Nieuwe uitgaven RISICODEKKING NATIONALE Korte wenken voor de praktijk LEVENSVERZEKERING-BANK N.V., Uit een geheim iveekboek van Bram uit de Slikhoek Zou U het Uw gezin willen aandoen het bij Uw onverhoopt vroegtijdig overlijden op hoge lasten te laten zitten? Natuurlijk niet DEK DIT RISICO DAN ECHTER NUI Sluit een flinke knpitaalverzekcring bij de NATIONALE. (Een derde gedeelte van de gemiddelde bruto opbrengst van 1 H.A. gemengd bedrijf 500.—) kan al voldoende zijn om voor een jonge boer de jaarpremie te voldoen van een kapitaal van 20.00C.— uit te keren op 65-jarige leeftijd of bij eerder overlijden.) SCHIEKADE 130 - ROTTERDAM - TELEFOON 82700 Vraagt vrijblijvend advies Het besturen, maar vooral ook het in orde hou den van een trekker was toen lang niet zo een voudig als tegenwoordig. Luchtbanden waren nog onbekend. De Fordson had geen starter of elec- trische verlichting. De ontstekingsinstallatie bestond uit een vliegwiel-magneet, een kastje met 4 bobines en een stroomverdeler, die aan vele geniepige sto ringen onderhevig was. De ventilator werd aan gedreven door een gewoon platte rubber riem. Een aftakas was onbekend, maar ook een regulateur ontbrak. De bestuurder moest dus de gehele dag met de gashandle zitten werken om de motor op het juiste toerental te houden; en dat was een kunst op zichzelf. Maar als van Tilburg er op zat, liep de zaak gesmeerd en „brokken" werden nooit ge maakt. De grote verandering kwam in 1934, toen een Caterpillar 22 werd aangeschaft en daarnaast voor transportwerk de luchtbanden aan de wieltrekker verschenen. Van Tilburg werd de eerste rupstrekkerbestuur- der op een Nederlands landbouwbedrijf. Velen Uwer zullen hem kennen zoals hij met de oude „22" de Catchpole bietenrooier demonstreerde. Kalm en rustig met de machines omgaan, maar toch veel werk verzetten en nooit stukken maken; dat is altijd zijn manier van rijden geweest, die alle jonge trek kerbestuurders tot voorbeeld mag strekken. Overigens moet U niet denken dat hij alleen maar trekkerbestuurder was. Het volledige onder houd met inbegrip van complete revisies van een machinepark, dat later bestond uit vele tractoren, motorspuiten, oogstwerktuigen enz., behoorde jaren tot zijn normale taak. Hij gaat het nu wat rustiger aan doen, maar houdt er nog niet mee op. Zijn zoon Toon heeft het werk al goeddeels overgenomen. Van Tilburg heeft op zijn manier bijgedragen tot de mechanisatie van de landbouw, door te laten zien wat er met een trekker, ook jaren geleden al, gedaan kon worden in de praktijk. Wij hopen dat hij, die zoveel heeft zien ver anderen, nog jaren getuige mag zijn van de steeds voortgaande mechanisatie in de landbouw. BRABANTSE BOERENBRIEFKES Zandheuvel, December 1952. Beste Willem, Als je deze brief ontvangt is Kerstmis reeds dichtbij, nog enkele dagen en het feest van de geboorte van het Kind in de kribbe gaan we weer herdenken. Het is altijd weer een mooie tijd; het werk op het land is practisch weer voorbij, de oogst- werkzaamheden zijn gedaan. We zijn meer aan gewezen op de arbeid binnenshuis, in de stal en in de schuur. Het is de zogenaamde stille tijd, waarin we eens rustig na kunnen gaan de resultaten van ons werk van dit jaar. De avonden lenen zich daar heel goed voor en mogelijk schiet daar ook nog wel een middag voor over, vooral als het ook bij jullie is zoals hier, dat de sneeuw enkele centimeters de grond bedekt. Die stille tijd is wel eens nodig, Willem. Vooral voor de boeren op de zandgronden. Het is toch immers zo, dat in lente, zomer en herfst, gewoonlijk gewerkt wordt van 's morgens vroeg tot ?s avonds laat, vooral op de kleine be drijven. Ik laat nu in het midden of dit goed is of niet, of dit door bijv. een goede werkverdeling niet kan veranderen, maar zeker is dat in die drie jaar getijden weinig tijd is voor gezinsgemeenschap. Weinig tijd om zich ook eens met de kinderen bezig te houden. Ik geloof dat dit ook wel zeer nodig is, vooral met de grotere jeugd. Het is nu eenmaal zo, dat zij voor andere problemen komen te staan, en andere moeilijkheden hebben dan wij vroeger. Wij zullen daar een open oog voor moeten hebben en ons niet halsstarrig moeten vastklemmen aan het oude. Op ons ouderen rust nu eenmaal de taak onze kinderen bekwaam te maken voor het gehele volle leven. En dat is heus niet zo eenvoudig. En al is het waar dat vele dingen ons worden gemakkelijk gemaakt en vele middelen ons ten dienste staan, toch blijft het gezin (en als het goed is moet dat ook zo blijven) het centrum van waaruit het komende geslacht wordt gevormd. Als je dat zo bekijkt, dan hebben we ten deze als boeren ook een grote verantwoordelijkheid. Meermalen wordt de laatste tijd de vrees geuit of straks uit onze jongere boeren voldoende leiders zullen komen, die de verantwoordelijke taak, die vandaag en in de toekomst op de boerenorganisaties wordt of zal worden gelegd, zullen kunnen dragen. Die vrees kunnen we begrijpen. Toch meen ik, dat, wanneer vanuit het gezin, door vorming en opvoeding, iedere boer en boerin zijn en haar plicht verstaat, wij daar niet zo bang voor behoeven te zijn. Wel zal het nodig zijn onze jongens en meisjes, die straks de boerenstand zullen vormen, in hun jeugd zoveel mogelijk bekwaam te maken voor de taak die hun wacht. Ook daar kunnen de wintermaanden aan worden dienstbaar gemaakt. Dat ze zoveel mogelijk profiteren van de cursussen die op alle gebied wor den gegeven, waardoor zij niet alleen practisch maar ook theoretisch worden bekwaamd. Kijk, Willem, dan worden de z.g. stille maanden toch weer gevuld. En dit geldt niet alleen voor de jongeren, maar ook wij als ouderen hebben terdege nodig, dat we om bij te blijven eens de tijd nemen om kennis te nemen van de verschillende problemen, die ons worden voorgelegd. Al te veel nog blijft de boer passief bij wat er gebeurt. Men beseft nog veel te weinig wat er op 't spel staat. Vooral nu zich grote wijzigingen gaan voltrekken bij de uitvoering der boerenbelangen. Zullen we straks onze taak in de P.B.O. naar behoren kunnen vervullen, dan zal het nodig zijn, dat W@ voldoehdë georiënteerd zijn, ook volledig kennis nemen van wat zich in het boerenbedrijfsleven wijzigt en voltrekt. Dat zal niet alleen gelden voor het zand, maar ook voor de klei. Laten we dit alles rustig bekijken, Willem. Ik wens jullie allen een echt, mooi Kerstfeest toe. Je vrouw kan daar zo echt iets van maken, dat weet ik en moge de blijdschap en schoonheid van Kerst mis je weer de kracht en moed geven om ook je taak waarvoor je hier op aarde gesteld bent, weer met hernieuwde ijver aan te pakken. Als steeds je vriend, KEES VAN KEMPEN. filllllilllllllllilllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIW 16 December. Wederom meldt ons het Kerstfeest Vreed' op aard', in mensen welbehagen. Zelfs onder 't splijten der atomen Blijft het mensdom vrede vragen! Het is haast weer Kerstfeest 1952. Donker en kort zijn de dagen en toen we gistermiddag naar Zeelands hoofdstad togen, leek het door de geval len sneeuw al op Kerstmis. De vlokken dwarrelden bij duizenden tegelijk door de lucht en bedekten huizen, wegen en akkers met een smetteloos wit kleed. Het was er niet zo vol als gewoonlijk, het weer, dat misschien straks de straten weer spiegelglad kon maken, heeft velen thuisgehouden en daar door was de zaal niet geheel bezet. Het liep alles van een leien dakje en onze staf kreeg op haar beleid en begroting '53 geen enkele aanmerking, dus waren allen er mee voldaan. We hoorden dat op een vergadering in 1914 een voorste] van het bestuur om de contributie één kwartje hoger te maken, door de leden niet geaccepteerd werd en door het bestuur moest worden teruggenomen. De tijden zijn sindsdien wel wat veranderd. We kregen van het lid Philipse van Ged. Staten verblijdend nieuws te horen over te maken wegen en verbete ring aan het verkeerswezen, dat in Zeeland grote zorgen geeft aan het Provinciaal Bestuur. Daarna een interessante lezing, doch wat moeilijk verstaan baar, door Ir Franke, plv. directeur-generaal van de Landbouw. Hij wees ons op de gestadige groei der wereld bevolking, die groter was dan de productie-opvoe ring. Op de meerdere afname van landbouwpro ducten wanneer een land in betere doen kwam en de mensen daar hogere eisen en beter voedsel in stelden. Ook hoe moeilijk het is voor de regering om de export te regelen en het gevaar van te wei nige spreiding van sommige exportproducten. Zekerheid kon hij natuurlijk niet geven. Waar is zekerheid in deze tijd? Doch hij was aangaande onze export niet pessimistisch gestemd. In deze stemming zijn we naar huis gegaarv over moeilijk berijdbare wegen naar onze boerderijen, die precies leken of ze geknipt waren uit een kerstprentbrief kaart; alles dik onder de sneeuw, doch gezellig van binnen. Waar moeder en kroost ons weer verwel komden na de moeizame reis. Kerstfeest 1952, het brengt ons weer in herinne ring de komst van het Licht in deze donkere wereld. Het kwam 1952 jaar geleden neer in een wereld precies dezelfde als deze, in een bezet land en in oorlog zijnde landen. Toen heeft het de men sen er reeds op gewezen, dat ze zelf er niets van terecht brachten, dat zij grote egoïsten waren, dat zij steeds zichzelven zochten en nooit een ander; dat zij alleen liefhebbers van zichzelven waren en nooit anderen liefhadden. En die nu nog tussen oorlogen, geruchten van oorlogen en andere on heilen, vragen naar de vrede, die nooit te vinden zal zijn met straaljagers, kernreactoren en atoom bommen. Maar alleen daar waar het stil en rustig is, waar de mens zichzelf weer wordt, daar waar het Kind geboren werd in de stille nacht waarvan de Engelen eeuwen geleden zongen. Laten we dan in de stille Kerstweek, waarin ons drukke werk even onderbroken wordt, stilstaan bij dit heilige gebeuren en stil luisteren wat het Kerstfeest '52 ons te zeggen heeft. Ir. A. S. Tuinman: Enige aspecten van de heden daagse migratie van Nederlanders naar Canada. De kennis van de mogelijkheden, welke de immi gratielanden bieden en van de resultaten, welke de migranten daar bereikt hebben, is van eminent belang. Dr. Tuinman geeft in zijn publicatie aller eerst een historisch overzicht van de immigratie in Canada. Daarna behandelt hij de hedendaagse Canadese immigratiepolitiek, die tot gevolg heeft, dat in het bijzonder Nederlandse landbouwers op vrij grote schaal in Canada worden toegelaten. De werkgelegenheid en de vestigingsmogelijkheden in de Canadese landbouw worden uitvoerig be sproken. De publicatie heeft een omvang van 92 pagina's en is verkrijgbaar bij „Landbouwdocumentatie", kamer 328, Bezuidenhoutseweg 30, 's-Gravenhage en bij het Staatsuitgeverijibedrijf te 's-Gravenhage. Handleiding tot het nemen van practijkmonsters. In de serie „Landbouw" is als No. 15 verschenen een op initiatief van het Bedrijfslaboratorium voor Grond- en Gewasonderzoek te Mariëndaal (Oos terbeek) samengesteld boekje, getiteld: „Hand leiding tot het nemen van practijkmonsters voor het ruw voeder onderzoek." Door de samenvatting in dit boekje van de voor schriften betreffende de wijze, waarop het mon- sternemen en de verpakking van de monsters moe ten geschieden, is een uniforme werkwijze moge lijk, welke noodzakelijk is voor het verkrijgen van betrouwbare en vergelijkbare uitkomsten van het onderzoek van ruwvoeder. De voorschriften zijn duidelijk uiteengezet en op overzichtelijke wijze ingedeeld naar de verschillen de groepen van voedermiddelen: Natuurlijk en kunstmatig gedroogde producten; Ingekuilde pro ducten; SnijgewassenVerse knol- en wortelge wassen. Bovendien zijn de verschillende handelin gen bij het monsternemen op instructieve wijze met foto's en tekeningen toegelicht. De kennis van deze voorschriften, die in het ko mende seizoen algemeen zullen worden toegepast, is nodig voor een ieder die belang heeft bij een be trouwbare analyse van het ruwvoeder. De prijs van het boekje (38 pag.) bedraagt ƒ0,90 en het is verkrijgbaar bij Landbouwdocumenta tie", Bezuidenhoutseweg 30, Den Haag. Bij de pluimveehouderij moeten selectie en verjon ging hand in hand gaan om met lage voederproductie tot een hoge eierproductie te komen. Deze selectie moet regelmatig worden toegepast, d.w.z. dat na het tweede legjaar alle dieren opge ruimd moeten worden. De eieren brengen het meeste op als de eieren schoon zijn, dus als ze afkomstig zijn uit schone leg- nesten. Eieren wassen is steeds uit den boze. Men moet nooit dieren kopen, waarvan men de her komst niet kent. Ook nu vormt de pseudo-vogelpest nog altijd een bedreiging. Misschien bent U door de zeer natte en koude herfst er nog niet toe gekomen de ontwatering van Uw gras land in orde te brengen. Zodra het weer dit maar enigszins toelaat, dient dit nu toch onverwijld te ge schieden. Percelen die in de winter te nat zijn, heb ben in de zomer het meest te kampen met de droogte! Door hoge waterstanden beperkt de wortelontwikke ling zich tot de bovenste centimeters van de grond. Zakt het water in de zomer dan kunnen deze wortels het wdter niét meer bereiken; het gevolg is slechte groei. Deze slechte groei kunt U zelfs met kunstmest niet Voorkomen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7