ZITDAGEN UIT DE PROVINCIE Zeeuws Voorlichtingsinstituut op Verzekeringsgebied (Z.V.V.) ADVIESBUREAU VOOR OORLOGSSCHADE. LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN Van boerderij en organisatie WEST ZEEUWS-VLAANDEREN Al is de jaarwisseling reeds gepasseerd bij het verschijnen van het blad, bij het schrijven is dit nog niet het geval. De dagen rond Kerstmis en Nieuwjaar zijn dagen van overpeinzing en hopelijk ook van bezinning. Wanneer wij dan het afgelopen jaar eens aan onze gedachten laten voorbijgaan, dan kunnen we gelukkig vaststellen dat de financiële uitkomsten in de landbouw niet onbevredigend zijn geweest. Dat hiervoor dikwijls onder zeer moeilijke omstandigheden is gewerkt, wordt dan weer gauw vergeten. Er is ook geen tijd om daar lang over voort te bomen, want andere zaken leggen spoedig weer beslag op ons, wanneer het buitenwerk voorbij is. Zo is een van deze zaken het organisatieleven. En ook aan het eind van het jaar is het goed om hier even bij stil te blijven staan, en ons af te vragen wat de organisatie voor ons deed, maar ook, wat wij voor de organisatie deden. Er zullen er zijn die meer van hun organisatie verwachten, er zullen er ook zijn die, wanneer ze zich afvragen wat ze zelf deden, toch eerlijk moeten toegeven dat dit eigenlijk beperkt bleef tot het betalen der contributie. Dit is op zichzelf al een voornaam iets, want het bewijst het lidmaatschap, maar het mag zeker niet als vol doende beschouwd worden. Steunt Uw standsorga nisatie op vergaderingen, waar besluiten moeten genomen v/orden, welke Uw boerenbelangen moeten verdedigen of behartigen en welke reeds dikwijls respect afgedwongen hebben in de gehele Neder landse landbouwsector, tot op het Binnenhof toe. We leven in een democratisch land roept ieder een. Mijn antwoord is, toont, dat gij het waard zijt om in zulk een land als boer te werken en te leven. Toont dat gij naast boer ook Nederlands burger bent, dat U mede moet helpen deze democratie, waarover gij zo enthousiast bent, te handhaven en zo mogelijk te perfectioneren. Of is het nodig dat er eerst weer een oorlog komt, om ons te laten inzien hoeveel we te verliezen hebben aan vrijheid alleen al. Misschien is het daarom wel goed om naar aan leiding van een zeer recent ooggetuigeverslag eens te laten horen, hoe het dan zou kunnen worden. Een gedeelte luidt als volgt: „Bij de gemiddelde 700 vluchtelingen, welke dagelijks de grens overkomen, zijn de laatste tijd vooral ook veel boerengezinnen, die alles wat ze hadden achterlieten. Men wil de boerderijen om zetten in grote staatsbedrijven en daarvoor kan men de „oude garde" niet meer gebruiken. Men stelt dan zulke abnormaal hoge eisen en vorderingen, die de mensen eenvoudig niet kunnen opbrengen, zodat ze hun bedrijf op moeten geven. Dan zegt men, zie je wel, dat heb je van dat particulier bezit, op de staatsbedrijven, daar is het beter." Dit is geen erg optimistisch verslag, maar laat ons deze toestand eens indenken en beseffen dat we als mens tegenover mens grote verplichtingen heb ben, niet alleen de laatste week in December, welke ons er wel extra toe dwingt om ons te bezinnen, maar het hele jaar door. Uw overzichtschrijver zou dan het jaar 1952 willen besluiten met U allen toe te wensen dat U hierin ten volle moogt slagen en dat 1953 zowel voor U als voor Uw medemens een gelukkig en gezegend jaar zal zijn. WALCHEREN Het jaar 1952 is alweer voorbij. De sfeervolle dagen van het Kerstfeest behoren weer tot het ver leden. Het Oudejaar zal bij het verschijnen van dit blad onherroepelijk zijn afgesloten. Het jaar 1953 staat voor ons open en vanaf deze plaats mijn beste wensen. De laatste weken voor Kerstmis boden weinig gelegenheid opi het laatste landwerk te verrichten. De sneeuw met gladde wegen vormden een belem mering, zowel voor het ploegwerk als voor het verkeer. De opkomst der leden op de algemene vergade ring in het Schuttershof te Middelburg was, gezien de gladde wegen, trouwens nog niet slecht te noemen. Uit het openingswoord van onze Voorzitter kon men de talrijke onderwerpen beluisteren, die drin gend om een oplossing vragen. Vooral ten aanzien van de administratieve rompslomp kon men uit de reactie der vergadering wel aanvoelen, hoezeer men hierin een spoedige verandering wenst. In de rede van de Weledelgestrenge Heer Ir. Franke hebben we gehoord dat er talrijke factoren van invloed zijn op de export en import. Zodra onze producten cle boerderij verlaten, is de kous nog lang niet af, dat hebben we nu wel begrepen. We hopen dat de toekomst de optimistische verwachtingen zeker niet zal beschamen. Als men op zo'n lange winteravond bij de kachel zit, dan zal men ongetwijfeld zo in gedachten de balans over het afgelopen jaar opmaken. Wanneer we dan terugdenken aan het late voor jaar, met de daaropvolgende droogte, de onregel matige opkomst van het vlas, de erwten en bieten, kort daarna de luizenplaag, niet te vergeten de vergelingsziekte en tot slot de uitzonderlijk natte herfst, dan moeten we vaststellen dat dit jaar wel niet licht zal worden vergeten. Wanneer we de matige tot redelijke oogst daar naast stellen, dan is 1952 belangrijk minder dan de beide voorgaande jaren, al mogen we stellig niet ontevreden zijn. Wat zal 1953 ons weer brengen We weten het niet, maar we zullen ook in het nieuwe jaar onze krachten inspannen om weer een goede oogst te winnen. NOORD-BEVELAND Bij het verschijnen van deze letters heeft het jaar 1953 zijn intrede al weer gedaan. Weer ligt een nieuw jaar voor ons en wat het brengen zal weet niemand. In de verte klinkt het doffe gerommel van de oorlog, en een groot aantal mensen is nog steeds van huis en haard verdreven. En deze missen zoveel wat ons als vanzelfsprekend lijkt. Laten we hopen dat de kokende en gistende wereld eindelijk eens tot rust mag komen. Wanneer we het achter ons liggende jaar de revue eens laten passeren, dan mogen we, uit landbouwkundig oogpunt bezien, zeker niet ontevreden zijn. De opbrengsten waren over het algemeen goed, al waren de omstandig heden waaronder geoogst moest worden wel eens wat abnormaal. Zo zal de suikerbietencampagne, die bij een ieder nog vers in het geheugen ligt, ge boekt kunnen worden als een aanhoudende strijd tegen water en modder. Maar ook daar is weer een eind aan gekomen, zeer ten gerieve van mens en dier. En er mag nu nog wel eens een perceeltje ongeploegd liggen, maar van veel betekenis is het ook niet eens meer. En zo beginnen we dan al weer aan de voor bereidingen voor het komende seizoen. Als de vorst hierbij ook nog eens een handje wil helpen, want met de structuur is het ondertussen niet zo bijster gesteld. De laatste winters zijn steeds nat geweest met alle gevolgen van dien. Voor de tarwe zou het waarschijnlijk minder gewenst zijn, want deze is nu niet bepaald stevig de winter ingegaan. Het ras Heine's VII zou dan gelijk eens kunnen bewijzen wat het waard is. Zo zijn er weer ver schillende dingen die de 'aandacht komen opeisen: Bouwplan, rassenkeuze, enz. Toch is het wel goed eens met de gedachte uit de dagelijkse sleur te zijn. En welke tijd is daar beter geschikt voor als Kerst mis en de jaarwisseling Dat het nieuwe jaar U veel geluk en voorspoed moge brengen. ZUID-BEVELAND Koning Winter heeft al een paar keer geprobeerd om de heerschappij te krijgen. Het vroor enkele nachten hard en de velden werden met een laag sneeuw'bedekt, maar de dooi heeft nog gewonnen. Maar dat alles heeft voor het werk op het land veel stagnatie meegebracht en er is nog genoeg ta doen, zoals het op wintervoor ploegen van verschillende percelen bouwland. Nu dat neergeschreven wordt, realiseer ik me dan pas goed, hoe ver het jaar opgeschoten is. Als we vóór een jaar staan, dan is het een heel eind, maar als je terug kijkt, dan is het toch zo vlug om geweest. Op het einde van een jaar is het de tijd om een balans op te maken. Wanneer we dat doen, dan blijkt dat de opbrengst van de tarwe, haver, vlas, erwten, uien, aardappels en suikerbieten meegeval len zijn. De gerst, bonen, maanzaad en voederbieten stelden teleiur. Als enkel de kg.-opbrengst bekeken wordt, dan slaat de balans naar de gunstige kant door, maar er moet ook rekening gehouden worden met de prijzen. Vergelijken we die met die van 1951, dan is er een algemene daling waar te nemen, en dat terwijl de uitgavenpost aan loon en sociale lasten stijgen. Zodoende wordt het netto overschot behoorlijk gedrukt. De tijd rond nieuwjaar is ook de tijd van het maken van plannen voor het jaar dat voor ons ligt. Als alles op een lijst gezet werd wat voor de goede gang van zaken op het bedrijf noodzakelijk is, dan zou de volgorde er als volgt uitzien: Alle mogelijke middelen ter hand nemen om de vergelingsziekte in de bieten tegen te gaan. Dus zorgen voor het tijdig opruimen van de voeder- bietenkuilen. Het weiland dat nog steeds stief moederlijk behandeld wordt, een betere verzorging geven om een hogere productie te krijgen. Ja, nu moet ik eens even kijken wat dan volgt, er komen eigenlijk verschillende punten waarvan moeilijk de volgorde te bepalen is: b.v. vereenvou diging van de sociale wetten, trachten een goede afzet van de producten te krijgen of te behouden, en het vergroten van het aantal leden van onze organisatie. Dat laatste moesten we op een van de eerste plaatsen zetten. Want een sterke organisatie kan meer bereiken dan ieder afzonderlijk. Het spreekwoord „Eendracht maakt macht" geldt hier zeker. Het initiatief dat de afd. Oudelande neemt, is dan zeker ook toe te juichen. Deze gaat op de om liggende dorpen vergaderingen beleggen, waarop zowel leden als niet-leden uitgenodigd worden. Op die manier kan aan het werk van de Z.L.M. meer bekendheid gegeven worden en ongetwijfeld zal het ledental groeien. Voor de overige afdelingen kan het een stimulans zijn om ook iets te ondernemen. Ja, er valt nog veel te doen, te veel om allemaal in dit overzicht te schrijven. Ik zal dan ook maar besluiten om de lezers een zalig uiteinde en een goed begin toe te wensen. SCHOUWEN-DUIVELAND Wanneer wij dit schrijven, zijn juist de Kerst dagen gepasseerd en het jaar 1952 nadert zijn einde piet rasse schreden. Gewoonlijk is dit een tijd van meer of minder rust op de boerderij. Het werk op de landerijen is dan meestal voor het merendeel gebeurd en ligt in rust voor het a.s. seizoen. Werpen we thans een blik in onze polders, dan geeft ons deze jaarwisseling nog weinig te zien van winterrust. Velen zitten nog midden in het ploeg- seizoen en zolang de ploegen nog niet opgeborgen zijn, kunnen we moeilijk spreken van „boerenrust". Gunnen we 1952 nog eens een blik, dan herinne ren we het moeilijke voorjaar nog goed. Laat kon den we beginnen, de structuur viel niet zo mee. Daarna de droogte-periode, die vele gewassen achteruit deed gaan en de koele zomer die daarop volgde. En wie heugt de moeilijkheden niet meer met de laatste percelen die gemaaidorst moesten worden Waarna eind September inzette met regen, daarna sneeuw en vorst met de nodige regen erbij tot heden toe. Nee, wat weersomstandigheden aan gaat is 1952 voor ons niet zo gunstig geweest. Vele moeilijkheden veroorzaakte ons de weersgesteldheid. Bezien we nu echter het resultaat van deze weers omstandigheden, dan is dit gelukkig minder mis troostig. Nu niet dat we geen gevolgen ervan ondervonden hebben. Zeer zekerUw overzicht schrijver weet goed dat verscheidene gewassen be neden onze verwachting zijn gebleven, neem bijv. het vlas, de peulvruchten en de gerst. Nee, deze gewassen zijn dooreen niet meegevallen. Maar nemen we alles gemiddeld, dan mogen we 1952 toch wel betitelen als een redelijk boerenjaar, dat echter gepaard is gegaan met dikwijls zware en moeilijke arbeid. Het woord „Hulde" voor deze arbeid is zeker wel op zijn plaats. We gaan nu een nieuw jaar weer in vol moed en laten 1952 met zijn moeilijkheden achter, want met het verleden voor onze ogen kunnen wij niet vooruit, maar onze blik moet op de toekomst ge richt zijn. Zeer zeker zullen we ook in 1953 weer hindernissen moeten nemen, doch deze zullen het gemakkelijkst te nemen zijn met onze blik vooruit. Voor het „Nieuwe jaar", dat wij nu spoedig zullen betreden, wenst Uw rubriekschrijver zijn beste wensen en Gods zegen toe i HULST: Maandag 5 Januari a.s. in Hotel ,.De Graanbeurs" van 2.304 uur (de heer Wegner). WISSEKERKE: Woensdag 7 Januari a.s. op de beurs van 1113 uur (de heer Wegner). ZIERIKZEE: Donderdag 8 Januari a.s. in Hotel „Huis van Nassau" van 1113 uur (de heer Wegner). MIDDELBURG: Donderdag 8 Januari a.s. in Café „De Eendracht" van 1316 uur (de heer Ce vaal). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de kapitaal-, pensioen-, lijfrente-, studie- en uitzet- verzekering enz. Tevens is dit de gelegenheid voor het maken van afspraken voor huisbezoek. Het Adviesbureau voor Oorlogsschade van de Stichting voor de Landbouw maakt hiermede be kend, dat de eerstvolgende zitdag wordt gehouden te OOSTBURG: Woensdag 7 Januari 1953, van 1416 uur in Café „De Vuijst". MIDDELBURG: Donderdag 8 Januari 1953, van 1416 uur, Dam 43. ZIERIKZEE: Donderdag 8 Januari 1953, van 11 16 uur, in het „Huis van Nassau". GOES: Dinsdag 13 Januari 1953, van 1014 uur, Groote Markt 28a. Zoutelande. Van 11 December tot en met 8 Januari ligt het goedgekeurde wederopbouwplan van Zoutelande ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 4