De kwaliteitscontrole jvan de melk in Walcheren en Zuid-Beveland VOOR DE Plattelandsvrouw it de Kringen en Afdelingen LET OP DE UITBREIDINGSPLANNEN Verplichte Voorjaarskeuringen 1953 De harde les van het spuitseizoen De eerste 3-maandelijkse periode van kwaliteits onderzoek en uitbetaling van de melk naar de hygiënische kwaliteiten (reinheid, houdbaarheid, reuk en smaak) door de Coöp. Melkinrichting „Walcheren" te Middelburg en de „Koena" van Hollandia N.V. te Vlissingen werd op 1 October j.l. afgesloten. Tevens werd door het melkontvangst- bedrijf van Hollandia te Goes per 1 October, na een inloopperiode van 3 maanden kwaliteitsscon- tröle, een begin gemaakt met de uitbetaling naar kwaliteit van de in Zuid-Beveland ontvangen melk conform het in Walcheren toegepaste stelsel. Momenteel wordt dus de prijs van alle melk van de veehouders in Walcheren en Zuid-Beveland, welke rechtstreeks aan bovengenoemde bedrijven leveren, mede bepaald op grond van de uitslagen van het eenmaal per 2 weken uitgevoerde kwali teitsonderzoek op de fabriek. De resultaten van het toegepaste klassenstelsel op de door de Walcherse veehouders in het tijdvak van 1 Juli tot 1 October geleverde melk werden in een bijeenkomt van de directies van de beide melk- inrichtingen onder leiding van de Rijkszuivelcon- sulent besproken. Hierbij bleek, dat de uitslagen van de kwaliteits controle van de te Middelburg en Vlissingen gele verde melk een frappante overeenstemming ver toonden. Als zodanig lagen deze resultaten in de lijn der verwachting, aangezien de melk uit hetzelf de gebied afkomstig is en op de beide fabrieken een uniforme wijze van bemonstering en onderzoek van de verkregen monsters plaats vindt. Verder toonden de uitslagen van het gevolgde waarde ringsstelsel, waarbij dus de indeling van de melk in kwaliteitsklassen en de vaststelling der premies en kortingen over 6 proefmonsters per 3 maanden plaats vindt, aan, dat zowel aan de „Walcheren" te Middelburg als de „Koena" te Vlissingen meer dan 90 der aangevoerde melk per 1 October een premie (van 0.50 of 0.25 cent per kg melk) be haalde. Een wat betere aanpassing van het premie- en kortingsstelsel aan de resultaten van de 2-weekse kwaliteitsbepalingen werd wenselijk geacht. Besloten werd het huidige stelsel van kwaliteits premies en kortingen met 3-maandelijkse verreke ning te handhaven, maar een zodanige wijziging in het puntenstelsel aan te brengen, dat de waar dering voor de bussen-inspectie apart van de kwa lificatie voor reinheid, houdbaarheid, reuk en smaak van de ontvangen melk wordt gehouden. Voor afwijkende bussen zal een aparte punten aftrek worden toegepast. Dit enigszins hervormde waarderingsstelsel zal ingaande 1 Januari 1953 toepassing vinden. Over het lopende kwartaal (1 Oct.1 Jan.) zal het sy steem, ook voor de Zuid-Bevelandse melk, geen wijziging ondergaan. Ter verduidelijking geven we hier een overzicht van het tegenwoordige en het toekomstige waar deringsstelsel. Gelijk blijft: Aantal te behalen punten per 2 weeks monster reinheid houdbaarheid reuk en smaak (2 p. goed, 1 p. 2 2 2 1 1 1 0 0 0 matig, 0 p. slecht). De waardering van de bussen-inspectie (1 p. goed, 0 p. slecht) zal hierbij komen te vervalien. Het totaal aantal te behalen punten per 2-weeks proefmonster melk komt dus van 7 op 6 punten. Dit betekent, dat de hoogste kwaliteitswaardering in punten per kwartaal (6 bemonsteringen) wordt teruggebracht van 42 op 36 punten. Tegenwoordige waarderingsstelsel per kwartaal. Kwaliteits-klasse Waardecijfer Premie Korting per kg melk 1. A goed 36 t/m 42 0.50 ct B 30 t/m 35 0,25 ct 2. Voldoende 21 t/m 29 geen geen 3. A 15 t/m 20 0,25 ct B Onvoldoende 0 t/m 14 0.50 ct Waarderingsstelsel na 1 Januari 1953. Kwaliteits-klasse Waardecijfer Premie Korting per kg melk 1. A goed 36 35 3-1 0.50 ct B 33 32 31 0,25 ct 2. Voldoende 30 t/m 25 geen geen 3. A 24 23 22 0,25 ct B Onvoldoende 21 t/m 0 0,50 ct Bij elke 2-weekse bussen-inspectie zal voor een afwijkende bus een punt worden afgetrokken. Dit betekent, dat aan het eind van het kwartaal (voor het eerst tegen 1 April 1953) een maximale pun tenaftrek van 6 punten mogelijk is en als gevolg hiervan tevens een terug-vallen van de melk naar een lagere klasse. Om misverstand te voorkomen vestigen wij er nog eens de aandacht op, dat de veehouders die niet doorlopend melk aan de fabriek leveren uiter aard bij de bepaling van het waardecijfer en de eventuele premie of korting slechts worden aange slagen voor het aantal 14-daagse bemonsteringen dat heeft plaats gehad. Is de melk van een veehou der als gevolg hiervan bijv. slechts 5 keer in plaats van 6 keer per kwartaal bemonsterd, dan valt zijn melk in de I A klasse (0.50 ct premie), wanneer hij minstens 5/6 x 34 punten, is afgerond naar boven 29 punten behaalt. Uit het bovenstaande blijkt, dat de waardering van de kwaliteit van de melk per 1 Jan. a.s. op een iets hoger, in feite een meer verantwoord niveau, is gebracht. Aan de veehouders is nu de taak om door een doelmatige melkwinning en -behandeling op de boerderij hiermede gelijke tred te houden. De Rijkszuivelconsulent, Ir W. L. HARMSEN. December 1952. „DE DWARSKOP'' door II. J. van Nijnatten-Dofegnies In elk harer boeken weet mevrouw Van Nijnat- ten telkens weer een ander thema te behandelen en dit op een boeiende en vaak zeer ontroerende wijze. In haar nieuwste boek „De Dwarskop" heeft zij als hoofdpersoon gekozen een jongeman, wiens ziel verwrongen is door alles wat hij in zijn jeugd heeft doorgemaakt. Hij is geboren uit de verhouding van zijn moeder met de lichtzinnige bierbrouwer Donderwinkel. De ernstig zieke man, die hij „vader" noemt, is zijn vader niet, doch hij komt dit pas later te weten. Ondertussen wordt hij in het fatsoenlijke stadje met de vinger nage wezen als een miskleurige. De grootste ellende begint pas voor hem als zijn moeder na de dood van haar echtgenoot met de bierbrouwer trouwt en Timon als een zeer onwel kome stiefbroer door de Donderwinkelkinderen dienovereenkomstig wordt gesard en getreiterd. Tenslotte wordt het hem te erg en hij vlucht naar een broer van zijn vermeende vader ergens in de buurt van Brussel. Hij heeft leren haten met een niets ontziende haat. De dwarskop, die binnen in hem tot volle wasdom is gekomen, bewaakt de poorten van zijn hart, zodat betere gevoelens niet naar buiten kun nen treden. Telkenmale wordt hij gedwongen in het Gelderse stadje terug te keren en de dwarskop in hem, zet hem aan, zich onmogelijk te gedragen en de dolste streken uit te halen. Nergens kan hij zijn uiterlijk deftige en fatsoenlijke stieffamilie meer mee treffen. Maar temidden van zijn vijanden komt de liefde tot hem. Hij vlucht, doch keert terug. Hoe „Dwars kop" zich ook weert, hij moet de vlag strijken. De liefde is tenslotte de haat de baas. Timon is in staat een groot offer te brengen. Hij gaat zwerven door de wereld, maar komt eindelijk terug als hij weet. dat de vrouw, die hij lief heeft, hem in vrijheid wacht. Een boeiend boek, dat onze aan dacht ten volle waard is. Het werd keurig verzorgd uitgegeven door de Uitgeversmaatschappij C. A. J. van Dishoeck te Bussum. De prijs bedraagt 8,90. L. N. H.—G. KRONINGEN. Het door de gemeenteraad op 2 December vast gestelde plan tot herziening van het uitbreidings plan in onderdelen voor de kommen Kruiningen en Hansweert, ligt ter gemeente-secretarie ter inzage, van 8 December tot en met 21 December. Belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen vóór 2 Februari bij Gedeputeerde Staten hun bezwaren indienen. GOES. De raad der gemeente Goes heeft op 28 Novem ber besloten te verklaren, dat een vaststelling van een nieuw uitbreidingsplan voor de gemeente Goes wordt voorbereid. Daar binnenkort met de voorbereidingen voor de verplichte voorjaarsstierenkeuringen wordt be. gonnen, komt het ons gewenst voor enige toelich ting te geven omtrent de verplichtingen voor de stierhouder. Ingevolge artikel 5 van het Zeeuws Stierenregle ment is iedere stierhouder verplicht in de maand Januari aangifte te doen bij het hoofd der plaatse lijke politie (i.e. het gemeentehuis) van alle bij hem aanwezige stieren van 8 maanden en ouder. Dit geldt thans tevens als aangifte voor de keu ring, zodat men geen afzonderlijke keuringsaan- vrage behoeft te zenden. Niet gekeurd behoeven te worden: a. Stamboekstieren. b. Voorlopig ingeschreven stamboekstieren. c. Volbloedstieren, die op twee achtereenvol gende voorjaarskeuringen zijn goedgekeurd. Wel dient men van deze stieren op het gemeente huis een aangifte van aanwezigheid te doen. Voor de voorjaarskeuringen dient men te voren geen geld op te zenden; men ibetale bij goedkeuring 7,50 aan de jury. Het programma der voorjaarskeuringen zal tijdig ter kennis van belanghebbenden worden ge bracht. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot het Secretariaat der Commissie, Landbouwhuis, Goes (Telef. K 1100—2345). H. A. A. Baron COLLOT D'ESCURY, Voorzitter. Ir. A. E. BRUIJNING, Secretaris. Een terugblik op het spuitseizoen van dit jaar vestigt weer de aandacht op het tragische feit, dat door velen nog onvoldoende bescherming wordt gezocht bij het spuiten met gevaarlijke bestrijdings middelen. In de kranten las men van verschillende gevallen, waarin de gevolgen zeer ernstig, soms zelfs dodelijk waren. Men weet, hoe gevarieerd het aantal bestrijdings middelen is, dat ons ten dienste staat. Dit betekent, naast de mogelijkheid tot intensieve bestrijding ook, dat de risico's veel groter worden. Zo moet men met het probate, maar uiterst gevaarlijke Parathion met de grootste voorzichtigheid te werk gaan. Nogmaals willen wij er daarom met klem op wij zen, dat het voor hen, die geregeld bespuitingen uitvoeren, van groot belang is degelijke voorzorgs maatregelen te treffen. Goede rubberkleding is een eerste vereiste. Vol ledige hoofdbedekking (b.v. een Zuidwester), handschoenen met kap, laarzen en een goed slui tende jas kunnen hier uitstekende diensten bewij zen. Ook het gebruik van een mond- en neusbedek- kend masker is in de meeste gevallen aan te be velen. De kleding moet onmiddellijk na het gebruik met water grondig afgewassen worden. In de winter wordt op menig bedrijf het mate riaal aan een grondige inspectie onderworpen. Het spuitseizoen heeft ons de harde les geleerd dat, wanneer dit verwaarloosd werd, de gevaren toena men. Als men de kleding niet meer nodig heeft, dient men deze in te talken, en dan op een droge, koele en donkere plaats op te bergen. Zodoende gaat de kleding jaren mee. Laat voor degenen, dit dit jaar nog zonder be schermende kleding de bespuitingen uitvoerden het spreekwoord „Voorkomen is beter dan genezen" een leiddraad zijn. AFD. SEROOSKERKE (W.) De Afd. Serooskerke (W.) der Z. L. M. verga derde op Vrijdag 12 Dec. onder voorzitterschap van de heer P. de Buck, in Café „Westdorp". Spre ker was Ir. Bos, die het onderwerp „De landbouw politiek en de boer" behandelde. Er werd een commissie benoemd voor de vraag punten der Z. L. M. die in de volgende vergade- rins zullen worden beantwoord. Hierna werden enige prachtige iandbouwfilms vertoond.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1952 | | pagina 22