voorzieningen jOonen en Sociale STEKELS op den BLEIK Paard en paardensport Korte wenken voor de praktijk RECTIFICATIE. NIEUWE BOEKJES C.A.O. VACANTIETOESLAG IN DE LANDBOUW. ZIEKENFONDSPREMIE. HERZIENING GARANTIEPRIJS SUIKEROOGST 1952. In het orgaan van 29 November j.l. schreven wij, dat voor de C.A.O. voor de Tuinbouw, contract jaar 1952/1953, nog steeds op goedkeuring wordt gewacht door het College van Rijksbemiddelaars. Aqhteraf blijkt nu, dat bedoelde C.A.O. nog niet ter goedkeuring is voorgelegd aan het College, doch bij de Stichting voor de Landbouw in Den Haag is opgehouden. Het College treft dus geen verwijt, dat de C.A.O. Tuinbouw nog niet is goedgekeurd. Op het Secretariaat.zijn thans een aantal boek jes C.A.O. Landbouw, contractjaar 1952/1953 in voorraad. Zij, die regelmatig met vreemd perso neel werken doen zeer verstandig met spoed 25 cent per boekje te storten op girorekening 172503 t.n.v. Zeeuwse Landbouw Maatschappij, Landbouw- huis, Goes, met vermelding C.A.O. Landbouw. Na ontvangst van het bedrag worden de boekjes per omgaande toegezonden. Volgens art. 42 van de C.A.O. hebben vaste- en los-vaste arbeiders recht op een vacantietoeslag ten bedrage van een gemiddeld weekloon per con tractjaar indien zij een weekloon genieten en een toeslag van 50 maal het uurloon, indien zij tegen uurloon werken. Het vorige jaar hebben wij omstreeks December geadviseerd bedoelde toeslag in de maand Decem ber uit te keren. Omdat de vacantietoeslag per 1 Mei 1951 is ingevoerd, verzochten wij tevens over het tijdvak 1 Mei '5131 December '51, dus over 8 maanden, deze toeslag uit te keren. Die werkgevers, die aan ons verzoek gevolg heb ben gegeven, adviseren wij thans weer prr medio December de vacantietoeslag over het volle kalen derjaar 1952 uit te keren. Om ongemakken te voorkomen wordt iedere aard appelteler aangeraden om in de periode van 17 t/m 29 December de ingetekende aardappelkaarten bij de plaatselijke Secretarissen op juistheid te gaan be kijken. Bezoekt U deze winter ook regelmatig de vergade ring van Uw standorganisatie, of laat U alle proble men en besluiten aan het bestuur over en betaalt U alleen de contributie? Ook U kunt op deze vergade ringen en praatavonden nog heel wat opsteken voor Uw bedrijf. In de maanden NovemberDecember worden veel varkens geslacht. Dikwijls nemen jonge varkens, al of-niet zelf gefokt, de ledige plaatsen in. Het is be grijpelijk dat deze jonge dieren een andere samenstel ling van het voeder wensen dan zware mestvarkens. De jonge dieren moeten een sterk geraamte, een goed ontwikkeld spierenstelsel en sterke spijsverterings organen krijgen. Een voederrantsoen van gerstemeel en water is niet voldoende. Het eiwitgehalte is te laag. Daarom moet dit liefst met dierlijk eiwit aan gevuld worden. Ondermelk of ondermelkpoeder is hiervoor zeer goed geschikt. Ook door bijvoedering van geconcentreerde mengvoeders kan een goed rant soen samengesteld worden. Daarnaast is een beetje groenvoer en ruime uitloop in de eerste maanden ge wenst. De suikerbiet is een gewas dat financieel goed uit komt, tenminste als de opbrengst normaal is. Van percelen die aangetast zijn door het bietenaaltje kunt U dit niet verwachten. Schakel die dus uit voor de bietenteelt, voor ze volledig besmet raken. Laat Uw percelen dus tijdig onderzoeken. Denkt U er aan om de restanten van de bestrij dingsmiddelen en vooral de groeistoffen op een vorstvrije plaats op te bergen, daar ze anders hun werkzaamheid verliezen. U laat deze, meestal giftige stoffen toch niet binnen ieders bereik staan? Bewaar ze achter slot en grendel! Nog steeds brengen de ratten voor duizenden gul dens schade toe aan de agrarische sector. Het is daarom in het belang van elke boer om zijn volle medewerking te geven aan de georganiseerde streek- acties van 13 tot 20 December a.s. Het gaat hier om de volgende bedragen: A. Voor arbeiders, belast met de verzorging van vee, voor bouw- en paardeknechten en tractor chauffeurs: 17-jarigen een vacantietoeslag over '52 van 30,20 18- *9 99 99 34,38 19- 99 99 99 99 39,62 20- 99 99 99 99 42,32 21- 99 99 45,51 22- 99 99 99 99 47,72 23- e. o. 99 99 99 9 9 49,82 B. Voor de overige arbeiders: onge vak- school arb. den 17-jarig. een vac.-toesl. over '52 van 25,50 24,50 18. 9 9 9 9 9 9 9 9 29,— 27,50 19 99 99 99 99 33,50 31,75 20- 36,50 33,75 21- 99 99 9.9 99 39,50 36,25 22. 99 99 99 99 42,— 37,75 23- „e.o. 9f 99 99 44,— 40,50 Bovenstaande bedragen dienen uitgekeerd te worden naast het normale weekloon. Van deze bedragen dient geen halve pensioenpremie te wor den ingehouden, doch wel 1 ziektewetpremie en 1.9 ziekenfondspremie, benevens loonbelasting. Omtrent de in te houden loonbelasting menen wij te moeten adviseren over het bedrag aan vacantie toeslag de tabel voor bijzondere beloningen te ge bruiken, n.l. ongehuwden 22 gehuwden zonder kinderen 15 met 1 kind 11 met 2 kinderen 7 met 3 kinderen 4 met 4 kinderen 2 (zie tabel loonbelasting). Dit komt n.l. in de meeste gevallen voordeliger uit dan dat men de vacantietoeslag bij het normale weekloon voegt en dan loonbelasting inhoudt vol gens de normale tarieven. Met nadruk zij er op gewezen, dat de vacantie toeslag niet betaald moet worden aan losse arbei ders. Deze arbeiders ontvangen n.l. vacantiebon- nen. TUINBOUW. Voor de tuinbouwsector is de vacantietoeslag niet verplicht gesteld, doch de toeslag mag wel vrijwillig gegeven worden. Met ingang van 1 Januari 1953 zal de premie voor het ziekenfondsenbesluit verhoogd worden met 0.2 hetgeen betekent dat de te betalen pre mie 4 wordt in plaats van 3.8 Dit betekent eveneens, dat vanaf 1 Januari a.s. bij de loonbe- rekening 2 ziekenfondspremie op het loon van de werknemer moet worden ingehouden. Zij, die gedrukte modelstaten voor de loonbere- kening gebruiken doen verstandig thans reeds het in te houden percentage van 1.9 te wijzigen in 2 voor die berekeningen, die na 1 Januari 1953 zullen volgen. Inlichtingen over deze zaken steeds verkrijgbaar op het Secretariaat der Z. L. M. Afd. Werkgevers- belangen, Landbouwhuis, Goes. de L. Als U aardappelen verbouwt op grond, waar dit wegens het optreden van aardappelmoeheid ver boden is, laat de overheid de aardappelen verwij deren. Een best najaar, zei de kolenboer. Een best na jaar, zei mijn textielhandelaar, die zijn voorraad winterjassen in November al zag minderen. Een min najaar, zeiden de autoverzekeraars. Een slecht najaar, zegt boer Scherpslijper. Snapt gij nu, waar de lezers, dat de waarheid betrekkelijk is en dat men het er op deze wereld nooit over eens kan worden, wat nu de waarheid is. Misschien kunt ge thans Uw zoontje antwoorden, wanneer hij U vraagt wat de waarheid over Sinter klaas is. Ge zoudt hem ook kunnen antwoorden, dat Sinterklaas in Hoogerheide van zijn paard ge vallen is en nu met een gebroken arm in 't zieken huis ligt. Of dat hij in Zuidbroek met paard en al door de spiegelruit in een slagers-etalage terecht kwam. Of dat hij in Leeuwarden door de élite van 3000 kinderen met zijn eigen tevoren uitgedeelde appels werd bekogeld. Maar misschien dachten ze dat het een valse Sinterklaas was, omdat ze tevoren in de stad al de echte waren tegengekomen. Prins Bernhard was juist op tijd terug van zijn Vorige week hebben we allemaal de foto van Ecu de Romiée gezien en natuurlijk ook het stukje dat er bij stond gelezen. C. heeft er bij vergeten, dat dit voorlopig in ieder geval tot en met 1953 weer de laatste hengst uit het buitenland is, waarvoor vergunning tot invoer is afgegeven. Daar valt natuurlijk veel over te zeggen. Ik vind het alleen maar jammer, dat zulke maatrege len nodig zijn, want verbodsbepalingen geven aan, dat we niet sterk staan. En wel of de kopers staan niet sterk en zijn tegen buitenlandse hengsten niet zo critisch in hun oordeel en moeten dus nog „op gevoed" worden, hetgeen met verbodsbepalingen zeker niet zal lukken (denk maar aan de verleiding van verboden vruchten!) öf ons hengstenmateriaal is niet zodanig, dat er voldoende aan de vraag naar goede hengsten voldaan kan worden. Laten we de buitenlandse hengsten verplichten mee te doen aan de premiekeuring. Worden ze daar verslagen, dan is het gauw genoeg met die mode (en soms geld smijterij) gedaan. Worden ze echter niet verslagen, dan staan de kopers in hun recht en bewijzen ze de fokkerij ook nog een dienst. De achttienmaanders-keuringen zijn weer achter de rug en we hebben weer een paar gezellige dagen gehad. Een deskundig verslag zal U wel uit een andere pen toegediend worden. Veel handel was er niet, maar een enkele werd toch heel duur verkocht. Dat is meestal niet bevorderlijk voor de handel, want onwillekeurig wordt de vfaagprijs er een beetje door beïnvloedt, en eventuele adspi/ant- kopers worden ook wat minder kooplustig. Eigen lijk zijn keuringen ook geen plaatsen om wat te kopen, niet alleen om deze motieven, maar ook om dat de paarden thuis dan vaak zo tegenvallen. Nu is een mens een wonderlijk wezen, hij wil be drogen zijn! Wat waren er toch een stel grove lum mels bij en we raakten er door in het vuur. We wisten wel, dat het een hele hoop haar was, dat meestal nog keurig op zijn plaats was gelegd, maar dat wilden we op dat ogenblik toch" beslist ver geten. Nu is het niet zo, dat we de dieren onge soigneerd met een hoop slik op het lijf den volke moeten presenteren, maar er zijn aan de andere kant ook grenzen. Eigelijk moest bij deze keurin gen reeds een overdadig getoileteerd dier niet voor een prijs in aanmerking komen. Het beste zou zijn de keuringen op een ander tijdstip te houden, wan neer er minder haar aan de benen zit. Maar U moet het me niet al te euvel duiden, dat ik deze zeer revolutionaire gedachte op papier heb gezet. Dat is wel eens goed. Anders zouden we nog den ken, dat de meeste dieren werkelijk zo grof waren. En wat dan nog. Zou die grove ook beter werken, ik geloof er totaal niets van. Laten we niet langer kiekeboe spelen en eens ruiterlijk erkennen, dat we op deze manier eigenlijk geen paarden voor het werk kweken, maar paarden voor de tentoonstel ling. Tentoonstellingen brengen slechts zelden geld in het laatje. We kweken toch ook geen aardappel ras, dat door bepaalde selecteurs hoog aangeprezen wordt, maar geen afzetgebied kan vinden. Het af zetgebied van werkpaarden gaat achteruit en we wijten het aan alles, behalve aan de fokrichting. Wie heeft hier nu eens iets op te zeggen? Tot volgende keer. TOONTREDER. De Minister van Landbouw heeft de garantie prijs voor de suiker van oogst 1952 verhoogd met ;een bedrag, dat overeenstemt met de gemiddelde \kostenstijging in de suikerbietenteelt. il Als gevolg hiervan zal de gegarandeerde suiker prijs voor de producent van 48 per 100 kg met 45 cent worden verhoogd, hetgeen een dienover eenkomstige verhoging van de suikerbietenprijs mogelijk maakt. reis; anders had de mist een spaak in het wiel kun nen steken. Wie doet het hem na, in Spaans spre kende landen zoveel goede wil voor Nederland kweken! Naar men Scherpslijper vertelde, zijn er nog wel enige moeilijkheden te overwinnen ge weest. In Peru wist de pers niet beter te vertellen, en dacht het volk dan dus ook niet anders, dan dat de Prins de zoon van de Koningin was. Een prima zaakgelastigde moeten we daar hebben! Net gelezen dat de Z. L. M. en andere landbouw- en vakorganisaties in Zeeuws-Vlaanderen Prins Bernhard een kalender aangeboden hebben in één exemplaar, waarvan de zes schilden getekend zijn door de Goese kunstenaar Ad Jopse. De tekenin gen stellen taferelen uit de landbouw voor, betrek king hebbende op de tweemaandelijkse seizoenen. Voorwaar, een pracht initiatief en een goed tegen wicht tegen het uitsluitende koor van klachten en niets anders, dat de Prins in Zeeuws-Vlaanderen te verwerken kreeg. SCHERPSLIJPER.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 6