en organisatie AGENDA Z. L. M.-AFDELINGEN Najaarsvergadering UIT DE PROVINCIE 8 December 1952. OOST ZEEUWSVLAANDEKEN. Over de bietencampagne, die dit najaar onder de slechtste weersomstandigheden is gebeurd, willen wij niet meer schrijven, gelukkig is alles weer ge beurd. Het is nu winterland rijden, zoveel je kunt om nog deze week of zeker volgende week ook hier mee aan de kant te komen. Met een nachtvorst over de grond is het thans goed om met de tractor te ploegen, terwijl ook de grond nu al wat droger is geworden. Veel bietenkoppen worden dit najaar onderge- ploegd, terwijl nog al wat silo's leeg staan, omdat het niet mogelijk was deze gevuld te krijgen. Opmerkelijk is ook, dat bijna alle boeren die ge regeld afnemer zijn van natte pulp aan de fabriek, dit jaar bijna alle minder pulp hebben aangekocht. De hoge prijs zal hier wel de oorzaak zijn, maar het schijnt dat ook bij velen deze winter minder vee op de stallen zal staan. Misschien is dit laatste een gevolg van het feit dat het met de prijzen van het vee maar kalm aan gaat en er steeds daling in de prijzen zit. Koning winter is hier zeker ook van invloed op geweest, met minder marktbezoek en ongunstiger vervoer. Maar ook met de export wil het niet vlot ten. Er is ook veel minder kwaliteitsvee bij de boeren vergeleken met 't vorig jaar. Het anders zo bij uitstek beste vee van de bietenkoppen, is er dit jaar over het algemeen niet. Het natte najaar is ook hiervoor funest geweest, dit is duidelijk merk baar op de al gehouden veemarkten in onze om geving. Overal veel minder vee aangevoerd en weinig belangstelling; het weer werkte ook hier voor niet mede, terwijl ook de zeer stille handel dit alles stagneert en velen een afwachtende houding doet aannemen. Laat ons hopen, dat er straks wat meer handel komt. Met dit alles zitten wij thans in December en loopt 1952 ten einde; voor ons boerenbedrijf is het een jaar met veel wisselvalligheden geweest, voor al veel regendagen. Over de opbrengsten van de producten valt niet te klagen, maar bij de bedrijfs- uitgaven zal straks wel blijken dat het dit jaar veel heeft gekost aan werkloon, vervoer van producten en meerdere kosten voor grondbewerking. 6 December 1952. WEST ZEEUWS VLAANDEKEN. Het winterse weer blijft nog maar aanhouden. Het was deze week zo erg met de vorst, dat het met het ploegen spaak liep. Jammer dat bij zulk weer niet al het ploegwerk achter de rug is, want het land kan de vorst goed gebruiken. Het is na tuurlijk niet uitgesloten dat er nog meer en stren gere vorst komt, maar alle beetjes helpen om de structuur te verbeteren. Het aantal collega's dat na St. Nicolaas in onze streek nog veel ploegwerk heeft, is niet groot meer. Verschillende waren reeds vóór 1 December klaar. Er wordt dan ook vroeg begonnen met het winter werk. Velen zijn reeds doordrongen van de weten schap, dat het werk, wat in September en October nog van een leien dakje gaat, eind November en December zeer veel hoofdbrekens kan kosten. Nu tegenwoordig de voorbewerking in de winter met de cultivator of grove egge steeds meer ingang vindt, is het bezwaar van eventuele onkruidopslag op de vroeg geploegde percelen geen bezwaar meer. Vorige week werd mijn aandacht getrokken door het verschil in behandeling van twee kuil- hopen. De ene werd in een silo opgeslagen en met de meeste zorg behandeld, de andere werd op het land samengereden en ligt nog zonder dek. Wanneer nu deze winter monsters genomen zoü- den worden van beide kuilen, zou men geneigd zijn om direct aan te nemen, dat het bewaren zonder silo absoluut uit den boze is. Maar laat ons dan ook de wijze van behandeling niet uit het oog ver liezen. Want wanneer de kuil een even goede be handeling gekregen zou hebben, als de silo, zou het verschil in kwaliteit, hoewel nog aanwezig, toch belangrijk minder zijn. Wanneer het land verspreid ligt kan het nodig zijn een kuil op het land te leg gen evenals bij veel regen en weinig tijd. Maar ook deze kuil kan goed gelegd worden. We zien hetzelfde dikwijls bij de bewaring van aardappels. Ook zonder koelhuis kunnen deze redelijk goed bewaard worden, als er maar op de juiste wijze gewerkt wordt. We zien meerdere keren, dat aan een gewas het hele jaar door de grootst mogelijke aandacht besteed wordt, terwijl op een gegeven moment een even belangrijke phase gewoon verwaarloosd wordt. Dinsdag hadden we de keuringen van de 1%- jarige merries en hengsten in Oostburg. Daar er wel een deskundig verslag in het blad zal verschij nen, wil ik hier alleen volstaan met alle prijswin naars van harte geluk te wensen met hun resul taten. Het deed me genoegen om in een tijd als deze, waarvan beweerd wordt dat de fokkerij achteruit gaat, nog zulke goede fokproducten te zien ver schijnen. Al is de kwantiteit over het geheel dan terug gelopen, met de kwaliteit is dit töéh niet het geval. 8 December 1952. WALCHEREN. Hoewel er nog veel ploegwerk gedaan moet wor den, is het bietenseizoen met al zijn lasten thans definitief achter de rug. De winter heeft zijn in trede al gedaan en vele collega's werden door de al te vroege vorst verrast. Met deze winterperiode is er een zekere periode van rust begonnen op onze bedrijven; van welver diende rust na een jaar van hard ploeteren en zwoegen. De velden liggen er kaal en verlaten bij en het vee bevindt zich in de warme stal. Toch is deze periode van rust ook weer heel betrekkelijk en lijkt dit alleen maar zo voor de buitenstaander. Elke collega weet dat het 's winters druk is met de vergaderingen en de bijeenkomst^h. Onze orga nisatie heeft deze winter weer een paar heel be langrijke onderwerpen ter behandeling doorge geven naar de Afdelingen. Vooral de oude dagsvoorziening in de landbouw is wel een onderwerp, dat alleen al een hele avond kan vullen, en dat van vele zijden valt te belichten. Daarnaast is het vraagpunt over het zaaizaad niet minder belangrijk. Immers elke boer weet, dat het beste zaaizaad of pootgoed maar nauwelijks goed genoeg is. Het zaaizaad is de basis voor de nieuwe oogst. Het zal dan ook wel het laatste zijn om op het zaaizaad te gaan bezuinigen, omdat wij daardoor de opbrengst van onze oogst zouden ver minderen. In de wintertijd kunnen we ook eens wat meer tijd besteden aan de voeding van ons vee, want op het gebied van de veevoeding zijn er nog heel wat tradities, die van eeuwen her van vader op zoon overgingen en toch buitengewoon oneconomisch zijn. Welke collega zaait er nu nog Wilhelmina-tarwe? Niemand doet dat meer. Maar wanneer U vraagt welke collega nog haver- en gerstemeel aan zijn melkkoeien voert, dan zijn dat er nog heel wat. Toch zou het verbouwen van Wilhelmina-tarwe minder geld kosten, dan het voeren van haver- of gerstemeel op onze Zeeuwse gemengde bedrijven. Op de doorsnee Zeeuwse bedrijven is er een be langrijk zetmeeloverschot en een ernstig eiwit tekort. Het is nu éénmaal niet mogelijk om dit eiwit-tekort met een zetmeelrijk product als haver of gerst aan te vullen. Het eiwit uit haver en gerst komt in het Zeeuwse rantsoen minstens 2 x zo duur uit als het eiwit van de eiwitrijke krachtvoeders onder de huidige prijsverhoudingen. Daarom is er maar één con clusie. Collega's spijkert die haverkist dicht! 9 December 1952. ZUID-BEVELAND. Men zegt wel eens dat er niets zo wisselvallig is als het weer en dat dit inderdaad zo is, wordt dit jaar maar al te zeer bewaarheid. Na veel regen en een zeer vroeg ingevallen vorstperiode zitten we nu al enkele dagen in een dikke mist; wat ons echter toch liever is dan stromende regen. Ik heb me laten vertellen, dat op een perceel maïs in de omgeving van Oudelande, enige tijd geleden zoveel water stond, dat de maïs met behulp van een roei boot geplukt moest worden. Dat is toch wel een bewijs dat het bar was. Het zóu een bijzonder aar dig object zijn geweest voor het L. E. I. om de kostprijs van dit gewas te berekenen. Intussen hebben we tengevolge van deze weers omstandigheden goed na kunnen gaan op welke percelen de afvoer van het water goed was en waar er wat aan haperde. In het algemeen of de drains al dan niet werken. Hoewel het opgraven van oude en het leggen van nieuwe drainreeksen een vrij duur karwei is, dient men daar toch alle aan dacht aan te besteden en waar nodig in de komende wintermaanden uit te voeren. Het is van zeer groot belang dat dit werk door kundige mensen wordt verricht, want een goed gelegde drainreeks functioneert tientallen jaren. Wanneer men ziet dat in het ruilverkavelingsgebied Kruiningen bijvoorbeeld de buizen na 4 a 5 jaar reeds zodanig vol zitten, dat ze niet meer lopen, om dat de drains te spoedig na de inundatie gelegd zijn, of het werk slecht uitgevoerd is, dan is dat toch wel jammer van 't goeie geld dat er aan besteed is en een strop voor de eigenaars die het ten dele betalen moesten en nu weer opnieuw moeten be ginnen. Het scheikundig onderzoek van de grond, reeds lang geleden opgezet door de gezamelijke georga niseerde landbouw, is tegenwoordig een dankbaar werkterrein geworden voor de als paddestoelen uit de grond gerezen, particuliere laboratoria. De voor hen op provisie-basis werkende agenten gaan van deur tot deur ten einde de mensen te bewegen om monsters te laten nemen. O.i. moet dit werk ge daan worden door enigszins landbouwkundige men sen en de georganiseerde landbouw stelt dan ook als eis dat de voor hen werkende monsternemers mintens de R.L.W.S. gevolgd moeten hebben. We menen te mogen betwijfelen of een ex-politie-agent en een werkloze schildersknecht over enige prac- tische laat staan theoretische kennis van deze materie beschikken. Nogmaals willen we uw aandacht er op vestigen dat alleen op de grondmonsters die onderzocht zijn door het Bedrijfslab. voor Grondonderzoek te Goes Maandag 15 December, 7 uur: Afd. Kortgene in Hotel „De Korenbeurs". Lezing en geluids film over „Het vliegtuig in dienst van de landbouw". Dinsdag 16 December, 7 uur: Afd. Biggekerke in Café Simpelaar. Lezing over brouwgerst. Donderdag 18 December, 7.30 uur: Afd. Nisse 's-H. Abtskerke in Café De Pundert, 's-Heer Abtskerke. Praatavond vraagpunten. Donderdag 18 December, 7.30 uur: Afd. Bruïnisse. Lezing en lichtbeelden over „Reisindrukken over Amerika". Vrijdag 19 December, 7.00 uur: Afd. Kamj>crland in Café Havenzicht. Vergadering met ge luidsfilms. Vrijdag 19 December, 7.30 uur: Afd. Zoutelande. Lezing en lichtbeelden over „Reisindrukken over Amerika". Vrijdag 19 December, 7.30 uur: Afd. St. Laurens. Lezing over landbouwpolitiek met films. Zaterdag 20 December: Kring Hulst. Algemene Vergadering. Maandag 22 December, 7.30 uur: Afd. Wemeldinge in Chr. Verenigingsgebouw. Geluidsfilm der Ned. Heide Mij. door de R.L.V.D. subsidie wordt verstrekt en advie zen worden gegeven. 8 December 1952. THOLEN—ST. PIIILIPSLAND. Het is bekend dat de gemeenten op het eiland Tholen vrij constant met werkloosheid te kampen hebben. Om dit probleem tot een oplossing te bren gen is wel zeer moeilijk. Wanneer we echter de buitengewoon slechte verkaveling bekijken in ver schillende delen van het eiland, is er nog wel pro ductief werk te verrichten door deze mensen. Reeds enkele malen werden er pogingen gedaan om tot een ruilverkaveling te komen, doch deze konden geen doorgang vinden, omdat zeer veel col lega boeren een vooroordeel tegen zo'n verkaveling hebben. Veelal leeft men in de veronderstelling, dat men het beste perceel grond in het gebied heeft en is men bang mindere kwaliteit grond in de plaats te krijgen. Inderdaad zijn er vooral in de oude kernen vrij grote kwaliteits verschillen, doch er wordt rekening gehouden met de kwaliteit grond die ingeleverd wordt, terwijl een plaatselijke com- misie de grond op waarde schat. Als tweede bezwaar worden de vrij hoge kosten genoemd, doch deze worden over 30 jaar uitge smeerd en wegen ruimschoots op tegen de grote voordelen van sneller en goedkoper werken. Op een goed verkaveld bedrijf kan goedkoper ge produceerd worden. Dit is vooral belangrijk in een tijd dat het bedrijf maar net lonend is. Verder zijn er nog al wat bezwaren over de min der juist uitgevoerde egalisaties van enkele jaren geleden, waarbij de zode te diep werd onderge bracht en kalkloze spier aan de oppervlakte terecht kwam. Nu behoeft bij een ruilverkaveling nog geen egalisatie toegepast te worden. Wil men be slist egaliseren dan moet dit met de nodige voor zichtigheid gebeuren en vooral de zode of teelt- aarde aan de oppervlakte houden, terwijl voor de kalkarme grond direct een flinke bekalking zeer gewenst zal zijn. De winter is de tijd van denken en plannen maken om ons bedrijf zo rendabel mogelijk te ex ploiteren. COöP. MELKINRICHTING „WALCHEREN". Woensdagmiddag hield de C. Z. „Walcheren" haar najaarsvergadering onder leiding van haar voorzitter, de heer S. Simonse te St. Laurens, die in zijn openingswoord gewaagde van een lonende melkveehouderij in het lopende jaar. De financiële toestand van de fabriek is gunstig. Sedert 1 Jan. 1952 traden 45 nieuwe leden toe. Tot 29 November werden ontvangen 15.322.086 kg melk, dit is 95.359 kg meer dan in dezelfde periode van 1951. De uitbetaalde voorschotprijs ligt ruim 2 cents per kg hoger dan in 1951. De straatprijs van de consumptiemelk komt het volgend voorjaar vrij.. Deze overgang zal geleidelijk aan moeten gaan. Momenteel ontvangt de consument in Zeeland per liter melk 15 cents steun. De totale bijdrage op de consumptiemelk bedraagt voor geheel Nederland één-honderd-en-zestig millioen gulden. De produc tenverkoop vertoont een stijgende lijn, waarbij vooral de melkyoghurt en vlasoorten op de voor grond treden. Alle geproduceerde magere melkpoeder werd aan de veehouders terug verkocht. In de laatste 3 perioden 4 weken werd op de door veehouders geleverde melk een kwaliteitstoeslag betaald van ruim 14.000 gulden, d.i. ruim 0.4 cent per kg melk. Met de Coöp. Zuivelfabriek te Wemeldinge werd een belangengemeenschap aangegaan, welke 1 Januari in werking zal treden. Het inleggeld voor nieuwe leden werd voor 1953 op nihil gesteld.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 3