ICecsifnis 2> Speciale voorlichting voor contracttelers +J&BÜ E REDACTIE WENST ALLE LEZERS PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG 1953 REEDS weken te voren, zo zegt Dr. C. van de Graft in zijn Nederlandse Volksgebruiken bij hoogtijdagen", kondigt allerlei lawaai in de lucht van toeterende horens en luidende klokken, het naderende Kerstfeest aan. De boze geesten, welke in de midwintertijd op aar de rondzwierven, moesten op een afstand gehouden worden. Draagt niet menige kerkklok het opschrift: Daemones fugito: ik verjaag de demonen? Doch thans wor den deze klanken opgevat als een vreugde betoon over de geboorte van Christus. Kerstmis, Kerstmisgebruiken. De Twentse boer laat in deze tijd zijn midwinterhoorn de langgerekte, zwaar moedige oe-klanken klinken, vooral 's avonds na negen uur. Laat één hoorn zijn geschal horen, dan wordt dit weldra van alle kanten door hoornblazers beant woord. Deze instrumenten, van één tot anderhalve meter lengte, heeft in uiterlijk als in klank veel overeenkomst met een Alpenhoorn. Dit midwinterblazen is nu nog alleen in Twente in gebruik. In deze streken kan men ook door de stilte van de Kerstnacht de klokken horen beieren. In Groningen en in de Zuidoosthoek van Friesland gebeurde dit vroeger ook in de z.g. klokstoelen of klokkenhuis, ouder dan de kerk en buiten kerkelijk verband. Daarbij ging het nog al eens ruw toe. Van daar, dat meermalen het luiden dier klok ken verboden werd, wat meermalen aan leiding was tot volksoplopen. In Limburg treft men ook eigenaardige Kerstgebruiken aan. In de Kerstnacht legt men haver buiten en geeft die als ge neesmiddel aan de paarden. In Beek legt men een snede brood buiten, opdat de Paus die zal zegenen. Ieder familielid eet er op Kerstdag een stukje van. Algemeen is in het Oosten van ons land nog het geloof, dat de koeien in de stal klokke twaalf even opstaan en kunnen spreken. Doch wie dat zou willen horen of zien, zou het met de dood bekopen. In sommige delen van Zeeland geloofde men, dat in de Kerstnacht bij het midder nachtelijk uur de schapen in de stallen met de kop gericht stonden naar het Oos ten. In de Gelderse Achterhoek is Dirk met de beer het schrikbeeld. Op de akkers rijdt hij rond om alles wat buiten rond slingert te vernielen. Daarom moet alle landbouwgereedschap in de schuur zijn opgeborgen, alles om het huis in orde zijn. Zo plechtig en gewijd op 25 December Kerstdag wordt gevierd, zo vrolijk kon en kan het toegaan op 26 December, de Sint Steffensdag, gewijd aan St. Stephanus, de eerste christenmartelaar. (Foto archief Stork, Hengelo.) Het overoude gebruik in de midwintertijd over de akkers te rijden, om hun vruchtbaarheid in het nieuwe oogstjaar te bevorderen, zal de Heilige, wiens feestdag in deze tijd viel, tot patroon van de paarden hebben gemaakt. Sint Steffen beschermt de paarden en koeien tegen ziekte; hooi en haver worden op St. Stephanusdag gewijd. Dat Sint-Steffenrijden had vroeger algemeen plaats. Niét meer over de akkers, maar in club verband werd gereden van het ene dorp naar het andere, waarbij de herbergen niet overgeslagen werden. Ook in de Bevelanden kende men dat Kerstmis- rijden. Wijlen de heer P. Linderibergh, A 2 te We- meldinge, vertelt daarvan in zijn „Jeugdherinnerin gen" o.m.: „De jonge paarden warden in de winter onder de man gedresseerd' eri menig uur werd er besteed1 aan het rijden; men reed op het paard zonder zadel. Vooral de tweede Kerstdag was bestemd om in grote gezelschappen een rijtoer te maken; zo uitgestrekt, dat verscheidene dorpen bezocht werden. Niet alleen boe renknechten, maar ook ambachtslieden en andere jonge burgers reden mede, deze op een ouder gedresseerd paard. De vol gende dag waren er vaak velen, voor wie het lopen niet bepaald aangenaam was. De boerenknechten hadden daarvan geen hinder. De vlugsten vertoonden hun rij kunst door in volle ren op en over het paard te springen. Menige proeve van dressuur werd vertoond. Er werden bij gunstige gelegenheden wedrennen gehouden tussen twee ruiters, dan heette op z'n hardst rijden. De Wemel- dingse Zandweg, over een grote lengte recht, was daarvoor bijzonder gunstig. Een stoet uit 's-Gravenpolder was eens dichtbij het dorp, toen zij, omziende, twee renners zagen aankomen. De ruiters van 's Gravenpolder maakten ruim baan door op zij te wijken, maar een kleermaker, die meegereden was, wilde voor de aardigheid de renners beletten verder te rijden. Hij plaatste zijn paard dwars op de weg. Eén der hardrijders botste er in volle vaart tegenaan. Het gevolg was vreselijk. De kleermaker en zijn paard waren beiden onmiddellijk dood. Dit ongeval is op een tweede Kerstdag voorgevallen en 't wierp een donkere schaduw op het genoegen van die dag". Te Laren (G.) is thans een nieuwe rui- tervereniging georganiseerd, die zich „de Sint Steffenrijders" noemen en op 26 Dec. uitrijden. In Drente trekken arme kinderen rond met een bosje hooi om de koeien te stef- fenen. Ze geven daarvan aan elke koe wat en zingen daarbij: Ik steffen je koe, Honderd gulden veur de koe En mij 'n dikke stoetbrugk toe. De boerin geeft hun een stoetboterham met een beschuit er op, appels, peren en noten. Met het Kerstekind als gever kwam de kerstboom op de voorgrond. Omstreeks 1850 drong deze uit Duitsland tot ons door, eerst in de kerk en Zondagsschool, daarna in het huisgezin. De kerstboom met zijn stralende lichtjes, liefelijk sym bool van Hem, die het licht der wereld is, heeft thans gerede ingang gevonden bij duizenden families. Bij Kerstmis behoort de wit bestoven „Weihnachtsstolle", die het oud-vaderland se krentenbrood verdrong. In Friesland waren het kerstwiggen, die opgeld deden. Latén we ten plotte hopen, dat het feest van de Vrede de werkelijke Vrede ïrtttgb' brengen over de gehele wereld. Schouwen en Duiveland van Colijnsplaat naar Zie- rikzee. Zou, in deze gedachtengang voortdenkende, hoe wel veel verder in 't verschiet liggende, Zeeuws- Vlaanderen, na inpoldering van 't land van Saef- tinge, dan niet b.v. een hefbrugverbinding of een veel kortere veerverbinding kunnen verkrijgen over de Schelde in de richting Ossendrecht? Ondertussen vertrouwen wij dat het Provinciaal Bestuur alle moeite zal doen de wachttijden aan het veer PerkpolderKruiningen op te heffen. Voor de verbinding ZijpeAnna Jacoba heeft het Bestuur der Z. L. M. zich afgevraagd of, in dien het niet rendabel zijn van een betere verbin ding daar aantoonbaar is, niet met subsidiëring deze toch zo dringend noodzakelijke verbetering in verbinding kan worden verkregen. Voor Tholen is in de Commissie Lockefeer de aandacht gevallen op een landaanwinnings- en werkobject op kleine schaal in de vorm van het afsluiten van de arm van de Pluimpot voorbij de haven van St. Maartensdijk tot Scherpenisse. Wanneer een totaal „Zeeuws programma" in deze geest zou kunnen worden ontwikkeld, zouden ook de ouderen onder ons nog goede resultaten kunnen zien, waar hun Zeeuwse hart trots op zou zijn, zonder te hoeven wachten op de toekomst muziek van 't afsluiten der zeegaten. De teelt van land- en tuinbouwzaden in de ruim ste zin vindt in Nederland doorgaans plaats op con tract met kwekers-handelaren, die op bepaalde voorwaarden hun zaden, stamzaad, selecties, laten vermeerderen. Dit heeft betrekking op zaaigranen- peulvruchten, zaailijnzaad, groenvoedergewassen, suikerbieten- en voederbietenzaad, groentezaden, bloemzaden, kruiden en wat dies meer zij. Voor deze contractteelt bestaan algemene teelt- voorwaarden, overeengekomen door de verenigde contractfirma's met deskundigen van de Stichting voor de Landbouw, met medewerking van het Rijksproefstation voor Zaadcontröle, de Rijksland- bouwvoorlichtingsdienst en de Keuringsdiensten N.A.K. en N.A.K.G. Wat evenwel de bijzondere voorwaarden, vooral de prijzen, de afzet en de afrekeningen betreft, binden wij de contracttelers op het hart al hun teeltcontracten, stuk voor stuk deskundig te laten oordelen, zoveel mogelijk op de algemene voor waarden te telen en „over Wageningen" af te rekenen. Om deze individuele voorlichting te specialiseren is te Groningen een contractzaadtelers-vereniging gevestigd (voorzitter de heer H. Notebaan te Nieuw-Beerta, directeur de heer B. Meihuizen te Haren (Gron.), Botanicuslaan 33), welke zich, be gunstigd door diverse landbouworganisaties, amb telijke autoriteiten en vooraanstaande kweker-han delaren, uitbreidt tot een landelijke organisatie. Daar de Zeeuwse Landbouw Maatschappij onder haar leden honderden contracttelers heeft en doel treffende voorlichting en individuele bijstand in landelijk verband in hun aller belang is, wekken wij al onze contracttelende leden op met ingang van 1953 collectief lid te worden, door zich via de af delingssecretarissen of rechstreeks aan ons op te geven. Onder opgave van hun oppervlakte bouw land, in verband met de contributie-regeling, welke voor leden der Z. L. M., die zich via de Z. L. M. aan sluiten, is vastgesteld op 25 cent per ha bouwland per jaar. Hiervoor kunnen dus alle contracten en afrekeningen gratis ter beoordeling en voor advies worden opgezonden, terwijl tevens de leden via het mededelingenblaadje van de vereniging op de hoogte worden gehouden van alle nieuwtjes op het gebied van de contractteelt. Op aanvraag zenden wij gaarne een proefnummer toe. Daarvoor krijgen de leden voor hun teeltcontrac ten advies met betrekking tot het prijsverloop, vaste prijs of participatie, volledige afname of pro portionele verdeling. De adviezen zijn vrijblijvend, het lidmaatschap kan jaarlijks worden opgezegd en voor mogelijke insolventie van handelaren kan desgewenst aan een collectieve verzekering wor den deelgenomen. Bij geschillen kan men rekenen op actieve rechtvaardige bijstand en een degelijke relatie van de vereniging met de bonafide contract firma's tot wederzijds nul. Het is de bedoeling dat de Directeur in overleg met onze organisatie, evenals elders in den lande op de meest geëigende plaatsen en data mondeling toelichting komt geven. Reeds nu verzoeken wij de contracttelers in de komende dagen zoveel mogelijk contracten van het afgelopen jaar en afrekeningen in te zenden. Deze zullen dan beoordeeld worden, terwijl op de om streeks half Januari te houden zitdagen eventueel een nadere toelichting gegeven kan worden. Nu het seizoen voor het afsluiten van teeltcon tracten voor 1953 reeds aanvangt en de kweker/ handelaren uiteraard met de belangen der con tracttelers rekening houden, naarmate deze zich aaneensluiten, zijn wij overtuigd onze zaadtelers met deze oproep een belangrijke dienst te bewijzen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3