Scrugblik ovea» 1952 MARKTBERICHTEN TUINBOUW Korte berichten Nog weinig tijds en een jaar is weer verdwenen, 't Ontvlucht ons oog, wij zien het nimmer weer. Wat vreugde 't gaf, wat lijden deed bewenen, Wat scheidenssmart, wat liefelijk herenen, 't Is al voorbij en nimmer keert het weer. De gedachten in deze regels verwerkt, worden ook weer werkelijkheid bij het einde van het jaar 1952. De immer voortsnellende tijd ontglipt ons, we kunnen geen enkele seconde vasthouden. Hoe graag zouden wij het mooie, het blijde van ons bedrijfs- of gezinsleven in het afgelopen jaar vast willen houden of nog eens overdoen, en het leed en de droefheid willen vergeten. Het gelukt ons niet. Juist in de laatste tijd van het jaar zien we weer alles glashelder voor onze geest opdoemen, hetzij vreugde of droefheid, voor- of tegenspoed. Kerstdag en Oudejaar, de tijd van herinnering, de tijd van terugblik. Was 1952 een teleurstelling? Als we een terugblik slaan op ons bedrijfsleven in de tak der fruitteelt, hoe zijn we dan gestemd bij het einde van het jaar Of kunnen we beter vragen: hoe zijn we in 1952 begonnen Leefden we toen nog in de roes van 1951 en zagen we niet de donkere wolken aan de afzet-horizon Voor dezulken zal de teleurstelling des te groter zijn. Want het is niet best geweest voor de fruitteler in 1952. De grote oogst met de geringe afzet blijkt geen zegen geweest te zijn voor de Nederlandse fruitteler. Hij heeft grote massa's fruit moeten verwerken, wat hem veel arbeid en cultuurzorg heeft gekost, maar niet rendabel is geweest. Nu moet men altijd voorzichtig zijn om te spreken over rendabele en niet rendabele bedrij ven, om reden er een heel groot verschil is onder de bedrijven zelf. Maar in grote lijnen is het voor velen niet rendabel geweest. Een uitzondering hierop vormen de jonge bedrijven met een goed sortiment en onder een goede leiding, maar dit is procentsgewijze een zeer sterke minderheid. Welke maatstaf moeten we nu aanhouden, als we de financiële resultaten van onze bedrijven bezien Zeker niet van slechte bedrijven en onecono misch geleid. Dan van de middelmatige bedrijven of van de moderne M.i. van de moderne bedrijven, die ingesteld zijn op een lage kostprijs. Deze bedrijven zijn ook in 1952 nog lonend geweest en zullen dit ook zeker blijven, omdat er toch tenslotte altijd vraag zal zijn naar goed fruit dat te betalen is. De les van 1952 En dit is de grote les van 1952, die we te ver werken hebben gekregen, nl.: „goed fruit met een lage kostprijs" waar wij in het buitenland mee concurreren kunnen. Alles wat niet aan deze stel regel voldoet, zal moeten verdwijnen, hoe pijnlijk en hoe moeilijk het ook is. Als we hier niet voor zorgen als Nederlandse fruittelers, dan zal een ander land onze afzet overvleugelen en is er voor ons geen bestaan meer. Vele illusies zijn ons ontnomen dit jaar. We hadden toch nog zoveel goede bomen van toch heus nog zo geen slechte kwaliteit, die ons dit jaar totaal in de steek lieten. En niet voor één jaar, maar voor altijd, zoals wij dit kunnen aanvoelen. De voortsnellende tijd heeft ons ook in ons bedrijf wakker geschud en als het ware ons de weg gewezen die we te gaan hebben. Niet ons huis, maar ons bedrijf moet met bezemen gekeerd worden, om weer de juiste rich ting te gaan waar toekomst in zit. De laatste jaren waren er veel te veel fruittelers, die alleen voor de dubbeltjes iets voelden maar het vak niet lief hadden. Geen wonder dat ze er nu opeens niets meer voor voelen en ze liever maar rooien zouden. Een vakman rooit ook, maar met de bedoeling zijn bedrijf beter te maken, maar niet om van de rommel af te zijn, omdat het nu ineens niet meer lonend is. En als we het zo bezien, dan staat de echte fruitteler bij het eind van 1952 niet nodeloos met de handen in het haar. Neen, hij heeft nog zijn vak lief en heeft de lessen van het afgelopen jaar verstaan. Geen struisvogelpolitiek Hij kent zijn bedrijf als geen ander, hij gaat met de vernieuwing verstandig tewerk, maar maakt zich er niet van af om zich wijs te maken: och, volgend jaar gaat het misschien weer wel, nog maar eens proberen; je kunt nooit weten. De Voorlichting heeft het al eens meer mis gehad. Laat nog maar eens staan en ik doe er niet teveel aan. Of bij een gemengd bedrijf een ander praatje: Als ik het van mijn fruit niet heb, och dan heb ik mijn akkerbouw of veehouderij nog wel. Dergelijke redeneringen kan men horen op de Veiling of de Markt, in het café of in gezelschap. Maar een verstandige fruitteler verslijt zo weinig mogelijk zijn uren op al deze plaatsen, om mee te doen aan deze holle redeneringen. Hij zal de wintertijd gebruiken om zijn bedrijf te reorganiseren met hoofd en hart en met een vaste wil 1953 tegemoet gaan. Is dit alles zo eenvoudig Zijn er dan niet veel moeilijkheden geweest dit jaar Waren de prijzen soms niet bitter slecht Zijn er niet velen die met verlies hebben gewerkt De werknemer is verzekerd voor ongeval, ziekte, ouderdom, werke loosheid, slecht weer en ga maar verder. En zijn er niet vele kleine zelfstandigen, die de zorg en de koude en hitte van zovele lange dagen verdragen hebben en nog minder betaald zijn en niet verzekerd zijn. Om van al de soorten belastingen nog maar niet te spreken, die alle energie van de mens doden Zijn er niet velen geweest dit jaar, die met een brok in de keel gestaan hebben bij hun fruitbomen die door de hagel verwoest waren Is er niet een ontzaglijke nood onder onze jonge mensen De drang naar een eigen bedrijf, naar een eigen huis De emigratieschepen gevuld met het kostbaarste wat een natie bezit, zien we wegvaren naar de vreemde Wat een verlangen en een heimwee tussen ouders en kinderen, gescheiden door het grote water, des te sterker doorleefd bij Kerstdag, Oud en Nieuw, waar men zo graag bijeen wil zijn. En als we rondom ons zien, leven we niet in de grootste onrust en verwarring op deze wereld De scheiding tussen Oost en West, de angst van de atoomkrachtHeeft het dan nog wel zin om huizen te bouwen en wijngaarden te planten Zullen we dan onze bomen nog wel rooien en andere inplanten in deze wereld van chaos en elkaar niet kunnen vinden Niemand en ook schrijver dezes zal ontkennen, dat we in een benauwde tijd leven en dat er veel teleurstelling is dit jaar, maar ondanks dit alles moeten we de moed hebben om bij het einde van 1952 tot ons zelf in te keren en ons eens af te vragen of er niet veel is van hetgeen ons heeft getroffen dóór onze eigen schuld. De hand in eigen boezem Hebben we onze zaken wel goed behartigd Passen we ons aan in de tijd waarin we leven, wat betreft ons bedrijf Zou het voor velen niet eens goed zijn, om wat zuiniger te leven Onze levensstandaard kan met een wat lagere kostprijs toch wel waard zijn om te leven. En bovenal: waar is ons geloof en vertrouwen in de toekomst Is het niet treffend schoon, dat we bij al het weg stervende, wegglijdende, het angstige van de toe komst heen gewezen worden naar het Licht uit Bethlehem Staren we niet veel te veel in het horizontale vlak van deze aarde Wij hebben geen uitzicht, geen vertrouwen in dit leven, omdat we ons geen tijd geven voor bezinning; steeds maar bezig zijn met een egoïstisch bijeen vergaren van de schatten dezer aarde, om die louter aan te wenden voor eigen nutte. Juist ons geloof en vertrouwen in het geboren Christuskind op Kerst dag 1952 zal ons tot ons zelf doen inkeren. We zullen de vaste grond weer onder de voeten voelen en we zullen rustig afscheid kunnen nemen van het oude jaar, wat het ons ook gegeven moge hebben. We zullen gevoelen, dat we een roeping hebben in ons leven, al zijn we misschien een arm fruitteler!je, die niet opgemerkt wordt. We zullen dankbaar leren worden, al is het misschien dat we geld verloren hebben. Is dit mogelijk Ja, het is mogelijk, alleen als we ons zelf kennen en de balans van ons eigen leven eens opmaken bij het einde des jaars, en deze bezien in het Licht van Bethlehem. De rijkdom en de armoede, de tegenstelling in de stal van Bethlehem, maakt ons klein en stil. Hier past alleen ootmoed en aanbidding. Als we GRAANBEURS ROTTERDAM. Onderstaande groothandelsnotering moet voor het berekenen van de prijzen „af boerderij" verminderd worden met de kosten van transport, verwerking, eventuele O. B., commissie, e.d. Tarwe. Was onveranderddoorsneekwaliteit 26,75 bekende condities. Zomergerst. Zowel verkopers als kopers bleven voorzichtig zodat de prijs zich aardig kon handhaven op 33,50 voor doorsneekwaliteit. Haver. Het marktbeeld is hier niet rooskleurig; het Noorden blijft aanbieden, terwijl de vraag uit de consumptiegebieden niet groot is. Maalhaver 50/51 kg noteert 26,50. Rogge wordt onveranderd gelaten, doorsneekwali teit 17 vocht, ƒ27, Maïs. Noord Amerikaanse Maalmais werd gedaan voor 36,Zowel in de buitenlandse Kippenmais (Laplata) als de vrije Inlandse mais ging niets om. Schokkers. Bij zeer kalme handel bewegen zich de prijzen op hetzelfde niveau als vorige week, n.l. van 50 tot 59,50. Groene erwten. Het ontbreken van vraag voor ex port was direct van invloed op de prijzen. Een groot deel van de aanvoer werd niet verkocht, 4555,50. Bruine Bonen ontkwamen ook niet aan de kalme stemming en werden lager verhandeld. De afwijken de kwaliteiten werden in 't geheel niet gekocht. 60—75. I deze zegen van Kerstdag 1952 mogen ontvangen, dan gaan we weer rustig verder en komt deze regel van Weremius Buning zo schoon tot fcijn recht: „En de boer die ploegde voort". En toch moeten we dankbaar zijn Dan zal er ook op het einde van 1952 een woord van dankbaarheid in ons hart zijn, voor zovelen van onze voormannen uit onze Organisatie en Veilingen, die zoveel mogelijk gedaan hebben om ons van ons fruit af te helpen voor een prijs die toch ook nog wel eens meeviel. Inplaats van cri- tiek, die ze veelal te incasseren krijgen, verdienen ze onze dank ten volle. Dan zullen yve ons voor nemen om onze organisatie zoveel mogelijk te steunen in 1953. Alleen door ons aller steun, is de organisatie tot grote dingen in staat. Want ook dan zullen er weer moeilijkheden zijn, misschien weer heel anders dan in 1952. Moeilijkheden zijn er echter om opgelost te worden; dus geen zorgen voor de tijd. In de eenvoudige artikeltjes die een plaatsje kregen in de rubriek Tuinbouw, hoop ik, dat ik iets heb mogen bijdragen voor ons bedrijf en onze organisatie. Mijn beste wensen voor 1953 aan collega's en al onze Z.L.M.-ers. Tot volgend jaar. JAAP UIT 'T BOGERDJE. TUINBOUWGIDS 1953 De Tuinbouwgids 1953 is de tiende uitgave, dus een soort jubileumuitgave, hetgeen dan ook in de uitvoering tot uitdrukking komt. Niet alleen is het waardevol materiaal, dat in de gids is verwerkt, critisch behandeld en over zichtelijk opgesteld, maar vele nieuwe bijdragen verrijken de inhoud. Fraaie kleurenafbeeldingen van verschillende der belangrijkste ziekteverschijn selen versieren de gids. De prijs van de gids is onveranderd gebleven, nl. 5,bij de boekhandel en 4,bij uw orga nisatie. Via uw organisatie kunt u de gids 1953 bestellen door storting van 4,op girorekening 5929, van het Kon. Ned. Landbouw Comité, Raam- weg 28, 's-Gravenhage. De bestelling dient vóór 15 Januari 1953 te ge schieden. Van een aardaappelteeltverbod krijgt U niet al tijd persoonlijk bericht. Het kan ook zijn, dat de Burgemeester het bekend maakt door openbare afkondiging. Hiervan moet U dus goede nota nemen. In October waren in Zeeland 53 varkens door de varkenspest aangetast op 5 bedrijven. Het aan tal nieuwe gevallen bedroeg slechts 2 wat zeer wei nig is in vergelijking met het landelijk aantal van 6504 in deze maand. De huidige Argentijnse tarwe-oogst vertoont volgens Landbouwwereldnieuws een hoog gemid delde met hier en daar zelfs 2000 kg/ha. De regering is bezorgd over het binnenhalen wegens gebrek aan arbeidskrachten, zakken en transportmiddelen. Vanuit Spanje vinden momenteel verschepingen plaats van uien naar het Verenigd Koninkrijk. Het percentage afval bedraagt 30 a 40 soms zelfs 50 60 aldus Landbouwwereldnieuws. Toch heeft Spanje voldoende uien om aan de Britse vraag te kunnen voldoen. Rozijnerwten waren wel gevraagd, 4060. Capucijners weten geen kopers te trekken; het aan- bod wordt elke week groter. De waarde varieert van ƒ42—ƒ51,50. Karwyzaad geniet regelmatig belangstelling bij on veranderde prijzen, 5560. Blauwmaanzaad. Stil. 105112. STRO VLAS. De strovlasmarkt is zeer flauw gestemd. Daar ech ter de prijsidee van telers en vlassers te ver uit elkaar ligt komen geen zaken tot stand daar de telers nog niet bereid zijn aan lagere prijzen te verkopen. De prijs van goed gerepeld vlas ligt ongeveer van 2833 cent; tweede kwaliteit 2228 cent. Ongerepeld 1824 cent per kg. AARDAPPELBEURS GOES (16 Dec.). Telersprijs voor consumptie-aardappelen: Bintje klei 35 mm opwaarts 10,7511; Koopmans Blauwe idem ƒ11ƒ11,25; Alpha idem ƒ9. Vooral Bintje (voor export) wat stijver. Prijzen zijn berekend per 100 kg volgens handels- voorwaarden vastgesteld voor de verkoop van con sumptie-aardappelen franco sorteerinrichting. Telersprijs voor voederaardappelen flauwer n.l. max. 3,25 per 100 kg.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 23