JConen en Sociale voorzieningen WINTERLONEN IN DE TUINBOUW GEWIJZIGD. 18 21 LOONLIJSTEN EN ZEGELBLADEN SPOEDIG GEREEDMAKEN. ingewikkelder wordende maatschappij, ten volle de aandacht verdient. g. Landbouwhuislioudschool Haamstede. De Voorzitter deelt vervolgens mede, dat ver wacht mag worden, dat in de nabije toekomst tot oprichting zal worden overgegaan van een land- bouwhuishoudschool te Haamstede, welke bestuurd zal worden door de Z. L. M. in samenwerking met de Stichting tot oprichting en instandhouding van Protestant Christelijk Huishoudonderwijs. h.. Jachtwet. Binnenkort zal er een goedkopere jachtakte voor jacht op schadelijk gevogelte verkrijgbaar worden gesteld. i. Boekhoudbureau. De Voorzitter wijst tenslotte op het belang voor de leden om zich aan te sluiten bij het Boekhoud bureau der Z. L. M., hetwelk thans bijna de 2000 leden heeft bereikt. Het behoeft geen betoog, al dus de Voorzitter, dat een goed ingerichte boek houding en een juiste controle, soms een aanzien lijke belastingbesparing kan betekenen. Begroting 1953. De Voorzitter deelt mede, dat tengevolge van de verhoogde contributie thans een voordelig saldo op de begroting kon worden geboekt. Voorgesteld wordt de contributie ongewijzigd te handhaven. Daar niemand het woord verlangt over de be groting en geen enkele afdelingsvertegenwoordi ger over begroting of contributie op- of aanmer kingen heeft, wordt een en ander aldus vastge steld. De Voorzitter dankt de vergadering voor het vertrouwen in het bestuursbeleid. Rondvraag. De heer Philipse dankt de Voorzitter voor diens vriendelijke welkomstwoorden en betuigt, mede namens het Provinciaal Bestuur, zijn grote waar dering voor het werk der Z. L. M., waarvan een geweldige kracht uitgaat als het er om gaat de belangen van de Zeeuwse boerenstand in het bij zonder en van Zeeland in het algemeen te behar tigen. Sprekende over het verkeersvraagstuk, waar mede Zeeland heeft te kampen, zegt de heer Philipse, dat het Provinciaal Bestuur terzake doet wat in haar vermogen ligt. Het is in het huidige economische leven, met zijn steeds intenser weg vervoer, echter met de thans beschikbare midde len niet altijd mogelijk op korte termijn alle moei lijkheden weg te werken. Deze week echter zal met de Minister van Verkeer en Waterstaat over de kwestie der bootverbindingen worden ge sproken. Zeer zeker zou het Prov. Bestuur het „drie eilanden-plan" graag zien verwezenlijkt, doch dit zal vanzelfsprekend nog tal van jaren duren. Wan neer dit eenmaal zal zijn bereikt, zullen zich voor Zeeland tal van mogelijkheden voordoen, waardoor het verkeer op vlottere wijze kan worden geregeld. Niettegenstaande dit, wordt op tal van punten aan verbeteringen gewerkt. De heer Philipse wijst o.a. op het ingobruik stellen van de nieuwe veerboot WolfaartsdijkKortgene, verbetering van de weg StavenisseSt. Annaland, rondweg rondom het dorp Poortvliet, parkeerterrein in de gemeente Axel, traverse door Groede, beschoeiing haven- dam Tholen. Voorts heeft de ruilverkaveling op het eiland Tholen thans de volle aandacht van het Prov. Bestuur. Ook zullen deze week in het Prov. Bestuur, zo gaat de heer Philipse verder, bespre kingen worden gevoerd over de bestrijding der ver- gelingsziekte. De heer Philipse besluit met te verklaren, dat de Z. L. M. door het Prov. Bestuur op alle moge lijke manier zal worden gesteund en spreekt zijn beste wensen uit voor de toekomst der Z. L. M. De Voorzitter dankt de heer Philipse hartelijk voor diens bemoedigende mededelingen en zegt wederkerig steun toe. Spr. is ervan overtuigd, dat het Prov. Bestuur doet, wat in het vermogen ligt. De heer Kögeler dankt de Voorzitter eveneens voor zijn welkomstwoorden en zegt het zeer op prijs te stjellen de Z. L. M.-vergadering te kunnen bijwonen. Spr. zegt, dat de tegenstelling tussen stad -en platteland steeds meer tot het verleden gaat behoren, hetgeen een verheugend feit is. De heer Kögeler ziet in de bijna dagelijks in de pers verschijnende berichten over werkzaamheden der Z. L. M. een bewijs, hoe vitaal en krachtig de Z. L. M. in haar 110e jaar van bestaan is. Spr. zegt, dat de Z. L. M. ervan overtuigd moge zijn, dat het gemeentebestuur van Middelburg alles zal doen, wat in haar vermogen ligt om de Z. L. M. in de moeilijke doch zeer belangrijke taak te steunen,. De Voorzitter dankt de heer Kögeler hartelijk voor diens waarderende woorden. De heer Krepel vraagt vervolgens, of er ook verbeteringen in zicht zijn voor het,veer Zijpe Anna Jacobapolder. De heer Philipse zegt, dat de R.T.M. concessies op dit veer heeft. Wel is bekend, dat de R.T.M. bereid is boten voor koplading te laten bouwen, indien het Rijk de kosten der fuiken, die hiervoor zijn benodigd, voor haar rekening neemt. Mocht echter het 3-eilanden-plan binnen niet al te lange tijd verwezenlijkt worden, dan zal er wel een andere oplossing komen. Hierop volgt de rede van Ir J. A. P. Franke (in ons blad van 24 December opgenomen). Rondvraag rede Ir. Franke. De Voorzitter concludeert, dat de heer Franke in zijn rede optimistische geluiden heeft laten horen. Hij brengt de heer Franke dank voor zijn bereidwilligheid om, ondanks zijn drukke werk zaamheden, deze interessante lezing te willen hou den. De heer Franke merkt naar aanleiding van de openingsrede van de Voorzitter op, dat hij omtrent het aflopen van de koppelingsregeling geen toe zeggingen kan doen. Spreker hoopt en wenst echter, dat er binnen afzienbare tijd een gunstige oplossing gevonden zal worden. De heer J. W. Scheele vraagt aandacht voor de brouwgerst. Er liggen grote voorraden, waarvoor de brouwerijen een onvoldoende prijs wensen te betalen, terwijl toch uit Denemarken brouwgerst wordt geïmporteerd tegen dollarbetaling naar men zegt. De heer Franke antwoordt, dat import van brouwgerst uit Denemarken tegen dollars z.i. een fabeltje is. Dit neemt niet weg, dat de brouw- gerstpositie bekeken dient te worden, terwijl reële- export van brouwgerst zeker gewenst is. De heer J. J. Klompe vraagt hoe het komt, dat uit de Ver. Staten maïs geïmporteerd kan worden tegen een prijs, welke t.o.v. andere geïmporteerde voederproducten, laag is. De heer Franke antwoordt, dat de kostprijs van maïs in de Ver. Staten dit jaar laag is vanwege de zeer goede oogst. Daartegenover staat, dat juist de kostprijs van maïs in Nederland relatief hoger ligt dan van de andere voederproducten. De heer Kostense wijst op het gevaar van mas sale export wanneer bekend wordt, dat op een be paalde datum een land zijn grenzen zal openen voor import van één of meerdere producten. De heer Franke onderschrijft dit gevaar, ook bij het sluiten der grenzen op een bepaalde datum. Het is reeds meermalen voorgekomen, dat hier door prijsbederf optrad, doch er is z.i. weinig aan te doen. Men zou regelend moeten gaan optreden, waartegen vele bezwaren zijn aan te voeren. De heer Job Koopman vraagt of de grote uit breiding van de graanproductie in Argentinië geen gevaren met zich brengt. De heer Franke antwoordt, dat omtrent de re- geringspolitiek in Argentinië weinig valt te voor spellen. Jarenlang is er een industrialisatiepolitiek gevoerd, waardoor de graanproductie sterk in kromp. Sinds vorig jaar wordt de landbouw ech ter weer gesteund, hetgeen inderdaad een sterke productiestijging tengevolge heeft. Spreker is echter niet bang voor een concurren tie, aangezien de kostprijs er hoger ligt dan in Nederland. De heer Lievense vraagt of de Benelux heeft op gehouden te bestaan. De heer Franke antwoordt, dat er van het Bene- luxfront weinig nieuws valt te vermelden. De Benelux bestaat echter nog wel en zal z.i. ook blijven bestaan. Sluiting. Nadat de Voorzitter de heer Franke nogmaals dank heeft gebracht voor de beantwoording van de vragen, sluit spreker deze, naar omstandig heden, goed bezochte vergadering. In het orgaan van 29 Nov. j.l. publiceerden wij reeds de winterlonen voor land- en tuinbouw, waarbij wij de opmerking maakten, dat voor de C.A.O.-Tuinbouw, contractjaar 1952/1953, nog op goedkeuring werd gewacht. Thans kunnen wij de verheugende mededeling doen, dat de C.A.O. voor de Tuinbouw 1952/1953 ook is goedgekeurd en dat de daarin voorgestelde lonen per 1 Januari '53 van kracht worden. Aan gezien bedoelde lonen afwijken van de reeds ge publiceerde winterlonen voor de tuinbouw, omdat hierin de loonvoorstellen van de commissie-Horring zijn verwerkt (in de landbouw reeds van kracht) laten wij hieronder de niéiiwe week- en uurlonen volgen. Voor het eerst over de week van 5 Jan.10 Jan. '53 dienen de volgende lonen in aanmerking te worden genomen 17-jarigen 18 19 20 21 22 23 Vaste vakarbeiders: per week Ongeschoolden ppr week 25,72 24,13 29,10 27,50 33,55 31,64 36,43 33,59 39,20 36,30 41,69 37,69 e. o. 43,75 40,25 Voor vaste vakarbeiders, werkzaam in het boom- kwekersbedrijf, die niet kunnen snoeien, enten en oculeren of geen bijzondere verantwoordelijkheid dragen. 17-jarigen 18 19 20 21 22 23 e. o. 24,72 per week 27,85 32,29 34,85 37,60 40,04 42,09 Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee en/of paarden: 17-jarigen 19 20 22 23 e. o. 27,05 per week 30,70 35,45 38,70 41,55 44,05 46,15 Voor losse arbeiders: VakarbeidersOngeschoolden 17-jarigen 51 ct p. u. 49 ct p. u. 18 99 58 55 19 99 67 63% 20 99 73 67% 21 99 79 72% 22 84 75% 23 e. o. 88 81 Opmerking: In bovenstaande lonen is het werknemers-aan deel in de pensioenpremie inbegrepen. Dit be tekent, dat bij de loonberekening voor arbeiders van 21 jaar e. o. 1,50 pensioenpremie moet wor den ingehouden en voor arbeiders van 17 t/m 20 jaar 0,75. Voor jeugdigen beneden 17 jaar moe ten geen pensioenzegels geplakt worden. In bedoelde lonen is echter niet de W. en W. toe slag verdisconteerd. Voor vaste arbeiders moet dus 1.1W. en W.-toeslag en voor losse arbeiders 4.4 W. en W.-toeslag worden bijgeteld en van het dan verkregen loon dezelfde percentages W. en W.-premie worden ingehouden. Nogmaals deze lonen gelden vanaf 5 Jan. '53 voor de groenteteelt-, fruitteelt-, boomkwekerij- en bloemisterijsector in Zeeland. Nieuwe boekjes C.A.O. Nu de C.A.O. Tuinbouw 1952/1953 is goedge keurd, zullen wij één dezer dagen ook de gedrukte boekjes ontvangen. Wij menen onze tuinbouw- werkgevers te moeten adviseren een dergelijk boekje direct aan te schaffen, hetgeen kan ge schieden door storting van 25 cent per exemplaar op girorekening 172503 van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, Landbouwhuis, Goes met vermel ding „C.A.O.-Tuinbouw". Voor de landbouwwerkgevers zijn eveneens C.A.O.'s beschikbaar. Voor hen geldt eveneens bovenomschreven handeling met vermelding „C.A.O.-Landbouw". Zodra het bedrag ontvangen is worden de boek jes toegezonden. Geen enkele werkgever kan zo'n boekje missen. Indien U het bedrag nog niet heeft overgemaakt doe het dan heden. Ziekenfondspremie verhoogd. Zoals reeds werd vermeld zal de ziekenfonds premie vanaf 1 Januari 1953 4 bedragen in- plaats van 3.8 De helft van deze premie, dus 2 dient vanaf 1 dezer ingehouden te worden op het loon van de arbeider. Vraag het Uw organisatie. Zij, die moeilijkheden hebben met de loonbereke ning, verschil van mening met hun grbeiders, be rekening en betaling sociale lasten enz. enz. doen verstandig zich steeds en tijdig voor inlichtingen te wenden tot het Secretariaat der Z. L M., Afd. Werkgeversbelangen, Landbouwhuis, Goes. Zulks bespaart U narigheden. de L. Teneinde de afgifte van de loonlijsten 1952 voor de Bedrijfsverenigingen en de zegelbladen voor het Bedrijfspensioenfonds in het begin van het nieuwe jaar zo vlot mogelijk te doen verlopen, wordt de werkgevers in de land- en tuinbouw thans reeds verzocht, om deze bescheiden ten spoedigste ge reed te maken. Dit is wel in het bijzonder van belang, omdat vele werkgevers reeds zeer binnenkort een uit nodiging kunnen verwachten, om zowel de loon lijsten 1952 en eventueel de schutbladen der boek jes met ziekenfondscoupons, alsook de zegelbladen over het 4e kwartaal 1952 op een zitting in te leveren. In vele districten zullen in Januari 1953 door de districtsagenten voor dit doel zittingen worden gehouden. De werkgevers, die een dergelijke uitnodiging ontvangen wordt dringend aangeraden hieraan gevolg te geven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1953 | | pagina 3