m »ïii ZITDAGEN f BOEKHOUDBUREAU De fatale datum c7iorf vierslag Betekenis voor de practijk De lengte van het hok is verdeeld in 2 noesten, welke elk afzonderlijk opklapbaar zijn. Een zeer gemakkelijke uitmesting is hiervan het resultaat. Dit hok biedt plaats aan 80 a 100 kippen. F. Mestplaat, uitgevoerd in beton groot incl. het dek van de nog te noemen gierkelder 125 m2. G. Gierkelder groot 60 m3. De leidingen vanaf de grup naar deze kelder zijn voorzien van stankvrije putten. 1,11 -ill I* fli De landarbeiderswoning. H. Woning landarbeider. Hoofdafmeting 9.05 x gemiddeld 6.20 m met aanbouw 3.54 X 3.27 m. 1. Hall 2.95 x 1.90 m waaronder kelder. In de hall bevindt zich de trapopgang naar de verdieping, terwijl ook hier, evenals in de woning van de be drijfsleider de keldertrap is geplaatst. De kelder is hier echter vanuit de keuken be reikbaar. De hall geeft directe toegang tot de vertrekken 2, 3 en 4 resp. woonkamer, keuken en slaapkamer. Slaapkamer 4 heeft tevens verbinding met de keu ken. De aanbouw omvat de vertrekken 5 en 6, resp. bergplaats en W.C., douche. In de bergplaats bevindt zich de achteringang tot de woning. 2. Woonkamer 3. Keuken 4. Slaapkamer 5. Bergplaats 6. W.C., Douche 5.26 X 3.75 m. 4.65 X 3.00 m. 2.95 X 2.64 m. 3.00 X 2.00 m. 3.00 x 0.90 m. 7. Aangebouwde kolenbergplaats 3.00 x 1.00 m. J. Verdieping woning. 1. Overloop welke toegang geeft tot de slaap kamers 2 en 3 alsmede tot de berging 4. De grootte van deze slaapkamers bedraagt voor: 2. 3.80 X 2.20 m. 3. 3.80 x 3.75 m. 4. Berging 2.00 X 1.50 m. De totale inhoud van deze woning bedraagt incl. de kelder 300 m3. In verband met de omstandigheid dat ter plaatse geen kabel aanwezig is voor aansluiting op het electrische net, zijn alle bij dit bedrijf behorende gebouwen voorzien van een Buta-gas installatie. De bouwkosten van het gehele complex, incl. extra voorzieningen aan de funderingen hebben 115.000,bedragen. BOUWBUREAU VOOR DE LANDBOUW. Het Voorbeeldbedrijf „Walcheren" beoogt vooral een voorbeeld te zijn voor Walcheren, waar de her verkaveling de boeren zoveel nieuwe en betere mo gelijkheden zal bieden. Na de kaveltoediening zal het bedrijf 25 ha groot zijn. Het zal dan voor de ene helft uit bouw- en voor de andere helft uit gras land bestaan. Op dit gemengde bedrijf zal de melk veehouderij een zeer belangrijke plaats innemen. In de nieuwe streekeigen schuur treft men een fraaie moderne veestal aan die plaats biedt aan 15 stuks melkvee en 6 stuks jongvee. Ook op an dere onderdelen zijn nieuwe ideeën in de schuur in de practijk gebracht. Hierbij kan gewezen wor den op de ziekenbox en de inrichting van de kalve- renstal. Verder is er gezorgd voor een ruime gier kelder en een goede ommuurde mestplaat. Voor de conservering van jong gras en suiker bietenkoppen en -blad zijn er een 5-tal silo's ge plaatst. De trekkracht wordt gevormd door 2 trekpaar den. De dode inventaris bestaat voornamelijk uit een luchtbandenwagen, een mestverspreider, die tevens als wagen dienst kan doen, en diverse hooi- bouwwerktuigen. Het Voorbeeldbedrijf „Walcheren" zal zijn be tekenis voor de practijk zeker bewijzen. In eerste aanleg is men hiermede bij de inrichting van dit bedrijf zeker geslaagd. Landbouwers, die een nieuwe schuur wensen te bouwen of tot verbetering van hun stal willen overgaan, kunnen hun voordeel doen door vooraf een bezoek aan het Voorbeeldbe drijf te brengen. Óok op het gebied van de moderne beweiding en de stal- voedering zal de bedrijfslei der, de heer K. Osté, zijn werkwijze gaarne ter plaatse met U bespreken. De Rijkslandbouwconsulent, Dr Ir C. W. C. VAN BEEKOM. Week van 22 t/m 27 December. ZIERIKZEE: Woensdag 24 December in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Woensdag 24 December in Café „De Eendracht". OOSTBURG: Woensdag 24 December in Café „De Windt". Week van 29 December t/m 3 Januari. MIDDELBURG: Woensdag 31 December in Café „De Eendracht". THOLEN: Zaterdag 3 Januari in Hotel „Hof van Holland". SEROOSKERKE (W.): De eerstvolgende zitdag hopen wij Vrjjdag 9 Januari 1953 te houden. Bij de wet Belastingherziening 1950 is de moge lijkheid geopend om op de aanschaffingsprijs van bedrijfsmiddelen extra, mits vervroegd, één derde af te schrijven, (art. 8, lid 3 (nieuw) Besluit Ink. Bel. 1941). Deze afschrijving is reeds mogelijk, zodra nopens de verwerving of verbetering der bedrijfsmiddelen een overeenkomst is gesloten, dus reeds als deze zijn besteld of aanbesteed. In lid 3 van art. 8 is de periode voor deze afschrij vingsmogelijkheid aangegeven n.l. van 31 Dec. 1949 tot en met 31 December 1952. Bij de wet van 16 Augustus 1951 is aan de Minis ter van Financiën de bevoegdheid gegeven deze jaarlijkse extra afschrijving terug te brengen tot maximaal 10 per jaar, waardoor -de extra-af schrijving tenminste over 4 jaar verdeeld moet worden (b.v. 3 x 10 en 1 x 3% Op grond hiervan is deze beperking vanaf 1 Januari 1952 ingevoerd voor gebouwen en auto's. Voor de andere bedrijfsmiddelen kan dus tot en met 31 Dec. 1952 nog ineens 33% extra worden afgeschreven, mits deze vóór 1 Januari 1953, dus uiterlijk 31 Dec. 1952, zijn besteld en betaald. Op bedrijfsmiddelen welke na 31 Dec. 1952 wor den aangeschaft is de genoemde afschrijving niet meer toegestaan. Wel komen dus nog extra af schrijvingen volgens art. 8 lid 3 voor, maar dan alleen resterende gedeelten van de maximaal toege stane 33% voorzover deze tussen 31 Dec. 1949 en 31 Dec. 1953 niet geheel zijn geschied. Wie dus om fiscale redenen b.v. vermoedelijke hoge winst in 1952, nog van de extra afschrijving wil profiteren kan dit door: a. machines e.d. (geen auto) te bestellen en te betalen vóór 31 Dec. 1952. Extra afschrijving hierop dan nog maximaal 33% b. gebouwen aan te besteden en te betalen vóór 31 Dec. 1952. Extra afschrijving hierop dan maximaal 10 Voor auto's geldt hetzelfde en dan nog maar alleen in zoverre als het een bedrijfsmiddel be treft. Wij schreven bovenstaande voor onze lezers om hun aan de fatale termijn van 31 Dec. 1952 te her inneren en niet omdat wij in alle omstandigheden adviseren van deze mogelijkheid gebruik te maken. BOEKHOUDBUREAU DER Z. L. M. van de vergadering van bet Dagelijks Bestuur der Z.L.M., gehouden op Maan dag 14 December 1952 te Middelburg. De Voorzitter, de heer Ir. M. A. Geuze, opent de vergadering met een woord van welkom tot de aanwezigen. Spreker is verheugd, dat de opkomst, ondanks de slechte weersomstandigheden, zo groot is. Mededelingen Garantieregeling pootaardappelen. De koop- en leveringsvoorwaarden garantierege. ling pootaardappelen oogst 1952 zijn thans, even als het vorige jaar, door de St. O.P.A. ter inzage gelegd op de kantoren van de P.V.C., de P.B.H. en van de gewestelijke districten van de Stichting voor de Landbouw, terwijl deze voorwaarden ver krijgbaar zijn bij de Gewestelijke Keuringsdiensten van de N.A.K. Brouwgerst. Het Bestuur bespreekt uitvoerig de brouwgerst- situatie en hierbij tevens de koppelingsregeling voor tarwe en gerst. Vastgesteld wordt, dat het Zuid-Westelijk Kleigebied een uitstekende kwali teit brouwgerst oplevert en reeds jaren heeft op geleverd. Door de huidige toestand, waarbij de brouwerij geen behoorlijke vergoeding wenst te geven voor de extra kosten, die aan het schonen en klaar maken van brouwgerst zijn verbonden, komt de brouwgerstteelt in het genoemde gebied in gevaar. Wanneer het huidige Overheidsbeleid van het beschikbaar stellen van deviezen voor buitenlandse brouwgerst en het onmogelijk maken van de uit voer van binnenlandse brouwgerst zou voortduren, dan bestaat er een redelijke kans, dat de telers zullen overschakelen naar opbrengstrijke voer- gerstrassen, zoals b.v. de Agio. Het Dagelijks Bestuur zou een dergelijke ontwik keling betreuren. Het zou derhalve willen aandrin. gen op het vrijlaten van de uitvoer van binnen landse brouwgerst. Daarnaast zou een opheffing van de koppelings regeling tarwegerst ook op dit punt van goede in vloed kunnen zijn. Deze regeling zal, wanneer zij onverhoopt mocht blijven bestaan tevens tot grote onbillijkheden aanleiding geven, daar door de slechte weers omstandigheden vele boeren weinig of geen tarwe hebben kunnen uitzaaien. Verkoop van vlas. Medegedeeld wordt, dat het Bedrijfschap voor Vlas en Hennep voornemens is de verordening, volgens welke vlas slechts aan erkende handelaren verkocht mag worden, ook toepasselijk te maken op de verkoop van vlas te velde. Het Dagelijks Bestuur verklaart zich tegen een dergelijke uitbreiding van bedoelde verordening. De verkoop van Vlas te velde dient te worden vrijgelaten. Pacht voor het leven. De Centrale Grondkamer deed onlangs uit spraak, waarbij bepaald werd, dat pacht voor het leven niet aangemerkt mag worden als pacht voor een bepaalde tijd. Juridisch gezien, lijkt deze uit spraak juist. Voor Limburg, waar honderden con tracten lopen, welke zijn aangegaan voor ten hoog. ste 11 jaar, doch eindigen bij eerder overlijden van de verpachter, b.v. een of twee jaar na diens dood, is deze uitspraak ernstig. De Commissie Grondge bruik besloot het D.B. te adviseren deze kwestie aan de organisaties ter bestudering en beoordeling voor te leggen. Sommige Grondkamers, als b.v. Friesland, staan principieel afwijzend tegenover een pachttermijn, welke van het leven afhankelijk is. Mocht blijken, dat de georganiseerde landbouw een dergelijke pachttermijn wel gewenst zou achten, dan zou een dergelijke Grondkamer haar standpunt kunnen herzien. Het Dagelijks Bestuur meent, dat het beter zou zijn, indien pacht voor het leven wel werd toege staan wanneer opgenomen wordt dat na overlijden nog twee jaar door de erfgenamen doorgepacht kan worden, zodat verlenging dan kan worden aan. gevraagd. Vereenvoudiging Loonadministratie. Voor dit punt moge verwezen worden naar het Verslag van de Algemene Vergadering der Z.L.M., hetwelk in het volgend nummer zal worden opge nomen. Aanwijzing vertegenwoordigers der Z.L.M. in de Stichting voor de Landbouw in Zeeland. In de vertegenwoordiging der Z.L.M. in de ver. schillende Stichtingsorganen wordt door het Dage lijks Bestuur geen wijziging gebracht. Tuinbouw. Medegedeeld wordt, dat het na moeizame onder handelingen gelukt is met Oost-Duitsland een con. tract af te sluiten waarin voorzien wordt in de levering van vruchtenpulp tot een bedrag van 7% millioen gulden. Dit betekent, dat de gehele voor raad fruitpulp verkocht is, zodat we voor 1953 met een volledig schone lei kunnen beginnen. Tevens betekent deze transactie, dat de telers, die zwarte bessen en frambozen op uitgestelde rekening hebben geleverd, nog vóór 31 Dec. a.s. zullen worden uitbetaald.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5