VERZEKERINGSZAKEN ZITDAGEN ZITDAGEN BOEKHOUDBUREAU l/ftzdedelLKty Ecu de Romiée. Van man tot man ZEEUWS VOORLICHTINGSINSTITUUT OP VERZEKERINGSGEBIED. (Z. V. V.) de varkensmesterij in moeilijkheden dreigte te ge raken. Onze bacon-export naar Engeland zal tegen lagere prijzen geschieden dan tot nu toe. Het onlangs met Engeland afgesloten baconcontract voorziet in de levering van 35.000 ton bacon voor de periode van 1 October 1952 tot 2 Januari 1954. Deze hoeveelheid is betrekkelijk gering en de prijs bleef een stuk onder de door onze Regering aan de varkensmesters gegarandeerde prijs. De Over heid moet dus bijpassen. Zij heeft thans het ge- importeerde en gedistribueerde veevoer wat in prijs verlaagd en tevens de marge, die er zit tussen de richtprijs en de uit tebetalen prijs verruimd van 5 cent tot 10 cent. Men kan zich afvragen, wat deze maatregelen voor gevolgen hebben op de vrije graanmarkt. De markt dus, waar de akkerbouwboeren hun product kwijt moeten. Deskundige kringen menen, dat dit alles reeds in de huidige prijzen tot uitdrukking komt, omdat de handel al enige tijd met maatregelen rekening hield. Een verdere daling van de prijzen van de vrije binnenlandse voedergranen zou dus tenge volge van deze maatregelen niet te verwachten zijn. Iets anders is, dat de ontwikkeling van de maïs- verbouw, die het vorige jaar in ons land op grotere schaal een aanvang nam, van deze dalende prijzen wel eens te lijden zou kunnen hebben. Dat zou zeker jammer zijn. Afgewacht zal dienen te wor den of de stijgende lijn in deze maïsverbouw zich ook het volgend jaar zal voortzetten. Vereenvoudiging Loonadministratie. Reeds lang worstelen de werkgevers in de land bouw met de steeds ingewikkelder wordende loon administratie. Overal in den lande zijn het de bij het Kon. Ned. Landbouw Comité aangesloten Landbouw Maatschappijen waaronder de Z.L.M. geweest, die hier tegen ernstig protesteerden. Nog onlangs heeft de Voorzitter der Z. L. M., die tevens Vice-Voorzitter van het K. N. L. C. is, in zijn openingsrede op de algemene vergadering, een krachtig geluid tegen de administratieve romp slomp laten horen. Gelukkig hebben genoemde Landbouw Mijen niet alleen een negatief stand punt ingenomen. Zij hebben in de Afdeling Werk- geversbelangen van het K. N. L. C. ook een weg aangewezen hoe het eenvoudiger zou kunnen. Een rapport werd samengesteld en ter kennis van de Stichting voor de Landbouw en de Regering ge bracht. Een door de Minister van Sociale Zaken ingestelde Staatscommissie v. d. Tempel kwam ook met een rapport, waarin verschillende vereen voudigingen werden voorgesteld. Door de Rege ringswisseling bleef alles enige tijd liggen en de Stichting voor de Landbouw, aangespoord door de boerenorganisaties, vroeg in October j.l. een onder houd aan met de Minister van Sociale Zaken en Financiën. Wij krijgen thans van de Stichting het volgende bericht: „Een delegatie van het Stichtingsbestuur voerde deze week een bespreking met de staatssecretaris van Sociale Zaken, Mr. Dr. A. A. van Rhijn over de vereenvoudiging van de loonadministratie in de landbouw. In dit onderhoud, hetwelk voortvloeide uit de brief, op 2 October j.l. over dit onderwerp door de Stichting gericht aan de Ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Financiën, werd door de Stichtingsvertegenwoordigers met klem gewezen op de noodzaak om binnen zo kort moge lijke tijd tot een dergelijke vereenvoudiging te komen, waarbij zowel aan Overheidszijde als aan de zijde van het bedrijfsleven zou dienen te wor den nagegaan, welke organisatorische en admini stratieve maatregelen daartoe zouden moeten wor den genomen. Als eerste punt werd daarbij aan gedrongen op een spoedige verdere behandeling van de unificatievoorstellen, neergelegd in het rapport van de Commissie Van de Tempel over de coördinatie van de heffingen sociale verzekering en belastingen naar het loon. Naar voren werd gebracht, dat de steeds groter wordende moeilijkheden op dit gebied, hoewel een algemeen karakter dragend, in het bijzonder druk kend zijn voor de landbouw, omdat daar de onder nemers veelal zelf de noodzakelijke administratie moeten verrichten. De Staatssecretaris verklaarde, alle begrip te hebben voor de in de landbouw bestaande bezwa ren en gaf te kennen, "het op prijs te zullen stellen indien van de zijde der Stichting zoveel mogelijk technische inlichtingen zouden worden verstrekt aan het ministerie van Sociale Zaken, teneinde de bijzondere situatie van het agrarische bedrijf in dit opzicht zoveel mogelijk tot zijn recht te doen komen. Overigens werd zijnerzijds er nog op gewezrn, dat in het landbouwbedrijfsleven zelf wellicht reeds het een en ander kon worden gedaan. In verband met dit laatste kon aan de Staats secretaris worden medegedeeld, dat het Stich tingsbestuur juist had besloten, zich door enkele deskundigen te doen voorlichten inzake de organi satorische en technische aspecten van de op dit terrein bestaande mogelijkheden. Te verwachten is, dat binnenkort nadere mededelingen kunnen worden gedaan over de stappen, die de Stichting voor de Landbouw in dit opzicht denkt te gaan ondernemen." Teleurstellend. Wij menen, dat het bovenstaande bericht teleur stellend is. Om verschillende redenen. Er was een onderhoud aangevraagd met de Ministers van Sociale Zaken en Financiën. Omdat het hier een zeer urgente zaak betrof. Wekelijks zwoegen dui zenden kleine werkgevers in Landbouw, Midden stand, Visserij, Scheepvaart enz. over een aantal papieren, bonnen, zegels enz. Zij maken fouten en worden dan beboet. Zij spelen onbezoldigd belas- tinginner en als zij iets vergeten, krijgen zij straf. Zij worden lastig gevallen door ambtenaar zus en ambtenaar zo. Zij hebben te maken met bedrijfs verenigingen, Raden van Arbeid, Inspecties, fond sen etc. Een van hun hartewensen is, dat zij ver lost worden van de chaos, die er op dit gebied in Nederland heerst. Hun organisaties zijn hiervan doordrongen en menen niet beter te kunnen doen, dan deze in een flink deel van ons volk levende wens naar vereenvoudiging te bespreken met de hoogsten in den lande, opdat dezen, die uit en door dat volk gekozen zijn om hun regeerfunctie naar behoren te vervullen, hun invloed kunnen aanwen den afdoende resultaten te bereiken. Resultaten bovendien, die niemand van de sociaal verzekerden, dus diegenen waar dit alles voor geschiedt, enig bestaand recht zal ontnemen. Geen van beide bewindslieden schijnt zich voor de toestand, waarvoor de kleinere werkgever ach geplaatst ziet, echter te interesseren. De nieuwe Minister van Sociale Zaken liet het onderhoud over aan zijn Staatssecretaris en de nieuwe Minis ter van Financiën vond ook dat schijnbaar nog teveel. In de tweede plaats teleurstellend, omdat de heer Van Rhijn geen enkele toezegging over een spoe dige oplossing heeft gedaan. Wel is het bekend, dat wetsvoorstellen om tot vereenvoudiging te komen op het Ministerie van Sociale Zaken wor den voorbereid. Het zal dus zaak zijn even af te wachten tot deze klaar zijn en aan de Staten-Gene raal zijn aangeboden. Overigens menen wij, dat de Staatssecretaris zeer terecht wees op het feit, dat de landbouwsec tor ook zelve wel iets kan doen. Waarom nog steeds 8 bedrijfsverenigingen, een bedrijfspensioen fonds, een vacantiefonds en een te ingewikkelde collectieve arbeidsovereenkomst? Hopelijk komt de Stichting voor de Landbouw spoedig met goede voorstellen. Wij weten, dat er aan dit vraagstuk behoorlijk gewerkt wordt. Maar laten zij, die hier aan werken bedenken, dat spoed geboden is. Dat perfectionisme in dezen alleen maar veel tijd kost. En dat de boer nu eindelijk geholpen wenst te worderu S. In verband met de Kerstdagen zullen de nummers van 20 en 27 December vervallen. In plaats daarvan verschijnt een nummer van ons blad op Woensdag 24 December'. In ver band met de omvang van dit nummer dient de copy echter a.s. Dinsdag te worden inge zonden. INHOUD: Overzicht Agenda Algemene Verga dering der Z. L. M. Mededeling Kerstnummer Ecu de Romiée K 2356 Zitdagen Boekhoudbureau Verzekeringszaken Zitdagen Zeeuws Voor lichtingsinstituut op Verzekeringgebied (Z. V. V.) Van Boerderij en Organisatie Agenda verga deringen Z. L. M.-afdelingen Najaarsvergadering Coöp. Melkinrichting „Walcheren" Wij lazen voor U Het weer in November De Boeren- jeugd Lonen en sociale voorzieningen Korte wenken voor de praktijk Paard en Paardensport Herziening garantieprijs suikeroogst 1952 Stekels op den Bleik Zeeuwse keuringen van achttienmaanders te Oostburg, Hulst en Goes Onderwijs: Cursus landmeten en waterpassen te Goes Kort bericht Marktberichten Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw Bram uit de Slikhoek Uit de Kringen en Afdelingen: Kring Westelijk Zuid- Beveland Lezing met licht beelden. Door de bereidwilligheid van de Redactie van „De Landbode" waren wij in staat in ons vorig nummer een afbeelding te plaatsen van de door de H. V. te Zijldijk (Gr.) in België aangekochte hengst Ecu de Romiée K 2356. Op de drukkerij werd echter verzuimd er onder te plaatsen „Cliché De Landbode", welk verzuim wij hierbij herstellen, RED. «t op u saeck TERNEUZEN: Woensdag 17 December in Hotel „Des Pays-Bas". KORTGENE: Donderdag 18 December in Hotel „De Korenbeurs". MIDDELBURG: Iedere Donderdag in Café „De Eendracht". ZIERIKZEE: Iedere Donderdag in Hotel „Huis van Nassau". ST. PHILIPSLAND: Zaterdag 20 December in Hotel „De Druiventros". Week van 22 t/m 27 Dec. ZIERIKZEE: Woensdag 24 Dec. in Hotel „Huis van Nassau". MIDDELBURG: Woensdag 24 Dec. in Café „De Eendracht". OOSTBURG: Woensdag 24 Dec. in Café „De Windt". SEROOSKERKE (W.): De eerstvolgende zitdag hopen wij te houden op Vrijdag 9 Jan. 1953. HL Het kan ook zijn, dat U boven een kapitaalsver zekering de voorkeur geeft aan een ouderdoms pensioen. Dat U dus zeker wilt zijn van een regel matig inkomen, wanneer U een leeftijd hebt be reikt waarop U het een beetje kalmpjes aan zult willen gaan doen. Ook dit hebt U in uw hand. U kunt zich een pensioen „aanmeten" dat duurt van af een door U vast te stellen datum tot de dag van uw overlijden. Er zijn op dit gebied wel veel mo gelijkheden: U kunt het pensioen laten ingaan op uw 60ste of 65ste jaar. U kunt kiezen tussen een pensioen tegen koop som of tegen premie. U kunt, indien U voor de vastgestelde datum waarop uw pensioen ingaat, zoudt overlijden, de gestorte premiën uit doen keren. U kunt, indien U na de vastgestelde datum waar op uw pensioen is ingegaan overlijdt, eveneens de premiën doen terugbetalen (natuurlijk onder af trek van de reeds gedane uitkeringen). U kunt uw beslissing hierover uitstellen tot 3 jaren vóór de ingangsdatum van uw pensioen en dan zien of U de getroffen overeenkomst zo wilt wijzigen dat ook na uw overlijden restitutie van premie volgt. Besluit U hiertoe dan wordt uw pen sioen met een bepaald percentage verminderd. Kortom er zijn tal van mogelijkheden en U moet die kiezen, welk het best bij uw persoonlijke om standigheden past. De heren van het Z. V. V. zullen U naar beste weten adviseren als zij met de „plaatselijke situa tie" op de hoogte zijn gebracht. Het zijn de ver trouwensmannen van uw eigen organisatie. Zij zul len U menige waardevolle raad kunnen geven en niet het minst met het oog op mogelijke belasting voordelen. U kunt hen ontmoeten op de zitdagen, welke regelmatig worden gehouden. Ook ten op zichte van de oudedagsvoorziening geldt, de zin uit een van de advertenties van dit blad: „de kwaliteit van het zaaizaad is het fundament van de oogst". (Wordt vervolgd.) AXEL: Zaterdag 13 December a.s. in Hotel „Graanbeurs", van 2.304.30 uur (de heer Wegner). KORTGENE: Donderdag 18 December a.s. in Hotel „De Korenbeurs", van 1113 uur (de hrer Wegner). MIDDELBURG: Donderdag 18 December a.s. in Café „De Eendracht", van 1316 uur (de heer Cevaal). ST. ANN ALAND: Vrijdag 19 December a.s. op de beurs, van 10.3012.30 uur (de heer Cevaal). GOES: Iedere Dinsdag op het Landbouwhuis. Komt hier met Uw vragen op het gebied van de kapitaal-, prnsioen-, lijfrente-, compagnons-, studie- en uitzetverzekering. Maakt gebruik van de geboden voorlichting en bemiddeling.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 2