PUBLICITEIT ORGAAN VAN DE LANDBOUW JONGEREN GEMEENSCHAP ZEELAND DE 4-WEEKSE CURSUS TE BAKKEVEEN OOK IN OUDELANDE T oneel-prijsvraag Provinciale Zeeuwse Courant De kunstenmaker Pamphalon EXCURSIE NAAR DE CALVÉ-FABRIEKEN Redactie: J. D. Haak Dzn, A. C. Hanse, P. Hendrikse, M. Kosten, L. de Jager, Z. Poppe en M. Poissonnier. Redactie-adres: Secretariaat L. J. G., Landbouvvhuis, Goes. B\j het lezen van de Provinciale bla den valt het op, dat er practisch nooit berichtjes instaan over gebeurtenissen welke in de L. J. G. plaatsvinden in af- delings- of streekverband. De uitzonderingen in dit geval de afdeling Goes bevestigt slechts de regel. Terwijl het ons toch bekend is, dat deze bladen deze berichten gaarne willen opnemen. Ook in dit blad behoeft het cliché „Van onze bijeenkomsten" slechts zel den gebruikt te worden, omdat afde- lings- en streekbesturen slechts zelden een verslagje inzenden. En als er verslagen worden ingezon den, dan zijn dit vaak lange epistels die, als vervolgverhaal geen slecht figuur zouden slaan. Dan wordt er haarfijn uitgelegd dat de notulen werd gelezen en ongewijzigd werden goedgekeurd. Wanneer zouden ze eens een keer wor den gewijzigd? Maar och we zouden haast vergeten dat de voorzitter of pre sidente nog een aantal Speciale wel komstwoorden had gesproken. Zo kab belt het verslag voort en het eist veel van de leeslust van andere leden, om het verhaal ten einde te volbrengen. De redactie heeft hier verandering in willen aanbrengen en heeft één der redactieleden aangewezen om deze ver slagen hetzij kort of lang in een prettig leesbare vorm om te zetten. De eerste proeve hiervan heeft reeds ge ruime tijd geleden dit blad gesierd. Het zal verder van de afdelingsbestu ren afhangen of dit idee verdere levens vatbaarheid vertoont. Ook een ander plan van de redactie mag hier nog wel eens onder de aan dacht worden gebracht. Aan de afdelingen is het aanbod ge daan de gehele plaatsruimte van een week af te staan, indien verschillende leden van de afdelingen tegelijk een bij drage zouden willen leveren. Er zou dan wat over het wel en wee der af deling verteld kunnen worden, terwijl ook bijzonderheden over de streek goede stof zouden kunnen leveren. Tot nu toeNatuurlijk U begrijpt wel wat we bedoelen en ook wat we in de toekomst zouden wensen. Het kan in ieder geval geen kwaad er eens met een lid van de redactie over te spreken. Het moet toch ons doel zijn om in de pers die dingen te vermelden, die an dere leden weer bepaalde nieuwe ge zichtspunten kunnen openen en ook de buitenstaander een inzicht kunnen geven in de aard en de omvang van ons werk. B. De vorige week stond het nadere programma van de cursus „Van landman tot voedselproducent en toch boer", in de Boerenjeugd. Dit vooral naar aanleiding van de te organise ren rondgang van mr. Stapel, mede werker der V.H.S. Deze behoort thans weer tot verleden en we con cluderen, dat alleen Sch. en D. van de gelegenheid gebruik heeft gemaakt. Waarom alléén Schouwen en Duive- land? Is er in de andere streken geen animo? Of maakt onbekend onbemind? Immers de Schouwse voorzitter heeft al eens een dergelijke cursus te Bakkeveen meegemaakt. Hij is dus wel overtuigt van het nut van deze weken, en besloot dus direkt mede te werken aan de propaganda. Alleen al aan de leiding van Mr. Stapel hebben de andere streken veel gemist. Dit was geen droge opsom ming van de programmapunten en de dagindeling. Nee, spreker gaf een uitleg/van de betekenis die er achter het thema schuilt. Dit is immers een lange geschiedenis: van een eenzel vig levend, achtergestelde landman, tot een strijdbare zelfstandige voed selproducent, die men thans, mis schien door sommigen schoorvoetend als volwaardig mens moet erkennen. Hierbij de redenen nagaand, zoals de crises, oorlogen enz., welke slechte tijden er steeds toe bijdroegen dat de boer zich sterker ging verweren in het algemene leven, handelsverkeer (coöperaties), en na de laatste we reldoorlog ook in de regering (Stich ting voor de Landbouw, en ministe rie van landbouw). «\g®*»«Sca L. .1. G., AFD. IJZENDIJKE Donderdag 18 Dec., 6.30 uur, in ,,'t Oude Raedthuis" en Zaterdag 20 Dcc., 6 uur, in Hotel „De Zwaan" ONTSPANNINGSAVONDEN met opvoering van het toneelstuk „Zij die gestuurd was". L. J. G., AFD AXEL. Vrijdag 19 Dec., 7 uur, in „Het Centrum" PLATTELANDSAVOND, o.a. opvoering van het blijspel „Vader vrijgezel." In de komende week vindt er een belangrijke bijeenkomst plaats in Oudelande. Er zal volgende Dinsdag een bijeenkomst van landbouw jonge ren plaats vinden, waar gesproken zal worden over de mogelijkheid om ook in de zak van Zuid-Beveland een L.J.G.-afdeling op te richten. Tevens wordt er gewerkt aan iets dergelijks voor de meisjes (Z.P.M.), doch hier over zullen t.z.t. nog nadere medede lingen volgen. Er zijn persoonlijke uitnodigingen verzonden, doch we begrijpen dat er zo licht personen vergeten worden, die hier toch voor in aanmerking komen. Zodat we dan ook alle jon gens van 1530 jaar, die wat voor een dergelijke vereniging in de zak van Zuid-Beveland gevoelen, uitnodi gen om op de avond van de 16de December te 19 uur, in de O. L.-school te Oudelande samen te komen. Met aller medewerking zal ook in Oudelande een afdeling opgericht kunnen worden. Dus als belangrijke voedselprodu cent, doch direkt hierop volgend de waarschuwing: en toch boer! Vooral in de nabespreking, welke zelden zo geanimeerd is geweest, wees Mr. Stapel erop, dat wij als voedselproducent moetein trachten, niet lang nationaal vooral Interna tionaal te gaan denken, niet langer meer in landen doch in werelddelen. Dit bewees mij vooral, dat het thema van onze komende kaderdagen zich wel heel goed bij het wereldge beuren aanpast, maar hierover een volgend keer. Op Sch. en D. heeft de lezing er toe bijgedragen dat verschillende jongens met de gedachte naar huis toe gin gen: ik moet proberen aan deze cur sus deel te nemen, dus L.J.G.-ers in andere streken, laat zien dat jullie zonder deze lezing ook tot dit initia tief kunnen komen. En, ouders laat Uw jongens gaan, ze zullen er voor heel hun leven wat aan hebben en werk is er in deze tijd ook heus niet zoveel. Ieder is er welkom, vooropleiding speelt geen rol, en ook aan de leeftijd wordt niet streng de hand gehouden enieders mening wordt er ge respecteerd. AD. DOELEMAN. De directie der Provinciale Zeeuwse Courant heeft in overleg met de voor zitter van de Hervormde Jeugdraad in Zeeland besloten, te trachten ver andering te brengen in het gebrek aan goede toneelstukken voor het platteland. Zij schrijft daarom een TONEEL-PRIJSVRAAG uit voor een nieuw toneelstuk, dat tenminste drie bedrijven zal moeten omvatten, dat niet te grote rolbezet ting eist en opgevoerd kan worden in een niet te kostbaar decor. De inhoud zal betrekking moeten hebben op de problemen van de moderne platte- landsjeugd. Hoe ernstig deze proble men ook zijn, de humor behoeft er niet bij te ontbreken. Voor het beste stuk, dat wordt in gezonden, wordt een prijs van vijf honderd gulden uitgeloofd. Voor het stuk, dat het bekroonde het meest benadert in kwaliteit, wordt uitgeloofd een tweede prijs van één honderd gulden. Stukken, die aan bovenstaande eisen voldoen, kunnen worden ingezonden, Aan de deelnemers van bovenge noemde excursie wordt verzocht zich naar een der onderstaande stopplaat sen te begeven en daar op 17 Dec. op de gegeven tijd aanwezig te zijn. Noord-Beveland Verzamelpunt op de boot van 6.55 uur. Zuid-Beveland Vertrek na aankomst der boot om 7.15 uur. Wolf aartsdijk: Café Ossewaarde, 7.20 uur. Goes: Westwal, 7.30 uur. Kloetingen: Patijnweg, Garage De Jonge, 7.40 uur. Kruiningen: Zanddijk, 8.00 uur. Rilland: nabij Station, 8.15 uur. Aankomst te Delft 10.45 uur. De deelnemers worden verzocht de reiskosten, die ƒ8,p. p. bedra gen, aan het begin der reis te vol doen. getypt of althans in zeer duidelijk handschrift, tot uiterlijk 30 April 1953, aan de Directie der Prov. Zeeuw se Courant te Middelburg. Inzending moet geschieden onder motto, verge zeld van een brief in gesloten enve loppe, waarin de naam van de schrij ver bekend gemaakt wordt. De uitspraak van de jury zal wor den gepubliceerd in Juli van hetzelfde jaar. Het ligt in het voornemen om het bekroonde stuk aan te bieden aan de Hervormde Jeugdraad in Zeeland. Deze zal in Middelburg en Goes en zo mogelijk ook in Zeeuws-Vlaanderen en Noord-Zeeland de eerste opvoerin gen organiseren of onder zijn auspi ciën doen organiseren. Daarna kan het stuk door elke vereniging die zulks wenst, worden opgevoerd, de eerste maal zonder dat auteursrecht verschuldigd is, de volgende malen tegen een zeer matig door de P.Z.C. te bepalen auteursrecht. Voor ver enigingen buiten Zeeland zal ook voor de eerste opvoeringen auteursrecht verschuldigd zijn. De aldus binnen komende auteursrechten worden tus sen de auteur en de P.Z.C. gelijkelijk verdeeld. De jury zal er naar streven de eerste opvoeringen in het najaar van 1953 mogelijk 1e maken door haar be slissing uiterlijk in de maand Juli 1953 te publiceren. De P.Z.C. zal het recht hebben ook het stuk dat de tweede prijs krijgt en ook de niet bekroonde stukken .uit te geven, voor wat de auteursrechten betreft op dezelfde condities als het bekroonde stuk. Dit is de titel van het toneelstuk, waarmee jeugdherbergouders een tournée door Nederland maken ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de Nederlandse Jeugdherberg centrale dat het volgend jaar her dacht zal worden. Ze komen in Goes, op 16 Decem ber, 8 uur, in de „Prins van Oranje"; Viissingen, op 15 December, 8 uur, in het Concertgebouw. De prijs der plaatsen bedraagt ƒ1,50, doch wij hebben het vermoe den dat het dit zeker waard zal wezen.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 5