Wij lazen voor U Onilertvijs Omzetbelastingtabel voor 1952 KONKLIJKE VERENIGING „HET NEDERLANDSCHE TREKPAARD" AFDELING ZEELAND. van de meest voorkomende land- en tuinbouwproducten Hooien in de schuur Hooien is een typisch werk voor de zomermaan den zo horen we U al zeggen en het heeft weinig zin om daar midden in de winter iets over te schrij ven. We zijn een andere mening toegedaan na het lezen van een artikel in Landbouwberichten van 28 Aug., waardoor het hooien eigenlijk geheel los wordt gemaakt van de weersomstandigheden door het toepassen van het z.g. schuurhooien. Daardoor zou men bij wijze van spreken midden in de winter kunnen hooien als er maar voldoende gras wilde groeien. In Amerika zijn vele boeren de vele. slechte risi co's bij het hooien moe geworden, zodat het dro gen van gras in de schuur daar reeds een zekere verbreidheid heeft verkregen. In Groningen hebben verschillende instanties zich eens aan dit probleem gezet en op een gras- landbedrijf met 32% ha grasland werd een schuur van 912 meter voor dit doel ingericht. De instal latie hiervoor bestaat uit een buizenstelsel dat op de grond van het schuurtje wordt aangebracht. Het net bestaat uit een hoofdbuis met zijbuizen, die om de 80 cm aan weerszijden zijn aangesloten. Aan de onderkant vertonen deze, buizen openingen die in werking gesteld kunnen worden door er blokjes hout onder te leggen. De buizen lopen allen conisch toe, om een juiste drukverdeling over de volle lengte te verkrijgen. Op de, hoofdbuis wordt een luchtblazer aangesloten, die zowel warme als koude lucht door het buizenstelsel kan blazen. Natuurlijk ontstaat er door het drogen waterdamp. Deze kan ontwijken door een over dekte opening, welke boven in de schuur is aangebracht. Het te drogen product kan nu naar binnen worden gebracht en met de hand of mechanisch over de buizen worden uitge spreid op een zo regelmatig mo gelijke wijze. Naar gelang van het vochtge halte kan de laag dikker of dun ner zijn. Bij de in Groningen genomen proeven kon men rustig 1% a 2 meter gras in de schuur brengen en daarna de luchtblazer in werking stellen. Het drogen kan ook met koude lucht plaats vinden, met het oog op de kosten, doch dit is niet altijd goed uit te voeren vanwege de hoge luchtvochtigheid in Nederland, die de droogtijd te lang doet duren. Bij de: proeven in Groningen begon men het reeds enigszins verwelkte gras met 50 vocht zoals men het ook in de regel ruitert na de mid dag bijeen te brengen, omdat dan dauw en ander vocht wel was opgetrokken. Wanneer het hele personeel van 4 a 5 man mee hielp, kon de schuur 's avonds om 9 uur vol zij*, en het drogen beginnen. Het werk dat aan het pro duct wordt besteed is vrij gering, omdat men kan volstaan met maaien, keren (1 maal) en binnen rijden. Over het algemeen kan volstaan worden met het draaien gedurende 24 uur, waarbij de branders worden ingeschakeld. Gedurende de tweede nacht is het beter om te stoppen, daar de nachtlucht altijd meer vocht be vat en dus niet zo geschikt is voor het droogproces. Beter kan men dan de volgende dag het drogen weer verder voortzetten en het proces beëindigen. Wel is het ook mogelijk om koude lucht door het gras te blazen vooral bij een lage vochtigheid van de lucht heeft dit voordelen doch het dro gen neemt op deze wijze veel meer tijd in beslag en kan dus zeker niet in de drukke tijd worden toegepast. Indien de branders door onvoorziene omstandigheden zouden uitvallen, moet dit sys teem uiteraard wel worden toegepast. De bediening en controle van het gehele appa raat is vrij eenvoudig en kan door één persoon worden uitgevoerd. In een erg drukke tijd kan de afvoer van het hooi dat bij voorkeur met een hooiblazer plaats vindt wel eens moeilijkheden geven of kan het voorkomen dat de volgende dag voor een goede gang van zaken weer een nieuwe laag ingebracht zou moeten worden. Hoewel in het laatste geval de eerste partij nog niet geheel droog is, kan toch reeds met succes met het drogen van de tweede partij worden be gonnen door deze er zonder meer boven op te sta pelen. Een niet onbelangrijk voordeel hiervan is, dat de capaciteit wordt verhoogd. Het is dus zeer goed mogelijk om het hooien op het veld te vervangen door het hooien in de schuur. Heeft het echter zo moeten wij ons afvragen wel enige zin om deze methode toe te passen, daar we toch reeds vele conserveringsmethoden kennen als dakruiteren, kunstmatig drogen en inkuilen. Bij het ensileren spelen arbeidsmoeilijkheden en ae grote verliezen een rol; bij het drogen met of zon der ruiters is men in sterke mate afhankelijk van het weer en het kunstmatig drogen van gras is nog altijd een dure liefhebberij. Indien dit schuur hooien niet alleen het risico van het weer zou be perken, doch ook economisch verantwoord zou zijn, zijn vele bezwaren reeds overwonnen. Daar de proef slechts op één bedrijf werd gehouden is het niet mogelijk hier een definitief antwoord op te geven. Men kan er wel van uitgaan dat er eén heel goed product verkregen kan worden en dat de verliezen slechts zeer gering behoeven te zijn. Uitgaande van jong materiaal wat altijd aan te bevelen is kan zo een product met 1920 ruw eiwit in de droge stof worden gemaakt, dat dus vrijwel vergelijkbaar is met kunstmatig ge droogd gras. Later in het seizoen ligt het gehalte, omdat van minder eiwitrijk materiaal wordt uit gegaan, wat lager. Omdat de temperatuur tijdens het drogen niet hoog oploopt 35 k 40° C is de verteringscoefficiënt van het product goed te noemen. De kostenbestanddelen bestaan uit: man-uren voor het inbrengen en het uithalen, electriciteit, afschrijving installatie en gebouwen, en verbruik te brandstof. Deze laatste post is vrij sterk afhan kelijk van het vochtgehalte van het ingebrachte materiaal en de relatieve luchtvochtigheid van het moment. Globaal kan men schatten dat per 10 kg droog product 1 kg gasolie kosten 15 h. 16 cent nodig is. Zodoende kan men ongeveer spreken van de halve kosten van die van gedroogd gras. Hoewel verdere proefnemingen onontbeerlijk zijn, geven deze resultaten toch reden om enige verwachting van het schuurhooien te koesteren. Wel heeft men bij deze proeven gras gebruikt, doch wij zouden niet weten, waarom lucerne zich hiervoor niet zou lenen. In deze openen zich wel licht ook nieuwe perspectieven voor het gebruik van aardappelbewaarplaatsen gedurende de slappe periode. Zo zagen we in de af gelopen zomer een dergelijke proef met hooi in de grote poter bewaarplaats te Baflo (Gr.). Uiteraard werd hierbij alleen koude lucht gebruikt, doch het verwarmen van de lucht zou zeker tot de technische moge lijkheden behoren. Derhalve wachten we met belangstelling de verdere proeven af, die wel licht op den duur het hooien tot een werkzaamheid met wei nig risico zullen maken. Als U in afwachting hiervan nog niet van het ruiteren af wilt stappen en we kunnen U hier in geen ongelijk geven zijn er nog andere mo gelijkheden om gemakkelijker te hooien. Zo toch staan de ruiters wel eens erg in de weg en als ze lang staan geven ze onherroepelijk slechte plek ken in het gewas. Vandaar dat reeds verschillen de constructies zijn uitgedokterd om de ruiters na het opzetten te kunnen verplaatsen. Een heel handige constructie vonden wij in het voornoemde blad. Aan een toolbar (Maring) gemonteerd aan een Ford Dearborn, worden 2 U-balkjes (breedte (Cliché „Landbouwberichten") recht vastgemaakt. De breedte van deze balken wordt zodanig gekozen, dat de ruiter nog gemak kelijk met de poten er buiten kan vallen. Om de losse stokken van de ruiter niet te veel te belasten worden eventueel nog 2 schoren aangebracht, die dus van de balken schuin naar binnen lopen. Zo doende wordt het aantal steunpunten groter en loopt men minder kans dat de pogingen om de ruiters te verplaatsen worden begeleid door het geluid van knappende ruiterstokken. Wat nooit de bedoeling kan zijn. B. RENTELOZE VOORSCHOTTEN Voor het aanstaande studiejaar kunnen renteloze voorschotten worden aangevraagd voor studie aan Nederlandse Universiteiten en Hogescholen en er kende inrichtingen van Voorbereidend Hoger en/of Middelbaar Onderwijs en Middelbaar Technisch Onderwijs. Aanvraagformulieren zijn bij het Secretariaat der Z.L.M. verkrijgbaar. Deze renteloze voorschotten moeten na beëindi ging van de studie worden terugbetaald in jaarlijkse termijnen van 10 van het totaal van de genoten renteloze voorschotten. De eerste termijn vervalt twee jaar na datum van beëindiging van de studie. VERPLICHTE KEURINGEN VAN DEKHENGSTEN. De verplichte keuringen van dekhengsten zullen in Zeeland worden gehouden te: GOES, 28 Januari 1953 te 11 uur, HULST, 29 Januari 1953 te 10 uur, AXEL, 29 Januari 1953 te 14 uur, OOSTBURG, 30 Januari 1953 te 11 uur. De catalogus zal dezer dagen in voorkoop te ver krijgen zijn a ƒ1,60 bij: Hotel „Het Bonte Hert" te Hulst. J. van Drongelen te Axel. Iz. Ekkebus te Oostburg en A. Cappon te Goes. De centrale hengstenpremiekeuring te Goes is vastgesteld op Donderdag 12 Februari 1953 te 10.30 uur. Aangiften worden ingewacht tot uiterlijk Vrijdag 30 Januari 1953 na afloop van de verplichte keu ring te Oostburg. Tegelijk met de aangifte móet het aangiftegeld a ƒ5,worden voldaan. De Secretaris, A. CAPPON. Levering door fabrikanten aan: 0 Ondernemers: Particulieren: Aardappelen vrij vrij Bloembollen 3% Bloembollen over veiling vrij vrij Bloemzaden 4 6 Boter vrij 3 Fruit (uitgez. tropisch) vrij vrij Granen vrij vrij Groenten vrij vrij Melk vrij vrij Eieren vrij vrij Peulvr. (uitgez. Duiveb.) vrij vrij Duivebonen 4 6 Vlees vrij vrij Vlas vrij vrij Suikerbieten vrij 4 Uien (voor consumptie) vrij vrij Uien (voor plantuitjes) 4 6 Dode en levende dieren vrij 3 Diensten: Vervoer van personen en goederen 3 3 Weiloon, dekgeld, huur van machines 4 4 Vo Verricht werk v. derden 4 4 Oplevering van werk in on- roerende staat (ploegen, zaaien, egaliseren enz.) 3 3 Koolzaad 4 6 Karwei 4 6 Blauw Maanzaad 4 6 Lijnzaad 4 6 Voederbieten 4 i 6 Hooi 4 6 Stro 4 6 Stalmest 4 6 In het algemeen bedragen de tarieven bij levering: a. door fabrikanten aan ondernemers met 4 b. door fabrikanten aan particulieren met 6 c. voor dienstverleningen 4 Om teleurstelling, kosten en veel overbodig werk te voorkomen, verdient het aanbeveling ernstig van het onderstaande kennis te nemen: le. De aanvraagformulieren dienen uitsluitend in de maand Januari te worden ingezonden. 2e. Na 31 Januari ontvangen formulieren worden onherroepelijk terzijde gelegd. 3e. Onduidelijk of onvolledig ingevulde formulieren worden niet in behandeling genomen. 4e. Alleen zij, die de Nederlandse nationaliteit be zitten, goede studieresultaten behalen en finan ciële steun nodig hebben, maken kans op in williging van hun verzoek. Het Bureau voor Rijksstudietoelagen is gaarne bereid U zowel schriftelijk als mondeling alle ge wenste inlichtingen te verstrekken. Telefoon K 1700183000, toestel 380. De bezoekuren zijn vastgesteld op Maandag- en Donderdagmiddag van 25 uur, of na telefonische afspraak, Prinsessegracht 15 te 's-Gravenhage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 7