ZEEUWSE KEURINGEN VAN ACHTTIENMAANDERS !l!iililllll!llii!lll!lllllllil!!!!!!!ll!!!ll!!ll!llll!!l!;l!li!lllilll J!l!ll!llll!ill!!llillllllllllllilinilllliilllllllllll!llllllllllllll!ilH Ditmaal liad men 't bijzonder getroffen met het weer dat zich overal, met uitzon dering dan van een paar buitjes in Hulst, uitstekend hield. In Oostburg had de belangstelling grote mogen zijn, maar op de beide andere keuringsplaatsen liet deze niet te wensen. Met ongeveer 350 inschrijvingen in totaal mag van een ruime deelname gesproken worden. Het dikke winterhaar dat de meeste johge paarden om deze tijd van 't jaar siert, maakt een juiste beoordeling vrijwel onmogelijk. Het flatteert ontegenzeggelijk, maar camoufleert tegelijkertijd vele tekortkomin gen. Daarom zal men er goed aan doen de opvoedende en voorlichtende waarde van dit soort keuringen niet al te hoog aan te slaan al voorzien ze absoluut in een behoefte die bij vrijwel elk fokker leeft, n.l. met zijn fokproducten van tijd tot tijd in wedstrijdverband voor 't voetlicht te komen. Deze behoefte vloeit voort uit de liefhebberij die onontbeerlijk is in een fokkerij, omdat ze in wezen de eerste levensvoorwaarde daarvan is. Daarom hebben dus toch deze keuringen hun nut en zijn ze zelfs noodzakelijk. OOSTBURG. Hier werden naast achttienmaanders ook veu lens van dit jaar voorgebracht. Men heeft reeds de zomer-veulenkeuringen gehad en de meeste dus al eens gezien. De uitslag zal wat anders zijn, maar deze prille gevalletjes komen in dit seizoen als wol baaltjes voor de jury, kosten deze veel hoofdbre kens, eisen veel tijd voor zich op en zouden, wat ons betreft, zonder enig bezwaar thuis kunnen blijven. Dat is óók de mening van 't Bestuur van „Rust Roest", maar een desbetreffend voorstel vond bij dp leden geen meerderheid. Het werd zo een late boel in Oostburg, dank zij deze veulentjes. Men denke er nog eens over. Late merrieveulens. 1. Erica v. d. Liter, d. Moustic van Urbain, van 0. F. Plasschaert te Oostburg. Zwaar, fors, diep en soortig, met goede benen en veel haar. 2. Frida, d. Nico van de Fuus, van A. Dusarduyn, Breskens. Wel grof van benen, maar wat ordinair in de lijnen. 3. Astrid, d. David v. d. Louisa, van A. P. Modde, Oostburg. Is ons sympathieker. Mooi, evenredig en typisch, met goede schouder en correct geplaatste benen. 4. Flora, d. Marquis, van C. Cijsouw, Groede. Diep, soortig, wat weinig hak. 5. Stella, d. Moustic van Urbain, van J. van Overloop, Aardenburg. Best model, kruis iets kort en recht, iets sabel, maar overigens goed en zwaar in de benen. 6. Albionne van Aardenburg, d. Nico van 't Zwartewater, van L. J. M. Blondeel. Gestopt, met soort en best kor- pus;voldoende macht in de benen. 7. Bea van Mous tic, d. Moustic van Urbain, van A. M. Dhont, St. Kruis. Mager, gespierd, gebeend en met veel haar. 8. Gauloise van de Ronduit, d. Nico v. 't Zwartewa ter, van S. van Vooren, Sluis. Dochter van de be kende Gauloise, destijds van Stallen De Dobbelae re. Heel mooi gelijnd, maar met wat weinig benen. Vroege merrieveulens. 1. Sabine, d. Nico van 't Zwartewater, uit Ninet te, van Stallen De Dobbelaere te IJzendijke. Soort extra, klein en diep, met sterke lendenen, iets ron de croupe en beste benen. 2. Udine van St. Kruis, d. Moustic van Urbain, van P. E. de Backere, St. Kruis. Fors en soortig, met wat korte koot. 3. Lady van Moustic, d. Moustic van Urbain, van A. M. Dhont, St. Kruis. Zwaar, best van soort, met wat smalle achterpijp. 4. Olga, d. Moustic van Urbain, van Jac. den Hamer, IJzendijke. Diep, met veel soort en wat arm gespierde broek; kolossaal be haard. 5. Astrid van de Zwaan, d. Gladon, van Rob. Buyck, Eede. Groot en grof met mooie lijnen. 6. Tilly van Dierkensteen, d. Moustic van Urbain, van Gebr. De Milliano, Waterlandkerkje. Vroeg veulen met best koffer en niet te veel uitdrukking in de voorbenen. 7. Liza van Zuidzande, d. Nico van 't Zwartewater, van P. Luteijn, Zuidzande. Best van soort, met gespierde lendenen en wat nauwe ach terhand. 8. Petra, d. Nico van 't Zwartewater, van L. de Bruyckere, Sluis. Extra soort, kort en diep, met smalle achterpijp. Late hengstveulens. 1. Successeur, d. Nico van 't Zwartewater, uit de kampioene Jenny, van Stallen De Dobbelaere te IJzendijke. Een „potveulen," dat de ontberingen in zijn eerste levensmaanden goed te boven lijkt te zijn gekomen. Klein, typisch, gebeend en regelma tig gebouwd, nog iets rond in de croupe en met beste benen. De stap laat nog iets te wensen. Dat deed 't trouwens bij de meeste, 't is een vrij alge meen verschijnsel en vergroeit vaak. 2. Tonny van Dierkensteen, d. Moustic van Urbain, van Gebr. De Milliano te Waterlandkerkje. Groot en grof, met wat weinig achterbeen, een fors voor-been, beste bovenlijn en wel hengstuitdrukking. De jury aar zelde tussen deze twee. 'tZijn beide beste veulens, maar er zijn desondanks grote verschillen. De uit-, slag leek ons zó wel juist. 3. N. N., d. Brillant van Nicco, van A. J. v. d. Meulen, IJzendijke. Best soor tig, mager veulen met diepe ribbenkast. 4. N. N., d. Herseur van Alstein, van A. J. v. d. Meulen, IJzendijke. Grof en best van soort, iets hol en sa bel, met veel natuur, best gespierde armen en schenkels en wat gesloten croupe. Best veulen. Vroege hengstveulens. 1. N. N., d. Moustic van Urbain, van A. J. v. d. Meu len, IJzendijke. Best in soort, schouder en diepte, goed gelijnd, kruis wat kort, 'n tikje Frans, grof genoeg, veel haar. 2. Marquis van Aardenburg, d. Nico van 't Zwartewater, uit de moeder van Bur- rus van Aardenburg, van L. J. M. Blondeel, Aarden burg. Zeer opvallend, maar iets rijp; kort, diep en breed, met zeldzaam type .en zware gespierde be nen, iets incorrect in stap, achterpijp kon breder, draf extra. 3. N. N., d. Nico van Echt, van A. J. v. d. Meulen, IJzendijke. Best van soort, diep, grof en gespierd, rug kon sterker. 4. N. N., d. Brillant van Nico, van A. J. v. d. Meulen, IJzendijke. Zwaar en diep, met redelijk beenwerk. 5. Peter van Moustic, d. Moustic van Urbain, van Gebr. Haverbeke, Bier vliet. Diep en typisch, achterpijp iets ingesnoerd. 6. Gladon van St. Kruis, d. Klaas van Wieringer- meer, van A. H. van Iwaarden, Zuidzande. Mager veulen met sterke bovenlijn en wat weinig soort. 7. Carlos van Sasput, d. David van de Louisa, van A. J. E. Temmerman, Hoofdplaat. Extra genre, nog iets incorrect in beweging voor. 8 .Nestor van 't Paviljoen, d. Jaap van 't Paviljoen, van G. F. Mod de, Oostburg. Diep, met sterke bovenlijn en enige bemerking vóór. 9. Udo van St. Kruis, d. Nico van 't Zwartewater, van M. D'hoore te Sluis, R. J. de Milliano te Oostburg en J. C. J. v. d. Velde te Kam perland. Mooi veulen, maar 't beenwerk is wat „vrouwelijk." Merriën, geboren in 1951; grote maat. De keuringsuitslag gaf, o.i. niet geheel ten on rechte, aanleiding tot critiek. 1. Jenny van Moustic, d. Moustic van Urbain, van F. P. de Sutter, St. Kruis. Goedsoortig, ruim, zeer zwaar en grof met wat weinig rug en incorrect tengevolge van rachi tis. Wanneer deze plaatsing impliceert dat dit ab normale veulen het fokdoel het dichtst benaderd, dan lopen in dit geval onze opvattingen niet paral lel aan die van de jury. 2. Wivine van Oostburg, d. Urbain van Certain, van A. P. Risseeuw, Oostburg. Zwaar, goed van soort, kon korter, schouder wat weinig ontwikkeld, goed en grof beenwerk. 3. Edu- ardine van Rongenhof, d. van Eduard van Koppus- hoen, van Eug. van Damme, IJzendijke. Zeer mooie merrie met type, iets lange en niet te sterke rug en goede, zware, gespierde benen. Deze stond aan vankelijk eerste en had men or.zentwege daar zon der bezwaar kunnen laten. 4. Laura van Heille, d. Gladon, van A. N. Quaak, Sluis. Mager veulen met felle schenkel, grove benen, wat weinig broek en iets holle knie. 5. Bianca, d. David van de Louisa, van Cl. v. d. Hauwe, IJzendijke. Goed in de benen, iets lang van rug. 6. Mirza van Paula, d. Elfridus van Melo, van B. de Groote, Biervliet. 7. Sonja van Dierkensteen, d. Eglon van Echt, van Gebr. De Mil liano, Waterlandkerkje. Zeldzaam type, rug kon even sterker, achterpijp wat smal, benen overigens goed. 8. Ocla, d. Brillant van Nico, van Gebr. Haver beke, Biervliet. Mager, diep en soortig, met iets weke rug en niet te ruime voeten. i, Merriën, geb. in 1951; kleine maat. 1. Jennie van de Ronduit, d. Urbain van Certain, uit Gauloise, van S. van Vooren, Sluis. Dit veulen ;stond ook verleden jaar eerste, is erg jong nog en groen, mager en gebeend met type en veel uitdruk king in fundament. 2. Sonja van Terhofstede, d. Ka- rel van Certain, van A. de Meij, Retranchement. Even lang, mooi van soort, met lijnen en aardig beenwerk, opvallend evenredig voor een Karei. 3. Hera van de Roskam, d. Herseur van Alstein, van Eug. van Damme, IJzendijke. Geboren uit een mer rie, die afkomstig is vanDe Dobbelaere, maar on verwant aan Duchenne en Victoria. Brillant type, opvallend geblokt, diep en breed, met beste, zware >en gespierde benen, iets Vlaams in beweging. Velen hadden zich deze eerste gedacht. Verkocht voor zeer hoge prijs aan Gebr. Leendertse te Kamper land. 4. Jenny van St. Kruis, d. Urbain van Certain, van P. E. de Backere, St. Kruis. Mooi en regelma tig, in benen vóór best, achter minder, type extra. 5. Astrid d' Ahéa, d. Urbain van Certain, van A. X. Aernoudts, Sluis. Vlot veulen met diepte, soort en matige voorbenen. 6. Selma van Moustic, d. Mous tic van Urbain, van G. van Hal, St. Kruis. Erg klein, maar zeldzaam van soort, best gesloten en prach tig gelijnd, best in de benen, 't Geheel zal wellicht wat beknopt blijven. 7. Ingrid d'Ahéa, d. Urbain van Certain, van A. X. Aernoudts, Sluis. Soort goed, grof en expressief beenwerk, zondigt iets in schou der en rug. We zien deze en de vorige liever dan no. 5. 8. Iréna van de Jozinalioeve, d. Herseur van Alstein, van Cam. v. d. Hauwe, IJzendijke. Regel matig en correct, met soort, diepte en een gespierd achterbeen. 9. Astrid van de Belt, d. Eglon van Echt, van R. J. de Milliano, Oostburg. Diep en massief, met onberispelijk type, iets nauwe stap vóór en wat weinig voet. 10. Selma van Dierkensteen, d. Moustic van Urbain, van Gebr. De Milliano, Water landkerkje. 11. Lady, d. Elfridus van Melo, van P. L. Mangnus, Biervliet. 12. Elza van Kemenade, d. Infernal d'Amice, van A. H. van Iwaarden, Zuid zande. Opvallend diep, kort, grof en gespierd, iets mannelijk in algemeen voorkomen. 13. Paula van Schooiuiijke, d. Moustic van Urbain, van A. J. Ver- hage, Schoondijke. Veulen met veel uitdrukking in de benen maar een beetje in drie stukken gebouwd. Origine extra. 14. Irma van Veldzicht, d. Nico van de Heiblom, van Joh. de Feijter, Schoondijke. Soort extra, wat weinig macht in 't fundament. 15. Robine, d. Karei van Certain, van Stallen De Dob belaere, IJzendijke. Diepe, goedsoortige, mooie merrie, iets kort en rond in de croupe en met wat weinig geprononceerde gewrichten. Hengsten, geb. in 1951; grote maat. 1. Leon van Emmer, d. Leon van Graauw, van Joh. de Feijter te Schoondijke en J. C. Roodzant te Dirksland. Geboren in Gelderland en óók van moe derszijde nauw verwant aan Hein van Kwaderwijk, tweede der tweejarige hengsten van de grote maat in Den Bosch. Veulen met maat en zware, expres sieve benen, best in schouder, kort in de rug, iets incorrect vóór en goed in de gangen. 2. Urbain van de Sassing, d. Moustic van Urbain, van C. N. den Hamer, Schoondijke en D. Dekker, Axel. Kreeg macht en maat van de moeder mee, fors en best gelijnd veulen met wat weinig achterbenen, goed in schouder en bovenlijn, vóór zwaar en goed, best in beweging. 3. Wallon d'Amice, d. David van de Louisa, van A. J. E. Temmerrpan, Hoofdplaat. Type best, diep en grof, iets week in de koot. 4. Nico van Bakkersdam, d. Brillant van Nico, van A. J. v. d. Meulen, IJzendijke. Best van soort maar met wat weinig rug en benen. Hengsten, geb. in 1951; kleine maat. 1. Sjaak van Dierkensteen, d. Moustic van Ur bain, van Gebr. De Milliano te Waterlandkerkje. Mals en vroegrijp, gebouwd in 't type van z'n vader, extra van soort, wat weinig gespierd in het achterbeen. 2. Eglon van Erva, d. Eglon van Echt, van L. J. M. Blondeel te Aardenburg, M. D'hoore te Sluis en R. J. de Milliano te Oostburg, is een volle broer van de goedgekeurde driejarige Bur us van Aardenburg. Wat klein, maar zeer opvallend door prachtig hoofd, type, benen en spieren. Mager veulen met veel natuur en markante eigenschap pen. Niet de mindere van de voorgaande o.i. 3. David van de Hoogevveg, d. David van de Louisa, van A. J. E. Temmerman te Hoofdplaat. Kort, diep, geblokt en best van soort, rug kon even sterker, benen goed. 4. Nicolai van de Mauritspolder, d. Brillant van Nico, van A. J. v. d. Meulen te IJzen dijke. Soort best, diep en grof, kon vóór iets an ders, in achterbeen extra, best in gangen. Best veulen. 5. Eglon van de Kleine Boompolder', d. Eglon van Echt, van G. van Hal te St. Kruis en geboren uit een dochter van Kriemhild de Malecote, is goedsoortig en grof, heeft goede diepte maar kon achter sterker. 6. Solon van Dierkensteen, d. Moustic van Urbain, van Gebr. De Milliano te Wa terlandkerkje. Aardig soort, minder evenredig ge bouwd, dik in 't haar zoals vele kinderen van Moustic. 7. Marc van de Liter, d. Moustic van Ur bain, van O. F. Plasschaert te Oostburg en C. N. den Hamer te Schoondijke. Geweldig veel haar heeft dit soortige, magere veulen dat wat nauw in de knie staat en wat korte koten heeft. 8. Marquis van de Zwaan, d. Gladon, van A. J. v. d. Meulen te IJzendijke. Regelmatig maar vrij eenvoudig veulen. 9. Karei van Urbain, d. Urbain van Certain, van Joh. de Feijter te Schoondijke. Goedsoortig, iets onregelmatig gebouwd, met voldoende macht in de voorbenen. 10. Herseur van Dijkzicht, d. Herseur van Alstein, van A. J. v. d. Meulen te IJzendijke en J. de Hullu te Cadzand. Nog iets overbouwd veu len met veel natuur en een diep, gestopt koffer dat door vier felle benen wordt gedragen. Naar onze mening heeft dit veulen meer toekomst dan enige die hoger zijn geklasseerd. 11. Leonard van Brillant, d. Brillant van Nico, van A. J. v. d. Meulen te IJzendijke. Soortig, boven best, voldoende benen. 12. Eglon van de Belt, d. Eglon van Echt, van R. J. de Milliano te Oostburg. Best type, massief, iets beknopt en wat nauw voor, vrij grof. 13. Nico van de Watertoren, d. Eglon van Echt, van J. v. d. Meu len te Schoondijke. Grof en gespierd met bemer kingen inzake schouder en rug. Moustic van Urbain, d. Urbain van Certain, van C. N. den Hamer te Schoondijke en G. van Hal te

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 7