet op desbetreffend formulier bij de Gezondheidsdienst aanmeldde kan U later een groot (zelf)verwijt treffen. De kosten van de inenting zuilen in ieder geval niet veel meer dan twee gulden bedragen en staan dus in een zeer gunstige verhouding ten opzichte van het grote risico. Het is helaas jammer dat de dieren door de vele inspuitingen van tegenwoordig zo dikwijls geplaagd v ?.n, maar we moeten daar toch tegenover stellen, dat hierdoor toch op grote schaal ziekte met alle gevolgen van dien, Het koelen van aardappelen met buitenlucht komt steeds meer in gebruik en daarom is het nuttig iets te weten van de eigenschappen van buitenlucht in verband met dit gebruik. In de herfst, als het koelen moet beginnen, zijn de buitenluchttemperaturen meestal nog vrij hoog. Het gaat er dus in die tijd om, voor het inblazen lucht te gebruiken, die zo koud mogelijk is. Men is dan wel aangewezen op de nachten. Nu bevindt zich in windstille, heldere nachten en deze komen in October vrij veel voor de koudste lucht nabij het aardoppervlak. Onder gunstige omstandigheden kan de lucht op 10 cm. hoogte wel tot 6 graden kouder zijn dan de lucht op 2 meter hoogte. In bewolkte nachten is het verschil kleiner en als er wind is, wordt de lucht zó gemengd, dat het verschil geen practi- sche betekenis meer heeft. Wil men dus snel koelen, dan zal men vooral gebruik moeten maken van heldere nachten zonder wind en van lucht die vlakbij het aardoppervlak sterk is afgekoeld. Het ideaal zou zijn, lucht te ge bruiken die afkomstig is uit de onderste centimeters van de atmosfeer. Het koelen zelf bestaat uit het afgeven van warmte door de aardappelen aan de ingeblazen lucht, die daardoor warmer wordt. Hoe groter het temperatuursverschil tussen de ingeblazen lucht en de aardappelen, hoe meer warmte wordt afgevoerd met de afgewerkte lucht. De snelheid waarmee wordt gekoeld, is bovendien nog afhankelijk van de snelheid waarmee de lucht door de aardappelen stroomt, dus van de capaciteit van de ventilator. Een eenvoudige berekening geeft enig inzicht in de hoeveelheden lucht die nodig zijn om een be paalde temperatuursverlaging te bereiken. Wij gaan daarbij uit van een willekeurig voorbeeld. Als wij in een bewaarplaats die 100 ton aard appelen bevat van 10° C, lucht blazen van 2° C met een zodanige snelheid, dat de afgewerkte lucht nog 1° kouder is dan de aardappelen, dan wordt de ook voor de dieren worden voorkomen. Indien er zich geen bijzondere omstandigheden van nog weer nieuwe smetstofsoorten voordoen kunnen we ge rust zeggen dat de enting een prima uitwerking heeft. Ons land zal in de toekomst onze grote landbouwdeviezenbron zien opdrogen indien we niet evenals onze concurrerende landen op dit punt met de tijd meegaan. De t.b.c.-bestrijding is afgezien van de gezond heid van eigen veestapel, ook absoluut noodzake lijk om onze export van vee- en zuivelproducten te handhaven. Mond- en klauwzeer brengt telkens weer onze gehele landbouwexport, ook dus buiten de sector der veehouderij in daadwerkelijk gevaar. Er dreigt op dit moment een mond- en klauw- zeer-uitbraak. Onder deze omstandigheden achten wij het niet meer dan onze plicht U met de meeste klem aan te raden aan de mond- en klauwzeer be strijding volledig deel te nemen. De Adj.-Directeur van de Provinciale Gezondheidsdienst, G. GROOTENHUIS. KONINKLIJK KWEEKBEDRIJF EN ZAADHANDEL KAPELLE-BIEZELINGE Oogstzeker. De boon bij uitstek voor consumptie. lucht gedurende de periode waarin de aardappelen van 10 op 9° komen, ongeveer 7° verwarmd. Als wij de soortgelijke warmte (s.w.) van aard appelen op 0,9 stellen, dan zullen die aardappelen van 10 naar 9° 100.000 X 0,9 of 90.000 caloriën moeten afstaan. Onder soortgelijke warmte van een stof verstaat men de hoeveelheid warmte die nodig is, om die stof van 0° tot 1° C te verwarmen, berekend per gram of kilogram van die stof. De s.w. geeft dan de hoeveelheid warmte in caloriën en wel in gram- caloriën als de s.w. van een gram wordt bedoeld en in kilogramcaloriën als de s.w. van een kilogram wordt bedoeld. In onze berekening hebben wij kilo gramcaloriën gebruikt. Lucht heeft een s.w. -V van 0.237 (per kg), zodat Door M. SCHARRINGA j wij met lucht die van 2° y tot 9° wordt verwarmd, 7 x 0.237 cal. per kg schreven omstandigheden 90.000 7 x 0.237 of 54250 lucht afvoeren. In totaal zal dus onder de boven be- kg lucht moeten worden doorgeblazen om de aard appelen 1° af te koelen. Dit is 41730 kubieke meter. Over deze hoeveelheid doet een ventilator met een capaciteit van 10.000 m3 per uur, ruim vier uren. De volgende stap, nl. van 9 naar 8° met gebruik van dezelfde lucht, kost meer, omdat het tempera tuursverschil kleiner is. Van 9 naar 8° zal de ven tilator gedurende bijna 5 uren moeten draaien. Van 5° naar 4° zelfs gedurende 14,5 uren. Bij de berekening is de warmte die de aard appelen zelf produceren, buiten beschouwing gelaten en is verder aangenomen dat de afgewerkte lucht slechts 1° kouder is dan de aardappelen, zodat het rendement vrij hoog is. In werkelijkheid zal de berekening nog heel wat onvoordeliger uitvallen, omdat de warmte die de aardappelen produceren, vooral in de beginperiode, als zij nog warm zijn en intensief ademhalen, aanzienlijk kan zijn. Toch illustreert deze berekening o.i. wel de nood zakelijkheid om in het vroege seizoen alle bruikbare uren te benutten. Om de bruikbare uren te vinden, moet men met goede thermometers werken, die op de juiste wijze zijn opgesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 1